Subsidie kwijt na afketsen fietspad Trouwe collectanten Jos en Paul geëerd Initiatief om Texelse Roparunners te steunen VVV wil kankerpatiënten week vakantie aanbieden Jaap Witte loopt baanrecord 'Archeologische waarden aangetast' Bezwaar tegen vergunning graafwerk Sommeltjesweg Ab-Jan Witte wint zesde kampioenschap TPYfïsf 7 COURANT Verbaasde gezichten toen maan dag tijdens de wekelijkse voetbal training van het G-team plotseling een vrouw het veld betrad. Het bleek mevrouw Schipper-van Hertzberg, regiocoördinator voor de jaarlijkse collecte voor de gehandicaptensport. Het was haar opgevallen dat er jaarlijks naar verhouding een zeer groot bedrag op Texel werd opgehaald. Toen ze vernam dat hier slechts twee per sonen voor verantwoordelijk zijn, en dan nog wel een tweeling, vond ze het tijd worden hen eens persoonlijk te ontmoeten en te bedanken. In haar korte speech benadrukte mevrouw Schipper hoe belangrijk het is mensen als Jos en Paul Bakker binnen een vereniging te hebben. Samen haalden zij in de loop der jaren al meer dan €45.000 op. Dit jaar col lecteerden ze ruim €2500 bij elkaar. Als dank overhandigde mevrouw Schipper de gebroeders een oorkonde en een pennenset en namens Texel"94 overhandigde Matthy Zegers hen een welver diend bloemetje. De trotse twee ling, 52 jaar oud inmiddels, zei voorlopig niet van plan te zijn te stoppen met voetballen en zich daarom ook de komende jaren blijven inzetten voor de gehandi captensport. (Foto Matthy Zegers De gemeente loopt een provinci ale subsidie van een half miljoen euro mis. Het geld was bestemd voor de aanleg van een fietspad langs de Bakkenweg, maar door de weigering van een grondeige naar mee te werken gaat de rea lisatie niet door. Wethouder Edo Kooiman (grondge bied) liet woensdag tijdens de raadsvergadering weten dat het fietspad, een wens van Gerbrand Poster (Texel 2010), er niet komt. De provincie stelde het geld in 2009 beschikbaar, met de voorwaarde dat er in 2012 een fietspad zou moeten zijn. Volgens Kooiman mag het geld niet voor andere zaken worden gebruikt, waardoor de gemeente het kwijt is. De wethouder zegt het vreselijk jammer te vinden dat de realisatie van het fietspad is gestrand. 'Hier is veel tijd in geïnvesteerd. We hebben er alles aan gedaan om het voor elkaar te krijgen.' Poster vroeg tij dens de vergadering of onteigening VW Texel roept logiesverstrek- kers op hun accommodatie een week beschikbaar te stellen voor kankerpatiënten en hun familie. De VW komt de ondernemers in ruil tegemoet met een bijdrage van €250,- in de kosten en 'zoveel mogelijk exposure'. De oproep is een reactie op de deelname van een Texels team aan de Ropa- 'Een plan om de bijdrage van Texel zo groot mogelijk te maken, want door gezamenlijk op te treden kun nen we veel meer bereiken', schrijft WV-directeur Wouter de Waal in de aan de ondernemers verstuurde brief, waarin hij zich een enthousi ast pleitbezorger toont van de Roparun. Aan deze 530 kilometer lange estafetteloop, die zaterdag 26 mei in Parijs van start gaat en twee dagen later in Rotterdam ein digt, doen 300 teams mee, waar onder voor het eerst ook een Tevoko tegen Croonenburg Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko speelt zater dag de laatste wedstrijd in de regiodivisie tegen Croonenburg uit Castricum, waarvan eerder verrassend met 1 -3 werd gewon- Croonenburg staat op de negende plaats met niet meer dan twee punten voorsprong op de nummer tien en zal moeten winnen om niet te degraderen. Ook Tevoko zal nog één keer alles uit de kast halen om een overwinning te boeken. Tamar Lok is afwezig, Gertha Wessels speelt haar laatste wedstrijd en stopt volgend jaar met volleybal. De wedstrijd wordt gespeeld in Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. Publiek heeft