TEXELSE 11 COURANT ZDH strijdt voor titel, De Koog voor nacompetitie 'Vloerdeskundigen' raad boos over strop Fontein bewegen Project Big Move laat mensen 'Derby is altijd een wedstrijd op zich' Peter Koom (links) en Jonas Leenhouts (ZDH) voorspellen een spannende derby. De laatste derby van het voetbal seizoen, die zondag in Den Hoorn wordt gespeeld, belooft nog span nender te worden dan normaal. ZDH is sinds vorige week al zeker van promotie naar de vierde klas se, maar moet waarschijnlijk win nen om kampioen te worden. Tegenstander SV De Koog strijdt om de laatste kans op een plaats in de nacompetitie. 'Ik wist het niet eens. Maar we schij nen nog een kans op een periodeti- tel te hebben', vertelt Peter Koorn (24) van SV De Koog. 'Daarvoor moeten wij van ZDH winnen en moet Nieuwe Niedorp verliezen of gelijk spelen tegen Dirskhorn. Maar eigen lijk vind ik winnen van ZDH belangrij ker. De derby is altijd een wedstrijd op zich.' Koorn kan het weten, al op zestien jarige leeftijd speelde hij voor het eerst tegen ZDH. 'Ik las het net nog even terug in jullie archief. In Den Hoorn verloren we dat seizoen met 8-1. Michiel Dekker scoorde drie keer voor ZDH. Wij maakten toen een heel mager seizoen door. Maar ik scoorde als jonkie de enige tegentreffer. Ik kan het me nog wel herinneren. Het was een droog schot vanaf de rand van het strafschopge bied.' Jonas Leenhouts (22), bezig aan zijn derde seizoen bij ZDH, is zondag pas toe aan zijn vierde derby, maar ook hij begint het klappen van de zweep te kennen. Sleepten de Hoornders vorig seizoen in De Koog diep in blessuretijd de overwinning binnen (2-3), dit seizoen trokken de Kogers dankzij twee treffers in de laatste tien minuten verrassend aan het langste eind (3-2). 'Wij willen er natuurlijk alles aan doen om te win nen om het kampioenschap binnen te halen. Maar ik denk dat De Koog er ook op gebrand is een goed resul- Mensen met lichamelijke klach ten, die vaak samenhangen met psychische problemen, meer in beweging laten komen, zodat zij zelf meer verantwoordelijk heid voor hun gezondheid gaan dragen. Dat is de doelstelling van het BigMove-programma dat vanaf juni ook van start gaat op Texel. Het programma is bestemd voor mensen die door hun lichamelijke klachten minder bewegen en in een neergaande spiraal raken, met vereenzaming of psychische klachten als gevolg. Steeds dui delijker wordt het verband aange toond tussen psychische proble men en lichamelijk functioneren. taat neer te zetten. Het is lullig dat we daar op het laatste moment ver loren. Maar het geeft wel een extra stimulans om beter te presteren. Wij begonnen toen wel goed, maar het ontglipte ons een beetje. Het heeft ons geleerd dat we moeten volhou den tot het laatste moment.' ZDH beleeft een uitstekend seizoen. Lukte het vorig jaar net niet promotie af te dwingen, dit jaar lukte dat zelfs al een ronde voor het einde. 'We hebben een mooie reeks neergezet. Thuis hebben we alles gewonnen en uit hebben we ook aardig wat pun ten bij elkaar gespeeld', zegt Leen houts. 'Het grote verschil is dat we toen een paar keer op het laatste moment ongelukkig verloren. Nu hadden we net iets meer geluk. Ik denk ook dat we iets beter zijn inge speeld, dat het onderlinge verband wat sterker is. We hebben een hech te groep. Guido Boogaard is nieuw, maar paste zich gemakkelijk aan. Bas Bakker speelde nog maar een paar keer mee. Maar als hij er was, stond hij er meteen. Hij scoorde zelfs twee keer. Dat is wel lekker.' De spelers van ZDH vormen een hechte groep, ook buiten het veld. 