Texe! krijgt eigen Glazen Huis TEXELSE 5 COURANT ^SSEB ••«er VRIJDAG 11 MEI 2012 Texel krijgt in december in navol ging van radiozender 3FM een eigen 'Glazen Huis'. Een groep Texelaars is bezig met de voor bereiding van een grote, vijf dagen durende radio-uitzending om geld voor het Rode Kruis in te zamelen. Onder de naam Texel FM zorgen Bart de Vries, Paul Krugers, Robin van Sambeek, Martin Trap en Mar co van Sambeek van dinsdag 18 tot en met zondag 23 december een radio-uitzending vanaf de Groeneplaats in Den Burg. De groep wil daarvoor een eigen vari ant van het Glazen Huis van 3FM op het plein neerzetten en een podium waar activiteiten en optre dens voor de uitzending kunnen plaatsvinden. Daarvoor wordt samengewerkt met Radio Texel dat de uitzending van Texelse Glazen Huis verspreidt. De vijf deejay's verzorgen op de Groeneplaats elk 24 uur achter elkaar een uitzending. Ze worden daarbij geassisteerd door zogehe ten sidekicks die de uitzending mee kleur geven. Bart de Vries werkt samen met Patrick de Graaf, Paul Krugers met Arjan Witte, Robin van Sambeek met Jeroen van Hattum, Martin Trap met Ber- nette van Heerwaarden en Marco van Sambeek met Ricardo de Graaf. De inhoud van de uitzendingen wordt de komende maanden nader bepaald. De groep hoopt tijdens de vijf dagen het nodige te onder nemen en tot stand te laten komen om zoveel mogelijk geld voor het Rode Kruis op te halen. Er kunnen onder meer platen worden aange vraagd om geld voor het goede doel te verwerven. De Texelaars liepen al een paar jaar met ideeën voor een dergelijke uit zending rond. Na de vorige editie van het Glazen Huis in Leiden besloten ze daadwerkelijk stappen te gaan zetten om een eigen Texel se variant voor elkaar te krijgen. De groep heeft inmiddels al toezeg gingen binnen en de nodige reac ties op de plannen gekregen. Op internet hebben ze een eigen site (www.texelfm.nl) geopend en via social media wordt over de uitzen ding gesproken. Maandag 24 december gaat de groep met de opbrengsten van de uitzending naar Enschede om het geld te overhandigen aan het Gla zen Huis van 3FM dat daar dan staat en op 24 december de laat ste uitzenddag beleeft. Verwendag voor vrouwen met kanker Beautycare 4U in Oudeschild opent vrijdag 25 mei belange loos haar deuren voor een ver wendag voor vrouwen die getrof fen zijn door kanker. Vrouwen kunnen zich voor een gratis behandeling opgeven bij Magda de Boer. De verwendag is een initiatief van Stichting Viva la Donna, die zich inzet voor vrouwen die de diagno se kanker hebben gehad. 'Mijn moeder is overleden aan kanker en ik liep al een tijdje rond met het idee om hier aan mee te doen', vertelt De Boer, die in haar salon schoonheidsbehandelingen, mas sages en pedicures verzorgt. 'Zo'n verwendag is eens wat anders dan de ziekenhuizen waar deze vrou- Bolder maakt mooie winst Sociale werkplaats De Bolder heeft ook in 2011 weer uitste kend gedraaid. Bij een netto omzet van €2,8 miljoen werd een winst gemaakt van €184.000,-. Vorig jaar werd het positieve resul taat nog in de algemene middelen Ziekenhuis tijdens Pinksteren Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder werkt op Hemelvaartdag (donderdag 17 mei) en Tweede Pinksterdag (maandag 28 mei) volgens een zondagsdienst. Vrijdag 18 mei is een normale werkdag, al kunnen sommige poli klinieken dan beperkt bereikbaar zijn. Dagbehandelingkliniek Medi- ance in Schagen is tijdens genoem de feestdagen en op vrijdag 18 mei niet geopend. Een zondagsdienst houdt in dat het voor patiënten niet mogelijk is te komen voor een rönt genfoto, een bezoek aan een van de poliklinieken of voor bloedafna me. Ook de bloedafnameposten in de regio zijn niet geopend en de laboratoriummedewerkers bezoe ken geen patiënten thuis. Uiteraard