Groeneplaats toneel van Bike Team Texel IU.LllUJ.UJ.iUJ.lll TEXELSE 5 COURANT Op de Groeneplaats in Den Burg worden vrijdag 4 en zaterdag 5 mei diverse activiteiten gehou den voor de wielrenners van Bike Team Texel. Zij doen op 7 juni mee aan het evenement Alpe d'HuZes om geld voor de kan kerbestrijding op te halen. Op het moment zijn ze druk bezig met allerlei acties geld in te zamelen. Centraal punt is de Pofferglop, waar Radio Texel beide dagen rechtstreeks verslag doet van alle activiteiten. Op vrijdagavond is daar vanaf 21.30 uur een optreden van Jug Bros en op zaterdag zijn er optredens van onder meer het Oudeschilder Visserskoor en DJ Mike Brouwer. Bike Team Texel vraagt daarvoor een vrijwillige entreeprijs. Zaterdagochtend 5 mei is er van 7.30 tot 10.00 uur in de Pofferglop een goededoelenontbijt. Deelname daaraan kost €5,-. Van 10.00 tot 14.00 uur kunnen mensen voor €3,50 met een eigen fiets of voor €5,- met een huurfiets meedoen aan een Fietsknooppuntroute die start op de Groeneplaats. Onder weg kan kaas worden geproefd bij Wezenspyk, kunnen broodjes wor den gebakken bij de Bonte Beleve nis en ijsboerderij Labora zorgt ervoor dat er bij terugkeer op de Groeneplaats een Texelse ijsje klaar staat. Om 11.00 uur verzorgen Frans en Lies Pieterse een optreden en om 13.00 uur is er een veiling van kunst en andere zaken. Er worden onder meer gesigneerde wieier- shirts van Leontien van Moorsel, Koos Moerenhout, Robert Geesink, Bosspeelplaats bij De Cocksdorp Een stuk van het Krimbos tussen vakantiepark De Krim en De Cocksdorp wordt naar verwach ting binnenkort aangewezen als bosspeelplaats. Dat heeft Erik van der Spek van Staatsbosbeheer bekendgemaakt. Het bos wordt een gebied waar mensen niet op de paden hoeven te blijven, mogen spelen en waar bijvoorbeeld ook hutten mogen worden gebouwd. Het inrichten van bosspeelplaatsen past binnen een visie van SBB om kinderen meer buiten te laten spelen. 'Al valt dat op Texel relatief mee', aldus Van der Spek. Er komen geen speeltoestellen in het betreffende stuk bos ter hoogte van het stuk Vuurtorenweg tussen de Krimweg en de Molenlaan. Van der Spek liet weten dat bouwsels die er verrijzen binnen een jaar moeten worden gesloopt. 'Anders worden het auto matisch speelobjecten en moet er onderhoud aan plaatsvinden.' m- €80.000 voor Kompasschool Het college wil €80.000,- beschik baar stellen voor aanpassingen aan De Fontein in Den Burg, zodat de Kompasschool van het zelfde gebouw gebruik kan maken. Het geld is bestemd voor eigen lokalen en een eigen ingang. In een eerder stadium werd al bekend dat de Kompasschool in augustus wordt gehuisvest in het gebouw van De Fontein. Door een teruglopend aantal leerlingen op de school voor speciaal basison derwijs is exploitatie van het huidi ge gebouw aan de Beatrixlaan niet meer haalbaar. De totale kosten van de verbou wing bedragen €130.000,- Het col lege stelt de gemeenteraad voor om €80.000,- voor rekening van de gemeente te laten komen. Doordat de Kompasschool zijn intrek neemt in De Fontein kan het speciaal basisonderwijs op Texel behouden blijven. De Kompas blijft op de nieuwe locatie een zelfstandige school met een eigen team en een eigen schoolplan. Strandkrant met strandverhalen Allerhande strandverhalen, strandweetjes en strandnieuws. Dat staat in de Texelse Strand krant, waarvan vrijdag op het strand bij paal 15 de eerste editie is gepresenteerd. De krant is het resultaat van een samenwer kingsverband tussen de Vereni ging Strandexploitanten Texel (VST) en VW Texel. Het initiatief ontstond op een ledenvergadering van de VST, waar werd besloten na te denken over leuke en verassende activiteiten om het strand, 'één van de belang rijkste elementen van Texel' verder onder de aandacht te brengen. 