«MP 4 V/ i 'Toekomst van Texel ligt aan de overkant' TEXELSE 12 COURANT Maarten van Rossem trekt stevig van leer -• Westfriese sloper veruit laagste inschrijver LTS 'Laat Texel het Jutland van Nederland blijven' RB Historicus en Amerikadeskundige Maarten van Rossem gaf woensdagavond voor een volle collegezaal van het NIOZ zijn bespiegelingen op de toekomst van Texel. De zaal was een half uur voor aanvang al nagenoeg vol, waardoor niet alle belangstellenden de lezing konden bijwonen. iFoto Jeroen van Hattum) COLUMN Achter de schermen Toekomst 'Wat ga je hier van maken', wordt me na afloop van de discussie avond over de toekomst van Texel meerdere keren gevraagd. Ik ben het gewend dat zo'n vraag wel eens gesteld wordt, maar meer dan vijf keer in een kort tijdsbestek maak ik ook niet vaak mee. Ik kan de vragenstellers echter geen ongelijk geven; de discussie is van de hak op de tak gegaan en tijdens het maken van mijn aantekeningen probeer ik zelf in gedachte al een beetje een logische compositie te maken van wat er allemaal voorbij komt. Het belooft een uitdaging te wor den een verhaal te schrijven waarin de lading wordt gedekt en dat hopelijk voor zowel niet-aan- wezigen als aanwezigen interes sant is om te lezen. Nu geef ik het de initiatiefnemers van de avond ook te doen; met een volle zaal en circa twintig panelleden op het podium in cir ca anderhalf uur tijd discussiëren over dé toekomst van Texel. En dan ook nog terwijl je net een show van Maarten van Rossem achter de rug hebt. Er zijn een voudigere uitdagingen. Dan moet je niet de illusie hebben dat er veel concrete zaken uit zo'n avond zullen rollen. Zegt de één A, dan staat er onherroepelijk elders iemand op die B zegt. Daarvoor waren genoeg mensen in de zaal aanwezig. Hoewel toekomstgericht had ik zelf toch enkele déja vu's. Er hing lichtelijk een sfeer in de zaal dat nu een start met de toekomst van Texel werd gemaakt, maar hoe vaak zijn dergelijke starts in het verleden al niet gemaakt? Ik kan me vergissen, maar bij mijn weten zijn de afgelopen jaren diverse documenten uitgewerkt met actuele visies op de toekomst. Een bekende is Texel op Koers (de structuurvisie voor 2020), maar ook op bijvoorbeeld agra risch gebied en in de energiehoek liggen de visies klaar. Wat ik zelf een aansprekende toekomstvisie vind, is de econo mische beleidsvisie Richting voor Economie die iets meer dan een jaar geleden het levenslicht zag en waarvoor liefst zestien belan genorganisaties en werkgevers diverse keren om tafel hebben Het stuk is me bijgebleven, omdat het concreet, duidelijk en aan sprekend geformuleerd was. Maar ik durf toch te veronderstel len dat de visie inmiddels onver mijdelijk zijn weg naar de verge telheid heeft ingeslagen en alleen nog bij enkele betrokkenen op het netvlies staat. Wat staat er zoal in Richting voor EconomieEr worden bedrijfs takken (andere dan het toerisme) genoemd waarin groei is te ver wachten en waarvoor in de toe komst hard mensen nodig zullen zijn. Texel wordt genoemd als een ideale plek voor thuiswerkers en in samenhang daarmee wordt een pleidooi gehouden voor het behoud van het landschap, zodat het eiland voor jonge mensen aantrekkelijk is om er te komen wonen. Onderwerpen die woensdag avond welhaast als nieuw hun weg naar de zaal vonden, maar in feite dus al meer dan een jaar op papier staan in een visie die bij de presentatie nog werd betiteld als 'een werkdocument dat dagelijks op tafel' zou moeten liggen. De resultaten tot nu toe? De gemeen teraad stelde geld beschikbaar voor twee onderzoeken naar thuiswerken en een toetsingska der voor de kernwaarden waar van de afronding op zich laat wachten en er is nog een particu lier initiatief uit voortgekomen. Maar voor de rest lijkt deze visie in alle schoonheid toch een stille dood te sterven. Het zou jammer zijn als de visies die Rotary Club Texel het afgelo pen jaar heeft verzameld en gebundeld eenzelfde lot bescho ren is. Daar is de toekomst van het eiland, bezien vanuit de ver grijzing, een tekort aan gezinnen met jonge kinderen, de werkgele genheid, de leefbaarheid en het landschap, iets te belangrijk Jeroen van Hattum 'Is er nou niemand die aan de zichtlijnen denkt?', aldus Maar ten van Rossem. 