'Een groot deel speelt al jaren met elkaar in hetzelfde zaalvoetbalteam. Veel jongens hebben ook met elkaar op het veld in de jeugd van Texel'94 gespeeld. Ik zat met Hidde Struick en Remco Boogaard in één team. Daaronder zaten Peter Zijm en Hans Berbée bij elkaar en daar weer onder speelden Bart Boogaard, Daniël Bakker en Daan Wessels samen. We Zo kunnen aandoeningen als depressies of angststoornissen ontstaan in combinatie met licha melijke klachten als diabetes, pijn of vermoeidheid. 'Vaak focussen mensen op wat ze niet meer kun nen, in plaats van te kijken naar wat nog wel mogelijk is. Hierdoor bewegen ze minder en komen ze minder in aanraking met ande ren', vertelt Chris Sleegers (één van de initiatiefnemers van het project op Texel). Het programma van Big Move, dat al op andere plaatsen in Nederland gebruikt wordt, duurt zes maanden. Tijdens dit pro gramma worden er wekelijks groepsbijeenkomsten gehouden, waarbij gezamenlijk wordt komen ook thuis bij elkaar over de vloer. Marcel Boone en Sjoerd Oos terhof zijn al wat ouder, maar met elkaar vormen we een mooie mix, ook op sociaal vlak.' Vier keer ging ZDH - min of meer onverwacht - onderuit. 'Dat waren dompers. Maar we zijn redelijk goed doorgegaan. Dat kwam natuurlijk ook doordat promotie steeds goed mogelijk bleef, doordat de bovenste twee rechtstreeks promoveren. Door de nederlaag bij Graftdijk werd het nog even spannend, maar toen ver loor Geel Zwart'30 ook en zijn we er vol voor gegaan.' De rol van trainer Gerard Boogaard is erg belangrijk geweest. Niet alleen omdat hij erin geslaagd is een goed op elkaar ingespeeld team te smeden. Leen houts roemt ook zijn vermogen om de spelers te motiveren. 'Hij houdt ons steeds voor dat iedere wedstrijd belangrijk is, ook tegen op papier mindere tegenstanders. Het lukt ons alleen nog niet steeds scherp te beginnen. Dat kan nog beter, want vaak gaan we er pas na rust vol op. Ik vind het moeilijk daar de vinger op te leggen. Wel is het zo dat we, omdat we elkaar goed kennen, elkaar makkelijker durven aan te spreken. We krijgen niet zomaar ruzie.' Voor SV De Koog verliep het seizoen een stuk grilliger. Koorn: 'We hebben een heel goede eerste helft gespeeld. Op een gegeven moment stonden we maar één punt achter de koplopers. Maar na de winterstop verloren we vier keer op rij en was het met onze goede klassering gedaan.' Vreemd vindt hij dat niet. gewerkt aan het bereiken van individuele doelen in beweging. Naast de groepssessies hebben de deelnemers eens in de twee weken een gesprek met een begeleider of een psycholoog. De persoonlijke aandacht bevordert de motivatie. Voor de uitvoering van dit plan hebben drie fysiotherapiepraktij- ken op Texel de handen ineenge slagen. De plannen werden onlangs gepresenteerd in De Gol- lards. Men ging hierbij ondermeer in op het traject na de behande ling. In de rest van het land wordt dit soort projecten al langer uit gevoerd. Sommige groepen gaan na afloop van het project zelf standig verder. Controle van de huisarts is een wezenlijk onder deel van het programma. Voordat patiënten kunnen deelnemen, moeten zij een verwijzing hebben van de huisarts. Nadat dit is gebeurd, hebben zij een gesprek met één van de psychologen. Hierbij wordt eerst gekeken of er mogelijk factoren zijn waardoor iemand niet mee zouden kunnen doen (het is belangrijk dat iemand in een groep kan en wil functione ren). Ook worden met de psycho loog persoonlijke concrete doelen gesteld. 