TTrnmrnmrmmmm msmmmm TEXELSCHE COUI OPINIE 9 5 www.texelsecourant.nl VRIJDAG 19 APRIL 2013 TXL Crisis Alweer een aantal jaren leeft Nederland in crisis. Sinds 2010 is het met onze eco nomie bergafwaarts gegaan en sindsdien lijkt het alleen maar slechter te zijn ge gaan. Maar wie moeten wij als schuldige aanwijzen in dit hele gebeuren? Naar mijn mening zijn de banken hoofdschul dige in het hele verhaal. Een aantal jaar geleden ging het allemaal nog zo goed in Nederland, en iedereen had het idee, 'oh het gaat toch zo goed, het kan allemaal wel'. De banken dachten precies het zelfde, waar ze waarschijnlijk een stukje voorzichtiger hadden moeten wezen. Alles kon en alles mocht, geld lenen was makkelijk, het kon niet op. Helaas waren de negatieve gevolgen snel aanwezig waardoor we nu in de situatie zitten dat niks meer magen niks meer kan. Voor een lening hoefje bij de bank niet meer aan te komen. Jonge mensen, die een huis willen kopen in plaats van huren, heb ben vette pech, de bank betaalt niets, of met heel veel moeite. Hoe belachelijk? Je veroorzaakt eerst zelf een probleem en daarna doe je maar niks meer. Is dat de oplossing? De overheid wil graag dat de huizenmarkt wat gestimuleerd wordt, deze staat namelijk muurvast. Maar zonder hypotheek wordt een huis niks, en als een bank nauwelijks hypotheken verstrekt, wordt het ai helemaal niks. We hebben onszelf in onze eigen kringloop opgesloten waar de banken naar mijn mening het meeste debet aan zijn. An dere situatie, veel mensen houden op dit moment spreekwoordelijk gezegd de knip dicht. Snap ik, het is crisis en je weet niet wat er gebeurt. Maar andersom zitten er veel ondernemers in grote problemen wegens te weinig omzet in verhouding tot kosten. Om de kringloop duidelijk te maken: als wij geen geld uitgeven stopt het rondje en komen bedrijven in proble men. En om dat nog verder uit te werken, zullen er uiteindelijk ontslagen vallen waardoor de crisis nog heftiger wordt. Ik wil hier niet mee zeggen dat iedereen moet uitgeven tot je niks meer hebt, een beetje binnenhouden is altijd goed. Maar denk erom, we hebben de crisis samen veroorzaakt, de banken en de burger ook een deel, en laten we met z'n allen zorgen dat het weer goed komt. Tot over twee weken. Emily Westdorp FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Vlijtige lies... Jozien is druk, heel druk. De water mankriebels en voorjaarshormonen gie ren door het lijf, keukendeurtjes schuren, wanden sausen, onkruid wieden, snoeien, alles lijkt tegelijk te moeten. Heeft u dat nu ook? En dan word je ook nog gebombardeerd met aanbiedingen van plantjes, het leukst is het als de zaadjes in bakken staan te kiemen op de vensterbank, maar nee hoor, nu in de aanbieding voor 49 cent! Ja, dat magje niet missen natuurlijk. Het vriest 's nachts nog dat het kraakt en de IJsheiligen zijn pas over een maand, maar zorg dat je de begonia's, afrikaan- tjes, violen, geraniums en vlijtige liezen in je bezit krijgt. 'Mam, de kleuren klei en lei zijn mooi, is dat niet aardig op dat wandje?' We heb ben de levend witte kleuren gehad van aqua tot perzik, maar nee nu moet de wand zo grijs als een schoolbord, en dan zwartwitte foto's er opl Ik zeg: 'Lieverd, doe jij nou dat lei, is vast prachtig in het studentenhuis, maar laat mij nou maar mij. Ik ben blij als alles mooi licht is, de schilderijen en borduurwerken wat tot z'n recht komen.'Ja, ik ben wat antiek, ik geef het toe, moeders houdt van ouwe meuk. Een lieve mantelzorger en interieurkenner brengt redding. 