'Het is net of iemand met een auto rond Den Hoorn is gereden en op elke plek waar je nog iets van het dorp zag, heeft gezegd dat daar een schuur moest komen.' De historicus en Amerikadeskun dige was woensdagavond op dreef in de collegezaal van het NIOZ tij dens een bespiegeling op de toe komst van Texel. Van Rossem deed dat op verzoek van Rotary Club Texel dat het afgelopen jaar zo'n twintig Texelaars hun visie op de toekomst van het eiland liet geven. Van Rossem maakte daarvan een eigen bespiegeling met een 'scheutje Van Rossem erbij'. Voor een afgeladen collegezaal trok hij fel van leer tegen onder meer de bebouwing op het eiland. Volgens Texel moet zich voor zijn eigen toekomst richten op Den Helder en verder. Die tendens viel woens dagavond te bespeuren tijdens de discussie van de Rotary Club bij het NIOZ over de toekomst van Texel. Zowel sprekers op het podium die het afgelopen jaar hun toekomstvi sies bij bijeenkomsten van de Rota ry ontvouwden als bezoekers in de zaal hielden pleidooien om de blik op Den Helder gericht te houden. Ronald Bleeker, directeur van Rabo bank Noord-Holland Noord, stelde dat Texel in Den Helder moet zijn voor de gewenste hoogwaardige werkgelegenheid. Hij schetste een beeld dat mensen in Den Helder werken en op Texel wonen. Op die manier zou het aantal gezinnen op het eiland kunnen toenemen. Kees Dros, één van de bezoekers, stelde dat Texel structureel rekening moet houden met de belangen van Den Helder. 'Als het daar goed gaat, profiteren wij mee.' Als voor- hem verpest Texel het eigen land schap als er op de huidige manier doorgebouwd blijft worden. Van Rossem, Texelganger sinds 1953, trok daarbij een vergelijking met het Texel dat hij nog kent van zijn jeugd. 'Elke keer als je hier komt, is er wat bijgebouwd. Dan zegt mijn vrouw dat ik maar de andere kant moet opkijken, maar dan loop je het risico dat daar ook wat nieuws staat.' Bebouwing op en tegen het Hogeberggebied aan als de huizen aan het Skillepaadje, de woningen op de plek van Panorama en de recent gebouwde schuur aan het Doolhof noemde hij als voorbeel- beeld noemde hij vliegveld De Kooy waarvan sluiting in augustus 2011 werd afgewend. 'We moeten niet pas voor zo'n vliegveld opkomen als sluiting dreigt, maar het blijvend steunen.' Volgens Bleeker zou Texel zich ook achter de realisatie van een nieuw bedrijventerrein bij De Kooy moeten opstellen, omdat het eiland kan profiteren van werkgele genheid daar. De pleidooien voor Den Helder brachten niet meteen de handen op elkaar. Een van de aanwezigen merkte op dat het kopen van een huis in Den Helder door de lagere prijzen ook aantrekkelijker is dan op Texel. Dat werd beaamd door make laar Paul van Heerwaarden. 'Voor een starter is het kopen van een huis van €140.000,- te doen, maar op Texel liggen de prijzen voor star- terswoningen rond de €200.000,-. Dat moet eigenlijk met dertig pro cent zakken voor de financierbaar heid.' Andrew Albers kaartte aan dat in zijn ogen op een gegeven moment den van hoe het niet moet. Het zelfde gold voor de vele schuren rond Den Hoorn die door Van Ros sem als 'dependance van Calcutta' werden bestempeld. 'Zijn er geen beperkingen en kan de boel niet een beetje worden opgeruimd?' Volgens hem kan Texel in de toe komst niet op dezelfde weg blijven doorgaan. 'Dan verrommelt het eiland.' Staatsbosbeheer kreeg een pluim. 'Als zij de duinen niet hadden beheerd, hadden die nu vol villa's en huisjes gestaan.' De vrijstaande huizen langs de Pontweg bij Den Burg hoefden niet op de goedkeu- teveel over tegenstellingen werd gesproken. Onder meer de tegen stelling tussen Texel en Den Helder mocht van hem van tafel. 