gratis toegang. Texelse delegatie. Elk team bestaat naast acht lopers uit chauffeurs, koks, verzorgers en andere bege leiders, in totaal zo'n 25 personen. Onder de naam Texelrunners zamelt het Texelse team zoveel mogelijk geld in. Dit wordt besteed om patiënten die geen uitzicht op genezing meer hebben een drage lijker leven te geven. Volgens De Waal sluit het motto van VW Texel ('Vier het leven') sterk aan bij de gedachte van de Roparun: 'Leven toevoegen aan de dagen, waar geen dagen meer kunnen worden toegevoegd aan het leven'. Boven dien noemt hij de inzet van de Texelrunners voor dit goede doel 'zeer waardevol'. Door als onder nemers samen te werken, verwacht hij 'als heel Texel een veel groter bedrag aan sponsoring te realise ren dan wanneer wij individueel een bijdrage leveren'. De Waal hoopt tien kankerpatiënten en hun gezinnen een vakantie op het eiland te kunnen aanbieden. Zij krijgen tijdens deze week gratis 'Strenger zijn met alcohol' Ouders mogen strenger zijn naar de jeugd als het gaat om het gebruik van alcohol. Dat was één van de punten die jongeren van Den Burg dinsdag aankaar ten tijdens een gesprek met bur gemeester Francine Giskes en wethouder Hennie Huisman. Twaalf jongeren kwamen naar de bijeenkomst die in de kantine van Jaap Witte heeft vrijdagavond op de atletiekbaan van het Marine Sportpark in Den Helder een baanrecord gevestigd op de 1500 meter. Na een prachtige tweestrijd met Yunis Abu Stitan van de Hel- derse vereniging Noordkop finish te de 29-jarige Texelaar in 4.07.18 minuten, ruim anderhalve secon de eerder dan zijn tegenstander. Wittes prestatie werd uitgeroepen tot de beste van het hele evene ment, de tweede wedstrijd in het regionale baancircuit Heer en Mees ter. Daaraan deden ruim tachtig atle ten mee, onder wie veel Texelaars. De organisatie meldt dat het 'nog even schipperen' was om hen alle maal op tijd de boot te laten halen, mede doordat sommigen zich voor maar liefst zes onderdelen hadden ingeschreven. Witte was niet de enige Texelse deelnemer die succes boekte. Een flinke groep won een tweede of derde prijs. Eerste prijzen waren er voor Cor Bijpost (100 meter junioren B), Joop Bonnet (speerwerpen juni oren B) en Marloes van Rongen (400 meter meisjes junioren B). van de grond nog een optie zou zijn, maar daar zag Kooiman weinig in. Zo'n traject zou volgens hem aan de orde komen als de verkeers veiligheid in het geding zou zijn. Een fietspad langs de Bakkenweg was een onderwerp waar Poster de afgelopen jaren meermalen aan dacht voor vroeg. Hij vond het 'hoogstnoodzakelijk' dat er een vei lige fietsverbinding tussen de Wes- terweg en de Dennen zou komen. Dat leidde tijdens de begrotings- raad van 2010 tot een opdracht van de raad aan het college om het fietspad al in 2011 gerealiseerd te krijgen. Kooiman liet toen weten dat hij zijn best zou doen, maar geen garanties kon geven. Volgens hem is het nog wel een optie te bekijken of er mogelijk met fietsstroken of een ander traject een fietsverbinding tussen de Wester- weg en De Dennen gerealiseerd kan worden. Mocht het zover komen en er is geld van de provincie nodig, dan moet dat opnieuw worden aan gevraagd. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 24 april Veld A 19.00 Kobeko-Jumbo Pepermolen 19.45 NIOZ 1-Pepermolen Randstad 20.30 Randstad-Cocky's NIOZ 1 21.15 Vlinderwinkel-Paal 28/Krim Cocky's 22.00 Ottos -Krim Vlinderwinkel Veld B 19.00 NIOZ 2-PFB 19.45 Falcon-RAB 20.30 IBS-Alektraon 21.15 Interieurbouw-V 22.00 Mantje-Rabo Veld C 19.00 Salique-Kapper SVC 19.45 SVC-Tevoko (j) Expotise 20.30 Timmer's -Expotise Tevoko (j) 21.15 Kees de Waal-Bar S Timmer's 22.00 De Rog-Kobeko 2 Bar S Wedstrijdleiding Falcon Daan (320370) Uitslagen: Rabobank-PFB 3-0; Falcon-Albert Heijn 1-2; Paal 28/De Krim-Warmmop 0-3; Jum- bo-Texelse Autocentrale 2-1De Peper- molen-Kobeko 0-3; Expotise-Vakantiebu- ro Kobeko 2 2-1Bouwcenter RAB-lmares 2-1Eco-tiem-IBS/Oele/Schoo 0-3; Alek- traon Bliksemwerken-lnterieurbouw Texel 1-2; Wessels Ontwerpt!