'Dus als iemand zegt: ik wil meer gaan wandelen, dan gaan we ook direct kijken hoe hij dat kan gaan doen. Dit kan er toe leiden dat iemand na de behan- 'We hebben leuke individuele voet ballers, maar als je niet met elkaar traint, wordt het nooit wat. Dat is al jaren zo bij De Koog. De opkomst van de jongens van het tweede elftal is prima, van het eerste stelt het niet veel voor.' Leenhouts werpt tegen dat ook de studenten van ZDH maar weinig trainen, waardoor trainer Boogaard er te weinig aan toekomt bepaalde spelpatronen te oefenen. Koorn: 'Maar bij jullie zijn er altijd wel zes of zeven jongens van het eerste. Ik denk dat ZDH meer een team is.' Daartegenover staat de doorbraak van twee talenten bij De Koog. 'Thijs van Veen is een vaste waarde gewor den. Jammer dat hij soms afbericht doet omdat hij moet tennissen. Tegen ZDH is hij er geloof wel bij. Ook Coen Slot doet het goed. En Foto (de bijnaam van spits Fotiqui Camara, red.) begint goals te maken.' Veel waardering heeft Koorn ten slotte voor oefenmeester Jan Loew. 'Een prima trainer, die ook veel voor de jeugd doet. En net als ik is hij bloedfanatiek.' Wellicht bang om de tegenstander extra te prikkelen, durft noch Koom noch Leenhouts zich aan een voorspelling over de uitslag van komende zondag te wagen. 'Het wordt spannend, dat is duide lijk', zegt de ZDH-man. 'Zondag avond vieren we de afsluiting van het seizoen. Die wordt vast gezellig als we winnen', besluit zijn oppo nent. Weer medische post in De Koog? Er komt mogelijk weer een medische post in De Koog. Als het college besluit daar aan mee te werken, wil het de incidentele financiering overlaten aan de marktpartijen die voor het pro ject interesse hebben en voor de helft bijdragen in het structu rele exploitatietekort tot een maximum van €15.000,- per jaar. Dit kan worden gedekt uit de toeristenbelasting die daarvoor minder dan één cent hoeft te worden verhoogd. De medische post wordt genoemd in het Verkennend Zorgplanolo- gisch Onderzoek Texel 2012 dat door b en w is vastgesteld en nog aan de gemeenteraad zal worden aangeboden. In dit rapport, dat is voortgevloeid uit het raadsprogramma Aanster ken en Samenwerken 2010-2014, wordt ook aandacht gevraagd voor voldoende verpleegzorgplaatsen en orthodontie op Texel en het niet beknibbelen op de thuiszorg. Texe laars moeten kunnen rekenen op de hulp en ondersteuning die ze nodig hebben. De verantwoorde lijkheid voor uitbreiding van ver pleegzorgplaatsen ligt bij Omring waarmee de gemeente regelmatig contact onderhoudt. deling bij een wandelvereniging terecht komt', aldus Dominique van Rossum, één van de andere initiatiefnemers. Tijdens de groepsbijeenkomsten zelf zal veel bewogen worden, door middel van speelse opdrach ten. De invulling wordt aangepast op de wensen van de groepsle den. 'Wij hebben mensen gespro ken die ergens anders in het land hebben deelgenomen aan dit project. Daar zaten veel mensen tussen die verbaasd zijn over wat ze allemaal kunnen. Je kunt het negatieve stramien doorbreken. Zo komen mensen uit hun isole ment en hervinden hun zelfver trouwen', aldus begeleidster Irene Lock. 'Dat is één van de redenen om het in een groep te doen. Het is belangrijk dat het weer leuk wordt om te bewegen', vervolgt ze. 'We stoppen niet met spelen omdat we oud worden. We wor den oud, omdat we stoppen met spelen', besluit Lock. Het project is opgepakt door Ire ne Lock, Margré Booij, Corrien Duin, Chris Sleegers en Domini que van Rossum. Begin juni moet de eerste groep van start gaan. 