'Jij bent hartstikke mo- Jozien dern, de Ral 9010, dat is het helemaal Jo zien! En brocante is echt in tegenwoordig.' Deze vlijtige lies helemaal gelukkig, em mers witte latex gaan er door, als je een maal bezig bent kun je niet meer stoppen, want dat zie je, en dekt het goed? Eerst maar weer laten drogen en weer aan het gewone werk, ik tracht bij mijn patiën ten te komen in Den Burg, maar ik geloof dat de Beatrixlaan ook helemaal opnieuw gestileerd moet worden voor de abdicatie, overal borden en hopen met bakstenen, het is om mal te worden. Ik kom tot de aardigste plantjesman van Texel, en strand weer op zo'n lekker stop bord bij de mannen van Van Heerwaar den. Ja, en dan ben je verkocht, plantjes in allerlei kleuren, lonken me tegemoet. Op een flink schoolbord van lei, staat in grote letters geschreven. 'Hé, hé, het is voorjaar.' Ik moet lachen... Mannen denken vaak andersom, misschien moeten we daar wat van overnemen, een bakkie koffie in 't luwtje buiten in de eerste voorjaarzon, zo gek nog niet. Als ik lopend terugkom neem ik nog een schattig treetje violen mee en plant ze thuis in de klei. Ik was m'n handen, zet de koffiepot aan en vlij me voor het eerst in de tuinstoel, ik ben zo vertrokken, en droom van bloeiende tuinen en gestileer de kamers, het Loo is er niets bij... Heerlijk. CHTERDE SCHERMEN Werk aan de weg Toch zeker tien uitgangen naar buiten, maar je moest de afgelopen dagen je best doen om met de auto Den Burg te verla ten. Meermalen ben ik gestuit op een stuk opengebroken weg. Aan de geluiden om me heen te horen, was ik gelukkig niet de enige, dat bood troost. Er wordt in Den Burg gewerkt aan de weg en dat zul je als automobilist weten ook. Zo dacht ik van de week even naar de Vol molen te rijden, nou mooi niet. In het ver lengde van de motorkap had ik prachtig uitzicht over een openliggend deel van de Hallerweg, waarna een excursie door de Mars volgde. Ik dacht praktisch via de Waal derstraat, Waalderweg en de Marsweg naar de Vol molen rijden, maar die poging hield op bij een opengebroken Waalderstraat. Dat werd nog een stukje extra om via de Spin- baan. Met de fiets was het sneller en ge zonder geweest, maar pieperdienst voor de krant, dus auto mee. Op dezelfde manier reed ik mezelf van de week twee keer klem bij werkzaamheden aan de Georgiëweg. Den Burg verlaten via de Kogerstraat was er niet bij en over de Keesomlaan kan ik een soortgelijk verhaal vertellen. Dat roept de vraag op of mijn heer soms geen krant leest, want daar heeft toch wel wat ingestaan. Dat klopt, maar we hebben ook nog zoiets als de macht der gewoonte. Als ik van huis 'Laat men niet vergeten, dat ermeer bad plaatsen liggen aan de Nederlandsche kust en dat ook elders gedongen wordt naar des vreemdelings gunsten', waar schuwt administrateur (directeur) Fehr- mann van VWTexel in de Texelsche Cou rant vn 19 april 1939, die vandaag 74jaar geleden verscheen. Fehrmann richt zijn waarschuwing met name aan pension houders die veel te laat of zelfs helemaal niet antwoorden op aanvragen. Mensen die daar om vragen, krijgen via de VW onmiddellijk de nodige informatie toege zonden, 'maar wanneer dan de pension houder niets van zich laat hooren of pas na weken tee ken van leven geeft, is dat niet alleen onbeleefd, maar zeer schade lijk bovendien', meent Fehrmann. Verder in de krant, naast veel landelijk nieuws en berichten over de onstabiele internationale toestand, de melding dat het seizoen voor de wulkenvisserij weer is gesloten. De vissersschuiten, die gedu rende het seizoen bij Oudeschild voor an ker lagen, zijn teruggekeerd naar Oost en sommigen hebben al een begin gemaakt met het vangen van bot. Maar de resulta ten vielen tegen, door de slechte kwaliteit en de lage prijzen. 'Zoodra er werk op het land komt, zullen de visschers daar wel weer in hun levensonderhoud moeten voorzien', voorspelt de krant. Want de vis serij, daar zat danig de klad in. EERSTE BLAD. K II[UWE IEIELSCIE COURANT IN'oiT BLAD OTOENOME.N. LaagwsM en De Nootj Llcn lel. 11. PÓstrclc. (i5L t piiufcsBnijeef opgegeven, wordt drie. üwt'S tarief voor nenngdociidcn. EJ BAARTJES: 48 cl. (1 regelt, ge :t kleine letter £c«t i Texelsohe Berichten «UZIEKTENTFONDS TEX. FANFARE. Eto'nkun" tenfmrijie. Hone Tufciirtia. gelegen aan de Koo- grenveg, is dv/tr dagen door- dc eigenaar, e' tltfeft^dr redding- imt-'.