1EXBJVG8sCA.NL Uit je dak op FQ Dance Event TEXELSE 2 COURANT 1exelse oi rant Walvisvaardershuisje open voor publiek DINSDAG 1 MEI 2012 Big Band In De Worsteltent aan de Smits- weg in de Dennen vindt woens dag 2 mei van 14.00 tot 17.00 uur een optreden plaats van de Fedde S. Big Band uit Heeren veen. De band, feitelijk het schoolorkest van de OSG Sevenwolden, bestaat uit bijna dertig leden en staat onder lei ding van dirigent Hans Klaver. De toegang is gratis. Filmhuis In het filmhuis van eetcafé De Kroonprins aan de Kerkstraat in Oosterend is donderdag 3 mei Les Hommes Libres te zien, een Algerijns drama gebaseerd op een waargebeurd verhaal uit de Tweede Wereldoorlog. De film begint om 21.00 uur, reserveren is gewenst. De toegang bedraagt €7,50. Open coffee In Stayokay aan de Haffelder- weg in Den Burg wordt woens dag 9 mei van 10.00 tot 11.00 uur een 'open coffee' gehouden voor mensen die willen netwer ken. Gastspreker is Marjet van der Vis van Keukencentrum Texel, dat niet alleen de Texelse Duurzaamheidsprijs won, maar daarnaast werd uitgeroepen tot beste onderneming van Noord- Holland in de categorie MKB Klein. De open coffee wordt gehouden op kosten van Stayo kay. Waddenavond In eetcafé De Kroonprins aan de Kerkstraat in Oosterend wordt woensdag 2 mei een wadden avond gehouden met medewer king van fotograaf Pieter de Vries. Deelname kost €19,50, reserveren is gewenst. Toegepaste fotografie Op dinsdag 8 mei aanstaande start er bij Artex - Kunsten- school Texel een korte cursus Toepaste Fotografie. De voornaamste vraag tijdens de cursus onder leiding van Edwin Boering is wat te doen als een foto eenmaal gemaakt is. De basiskennis van Photoshop wordt behandeld en het maken van een lay-out voor een fotoboekje. De cursus bestaat uit tien lessen van anderhalf uur. Meer informatie en inschrijven bij Artex. n zich uitstekend op de vierde editie Het vierde FQ Dance Event dat zaterdagavond gehouden werd in Question Plaza in Den Burg was ook dit jaar weer druk bezocht. De organisatie was de hele week druk bezig geweest om de zaal om te toveren tot een prachtige feestzaal. Ondanks het slechte weer kwamen zo'n vijfhonderd man naar het dance event, waar vijf verschillen de deejays het publiek vermaak ten. Het thema van de avond was gebaseerd op circussen uit de jaren '20, Alice in Wonderland, Cir que du Soleil en Venetiaanse gemaskerde bals. Er waren dan ook de nodige gemaskerde perso nen en in bij de aankleding van de zaal waren verschillende circusat tributen gebruikt. Op de dansplat- forms op het podium vertoonden twee schone dames hun kunsten Harpleerlingen spelen Blue Planet Het concert dat acht harpleer lingen vrijdagavond gaven in de Voorspeelruimte van Artex werd goed ontvangen. Uitgevoerd werd het werk 'Blue Planet' van Inge Frimout-Hei, geïn spireerd door foto's die astronaut Dirk Frimout vanuit de ruimte maakte. Het stuk werd uitgevoerd door leerlingen van Colet Nierop. Zowel voor de beginnende als voor de gevorderde leerling was er een partij in het stuk, dat de ruimtereis verbeeldde, compleet met take-off, de blik op de aarde, de terugkeer en de landing. Ook de bijbehorende foto's waren tijdens het concert te zien. Een uitgebreider overzicht sies, workshops te vinden in de gratis Vakantiekrant, die op het hele eiland is te verkrijgen, nl. Dinsdag 1 mei In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg begin tom 19.30 uur een klaverjasdrive voor het goede In café De Kombuis op de haven van Oudeschild is tussen 21.00 en 24.00 uur de Texelse band Jug Bros te Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. en ook in de zaal gingen de voetjes van de vloer. Of er ook een vervolg op het eve nement komt, is nog onzeker. 