krijgen patiënten die zijn opgeno men en spoedeisende patiënten alle noodzakelijke zorg. van de gemeente gestort, maar het college stelt nu voor om het in te zetten bij het opvangen van de bezuinigingen die de regering voor de sociale werkvoorziening heeft aangekondigd. Deze bezuiniging komt neer op structureel 20 pro cent, wat grote problemen oproept omdat de uitvoeringskosten gro tendeels gewoon doorgaan. Het rijk stelt wel rond €540.000,- beschikbaar om de uitvoerings kosten blijvend te verlagen, maar de gemeente moet daar zelf nog 25 procent (€180.000,-) als cofi nanciering bij doen. Voorgesteld wordt om de winst over 2011 daar voor te gebruiken. Controles op recreatieparken De politie en andere instanties hebben maandagochtend bij twee recreatieparken controles gehouden. Bekeken werd of ze aan de Vreemdelingenwetgeving voldeden. De politie, de Inspectie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (voor heen de arbeidsinspectie) en de belastingdienst controleerden in totaal honderd medewerkers. Er werden volgens de politie geen overtredingen geconstateerd. Volgens een woordvoerder ging het om een reguliere controle. De instanties letten op illegale arbeid, de arbeidsomstandigheden, het minimumloon en vervalste docu menten. Kleine ijstijd In de Texelse Courant van dinsdag 8 mei verlangt Henk de Vries, in zijn functie als rector van de OSG, naar een kleine ijstijd. Tijdens de zomer maanden wordt het schoolgebouw namelijk te warm. En dan gaan de kopjes van leraren en leerlingen hangen. Nu dateert de laatste ijs tijd helaas van meer dan tiendui zend jaar terug. Zolang hoeft de OSG echter niet te wachten. Wie zich de gebouwen van vroeger herinnert, weet dat er altijd meer dere grote bomen (eiken, beuken of lindebomen) om het schoolge bouw stonden, 's Winters hadden de bomen geen bladeren en werd het licht doorgelaten om het schoolgebouw extra te verwarmen, 's Zomers zorgde het bladerdek voor verkoeling van het schoolplein en gebouw. Een kwestie van duur zaam aanplanten in plaats van 'duurzaam' bouwen. Na vijf jaar staat de 'koelinstallatie' in volle bloei. Voor een bedrag van tienduizend euro zijn waarschijnlijk wel wat aar dige boompjes te koop. Een klimaatbeheersing die dus gegarandeerd honderd jaar mee gaat. Dat wil zeggen, wanneer de gemeenteraad zo wijs is om de huidige kaalslag van ons eiland te verbieden. Onder de huidige leer lingen van de OSG bevinden zich ongetwijfeld toekomstige raadsle den. Het planten van bomen is dus niet genoeg. De leerlingen zal col lectief een vorm van duurzaam denken moeten worden bijge bracht. En wie daarna alsnog in drie minuten een boom van vijftig jaar omkapt, krijgt een vergunning tot bijscholing (door de rector bij voorbeeld). In dezelfde krant staat dat de Vogelwerkgroep al dertig jaar vogels telt op Texel. Tellen is belangrijk. Veel vogels broeden echter in bomen en struikgewas. Het zijn deze vogels die al eeuwen lang het aantal bomen en struiken tellen op ons eiland. Steeds maar minder, minder, minder. Inmiddels is de kapvergunning voor de mees te grote bomen afgeschaft. Mijn heer de Vries: Voor veel broedende vogelsoorten is de ijstijd allang aangebroken. Omdat u en de leer lingen het te warm hebben, en de vogeltjes het juist ijzig koud, wil ik jullie bij elkaar brengen. Plant nieu we bomen (en struikgewas) aan bij bestaande gebouwen (zoals de OSG). En voor de jeugd: Bouw later, als je groot bent, nieuwe hui zen om bestaande bomen heen (denk aan Groeneplaats). Roel Riegman, Oosterend. Een groep Texelaars is bezig met plannen om van dinsdag 18 tot en met zondag 23 december in navolging van het Glazen Huis van 3FM vijf dagen lang radio te maken vanaf de Groeneplaats in Den Burg. Daarbij wordt geld opgehaald voor het Rode Kruis. De