'Ophouden met werken is veel werk' TEXELSE 6 COURANT Inning toeristenbelasting inzet van rechtszaak 'Goed om contacten op te doen' VRIJDAG 11 MEI 2012 Op verzoek van de redactie hield lede de Vries uit Hilversum een week lang een weblog bij. Over oude en nieuwe media, de Wereldomroep, ontslag en her denken. Hieronder een bloemle zing, het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. Tussen 1974 en 1981 was ik de op Texel gestationeerde verslaggever van de Helderse Courant. Ik woonde destijds in 'De Stoof bij De Scholleboe van Han 'van de luitenant' Bakker. Toen ik trouwde, kreeg ik een huurwoning aan de Lieuwstraat in Den Burg. Omdat ik als verslaggever onregelmatige werktijden had ('er is pas nieuws als er nieuws is') had ik ook onre gelmatig vrije tijd. Die tijd vulde ik op door als barbediende bij te klus sen in De Twaalf Balcken. Voor een verslaggever een gouden combi natie: je knoopt een praatje aan, en hoort van alles. Zo'n café is een dorp-op-zich. Daar is inmiddels een boek over volgeschreven waar van slechts één exemplaar bestaat: als u binnenkort een keertje in De Balcken bent, vraag dan eens naar het Balckenboek... Bij de Wereldomroep heb ik de afgelopen jaren allerlei journalistie ke functies vervuld: verslaggever, redacteur, presentator, buitenland specialist, commentator, noem maar op. Een baan middenin het wereldnieuws, met veel reportage- reizen en spannende radio. Ook heb ik tussendoor in Midden- Nederland een paar jaar als tv-ver- slaggever bij de regionale SBS- zender Hart voor de Regio gewerkt. In plaats van uitrukken met 'com plete filmploegen' deden we veel tv-werk als solist: de beroemde camjo (camera-journalist). (Vrijdag) Aanvankelijk was er een soort rang orde in de vraag welke slachtoffers we op 4 mei gedenken: alleen de gesneuvelde Nederlandse militai ren en verzetsstrijders, de van hon ger en ellende omgekomen Neder landse burgers, de in Duitse en Japanse omgekomen Nederlan ders, de afgevoerde en vermoorde Joden. Een paar jaar later kwam er ook meer aandacht voor gesneu velde Amerikaanse, Canadese en Poolse bevrijders (Margraten). Daarmee is Dodenherdenking al jarenlang niet langer uitsluitend een kwestie van goed of fout in '40-45, maar wordt het steeds vaker iets van stilstaan bij de ellende van oor log. En dan snap ik wel dat je als bestuurder van het plaatselijke comité nadenkt over manieren om de jaarlijkse herdenking een modern, actueel tintje te geven. Dat je aansluiting probeert te hou den met jongeren die de Tweede Wereldoorlog alleen maar kennen als verhalen van opa. Juist als je de huidige generatie wilt laten naden ken over Nie Wieder, dan moet het niet alleen over vroeger gaan maar ook over vandaag. (Zaterdag) Door een vernuftige zoekmachine, ontworpen door ICT-technici van de Wereldomroep, wordt het inter net continu afgezocht op trefwoor den als Nederland(ers), Holland(se), Den Haag en soortgelijke overeen komsten. Dat zoeken gebeurt in een stuk of twintig talen, op vele honderden internetsites van grote en kleine nieuwsorganisaties in meer dan honderd landen. Via een dagelijks over kleine en grote bele venissen op de Nederlandse, Duit se en Deense eilanden en de kust- gemeenten. Nadat ik een jaar of drie geleden op internet begon met het volgen van allerlei nieuwsbron nen, heb ik een uitgebreid netwerk van contactpersonen en tipgevers opgebouwd. Door ICT-technici van de Wereldomroep heb ik een geau tomatiseerde zoekmachine op internet laten ontwikkelen waarmee ik dagelijks tientallen krantenknip sels en internetnieuwtjes in mijn mailbox krijg. Niet alleen van de Nederlandse eilanden, maar ook vertaalcomputer krijg ik (bij wijze van spreken) knipsels uit Russische krant in het Engels op mijn PC- scherm en in mijn mailbox. Maar er zitten vaak opmerkelijke 'kleine' buitenlandse berichten tus sen die ikzelf het doorgeven wel waard vind. In dat geval zet ik het bewuste artikel, met een eigen kor te intro, op m'n nieuwstwitter ©iededevries. Kennelijk zijn er hon derden mensen die dat leuk vinden en mijn berichtjes volgen. (Maandag) De bewoners van de Waddeneilan den hebben méér met elkaar gemeen dan op het eerste oog lijkt. Hoewel het ogenschijnlijk gesloten gemeenschappen zijn die groten deels op zichzelf zijn aangewezen, hebben ze veel gemeenschappelij ke interesses. Op mijn twitterac- count @waddenkoerier bericht ik van de Duitse en Deense. En niet alleen van de eilanden, maar ook