-NIOZ 2 3-0; Bar Sportief-Eetcafé De Rog 0-3; Kees de Waal, huis en tuin-Klif 23 1-2; Tevoko (jeugd)-De Kapper 3-0; De Krim-Kapsalon Salique 3-0; Otto's Tweewielershop-Sla- gerij Moorman en de Boer 1 -2. toegang bij Ecomare, Kaap Skil, de Oudheidkamer en de vuurtoren. 'Wellicht heeft u geen verblijfsac- commodatie, maar wilt u toch iets bijdragen? Ook dan horen wij dat natuurlijk heel graag', aldus De Waal. De Texelrunners zijn erg blij met het aanbod van de VW en hebben contact gezocht met de Stichting Roparun Centra in Rot terdam om gezinnen voor deze actie voor te dragen. In deze stich ting wordt door diverse instanties samengewerkt en kunnen bezoe kers onder meer terecht voor diver se activiteiten, een gesprek met een psycholoog, borstprotheses, huidtherapie en andere vormen van ondersteuning. De Waal: 'Het centrum heeft door haar intensieve contacten met mensen die aan deze ziekte lijden goed zicht op gezinnen die enorm geholpen zijn met een onbezorgd weekje Texel. Even weg uit de stress die deze ziekte met zich mee kan brengen is van groot belang.' De gemeente had achteraf geen vergunning mogen geven voor het grondverzet op een perceel aan de Sommelljesweg in november 2011, maar handhavend moeten handelen en een boete geven. Ook had eerst archeologisch onderzoek moeten plaatsvinden. Aldus het pleidooi van Gerhard Cadée van Landschapszorg Texel en amateur-archeoloog Govert van Noort woensdag ten overstaan van de Bezwaarschriftencommissie. Het college denkt daar anders over. Het betreft een perceel waar agrariër Jan van der Haas schrale grond heeft afgegraven en vervangen door vruchtbaarder tuinaarde, waarbij het reliëf overigens in stand is gebleven. Het werk trok de aandacht, ook doordat het op een zaterdag met groot materiaal werd uitgevoerd. Er was geen toestemming voor gevraagd. Nadat team Toezicht van de gemeente poolshoogte had genomen, werd de benodigde omgevingsvergunning alsnog ver leend. Deze geldt ook voor een stuk grond aan de Laagwaalderweg, waar het graafwerk nog moet plaats vinden. Dat mag beslist niet gebeu ren, stelden de bezwaarmakers. Van Noort verricht al (op) sinds 1980 archeologisch onderzoek op Texel. Hij toonde de commissie scherven en botresten die hij op het betref fende perceel had gevonden. 'Het zijn aanwijzingen dat op dit land een urnenveld aanwezig is, vermoedelijk uit de Ijzertijd rond 700 jaar voor Christus. Voor Texel is een urnenveld archeologisch waardevol.' Volgens Van Noort liggen de urnenresten bin nen de laag van dertig centimeter waarvoor de gemeente vergunning heeft afgegeven voor het graafwerk. 'Daarom sta ik er op dat er eerst archeologisch onderzoek moet Daardoor heeft een controle van de diepte van het werk (wat nog niet is gebeurd) volgens hem geen zin. Maar volgens Van Noort is wel dege lijk te achterhalen hoe diep de grond is afgegraven. Overigens ligt de afgegraven grond nog op een hoop. Volgens het college is Van Noort geen directe belanghebbende en mag de commissie zijn bezwaar daarom niet in behandeling nemen. plaatsvinden.' Volgens het college is in (het) de herziening van het bestem mingsplan buitengebied 'niet uitput tend' geregeld in welke mate bij een afweging rekening moet worden gehouden met de archeologische waarden. 