-ht gemaakt. Hel was uilalela-nd n dc ^rejklcr- van I TEXEL EN DE ZU1DERZEESTELINWET. Zaterdag Hield de VuicHmjvcnKit. D. niii opcntianr vergadering«aaflit delicer T. A rpry.li over her onderwerp: nocpd ÏMgejgarinanro rmin^ealijr Burin de dnideliike uiteen--" lieerjkrinca volgden. 'H A-ip werden eeltige vragen ge rumvrvtccl gesteund worden, rij aclitergronvl id geraakt, Hij drong er genomen. Ire veer u «Utr J llcitkci, |in dot alle. gedaan Wilt modelij li Ui «n tol een goed rcmltaat te lumen, r lepende blijlt. Dlir Drala-v voelde ga,,»,.,..!-, to, E» De Zeesteren Johan Hutjes schikken: Rondvaartruzie afgekoeld. ga met de auto, ben ik gewend op de Ele- mert rechtsaf de Keesomlaan op te rijden en na vier keer draaien en keren zit het eindelijk tussen de oren dat de weg daar echt tijdelijk dicht is. Nu zijn wegwerkzaamheden dankbare onderwerpen om lekker uitte halen naar deze of gene instantie. Kreten als 'hoe kunnen ze dit doen' of 'wie heeft dit be dacht' schieten moeiteloos door je heen als je wederom aan het draaien en keren bent. Maar het kan wellicht geen kwaad uit een ander vaatje te tappen. Met de auto moet je toch al een andere route vinden, dus waarom dan ook niet meteen hetzelfde met je gedachtengangen. Bij deze dus géén voor de hand liggend ge mopper op een stel openliggende wegen, maar gewoon een woord van waardering voor het feit dat er links en rechts aan onderhoud wordt gedaan. Een openbare weg is geen slang die ongemerkt in een donker hoekje vervelt en daarna als nieuw voor de dag komt; je ontkomt nu eenmaal niet aan overlast als er wat aan het weg dek moet gebeuren. Het is een andere benadering van al die openliggende wegen, maar het geeft wel rust in de auto. En rust in je gedach ten, want je bent meteen verlost van het gemopper op de werkzaamheden. Blijft er tijdens het omrijden zomaar opeens ruimte over om stukjes voor de krant te bedenken. Bij deze dus! Jeroen van Hattum Scheefwonen Beste mijnheer Van Andel, U gaat in juli de huur van huurders die meer dan €43.000,- verdienen met vijf procent verhogen. De inkomensafhan kelijke huurverhoging voor inkomens tussen de €34.000,- en €43.000,- laat u vervallen. Deze groep heeft volgens u al met veel lastenstijgingen te maken. Maar ook huurders met een inkomen van €43.000,- hebben te maken met lasten verzwaringen, die niet gecompenseerd worden. Door dit onderscheid wordt het gelijkheidsbeginsel aangetast. U wilt de huur van inkomens boven de €43.000,- verhogen, omdat u de doorstroom op de woningmarkt wilt bevorderen en omdat u denkt dat de huurders die meer verdie nen veelal in staat zijn een huis te kopen. Maar waar baseert u dat eigenlijk op? Wat weet u van deze huurders? U weet alleen dat deze huishoudens gezamenlijk minstens €2.100,- netto verdienen, maar u weet verder niets van hun financiële situatie. U weet niet of ze een vaste of een tijdelijke baan of schulden hebben, of dat ze alimentatie moeten betalen. Mis schien hebben ze een inwonend werkend kind, wiens inkomen meetelt voor de be lasting. Of misschien zuchten ze onder de hypotheek van een onverkoopbaar huis aan de overkant of zijn ze chronisch ziek en hebben ze hoge medische kosten. U houdt hiermee geen rekening bij uw huurverhoging, maar dat doet de bank wel waar ze aankloppen voor een hypo theek. Denkt u echt dat zij een hypotheek kunnen krijgen om een huis te kunnen ko pen? Bovendien kun je met een inkomen van €43.000,- met de strenge hypotheek- regels van nu hooguit een huis van twee ton kopen. Hoeveel zijn er daarvan op Texel? En wat krijg je