van de kustgemeenten en haven stadjes. Bovendien volg ik op mijn twitteraccount enkele honderden eilanders, of het nou de haven meester van Terschelling of de bur gemeester van Vlieland of de voet baltrainer van Terschelling of de winkelier uit Den Burg of de hotelei genaar op Sylt is. Dagelijks maak ik van zulke nieuwtjes drie of vier korte nieuwsberichten, die ik ver volgens via mijn Twitter verstuur. (Dinsdag) Het zijn hectische tijden bij de Wereldomroep: de voorbereidingen voor het stopzetten van de Neder landstalige uitzendingen zijn in volle gang, maar ook de doorstart als een vijftalig internet-nieuwsorgani- satie vergt veel overleg en activitei ten. Ikzelf ben bezig m'n omroep- Meierblis Pis- en pisnijdig kruip ik in de pen om te reageren op het artikel 'Voer bak niet veilig voor rommelblis' in de Texelse Courant van 4 mei. Wat een negatieve teneur in naar ik aanneem een redactioneel artikel. En dat over één van de meest authentieke en mooiste Texelse evenementen: de Meierblis. Een uniek feest voor jong en oud, waar voor zover mijn herinnering strekt (55 jaren achtereen blissen) nog nooit echt onvertogen dingen zijn gebeurd. Een volksfeest waar dit jaar in Den Burg naar mijn schat ting meer dan 1000 personen van 0 tot 80 jaar hebben genoten van elkaar en van lekker 'fikkie stoken'. Een eigen vuurtje met de hele fami lie. Met bijbehorende knakworst jes, broodjes op een stok, lekker drinken, maar vooral: vuurtje sto ken zoveel als je wilt en héél laat naar bed, als het al donker is. Kortom, een ultiem gevoel van vrij heid en geluk doorspekt met de geur van rook. En dan nu het gebrek aan kennis van de schrijver en zijn negatieve insteek in het desbetreffende artikel. Sinds men senheugenis worden rond elke meierblis losse vuurtjes gestookt. Dit op een plaats nabij de blis, bepaald door de windrichting en de locatie van de blis. Het is dus een wet van Meden en Perzen dat hoe meer bezoekers er zijn, hoe groter de oppervlakte die nodig is. Als de duizend bezoekers in Den Burg achter de door de gemeente geplaatste tijdelijke heining zouden zijn gebleven, zouden ze dichter op elkaar gepakt hebben gestaan dan de kijkers in een voetbalstadi on. En dan ook nog vuurtjes sto ken tussen eikaars benen? Larie! Reeds voor vijf uur 's middags klimmen de eerste groepjes over het ursusgaas en zoeken hun eigen plekje bovenwinds van de grote blis. Door het toenemende geklau ter raakt de heining al platter en wordt in het donker met het tegen licht van de fel brandende grote blis een levensgevaarlijk obstakel. Je ziet hem niet liggen en gaat in het donker plat op je waffel met alle mogelijke verwondingen van dien. Het eerste watje dus doet als ja als doorgewinterde blisser aan komt, is de situatie zo veilig moge lijk maken. De heining door de midden en met palen en al oprollen naar de kant. Kan niemand er in het donker zijn nek over breken. Dit klusje doe ik denk al ik twintig jaar met een wisselende groep van aanwezigen. En ik heb nooit van iemand iets negatiefs over deze daad vernomen. Ik ben in al die jaren twee maal bij gemeentewer ken geweest met het verzoek de heining met palen zelf op te rui men, zodat hij dan hergebruikt kan worden. Elk jaar staat hij er echter weer en elk jaar ruim ik hem op; zo ontstaan vanzelf nieuwe tradities. Dat over het hele terrein rommel verspreid ligt, is natuurlijk ook zo'n onverklaarbaar fenomeen. Maar als je in de stikdonkere nacht ver trekt, zie je bij het meenemen van je spullen en je troep al gauw een aantal zaken (bewust of onbewust) over het hoofd. Ook de aard van het blissen (het verbranden van ouwe rommel) is nu niet direct aan leiding om met een zaklantaarn naar de laatste snipper van je ver blijf te zoeken. Het lijkt me dus logisch dat het na een nachtelijk feest met zoveel bezoekers in het daglicht de volgende morgen een bende is. Dat werklui die verderop tuunwallen zetten niet weten wat blissen is, kan ik begrijpen; van een verslaggever van onze krant verwacht ik echter meer kennis van zaken. Tot slot een troostend woord voor Piet Kooiman. Het is echt godgeklaagd Piet, dat vanda len je voerbak gejat hebben. Schande. Vroeger deden ze dat niet. Tegenwoordig wel. Volgend jaar de voerbak dus maar een nag- gie naar binnen en de rammen voor de securiteit op een ander weitje. Hoe irritant het ook is dat dat nodig is. Zo irriteert het mij dat ik elke avond de deuren van mijn woning op slot moet draaien en de