'We werken met groepen van maximaal achttien man. We gaan er met zijn allen aan werken en we hopen dat het Big Move-pro ject op Texel net zo succesvol wordt als in andere delen van het land', aldus Corrien Duin. Een rekening van €74.579,34 voor herstel van een vloer in basis school De Fontein heeft kwaad bloed gezet bij de gemeenteraad. Een opeenstapeling van tegen vallers, fouten en 'communicatie- ruis' leidde tot deze strop. De vloer werd aangebracht toen het gebouw in 2004 en 2005 werd uit gebreid en aangepast. Aanvankelijk zou de vloer met marmoleum wor den afgewerkt, maar het bestuur wilde een gietvloer omdat deze praktisch in het gebruik en makke lijker te onderhouden zou zijn. Het gemeentelijk bouwteam ging daar mee akkoord. Na de oplevering ging de gietvloer echter scheuren als gevolg van een constructiefout: in de cementen ondervloer had extra wapening moeten worden aangebracht. Bijkomende pech was dat de aannemer onder wiens ver antwoordelijkheid het werk was gebeurd, niet meer bestaat, zodat er niets meer te halen viel. Over de vergoeding van de kosten bestond tussen schoolbestuur en gemeente onenigheid en 'communicatieruis'. De bezwarencommissie adviseerde het college nogmaals met het schoolbestuur om tafel te gaan. Dat leidde tot overeenstemming over 'Samengaan van Daalderschool en Akker is nabij' Stichting Schooltij en Kopwerk naderen elkaar in het vinden van een oplossing die moet leiden naar een definitieve samenwer king c.q. fusie tussen de twee basisscholen in Oosterend. Uit gangspunt is dat de samenwer king in het schooljaar 2012-2013 gestalte krijgt Achter de schermen worden al geruime tijd gesprekken gevoerd over de samenwerking annex fusie tussen de openbare Jacob Daalder- school en de protestant christelijke basisschool De Akker. Beide scho len kampen met teruglopende aan tallen leerlingen en het ziet er naar uit dat deze ontwikkeling zich in de toe komst verder zal doorzetten. Samen werking of fusie wordt door veel ouders als enige oplossing gezien, maar bestuurlijk ligt dit gecompli ceerd. Om de bereidheid tot een definitief samengaan te meten start binnenkort onder alle belangheb benden, zoals teams, besturen en ouders een onderzoek naar het draagvlak. Vergunning voor grotere golfbaan B en w hebben besloten een omgevingsvergunning af te geven voor uitbreiding van golfbaan De Texelse van 9 naar 18 holes. Groen licht voor de uitbreiding was pas mogelijk nadat de provincie instemming had betuigd in de vorm van het verlenen van een ontheffing. Daarnaast zijn de vereiste verklaring van geen bedenkingen in verband met de Natuurbeschermingswet en de Flora- en Faunawet afgegeven. Een en andere heeft veel meer tijd en inspanning gevraagd dan de initiatief nemers hadden verwacht, maar nu ziet het ernaar uit dat de eerste schop nog dit jaar in de grond zal gaan. Coopertest In samenwerking met Sportser vice Texel houdt AV Texel dins dag 15 mei een coopertest. Aansluitend is er de mogelijk heid mee te doen met een test over drie of vijf kilometer. De tests worden gehouden op de atletiekbaan aan de Haffelderweg in Den Burg, deelname staat open voor iedereen. Ook leden van andere sportverenigingen worden uitgenodigd om te kijken hoe het met hun conditie staat. Bij een coopertest wordt twaalf minuten hard gelopen. Het aantal afgelegde meters geeft goed inzicht in de conditie. De test wordt begeleid door trainers van AV Texel. Deelne mers worden om 19.00 uur ver wacht, er zal eerst een gezamen lijke warming-up worden gehouden. Deelname is gratis. het genoemde bedrag waarvoor de nieuwe vloer is aangelegd en de herstelwerkzaamheden zijn verricht. Vloerkenner Charles Bosma, die zelf geen belang had, mengde zich als inspreker in de discussie. 