daarvoor? Heel wei nig, kan ik u vertellen. Er zit nog steeds veel te veel lucht in de huizenprijzen. En hoe weet u of de huurders met een inko men van boven de €43.000,- wel een huis willen kopen? Misschien willen ze liever doorstromen naar een andere huurwo ning. Maar dat is onmogelijk, want u heeft geen vrije-sectorwoningen in voor raad. Er zijn wel particuliere verhuurders op het eiland die hun woning voor een redelijke prijs willen verhuren, maar dat is vaak tijdelijk of onder voorwaarde dat de huurder tijdens de zomermaanden ver trekt, omdat ze dan meer huuropbreng sten kunnen krijgen door de verhuur aan toeristen. Ik heb zo het vermoeden dat die doorstroom gaat tegenvallen. Ik ga u helpen meer inzicht in de gevolgen van uw beleid te krijgen. Wij zijn een huis houden van tweeverdieners, met één vast en één tijdelijk inkomen, dat opgeteld boven de €43.000,- uitkomt. We hebben drie opgroeiende kinderen. We kunnen nu geen hypotheek krijgen op één vast inkomen. Dus we blijven gewoon zitten waar we zitten, in ons huis met te wei nig slaapkamers, waarvan de huur in snel tempo omhoog gaat. Over een paar jaar gaan we met deze jaarlijkse huurverho ging een kale huurprijs van ruim €800,- betalen, een belachelijke prijs voor ons huis. Daarom overwegen we om - wan neer het tijdelijke inkomen misschien ook vast wordt en we misschien wel een hypotheek kunnen krijgen - een huis aan de overkant te kopen of te huren. Daar liggen de prijzen stukken lager en kunnen we wel een geschikt huis betalen. Dat is dan jammer voor ons, want we willen veel liever op Texel blijven, maar zien hier geen mogelijkheden om aan een betere - voor ons betaalbare - huur- of koopwoning te komen. Het is ook jammer voor Texel, want zo vertrekt er weer een gezin met kinderen naar de overkant. Kinderen die we moeten koesteren, want er zijn er in de toekomst steeds minder va n op Texel. Maar u hoeft dan niet te treuren, mijn heer Van Andel, u krijgt wat u wilt. Een huurder met een inkomen boven de €43.000,- die een huis koopt, zodat de doorstroom bevorderd wordt. Patty Roovers, scheefh uurder, Den Hoorn. Verkopingen, oefeningen, benoemingen en vernielingen; voorpaginanic @HeemtuinTexel: De komende dagen de wilgen maar eens een beetje inkorten. Kan nog mooi voor de meierblis. <®ma- ria4008: Na de hamster zullen we van daag zorgen dat de ffmeierblis groeit. Kaleidoking: Dorpscommissie zegt: Er lopen op dit moment nog onderhande lingen, maar het ziet er helaas niet best uit. ffmeierblis ffdenburg ftfail. (©robin- vansambeek: Gesnoeid, zooi naar de mei erblis. De jongens hebben zó goed gehol pen dat ze wel een ijsje hadden verdiend dachten ze. @oudeschildtx: Meierblis aan Redoute bij Oudeschild op Texel groeit ge staag. RikBijpost: Meierblis den burg gaat wel door alleen je mag niks. (©jet- rijkers: Aan de ene kant heel erg happy, maar aan de andere kant mag er niks ffmeierblis @ninaruitenberg komen jul lie texel?@jetrijkers Jaa (©janweeter- watvan wil ook dat nina meierblis komt doen hahaha. @Reenrules: Het was even spannend, maar er kan weer rustig gesla pen worden, ffmeierblisdenburg. (©Kalei doking: wel jammer dat kleine vuurtjes niet meer mag; dat was nou juist zo leuk voor de kids ffaardappelspoffen. Dat is de enige reden waarvoor ik mij laat uitroken bij de meierblis. ftdegepofteaardappelen. (©gemeentetxl: Witte rook voor meier blis Den Burg. (©robinvansambeek: Witte rook voor meierblis Den Burg. Dan ligt er teveel vochtig hout op ffwitterook. Leegloop Vorige stelling: Bent u ook bang dat er door toenemende werkloosheid steeds meer mensen van het eiland zullen vertrekken? Aantal stemmen: 268 Nieuwe stelling: Sandor Mantje en Ingmar Veeger ontwik kelden een toekomstvisie voor de haven van Oudeschild. Wat vindt u?

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9