'We moeten vechten om Den Hoorn dorps te houden 'Geen verrassing, maar het blijft een grote schok Schooldirecteur Henk Dekker: 'Gekozen voor duidelijkheid' TEXELSE 13 COURANT VRIJDAG 11 MEI 2012 'Bizar. Dat is het woord dat bij dit nieuws past. We hebben de mooi ste school van Texel, in het mooi ste gebouw, met klassen waar je bijna privéles krijgt, met een bas ketbalveld, een voetbalveld, een eigen gymzaal, digiborden in alle klassen, een buitenschoolse opvang. Er ontbreekt werkelijk niets. Echt, er is geen mooiere school, misschien wel niet in heel noord Nederland. Maar volgend jaar staat er alleen nog maar een heel, mooi, leeg gebouw.' René Jager, vader van twee zoons van 6 en 7 jaar oud en voorzitter van de medezeggenschapsraad van de Jan Drijverschool, is twee dagen nadat hij van de naderende sluiting op de hoogte werd gebracht nog flink van slag. 'Ik vind het moeilijk te bevatten.' Dat betekent niet dat hij geen begrip heeft voor het besluit. 'Ik ga niet met vingers naar schuldi gen wijzen. Het feit ligt er.' Volgens Jager hebben niet alleen de dalende geboortecijfers een rol bij de voorgenomen sluiting gespeeld, maar ontwikkelt de maatschappij zich op een ongunstige manier. 'De huizen in Den Hoorn zijn onbetaal baar. De prijzen liggen zo hoog, dat huizen soms jaren te koop staan. Daar staan geen nieuwe, goedkope woningen tegenover, zoals in Oude- schild, waar een paar jaar geleden nog een heel nieuwe wijk is gebouwd.' Met lede ogen kijkt Jager naar de afnemende betrokkenheid van Hoornders bij hun dorp. 'Er is geen binding meer. Niet met de super markt van Goënga, want als ze hun boodschappen bij de Aldi voor een paar cent minder kunnen krijgen, gaan ze daar heen. Niet met onze strandpaviljoens (Jager is eigenaar van Paal 9 en Paal 12), niet met jouw krant en ook niet met de school, want mensen in Den Hoorn doen hun kinderen net zo gemakkelijk naar de Vrije School in Den Burg. De maatschappij wordt bikkelhard en raakt steeds verder geïndividuali seerd.' Ook de verhoogde mobiliteit heeft de Jan Drijverschool geen goed gedaan. 'Dat is dezelfde mobiliteit die ervoor zorgt dat ouderen langer thuis blijven wonen. Aan de andere kant ben ik ervan overtuigd dat als Den Burg vijf kilometer verder van Den Hoorn had gelegen, dat onze school dan volgend jaar ook nog zou bestaan.' Om daar bij aan te tekenen: 'Andersom krijgen we hier maar weinig kinderen uit Den Burg. Want vanuit Den Burg is Den Hoorn een eind weg.' sing. Maar het blijft heel jammer.' Hoewel ze zelf haar jeugd in Ooste rend doorbracht, waar haar vader directeur van De Akker was, en ze wel eens 'voor de grap' heeft gezegd haar zoon desnoods in Oosterend op school te doen, denkt ze niet dat het zover komt. 'De buitendorpen zijn niet erg praktisch. Het zal wel Den Burg worden, ook omdat ik daar werk.' Juf Baukje Drijver leest de leerlingen van de gecombineerde groepen 1, 2 en 3 voor. (Foto Joop Rommets) De tendens dat het platteland leeg- omdat het wettelijk minimum voor Henk Dekker het besluit naar buiten We moeten volgend jaar maar eens stroomt en de steden verder groeien, het voortbestaan 23 leerlingen heeft gebracht en toegelicht. Dat rustig kijken.' is volgens Jager voorlopig niet te bedraagt, hebben we altijd gedacht Den Hoorn vergrijst, beschouwt ze stuiten. Daarbij krijgt het platteland dat we het nog net zouden redden echter als een feit waar niets aan te Anneke Kikkert-Hordijk, moeder een andere en minder traditionele de jongens in Den Hoorn te hou- doen is. 