'Er is sprake van een mini male ingreep waarvoor geen onder zoek nodig is', zei een juriste namens b en w. Kort daarop: 'Archeologi sche waarden worden niet aange tast door de werkzaamheden.' Van der Haas heeft zelf tijdens het werk nooit botten of scherven aangetrof fen. Hij zei dat de grond bij normale werkzaamheden ook tot dertig cen timeter wordt beroerd, dus begreep de commotie niet. En dat dit bij het woelen van de grond zelfs tot een centimeter of vijftig of dieper gebeurt. Van Noort sprak dit tegen en zei dat als de commissie zijn bezwaar niet in behandeling neemt, hij naar de provincie zal stappen. Tot ontzetting van Van Noort is vori ge week ook graafwerk verricht op een perceel nabij 'Het Vossehol' langs de Laagwaalderweg. Dit heeft op de archeologische waardekaart van de provincie een hoge waarde. Van Noort: 'Dit is gebeurd zonder toestemming. Als dit zo doorgaat is dit voor het archeologisch erfgoed desastreus.' Cadée hamerde er op dat de gemeente boetes uitdeelt, zodat herhaling wordt voorkomen. De commissie bezwaarschriften brengt uiterlijk over zes weken advies uit aan b en w. Texel'94 werd gehouden. Het was de tweede van een serie bijeen komsten die Giskes en Huisman houden met de jongeren in de dor pen. De jongeren van Den Burg gaven eveneens aan dat ze meer voorlichting zouden willen over energiedrankjes, die worden volop genuttigd en jongeren willen weten wat daar de gevolgen van zijn. Er was kritiek op het hek dat rond het sportpark in Den Burg-zuid is gekomen, omdat ze daardoor niet meer op de wielerbaan kunnen komen. Ook klonk er een roep om meer toezicht op het skatepark aan de Elemert. Sommige jongeren gaan daar nu niet heen, omdat er geblowd wordt. De jongeren lieten weten dat het mooi zou zijn als er een klimpark en een pannaveldje in Den Burg zouden komen. Ook klonk een verzoek om voorzienin gen voor jongeren die de speeltuin ontgroeid zijn. De aanwezigen gaven aan dat school een belang rijke rol in hun leven speelt. Het idee werd geopperd om jongeren tot 15 jaar gratis met de bus te laten gaan. Dan zouden ouders niet meer hoeven te rijden om leer lingen naar school te brengen. Geen drinkwater Een groot deel van Texel is woens dagmiddag zonder drinkwater komen te zitten. Dit was volgens een woordvoerder van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf (PWN) te wijten aan een stroomstoring. Rond 17.00 uur kwam er weer water uit de kraan. Ab-Jan Witte heeft deze week jaar biljart, is daarmee de op-een- Elsendoorn volgen met een te sco- voor de zesde keer het kampi oenschap driebanden van bil jartvereniging DVO veroverd. Na zijn eerste titel in 2001, is hij vanaf 2007 onafgebroken abso luut heerser bij het driebanden. Misschien lijkt het voor de hand te liggen dat de beste driebanden speler van het eiland het kampi oenschap veroverde. Toch gebeurt het zelden dat een hogere speler in een competitie met handicap het kampioenschap op zijn naam zet. Om ook de lagere spelers een reële kans te geven, is de handicap immers de grote vijand van de sterkere speler. De verschillen zijn groot. In de competitie heeft Witte het meerdere keren op moeten nemen tegen spelers die zes of zeven caramboles moesten maken, terwijl hij zelf met een moyenne van 0,61 zeventien caramboles per partij moet maken. Henk Aubertijn, Jan Witte en Martien van de Wete ring hebben lang geprobeerd hem op de ranglijst bij te houden, maar kwamen minstens acht wedstrijd- punten te kort om zijn hegemonie te doorbreken. Opmerkelijk is dat de meeste spelers de helft van hun partij lengte als hoogste serie scoorden, met een uitschieter voor Marco van der Vis, die, bij een par tijlengte van tien caramboles, een hoogste serie van zeven stuks maakte en daarmee Ab-Jan Witte evenaarde. Jan Bakker deed van zich spreken doordat hij Jan Witte passeerde en inmiddels goed is voor een partijlengte van elf caram boles. Jan Bakker, die pas acht na sterkste speler. Jan Witte, Ruud ren partijlengte van tien carambo- Mets, Marco van der Vis en Cor

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7