uitzendingen worden verzorgd door Patrick de Graaf, Arjan Witte, Robin van Sam beek, Marco van Sambeek, Ricardo de Graaf, Martin Trap, Bernette van Heerwaarden, Jeroen van Hattum, Paul Krugers en Bart de Vries. ifoio wen al zo vaak komen. Hier geef ik ze een gezichtsbehandeling, een lekkere massage of wat anders. Ik kan me voorstellen dat vrouwen er moeite mee hebben om te bellen voor iets dat gratis is. Daarom is het ook prima als een vriendin belt, zodat het een verrassing is.' Opgave kan via telefoonnummer 06-51501894. Wie het eerst belt, maakt de meeste kans. Rein Stam verlaat Koog Badplaats Rein Stam heeft na circa twaalf jaar afscheid genomen als voor zitter van De Koog Badplaats. Stam wordt opgevolgd door Paul van Dijk. Ook Anton van der Vis is uit de ondernemersvereniging gegaan. Maandagavond werd in café De Kuip afscheid van de twee genomen. Volgens Stam hadden zij een paar jaar geleden al plannen om te stoppen, maar bleven ze omdat er toen te weinig bestuurs leden waren. De Koog Badplaats is nu weer op sterkte. De organisatie bestaat uit voorzitter Van Dijk, secretaris Jan Wolter Timmerman, penningmees ter en vice-voorzitter Veronica van Beek, Arnold Kaercher, Hans Glan- dorf, Elly Schoo, Adrie Huiding, Chris Dobber en kandidaat bestuurslid Hans Eilander. Glandorf loofde de inzet van Stam voor de ondernemingsvereniging. 'Hij kent iedereen op het eiland en weet bij wie hij moet zijn.' Stam blijft actief voor het blad De Koog Info en hij blijft penningmeester voor Texel Culinair. Russen Het artikel 'In de oorlog waren er veel konijnen' in de krant van 4 mei, over de Russen die 24 uur tot hun nek in het water hebben moe ten staan in de regenput bij hoeve Tubantia, is wel erg bezijden de waarheid. Als dochter van Maarten Koorn en destijds 18 jaar oud, ben ik helemaal bij dit gebeuren betrok ken geweest en wil ik graag een en ander beschrijven zoals het werke lijk was. De twee Russen kwamen inder daad op Tubantia om eten en een onderduikplaats vragen. Mijn vader heeft toen eten verzorgd en heeft een Rus verborgen onder het gewelf van de waterput, nadat hij er eerst een paar bollenkisten in had gebracht, zodat hij er droog kon liggen, dus niet in het water. Warm was het er natuurlijk niet. De ander werd verborgen onder het hooi in de schuur. Alles moest snel gebeuren, want er was ook een detachement Duitsers op weg naar Tubantia om daar de nacht door te brengen. Dit detachement heeft mijn vader echter naar de buren weten te krijgen, waar naar zijn zeggen meer ruimte en hooi voor de paarden was. De volgende dag heeft hij de Russen een betere onderduikplaats (tussen het pla fond) in huis bezorgd, waar ze tot het einde van de oorlog zijn geble ven. Ik wilde dit even rechtzetten, omdat mijn vader in het artikel wel erg negatief wordt neergezet. A. Wubs, Baarn. De Bobbi-dag in de tuin van Monica Maas aan de Rozendijk in De Dennen werd zondag bezocht door ruim 430 kinderen, ouders en andere belangstellenden. In de serie Bobbi met zijn vriendjes zijn al meer dan 500.000 exemplaren verkocht. Op de dag, die was gewijd aan het beertje uit de boeken, waren allerlei verschillende activitei- Rein Stam heeft maandagavond afscheid genomen als voorzitter van De Koog Badplaats. Ook Anton van der Vis is eruit. Veronica van Beek en Elly Schoo beloonden de twee in De Kuip met bloemen. Paul van Dijk is de nieuwe voorzitter van de ondernemersvereniging gewor den (Foto Jeroen ran Hattum! Deelnemers van Open Coffee Texel aan de bar bij Stayokay in Den Burg. De bijeenkomst wordt elke tweede woensdag van de maand gehouden, zodat de deelnemers met elkaar kunnen netwerken. Tijdens het pinksterevenement van de OTMV zal ook dit jaar weer genoeg te doen zijn voor de jeugd. Niet alleen wordt er getrokken