'Je kunt het de gemeente van een zoon in groep 3, miste de rol. 'Mensen trekken in het weekend den.' verwijten dat ze geen visie heeft op bijeenkomst van dinsdagavond, ver- naar buiten om tot rust te komen. Ze noemt het verdwijnen van de Jan het in stand houden van een dorp. telt ze een dag later. 'Ik las het Dat zie je met New York en The Hamp tons (de verzamel naam van enkele dorpen in het oos telijk deel van Long Island en de week endbestemming van veel rijke New Yorkers, red.). Amsterdammers gaan in het week end hip zitten wezen in Paal 12. Den Hoorn wordt het The Hamptons van Amsterdam.' Welke school hij en zijn vrouw na volgend jaar voor hun zoons kiezen, weet hij nog niet. 'Ik heb geen idee en laat dit eerst maar eens bezinken. Ondertussen hoop ik op een won der.' 'Het was wel even schrikken', zegt Irma de Wit-Kooij, moeder van twee zoons uit groep 5 en 7. 'We wisten dat het steeds moeilijker werd de school open te houden. Maar Drijverschool 'een grote schok'. 'Het is niet alleen jammer voor de school, maar ook voor het dorpsgevoel. Denk aan Koninginnedag en de mei- erblis. Kinderen die in Den Burg op school zitten, zullen dat met vriend jes en vriendinnetjes daar willen vie ren. Je zag het dit jaar al. Hoornder kinderen op de Vrije School waren dit jaar niet in hun eigen dorp. Het dorpse gaat er zo wel vanaf. We zul len ontzettend moeten vechten om de boel dorps te houden.' De Wit zegt groot respect te hebben voor de manier waarop directeur Als wij net als Oudeschild een hele wijk nieuwe woningen hadden gehad, zoals de Commandeurssin gel, dan had onze school niet dicht gehoeven.' Over de toekomst van haar kinderen heeft De Wit nog niet nagedacht. 'We hebben nooit gekozen. De Jan Drijverschool was in ons dorp en het onderwijs was prima. Wat we nu gaan doen, vind ik moeilijk te zeg gen. Het ene moment doet de Thijsseschool het goed, het andere de Jozefschool en dan staat De Fontein weer goed aangeschreven. nieuws toen ik vanochtend de mail opende. Je weet dat het er een keer aan zit te komen. Toen Meijert voor het eerst naar school ging, gingen we er al niet vanuit dat hij het in Den Hoom zou kunnen afma ken. Maar het is heel jammer. Want wat dicht is, gaat waarschijnlijk niet meer open.' Ze heeft wel begrip voor het besluit. 'Ik begrijp dat er op een gegeven moment een grens wordt bereikt. Kinderen gaan ook naar school om te leren samenwerken en zich te ontwikkelen door met andere kinde ren om te gaan. Als de groep daar te klein voor wordt, dan houdt het gewoon op. Dat gebeurt op steeds meer plaatsen in Nederland. Wat dat betreft is het geen complete verras- 'Dramatisch, maar de realiteit is soms hard', reageert Herman Rid- derinkhof. voorzitter van de Hoorn der dorpscommissie. En na even nadenken: 'Ik begrijp ook wel: als er onvoldoende kinderen zijn, dan zijn er onvoldoende kinderen. En als het niet mogelijk is de kwaliteit te garan deren, dan houdt het op. Het achter liggende probleem is natuurlijk dui delijk. Net als op veel andere plekken op het platteland is er onvoldoende werk voor hoger geschoolden op Texel. Maar ook dat is een feit en zelfs als je er iets aan doet, duurt het jaren voordat je resultaat ziet. Wél moeilijk vind ik de gedachte dat er over tien jaar best wél genoeg kinde ren kunnen zijn, doordat er jonge gezinnen op 't Zouteland en in De Potvis zijn komen wonen. Is zo'n beslissing om de school te sluiten dan terug te draaien? Ik vrees van niet.' Hoewel Ridderinkhof de slui ting van de school 'vreselijk' vindt, is hij niet bang dat Den Hoorn een onleefbaar dorp wordt waar nie mand meer wil wonen. 