'Het strand van Texel is een 30 kilometer lange speeltuin voor jong en oud, die bovendien vol gewel dig leuke informatie zit. Op deze manier maken we de mensen veel meer bewust van al het moois dat er te beleven valt', vertelt strandex- ploitant Jan Hoek. Het idee voor een krant is uitge werkt door Hoek zelf, Jacomien Bas, Rob Werkman, Corina Röpke Herdenking (10) Bij het onderzoek voorafgaand aan het schrijven van mijn boek Kamp in de Jungle kwam ik de volgende informatie tegen. Toen in mei 1940 Duitsland Nederland binnenviel, gingen er signalen naar de over zeese gebiedsdelen van Neder land. In Suriname en Nederlands- Indië ging vervolgens politie op pad om iedereen die de schijn tegen had, op te pakken. Onder degenen met de schijn tegen was iedereen met persoonlijke of famili aire banden in Duitsland en Oos tenrijk. Zo werd in Nederlands-Indië onder andere een Duitse Jood opgepakt. Weliswaar uit Duitsland gevlucht voor de nazi's maar ja... Duitser van geboorte. Door Nederlandse soldaten werd hij in een gevangen kamp gestopt waar hij, door Neder landse soldaten, werd doodge schoten toen hij te dicht bij het prikkeldraad kwam. Onder de gevangenen in Neder- lands-lndië was ook Rolf Breier, 16 jaar oud. Een HBS-student. Samen met zijn vader en oudere broer werd hij eerst in een kamp op Java gezet en daarna, in een kooi in het ruim van een schip en bewaakt door Nederlandse soldaten, naar een Nederlands concentratiekamp in Suriname gebracht. Reden van Rolfs gevangenneming? Hij was zoon van een (tot Nederlander genaturaliseerde) Oostenrijker. Hij en zijn familie ontvingen post uit Oostenrijk met op de postzegel een afbeelding van Hitier. Het leven in het Nederlandse con centratiekamp Jodensavanne was voor veel geïnterneerden een hel. Ze werden vernederd en getreiterd door de Nederlandse bewakers. Na iedere overtreding volgde een sanctie: stokslagen, in de cel op water en brood of voor lange tijd in de brandende zon staan. Berucht waren volgens de bronnen ook de zogeheten 'alarmoefeningen', waarbij de bewakers laag over het kamp schoten. Ook kwam het geregeld voor dat handgranaten tussen de geïnterneerden werden gegooid. Die bewakers, dat waren de 'goeien': Nederlandse soldaten en leden van de zeer gelauwerde Prinses Irene Brigade. Rolf Breier, die model heeft gestaan voor de hoofdpersoon van Kamp in de Jungle en die nog altijd leeft, kwam samen met de 143 andere gevangenen van concentratiekamp Jodensavanne pas in juli 1946 vrij. Twee gevangenen, Loo van Poelje en Karei Raedt van Oldenbarne- velt, konden dat niet meevieren: zij waren nabij fort Zeeland ia in Para maribo standrechtelijk geëxecu teerd door Nederlandse soldaten op bevel van de Nederlandse kolo nel Meijer die er overigens nooit voor veroordeeld is. Die Neder- Herdenking (9) De dodenherdenking op 4 mei is bedoeld voor nabestaanden van slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Niet voor nabe staanden van mensen die meege holpen hebben slachtoffers te maken of misschien wel gemaakt hebben. Deze mening wordt gedeeld door velen in de samenle ving en ook op Texel. Ik spreek oprecht de hoop uit dat het 4/5 mei Comité zich bedenkt en een ande re spreker uitnodigt voor de doden herdenking op 4 mei. Mocht dit niet lukken, dan maar vijf minuten stilte. Aad van Gils, (majoor der mariniers (BD), veteraan) Den Hoorn. en Wouter de Waal. Samen met Mediabureau Langeveld en De Rooy zijn adverteerders gezocht en is de verdere realisatie aange pakt. Majorie van Doorn heeft de illustraties en vormgeving verzorgd, Alexandra