'Het is echt heel veel werk. Het is begonnen als een eenmalig feestje, maar het is toch behoorlijk uit de hand gelopen', zo vertelt Duncan Whyte, één van de organisatoren. Het festijn verliep zonder noemens waardige problemen. sr hoog water. Zondag 6 mei volle dinsdag 8 mei springtij. Zondag :on op 5.58 uur, onder 21.18 uur. Spelen Het duurt nog even. Maar de tijd dringt. Want de voorbereidingen zijn gigantisch. Als het lukt, zijn we in één klap wereldberoemd. Waar het om draait? Om de Olym pische Spelen. Met Prins Willem Alexander als boegbeeld, doet Nederland zijn best de Olympi sche Spelen van 2028 te mogen organiseren. En natuurlijk zijn die Spelen niet compleet zonder Texelse inbreng. We gaan ons hardmaken om het windsurfen en de tien kilometer zwemmen in open water op Texel te laten plaatsvinden. Je bent tenslotte een eiland of niet. En het mooie is dat niet eens de hele infrastruc tuur op de schop moet. Het water hebben we, de wind ook. De benodigde know how is ruim schoots aanwezig. Zo hebben we onlangs nog het wereldrecord touwtjespringen en picknicken georganiseerd. Dus waarom niet? Het onderbrengen van de deelne mers gaat gemakkelijk. Grote drij vende hotels liggen voor de kust. De aanvoer van toeschouwers gaat door de lucht. Texel Interna tional Airport wordt danig uitge breid. Met Maarten van der Wei den, Olympisch zwemkampioen open water 2008, hebben we een superdeskundige in huis. Hij bepaalt de route en stelt de regels COLUMN op. De start gaat plaatsvinden bij Paal 28, als symbool voor de OS 28. De finish is bij Paal 17. leder een kan dan met eigen ogen het oudste paviljoen van Texel aan schouwen. Een paviljoen met slechts één verdieping. Terwijl alle andere strandpaviljoens in de jaren 20 opgebouwd zijn als ware torenflats. Echte Olympic Sea View Towers zijn het. De organi satie van het windsurfen is natuur lijk in handen van Dorian van Rijsselberghe senior. Het wordt een spectaculair parcours. Alleen doorgewinterde surfers weten zich hier staande te houden. Zoonlief Dorian junior is trouwens de jongste deelnemer aan de Spelen. Natuurlijk is dit een toekomst droom. Annies dream. Maar stel je nu eens voor dat het lukt om de Spelen van 28 naar Nederland te halen. Zeg dan niet dat Annie heeft zitten slapen. Wie neemt het voortouw? Ik ben benieuwd. Of het lukt? Ook hier geldt: mee doen is belangrijker dan winnen. Dat is de ware Olympische gedachte. annie@texelsecourant.nl Programma herdenking Voorafgaand aan de tweeminu ten stilte op de algemene begraafplaats aan de Koger- straat in Den Burg wordt vrij dag 4 mei een herdenkingsbij eenkomst gehouden in De Burght aan de Binnenburg. Sprekers tijdens deze bijeenkomst zijn burgemeester Francine Gis- kes, professor De Jager en Ewout de Vries, de in de oorlog geboren zoon van toenmalig burgemeester Rijk de Vries. Ook wordt het woord gevoerd door leerlingen van Jozef school en OSG De Hogeberg. De muziek wordt verzorgd door Dyo Wassink en het Texels Christelijk Mannenkoor. Deze bijeenkomst begin om 18.45 uur. Om 19.30 uur vertrekt een stille tocht van de kerk naar de begraaf plaats aan de Kogerstraat. Daar wordt een rondgang gehouden waarbij kransen worden gelegd bij de monumenten Levensboom en Cross of Sacrifice. Na de twee minuten stilte worden onder bege leiding van KTF het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. Cobra Kunstclub In het Kinderatelier van Artex gaat woensdag 16 mei de Cobra Kunstclub van start. Net als de kunststroming Cobra staat deze in het teken van kunst met veel kleur en fantasiewezens. Er wordt met verschillende materi alen gewerkt. De eerste twee lessen staan in het teken van driedimensionaal werk. Er worden beelden gemaakt van steen, hout of klei. De lessen star ten om 13.30 uur en duren twee uur. Op 6 juni vervolgt de cursus met een les grafiek waarbij linole- umsnedes worden gemaakt en afgedrukt Deze lessen duren anderhalf uur en beginnen ook om 13.30 uur. De Cobra Kunstclub duurt zeven weken, maar er kan ook per onderdeel (3D of grafiek) worden ingeschreven. De lessen worden gegeven door Door Dog ger, meer informatie is te verkrijgen bij Artex. Muziekles ouderen In samenwerking met de SWOT biedt Artex vanaf half mei laag drempelige muziekles voor oude ren. Deelnemers hoeven geen noten te kunnen lezen en krijgen een instrument in bruikleen. Artex geeft al jaren tijdens schooltijd les aan basisschoolleerlingen van groep 5. Volgens hetzelfde principe kunnen vanaf half mei ook ouderen muziekles krijgen. De muziekdocen- LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Pip Barnard Job Schepers Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 8S Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperioi Bij de Tureluur in de Dennen, waar de Ploegelanderweg het fietspad kruist, begint om 21.30 uur de jaarlijkse houtsnippenexcursie van Vogelwerk groep Texel. Deelname is gratis. Voorstellingen Cinema Texel: 10.