'Kijk naar De Waal. Ook daar is de school dicht gegaan, maar er zijn daarna aardig wat jonge gezinnen bij gekomen. Ik denk niet dat de aanwezigheid van een school daarin een doorslagge vende rol speelt. Voorwaarde is natuurlijk wel dat het vervoer voor leerlingen naar het dorp waar hun nieuwe school staat goed geregeld is. Er zijn geen tekenen dat er minder belangstelling is om hier te komen wonen. Huizen staan wel lang te koop omdat de prijzen erg hoog zijn. Maar als je vijftig betaalbare wonin gen op 't Zouteland bouwt, komen die ook vol.' Wél denkt Ridderinkhof dat er aan vergrijzing moeilijk te ont komen valt. 'Natuurlijk, dat is jam mer. Niet alleen voor de school, maar ook voor de voetbal en de majorettes. Ik vond het erg jammer dat er met Koninginnedag geen rondgang meer door het dorp was. Maar het is niet het einde van je dorp. Er komen ook dingen voor terug. Hoop ik. We moeten in ieder geval niet bij de pakken neer gaan zitten. We hebben nog steeds het mooiste dorp van Texel.' Joop Rommets 'We zijn natuurlijk best bang dat ouders zullen beslissen hun kind deze zomer al van school te halen, in plaats van het laatste jaar af te maken. Natuurlijk heb ben we ons afgevraagd wat het juiste moment was om te vertel len dat de school dicht gaat. Maar we hebben gekozen voor open heid en duidelijkheid, zodat ouders nog anderhalf jaar de tijd hebben om de alternatieven te onderzoeken. Daar hebben ze recht op.' Henk Dekker beleefde maandag een moeilijke avond. Aan hem de taak om als directeur van de Jan Drijverschool namens het bestuur van de Stichting Woontij het besluit toe te lichten en de ouders bij te praten. 'Ik heb er erg tegenop gezien. Maar ik moet zeggen dat het een heel goede bijeenkomst is geworden. Er was natuurlijk teleur stelling en ook wel een beetje boos heid. Richting de gemeente bijvoor beeld, omdat die te weinig aan woningbouw zou hebben gedaan. Maar begrip overheerste. Als het niet langer gaat, dan gaat het niet langer. Het klinkt misschien een beetje vreemd, maar ik vond de reacties erg volwassen. Nuchter, is misschien een nog beter woord.' Dekker legde de aanwezigen met behulp van een presentatie op beeldscherm uit dat er aan het besluit om de school te sluiten niet te ontkomen viel. Een belangrijke rol daarbij speelden de demografi sche gegevens. Zo liet hij zien dat het geboortecijfer sterk terugloopt. In 2000 werden er op Texel nog 201 baby's geboren, vorig jaar waren dat er maar 94. In Den Hoorn zakte het gemiddelde van 11 naar ruim 3 per jaar. Volgens prognoses is het einde van de krimp nog niet in zicht. Verwacht wordt dat het aantal geboortes verder afneemt en zich rond de 70 kinderen per jaar zal stabiliseren. 