Besuijen schreef de ver halen. Bedoeling is dat de Strandkrant tweemaal per jaar verschijnt, in een oplage van 35.000. De krant is gra tis verkrijgbaar bij de strandexploi tanten en de VW. landse soldaten, dat zijn de men sen bij wier strijd we volgens som migen wél stil mogen staan op 4 mei. De mensen die foute keuzes hebben gemaakt, hun nageslacht... Dat is een heel ander verhaal. De waarheid is, volgens mij, dat goed en fout niet ver bij elkaar van daan liggen. In mijn verhaal waren de 'fouten' toch echt de Neder landse soldaten van de Prinses Irene Brigade die Rolf en de andere onschuldige gevangenen in het concentratiekamp treiterden zoveel als ze konden. Wanneer ik stil ben op 4 mei, dan denk ik aan alle slachtoffers van welke signatuur ook, van welke generatie ook. Ik probeer te nuanceren, te zien dat er vele tinten grijs zitten tussen het wit en zwart. In het bijzonder sta ik stil bij het droeve lot van de 146 gevangenen van het Nederlandse concentratiekamp in Suriname. Een van de oorzaken van het ont staan van de Tweede Wereldoorlog was onverdraagzaamheid. Ik word er knap beroerd van als ik zie dat - juist ten aanzien van die oorlog en zijn slachtoffers - die onver draagzaamheid nog altijd bestaat. Blijkbaar hebben we weinig geleerd. Joyce Pool, Oosterend. Medewerkster Lotte van Dongen van Klif 12 serveert hapjes tijdens de feestelijke seizoensopening van het Echt Texels lamsvlees plaats. Die vond donderdagmiddag plaats in het theaterrestaurant in Den Hoorn. De seizoensopening werd gecombineerd met een presentatie van het vernieuwde Klif 12. Medewerkers lieten diverse optredens uit de hui dige voorstellingen zien. De bijeenkomst werd goed bezocht. Afgelo pen weekend waren er diverse activiteiten rond de opening van het lamsvleesseizoen. (Foto Jemen ven Helium) Jong geleerd, oud gedaan, luidde het devies bij de wervingsdag van de vrijwillige brandweer die zaterdag werd gehouden. Oscar Freire en Dennis Menchov geveild. DJ Mike gaat om 15.00 uur aan de slag, het visserskoor om 17.00 uur en om 20.00 uur staat er op de Groeneplaats een eindoptreden gepland dat nog een verrassing is. Bij Radio Texel kun nen voor het goede doel verzoek platen worden aangevraagd. Dit kan via www.biketeamtexel.nl. Daar kunnen mensen zich ook aanmelden voor het ontbijt. Er kan zaterdag 5 mei ook de hele dag door worden plaatsgenomen op een simulator om te voelen hoe het is om tegen de Alpe d'Huez op te fietsen, er is een klimwand en er staat een springkussen. De uitzen ding van Radio Texel over de acti viteiten is op vrijdag van 21.00 tot 24.00 uur en op zaterdag van 7.00 tot 21.00 uur. De zes Texelaars die meedoen aan Alpe d'HuZes zijn Erwin van der Linde, Arie de Rid der, Hans Bergamin, Frank van der Linde, Joost van Heerwaarden en Roel Bakker, aangevuld met Rob de Haas die van de overkant komt. Hun streven is minimaal €15.000,- op te halen. In en bij de Jumbo-supermarkt in De Koog zijn opnamen gemaakt voor landelijke promotie. Modellen werden in zomerkleding gefotogra feerd. Onder aanmoediging van de bouwvakkers, aan het werk bij het Texaco-pompstation, gebeurde dat ook buiten. Er werd ook gefilmd. Het ging om sfeerbeelden in de winkel en een interview met Monique van Diepen, exploitant van de Jumbo's in De Koog en Den Burg. De foto's worden gebruikt voor het juni-nummer van het magazine Hallo Jumbo. De filmbeelden zijn voor de website www.jumbosupermark- ten.nl. Het Boerenommetje tussen Zevenhuizen en Oost is uitgebreid met een wandelroute langs de dijk van het Waagejot. Op het strand bij paal 15 spoelde de Texelse Strandkrant aan, een samenwerking tussen de Vereniging Strandexploitanten