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek 3D NL; 11.00 De Lorax 3D NL; 13.00 Sneeuwwitje NL; 13.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek 3D NL; 15.30 Sneeuwwitje NL; 16.00 De Lorax 3D NL; 18.00 Titanic 3D; 18.45 Battleship; 21.45 The Aven gers 3D; 22.00 American Pie: Reuni- Woensdag 2 mei In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen speetl van 14.00 tot 17.00 uur de Fedde S. Big Band uit Heeren veen. Publiek heeft gratis toegang. In eetcafé De Kroonprins aan de Kerkstraat in Oosterend wordt een waddenavond gehouden met mede werking van fotograaf Pieter de Vries. Deelname kost €19,50, gewenst. Bij creatief centurm Udjat aan de Achtertune in Oosterend wordt van 19.30 tot 21.00 uur een intuïtieve dansles gegeven. Voorstellingen Cinema Texel: 10.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek 3D NL; 11.00 De Lorax 3D NL; 13.00 Sneeuwwitje NL; 13.30 De Piraten, alle buitenbeentjes aan dek 3D NL; 15.30 Sneeuwwitje NL; 16.00 De Lorax 3D NL; 18.00 Titanic 3D; 18.45 Battleship; 21.45 The Aven gers 3D; 22.00 American Pie: Reuni- Donderdag 3 mei In het filmhuis van De Kroonprins in Oosterend draait vanaf 21.00 uur Les Hommes Libres. Toegang €7,50. Vrijdag 4 mei Om 18.45 uur begint in De Burght aan de Binnenburg in Den Burg een herdenkingsbijeenkomst. Om 19.30 uur vertrekt een stille tocht naar de begraafplaats aan de Kogerstraat, waar de herdenking plaatsvindt. Op uitnodiging van Bike Team Texel, dat deelneemt aan de Alpe d'Huzes, speelt vanaf 21.30 uur de Texelse band Jug Bros in De Pofferglop aan de Parkstraat in Den Burg. TESO In verband met de te verwachten drukte zet veerdienst TESO rond het weekend een extra boot in. Vrijdag, zondag en maandag wordt van 9.30 tot 16.00 uur een halfuursdienst onderhouden, zaterdag van 8.30 tot 15.00 uur. Automobilisten moeten rekening houden met wachttijden tot een half uur. Voor meer informatie, www.teso.nl of tel. 369600. ten bieden hen de kans om gedu- gegeven in De Buureton aan de rende vijf lessen (verspreid over vijf Beatrixlaan in Den Burg, deelname weken) kennis te maken met een kost €75,-. specifiek instrument. Zij kunnen Aanmelden kan via de SWOT (tel. daarbij kiezen uit harp, gitaar, key- 312696, e-mail swot@texel.com) of board, tinwhistle, dwarsfluit, saxo- via de website van Artex (www. foon of trompet. De lessen worden artex-texel.nl). Het walvisvaardershuisje aan de Herenstraat in Den Hoorn is zaterdagmiddag officieel geopend door Burgemeester Giskes, die de sleutel ontving van de eerste bewoner Klaas Jacobz Daalder, gespeeld door Arthur Oosterbaan van Ecoma- Lange tijd werd gedacht dat het huisje aan de Herenstraat een loodshuisje was geweest, maar uit onderzoek bleek dat het huis in 1729 betrokken werd door walvis vaarder Klaas Jacobszoon. In de vierhonderd jaren hierna verander de veel in het dorp, aan het huisje bijna niets. Een familie van de overkant gebruikt het al jaren als vakantiehuis, maar tastte hierbij het interieur niet aan. De familie slaapt nog altijd in de bedsteden en met behulp van de Oudheidka mer en het cultuurhistorisch muse um van Rotterdam zijn er de nodige attributen uit de tijd van de walvis vaart te vinden. De burgemeester sprak haar waar dering uit aan de familie voor het perfect onderhouden van het monument. 'De bewoners zijn wel eens schuchter naar mensen van de overkant, maar dit kunnen ze zeker waarderen.', sprak ze. De familie vond het zonde dat zij de enige waren die van het huisje kon den genieten. Samen met stichting Het Walvisvaardershuisje bekeken zij de opties voor rondleidingen. Dit kan nu iedere maandag tussen 14.00 uur en 17.00 uur in de peri ode mei tot en met september. Naast rondleidingen kan men op reservering ook een lezing over het huisje bijwonen. Dit gebeurt in groepen van maximaal vijftien man.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2