'Het is duidelijk dat je daarmee niet in elk dorp een school in stand kunt houden. Mensen zeg gen soms dat je nu eenmaal pieken en dalen hebt en dat dat altijd zo geweest is. Maar deze cijfers wijzen uit dat er toch echt al jaren sprake is van een daling. Volgens de somber ste scenario's houd je maar drie grote scholen over, die allemaal in Den Burg staan. Waarschijnlijk zal de school in De Cocksdorp nog het langst blijven bestaan, in verband met regels dat je kinderen niet te ver mag laten reizen om naar school te gaan. Dat is schrikken, ik weet het. Maar Texel is daarin bepaald geen uitzondering. Er is een ten dens dat bewoners van het platte land naar de stad trekken, met alle gevolgen van dien. In de Achter hoek gaan de komende jaren vijftig tot zestig scholen dicht. Op één van de Zeeuwse eilanden fuseren vijf dorpsscholen tot één regioschool. Maar zelfs de scholen in de grote steden zijn niet veilig. In Amsterdam gaan scholen met 120 leerlingen dicht. Dat zijn daar kleine scholen.' De trend dat steden groeien ten koste van het platteland is ook te zien op Texel, waar sprake is van een trek van de buitendorpen naar Den Burg. 'In 2007 had Den Burg nog 53,2 procent van de gezamen lijke leerlingen. In 2011 was dat al 60 procent. Dat betekent dat bij 100 geboortes - wat nu niet eens meer wordt gehaald - 60 kinderen in Den Burg op school zullen gaan en dat de andere 40 moeten worden ver deeld over de nu nog zeven en straks zes scholen in de buitendor pen.' De Jan Drijverschool telde op de peildatum 1 oktober 2011 nog 54 leerlingen. Op het oog een redelijk aantal en nauwelijks minder dan bijvoorbeeld de basisscholen in Oosterend. Probleem is echter dat de meeste kinderen in de oudste groepen zitten en dat er in de jong ste nauwelijks bij komen. Zo gaan na de zomer veertien leerlingen uit groep 8 naar de OSG, terwijl nog maar de vraag is of er wel animo voor groep 1 is. Komend schooljaar worden de leerlingen verdeeld over drie klassen: groepen 1, 2 en 3 (samen 10 leerlingen) zitten bij elkaar, evenals groepen 4, 5 en 6 (15 leerlingen) en groepen 7 en 8 (15 leerlingen). 'Wij hebben het geluk dat we als school nog het geld krijgen voor drie groepen, omdat de peildatum van 1 oktober daarvoor doorslaggevend is.' Volgens prognoses zou de Jan Drij verschool in 2013 nog 35 en in 2014 zelfs maar 30 leerlingen tellen. Nog altijd een handvol meer dan de school in De Waal, die in 2003 dicht ging, na jaren te hebben gefunctio neerd met niet veel meer dan 25 leerlingen. Volgens Dekker zou dat niet meer kunnen. 'We leven nu in een andere tijd, met andere inzich ten. Vroeger gaf een leerkracht klas sikaal les, tegenwoordig deel je een klas op in drie niveaugroepen: de gemiddelde leerlingen en de groe pen die minder en beter presteren. Alle drie vragen ze hun eigen voor bereiding en begeleiding. Het is niet moeilijk te begrijpen dat je daar geen tijd meer voor hebt als je straks nog maar één leerkracht voor vier groepen hebt. Dat mag je de leerkracht én de kinderen niet aan doen. Dat vindt trouwens ook de Onderwijsraad. Vijfenveertig leerlin gen per school is het minimum.' Dekker benadrukte tijdens zijn pre sentatie ook dat het schoolbestuur bepaald niet over één nacht ijs is gegaan. 'We hebben twee jaar gele den al gewaarschuwd dat we de ondergrens naderen. Maar het bestuur heeft de school nog wel een kans willen geven. Er is samen met De Pepermolen een buiten schoolse opvang op school gereali seerd, in samenwerking met het NIOZ is er een Nederlands- en Engelstalige informatiemap samen gesteld om jonge ouders in De Potvis ertoe te bewegen hun kinde ren in Den Hoom op school te doen, we hebben de ontwikkelin gen voor huizenbouw op 't Zoute land afgewacht én we hebben extra geïnvesteerd. Voor het schooljaar 2010-2011 is €40.000,- extra uitge trokken om een extra docent te kunnen betalen om vier groepen in stand te houden. Nu moeten we helaas