'Toen ik dit las moest ik wel reageren.' Hij zei onder meer dat het bedrijf dat de vloer had gelegd aansprakelijk kon worden gesteld. Ook in de raad bleken heel wat 'vloerdeskundigen' te zitten. 'Als aan het programma van eisen was voldaan, dan hadden we dit gedonderd niet gehad', zei Nils Lely. Nico Waerts (TX2010): 'De opdrachtgever (Kopwerk) betaalt.' Jur Schuiringa (WD) ging voor 'fif ty-fifty'Wethouder Frans Visman (Onderwijs) trok het boetekleed aan. 'De gemeente is als bouwheer tekort geschoten. Er zijn veel gesprekken geweest en het besluit is telkens vooruit geschoven. Kop werk was het zat en moest actie ondernemen. Uit jurisprudentie blijkt dat we aansprakelijk zijn. Laten we hier lering uit trekken.' Programma over Cornells Vreeswijk In Klif 12 in Den Hoorn brengt De Andersons donderdag 17 mei een programma over Comelis Vrees wijk. Anna Agren, het vrouwelijk deel van het duo De Andersons, groeide op met een Zweedse vader en daarmee met het repertoire van Cornelis Vreeswijk. Vreeswijk, bekend in Nederland en beroemd in Zweden, is voor vele zangers en theaterma kers door de jaren heen een grote inspiratiebron geweest. Nu, 25 jaar na zijn dood, brengt De Andersons een mix van zijn bekende, maar zeker ook van zijn minder bekende repertoire, gecombineerd met bij zondere nieuwe vertalingen, eigen werk en Zweedse tradities. De voor stelling begint om 20.30 uur, de toe gang bedraagt €12,-. Duurzame vrachtwagen De gemeente heeft voor €220.000,- een vrachtwagen met laadkraan aangeschaft. De auto neemt de plaats in van de tien jaar oude vrachtwagen die op een veiling zal worden verkocht. De nieuwe wagen heeft een snellere en zwaardere laadkraan en een gro tere laadbak. Hij zal vooral worden ingezet bij het ophalen van grof tuinafval, transport van groenafval, slootruigte, grond en stenen. Hij zal ook dienstdoen bij de gladheidsbe- strijding. De auto is in meerdere opzichten duurzaam. Hij gebruikt minder brandstof, stoot minder uit laatgassen uit, is op duurzame wijze geproduceerd en de onderdelen zullen bij het eind van de levens duur worden hergebruikt. Statiegeldactie voor Ecomare Sinds deze week hebben de twee vestigingen van supermarkt Jum bo op Texel een extra knop op het inzamelapparaat van statiegeld- flessen. Klanten kunnen hiermee hun statiegeld doneren aan de zeehondenopvang van Ecomare. Monique en Arjen van Diepen, de eigenaren van Jumbo Texel, werken op deze manier mee aan de actie 'Een echte held kiest statiegeld', die zich erop richt het statiegeldsysteem in stand te houden. Omdat de over heid oven/veegt het statiegeld op (plastic) flessen af te schaffen, wordt gevreesd voor een toename van de hoeveelheid zwerfvuil. De fabrikant heeft de innameapparaten voor fles sen uitgerust met een 'goededoe- lenknop', een idee waaraan Van Die pen enthousiast meewerkt. De actie voor Ecomare loopt in ieder geval tot oktober. Daarna kan hij worden voortgezet of kan voor een ander doel worden gekozen. Irene Lock, Margré Booi], Chris Sleegers, Corrien Duin en Dominique van Rossum bij de lancering van het BigMove-project.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11