aan sleepwagens, ook kan de jeugd naar hartelust racen in de prutbak. Deelnemers tussen 10 en 16 jaar oud kunnen zich aanmelden bij Kees Burgman, tel. 06-22288882 (liefst na 17.00 uur). Frisfeest wacht op subsidie Het tweede frisfeest van 19 mei gaat niet door, zo laat Fris events Texel weten. Het feest zal ver plaatst worden naar de maand juli. Reden voor de annulering is de nog niet verstrekte subsidie. Omdat het een nieuw evenement is, heeft de gemeente meer tijd nodig dan verwacht om tot een beslissing te komen. Fris events vroeg twee maanden geleden een subsidie aan voor het geven van zes frisfeesten. Met dit geld moeten de kosten voor een deejay, een wisselend thema en de aankleding bekostigd worden. Vol gens de organisatie ligt er inmid dels een positief pre-advies, maar ze vinden dit niet voldoende om het financiële risico te nemen. Het eerste non-alcoholische feest voor jongeren tussen de 12 tot en met 15 jaar wordt nu gehouden op 16 juni in de Jelleboog. Het afge laste feest is verplaatst naar 21 juli. Het feest van juni zal als thema verkleden hebben. Voor beide data geldt dat de subsidie dan wel toe gekend moet zijn om het feest door te laten gaan. 'Geert geotextiel in Texelse dijken' Texel moet het plaatsen van zogeheten geotextiel in de dij ken niet toestaan. Het zal leiden tot verzilting en een 'zeer hoog' zoutgehalte van het polderland. Aldus waarschuwde Piet Stan daart dinsdag de raadscommis sie Breed. Het gebruik van geotextiel, door laatbaar en biologisch afbreekbaar materiaal dat gebruikt wordt in grond-, water- en wegenbouw, is door hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier als 'optie' genoemd in de eerder verschenen startnotitie voor het versterken van de dijken. Ook werden grond- of zandbodems genoemd als middel tegen piping. Dat is het lekken van kwelwater door de dijk, waarbij gronddeeltjes worden meegeno men. Bij de presentatie van de 'oplegnotitie' een paar weken gele den, met daarin de voorkeursvari anten voor de dijkversterking, gaf Tanja Heringa van het hoogheem raadschap aan dat toch niet was gekozen voor geotextiel en grond- of zandbodems 'Dat zijn technie ken die nog in onderzoek zijn. Mocht later blijken dat het tech nisch haalbaar is, dan kunnen ze eventueel alsnog worden toege past.' Geotextiel of niet, de raads commissie liet er geen onduidelijk heid over bestaan: er is geen behoefte aan kunstmatige verzil ting van het polderland. 'Vergoeding' voor weidevogelgebied De voorgenomen aanleg van het fietspad langs de Redoute gaat ten koste van terrein dat is aangemerkt als weidevogelgebied. De provin cie geeft de benodigde ontheffing voor de aanleg niet af als dit verlies niet wordt gecompenseerd. Regel is dat elders vervangend weidevo gelterrein moet worden aangelegd. Dat geldt echter alleen als het te vervangen gebied groter is dan een hectare. Is het minder, dan kan met een financiële compensatie wor den volstaan. Het fietspad Redoute beslaat niet meer dan 1800 vier kante meter, dus hoeft de gemeen te alleen maar een vergoeding aan de provincie te betalen. Het bedrag is bepaald op €1.438,-. Na het tekenen van de betreffende com pensatieovereenkomst krijgt de gemeente de ontheffing en kan de aanlegvergunning voor het pad worden afgegeven. Ziekenhuis In het kader van de Dag van de Verpleging krijgt de verpleging van het Medisch Centrum Alkmaar en het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der donderdag 10 mei versterking van andere medewerkers van het ziekenhuis. Ook wordt die dag een symposium voor verpleegkundigen gehouden over de laatste levens fase van de patiënt. De Dag van de Verpleging wordt gehouden op 12 mei, de geboortedag van Florence Nightingale.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5