constateren dat dit allemaal niet geholpen heeft. Er zijn gewoon geen kinderen. Zelfs De Pepermo len is alweer dicht, omdat er zo weinig kinderen waren dat de bui tenschoolse opvang te duur werd. Voor sommige ouders zijn al deze ontwikkelingen reden geweest hun vierjarige kind op een school in Den Burg te doen. Dat is jammer, maar ouders hebben nu eenmaal dat recht. Ik heb bij de presentatie ook gezegd dat we elkaar niet scheef moeten aankijken.' Het besluit de school op 1 augustus 2013 te sluiten, is volgens Dekker met pijn in het hart genomen. 'Maar we gaan ons best doen er een prachtig, leerzaam en feestelijk laat ste jaar van te maken. Met drie groepen, ook al zouden ouders hun kind nu al van school halen en zou den we er maar twintig over hou den. Die toezegging hebben we gedaan. We gaan ook gewoon door met vernieuwen. Zo gaan we bij voorbeeld een nieuwe methode voor Engels vppr groep 1 tot en met 8 invoeren. We gaan extra activitei ten organiseren, want de ouderraad heeft nog aardig wat geld in kas en dat moet op. We geven ook de garantie dat de school niet wordt ontmanteld. We gaan geen lokalen verhuren. De afbouw begint pas als de laatste leerling de school heeft verlaten.' Leerlingen reageerden op hun eigen manier op het bericht dat hun school dicht gaat. 'Iemand zei: wat gaan we met de doeltjes doen? En een ander vroeg hoe het nu met School Gisteravond zat ik in een nostalgi sche bui alle mooie filmpjes van voorbije playbackshows te bekij ken, waar mijn kind samen met zijn vrienden aan meedeed, al vanaf dat ze puppy's waren. Samen zaten ze bij de Stienepikkertjes, samen gingen ze naar groep 1/2 van de Drijverschool en samen namen ze na groep 8 afscheid van de school. Inmiddels allang uitgegroeid tot een hechte vriendengroep, fietsten ze samen naar de OSG. Samen gingen ze naar ZDH en naar uit voeringen van DEK, voornamelijk voor het vrouwelijk deel van de leeftijdsgenootjes, maar ook uit solidariteit, omdat ze op dezelfde school zaten. Ik ben altijd van mening geweest - en dat ben ik nog - dat je kind op school moet gaan in het dorp waar de schommel moet, want die is net nieuw. Maar ook werd gevraagd: juf, wat ga jij dan doen? Niet alleen bij ouders, maar ook bij kinderen leven heel wat vragen. We gaan er alle tijd voor nemen om daar over te praten.' De vraag wat hun juf nu gaat doen, kan Dekker alvast beantwoorden. 'Onze medewerkers zijn niet in dienst van de Jan Drijverschool, maar van Schooltij. Zij worden niet ontslagen, maar op andere scholen geplaatst. Maar op termijn zullen er natuurlijk mensen weg moeten. Daar valt niet aan te ontkomen. Volgens de regels die we nu hante ren, gebeurt dat volgens het princi pe: last in, first out. Collega's met de minste dienstjaren moeten het eerst weg.' je woont. Daar vind je ook je leef tijdsgenoten. En dat wij destijds hiermee de juiste keuze hebben gemaakt, daarvan zien we bijna elk weekend het bewijs, want inmid dels jong-volwassenen, de hechte band tussen de jongens is blijven bestaan. Mede daarom moest ik even wat tranen laten bij het schokkende nieuws dat de Drijverschool dicht gaat. Overigens vond ik het ook schokkend om te horen dat er wel tien leerlingen uit Den Hoorn in Den Burg op school zitten. Laten wij ons met z'n allen hard blijven maken voor een leefbaar Den Hoorn. Wie het weet, mag het zeggen. Sietske van Heerwaarden, Den Hoorn.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 13