Texel en VW Texel. DINSDAG 1 MEI 2012 Herdenking reactie comité Naar aanleiding van alle reac ties tot dusver benadrukt het 4/5mei-comité dat net als voor gaande jaren op 4 mei het her denken van alle slachtoffers van oorlogsgeweld voorop staat. Daarnaast wil het comité dit jaar inzichtelijk maken enerzijds hoe bewonderenswaardig het is als iemand in oorlogstijd op het moment zelf een moeilijke situatie grootmoedig weet te beoordelen, en anderzijds hoe verkeerde beslis singen doorwerken in het leven van volgende generaties. Gastspreker professor Kees de Jager vertelt onder meer over de bijzondere reactie van een Texelse Joodse vrouw op een bijzondere vraag van 'vijandelijke' zijde. Daar uit zal blijken waarom juist Ewout de Vries is gevraagd bij de herden king aanwezig te zijn. Hij zal vervol gens kort toelichten hoe het hem, de in 1944 geboren zoon van een NSB-burgemeester, in zijn leven is vergaan. Het comité spreekt de hoop uit dat velen vrijdagavond zonder voorin genomenheid komen luisteren en daarmee zullen bijdragen aan een waardige en zinvolle herdenking. Kaap Skil Gisterochtend naar het Maritiem en Juttersmuseum 'nieuwe stijl' geweest. Het was een fantastisch belevenis. In de centrale hal, waar je binnenkomt, maar ook lekker kunt zitten met een hapje en een drankje, bevind je je letterlijk tus sen het heden en het verleden. Aan de ene kant zie je de gevels van de hedendaagse Oudeschilder bedrij ven en huizen, aan de andere kant kijk je uit over het grachtje en de oude huisjes van het openlucht gedeelte van het museum en waan je je terug in de tijd. En boven je hoofd hangt de gebreide maquette van Texel. Een waar kunstwerk. Via de imposante trap daal je af in het souterrain, waar de maquette van de Texelse Reede is aangevuld met een fantastische animatie van schepen en de zee, altijd in bewe ging, steeds weer anders. Ook zijn hier veelal interactieve, kleine ruim tes waar je op allerlei manieren, heel verrassend, stukjes Texelse geschiedenis kunt beleven. En een spannend VOC- computerspel waar je zelf stuurman wordt van een schip en je vracht kunt opha len en lossen. Via de trap weer omhoog naar de centrale hal en dan verder naar boven waar een prachtige tentoonstelling is gecre- eerd van allerlei voorwerpen die met de VOC en scheepvaart te maken hebben. Texel heeft er een museum bij gekregen dat er eigen lijk al was, maar nu is aangevuld en verrijkt, op een hele artistieke, eigentijdse en spannende manier. Texelaars; we kunnen trots zijn op dit museum. Ooit schreef ik een kritisch stukje over de komst ervan, ik neem mijn woorden terug. Cha- peau! De huisjes waarover ik toen schreef, staan er nog steeds, tot mijn vreug de. Ik hoop dat zij ook een plaatsje mogen krijgen in het buitenmuse um. Ooit, in de nabije toekomst, zijn ook deze huisjes cultuurhisto risch erfgoed. Een fantastisch tijdsbeeld van Texel in de vorige eeuw. Een volgend hoofdstuk in het fascinerende verhaal dat dit museum vertelt? Marieke Mast, Den Burg. Prijs voor Tesselhuus Het Tesselhuus is door Lions Clubs in het district Noord-Holland uitge roepen tot één van de beste pro jecten waar steun aan wordt ver leend. Reynier de Graaff, voorzitter van Lions Club Texel, nam donder dagavond op een districtsbijeen komst van de serviceclubs in Amsterdam een wisselbeker in ontvangst. De prijs kwam voort uit een verkiezing die de Lions Clubs in Noord-Holland op internet had den gehouden. De clubs konden op een website de projecten zetten waar zij zich mee bezighouden. Dat leidde tot tientallen inzendin gen, waarna het Tesselhuus als beste werd verkozen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5