'De toe komst van Texel ligt aan de over kant en daar moet je oog voor heb ben. De ontwikkeling van hoogwaardige werkgelegenheid op Texel zal marginaal zijn. Zorg dat je aan de overkant een poot aan de grond hebt en kijk naar de winst die je dan kunt boeken.' Als het om veranderingen op Texel gaat, moet volgens Albers geaccepteerd wor den dat het al mooi is als de 'tanker Texel' de komende vijfentwintig jaar een beetje bijgestuurd kan worden en als er in de jaren daarna verdere wijzigingen plaatsvinden. Tijdens de discussie, die werd geleid door Renske van der Tempel, kwamen ook onderwerpen als behoud van het landschap en de werkgelegenheid op Texel aan de orde. Toerisme is de hoofdmoot, maar te beluisteren viel dat verbre ding van de werkgelegenheid als pluspunt wordt gezien. Volgens ring van Van Rossem te rekenen. 'Het ziet eruit alsof er een reus is opgestaan die daar 's nachts wat huizen heeft geworpen.' Van Rossem adviseerde dat Texel anders moet blijven, zoals het de afgelopen jaren altijd anders is geweest. 'Dat is de charme van de Waddeneilanden en dat hoort ook de charme van Texel te zijn.' Hij verwees naar een uitspraak van oud-minister Neelie Smit Kroes die ooit zei dat Nederland het Jutland van Europa zou worden als de HSL niet zou worden aangelegd. 'Maar wat is er mis mee? Laat Texel het Jutland van Nederland blijven.' Hij waarschuwde ervoor op te let ten dat er nooit een tunnel of een brug komt. Dat klinkt denkbeeldig, maar volgens Van Rossem toont de Nederlandse regering toch eens in de zoveel tijd de behoefte om geld te spenderen aan grote bouw projecten die in zijn ogen volslagen nutteloos zijn. 'Doordat Texel een eiland is, is er veel intact gebleven dat er aan de overkant niet meer is. Het voordeel is ook dat je niet onbeperkt met de auto toegang hebt.' TESO zou er volgens Van Rossem verstandig aan doen niet te veel te sleutelen aan de infra structuur bij de veerhaven en de komst van nog een grote veerboot (het toekomstig zusterschip van de Dokter Wagemaker) riep bij hem ook de nodige vraagtekens op. Van Rossem, gekleed in stemmig zwart, vertelde op zijn bekende gortdroge manier, waardoor hij geregeld de lachers op zijn hand had. Hij benadrukte ook als vaste bezoekers zeer begaan te zijn met het eiland en liet vanuit die hoek zijn oprechte zorg doorklinken dat toeristen het eiland kunnen mijden als het zijn charme en anders-zijn in de toekomst zou verliezen. Herman Ridderinkhof, adjunct directeur van het NIOZ, kunnen de in opmars zijnde proeftuinen op Texel nieuwe werkgelegenheid bie den en daarmee de komst van gezinnen naar het eiland. Rikus Kieft hield als president-commissa ris van TexelEnergie een pleidooi voor energie als een vorm van werk gelegenheid. Ridderinkhof wees erop dat een verdere ontwikkeling van thuiswer ken eveneens kansen biedt. 'In Den Hoorn zijn de laatste tien jaar diver se mensen komen wonen die thuis werken en meestal één dag in de week naar de overkant gaan. Texel is daarvoor goed bereikbaar. Ik moet zelf regelmatig voor het werk in Den Haag zijn en dat is vanaf Texel prima op één dag te doen.' Annet van Ruitenburg hield een pleidooi om hoger onderwijs naar het eiland te halen, onder meer op het gebied van streekproducten omdat het eiland zich daarmee pro fileert. Wat het toerisme betrof, kwam de vraag aan de orde op welke toerist Texel zich in de toekomst zou moe ten richten. Gastspreker Maarten van Rossem adviseerde dat Texel zich op de oudere toerist zou moe ten richten, onder meer omdat die meer te besteden heeft dan jonge ren. Het neerzetten van jongeren als notoire overlastgevers leidde met een tot repliek van Valerie Jonge- neel en Ricardo de Graaf die opkwa men voor de jongeren. Ook Wouter de Waal, directeur van de VW, kaartte aan dat vakantievierende jongeren niet per definitie voor over last komen, maar veelal om een plezierige vakantie te hebben, om zich sportief te kunnen uitleven, maar ook voor de rust en de ruimte op het eiland. De discussie ging soms van de hak op de tak, maar uit reacties van aanwezigen viel op te maken dat de avond wel aanspoorde om bezig te zijn met de toekomst van het eiland. Rust en ruimte Rust en ruimte. Het is een veelge hoord begrip als het om eigen schappen van Texel gaat. Werner Dros gaf er tijdens de discussie avond bij het NIOZ een geheel eigen dimensie aan. Hij merkte op dat hij de 'rust en ruimte' op het eiland pas echt ervaart als hij 's morgens om 5.00 uur met zijn koeien bezig is. 'Toeristen zeggen wel dat ze voor de rust en ruimte kome, maar vervolgens blijven ze tot tien uur op hun nest liggen.' De sloop van het voormalige LTS- gebouw pakt een stuk voordeliger uit dan begroot Bij het openen van de enveloppen dinsdag bleek dat een Westfries sloopbedrijf de klus ver onder het voorziene bedrag wil klaren. De sloper schreef bijna de helft lager in dan de op één na laagste, een Texels bedrijf. Op de plek van de oude LTS komt een parkeerterrein, waarbij puin van het gebouw wordt gebruikt voor de verharding. Op verzoek van de Texelse aannemerij hanteerde het college bij de aanbesteding niet de strenge criteria zoals bij de sloop van het oude raadhuis, onder meer dat bedrijven een bepaalde omzet hebben en dergelijke klussen vaker hebben gedaan. Zo werden ook Texelse aannemers uitgenodigd in te schrijven. Omdat ook het criterium van ISO-certificatie werd losgelaten, mochten ook loonwerkers inschrij ven. De gemeenteraad heeft er op aan gedrongen dat het parkeerterrein zo snel mogelijk, in ieder geval vóór het hoogseizoen wordt gerealiseerd. Die tijdsdruk vertaalde zich in een opmerkelijk korte aanbestedings procedure. Sebastiaan de Graaf van Jubileum Texel '94 Gerrie Mühren heeft wegens ziek te afbericht gedaan voor het jubi leumweekend van Texel'94. Hierbij de laatste wijzigingen in het pro gramma. De plaats van Mühren bij de clinic voor het G-team, zaterdag om 12.30 uur, wordt ingenomen door spelers van Texel '94 onder leiding van aan voerder Ruben Duinker en met assi stentie van John Rep. Hierna is er om 15.00 uur muziek van de jeugdi ge Texelse band Foot-c. SV Ooste de firma V\festerlaken BV vond het bestek op vrijdagmiddag 27 april rond 14.00 uur in de bus. Eventuele vragen diende hij voor 17.00 uur te stellen. De Graaf: 'In deze paar uur is het niet mogelijk het bestek door te nemen en vragen te formuleren.' De offerte moest uiterlijk dinsdag 8 mei binnen zijn. 'Ook een betrekkelijk korte periode, want dit is geen alle daagse klus. We moesten ter plekke gaan kijken en informatie inwinnen, onder meer bij een ander bedrijf. Maar het was te doen.' Bij het openen van de enveloppen bleek dat er een groot verschil was tussen de goedkoopste en nummer twee, terwijl twee, drie en vier rede lijk dicht bij elkaar lagen. Het royale verschil leidde niet alleen tot teleur stelling bij de Texelse inschrijvers, maar ook tot ongeloof. En het advies aan het college om de winnende offerte goed na te pluizen, zodat de gemeente niet achteraf met een strop blijft zitten. Het college laat weten een onderbouwing te vragen en die goed te controleren. Maar b en w gaan er van uit dat de goed koopste inschrijver het werk wordt gegund. De exacte bedragen maakt het college binnenkort bekend. B en w verwachten dat het parkeerterrein voor de bouwvak gereed zal zijn. rend die zondag tegen het World Master Team zou spelen, heeft afbe richt gedaan. Zondag om 12.00 uur start de wedstrijd Texali (het kampi oensteam 1989), tegen FC Den Hel der. Bezoekers van de feestavond van W Texel '94, zaterdagavond 12 mei in de kantine, kunnen een spec taculaire deurprijs winnen. Dit is een geheel verzorgd weekend voor twee personen naar Barcelona ter waarde van €1.000,-. De prijs is mede gesponsord door de familie Krijnen van deTX 19. Programma zondag 12.00 uur Texalia-FC Den Helder; 14.00 uur Texel '94 1-WMT; 15.00 Texel '94 2-WMT; 15.20 Texel '94 3-WMT Onder leiding van Renske van der Tempel discussieerden de aanwezigen in de collegezaal van NIOZ met de mensen die het afgelopen jaar hun toekomstvisies bij de Rotary gaven. Dat waren Ronald Bleeker (Rabobank), Nico Kikkert (LTO), Dirk Jan Saai en Joost Broekman (landbouw), Trudy Janse (SBB), Paul Krugers (Rab), Rikus Kieft (TexelEnergie), Harry de Graaf (persoonlijke titel), Michel Gregoire (TOP), Wouter de Waal (WV), Jook Nauta (Waddenhaven), Jan van Andel (Woontij), Cees de Waal (TESO), Esther Banki (Kaap Skil), Adri Vonk (visserij), Paul van Heerwaarden (makelaar) en Herman Ridderinkhof (NIOZ). (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 12