volgende ochtend weer los. Dat moet niet nodig wezen, maar het is beter van wel. Dries Veltkamp, Den Burg. werkzaamheden af te ronden en overdrachtdossiers samen te stel len, tegelijkertijd met het opstarten van een eigen persburootje. Met een marathonuitzending van 24 uur wordt met trots en een traan afscheid genomen van de Neder landstalige uitzendingen. Met die uitzendingen zijn we in de oorlogs jaren begonnen (Radio Oranje) en na 1945 (Radio Herrijzend Neder land) doorgegaan. Ikzelf moet komende week bij het UWV een werkloosheidsuitkering aanvragen. Daarnaast voer ik overleg met een grote nieuwsorganisatie in Neder land over een correspondentschap voor internationale nieuwsgaring. Bovendien zijn een paar ICT-tech- nici bezig om een internetsite voor me te bouwen waarop ik een eigen persburootje kan laten draaien: de independant European Daily Express. Ik moet copyrights op nieuws en foto's inkopen. Daar naast wil ik mijn twitteraccount ©waddenkoerier professionalise ren. Hopelijk kan dat in juli of augustus de lucht in. Kortom: het is momenteel een kwestie van afbre ken en opbouwen. (Woensdag) Hellup M'n agenda loopt volNu m'n ontslag (1 juli) dichterbij komt, komt er steeds meer tijdsdruk te staan op het opstarten van m'n eigen nieuwsagentschap. Een bedrijfje of onderneming mag je het niet noemen: het is de bedoe ling dat het een min of meer betaalde hobby wordt. Maar ook dat heeft heel wat voeten in aarde. Gelukkig had ik de meeste voor bereidingen al achter de rug. Een jaar of twee geleden had ik al uit gedacht wat ik voor mezelf zou gaan doen als ik met pensioen zou gaan (in 2015). Ik heb in de loop der jaren een aantal vaardigheden, kennis en inzichten opgedaan waar ik iets mee wil/ kan. Door de ontmanteling van de Wereldom roep en mijn ontslag zijn die plan nen in een stroomversnelling geraakt. Een blik in m'n agenda leert: Van middag om 14.00 uur een gesprek met een vertegenwoordiger van IPS, Donderdagavond om 22.00 uur begint de 24-uurs mara thonuitzending. Vrijdagochtend heb ik een gesprek met een paar ICT-techneuten van de Wereldom roep over het bouwen van mijn internetsite. Vrijdagmiddag word ik - in onze afscheidsuitzen- ding - geïnterviewd, onder meer over ons roemruchte radioverslag van de Elfstedentocht. Maan dagmiddag heb ik met FNV-kader- leden bij de omroep een bespre king over de toekomst van het pensioenfonds PNO. Dinsdag ochtend heb ik bij het UWV (het vroegere Arbeidsbureau) een bespreking over mijn WW-aan- vraag. Dinsdagmiddag heb ik in Amsterdam een gesprek met de De week van... Matthieu Vulto De volgende blogger in de serie De week van... is muziekdocent en dirigent Matthieu Vulto, die woens dag 23 mei met het Popkoor Texel een benefietconcert houdt voor de Roparun. directeur van het Iraanse ballingen persbureau Radio Zamaneh. Woensdagochtend heb ik een gesprek met een vertaler-Duits. Donderdag krijg ik te horen of ik dagelijks nieuwsfoto's van ANP- Photo kan kopen. Zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan. O ja, ik moet ook nog een knoop doorhak ken over m'n toekomstige werk plek. Wordt dat onze Hilversumse zolderkamer, of een bureau in het EU-perscentrum in Brussel, of een kantoortje op Texel Het zal duide lijk zijn dat het ophouden met wer ken vooral veel werk is. (Donderdag) In essentie is schrijven niet meer dan het in woorden overbrengen van gedachten. De gedachte van de schrijver gaat middels zijn woor den op papier via de ogen van de lezer naar de hersenen van de ont vanger. Als je een artikel hebt geschreven, heb je je gedachten in woorden op papier gezet. Als je direct daarna je eigen teksten gaat nalezen, zitten die verse gedachten nog in je hersens. Als je die zinnen Wie: lede de Vries Van: Wereldomroep Werkte bij: Helderse Courant En ook bij: Twaalf Balcken even later naleest, herinneren je hersenen je aan die eerdere gedachten, en dénk je te lezen wat er staat. Maar dan heb je wel over je schrijf- en taalfouten heen gele zen. Als schrijver van een tekst is het niet leuk als een corrector of eind redacteur je artikel ombouwt, over hoop gooit of inkort. Het geeft een beetje het teleurstellende gevoel 'dat het niet goed is'. Maar die col lega van je kun je ook beschouwen als je éérste lezer: het is beter dat nu, vóór publicatie, slordigheden of fouten uit je artikelen worden gehaald voordat tienduizenden échte lezers zich ergeren aan jouw tikfouten en taaiblunders. Als er binnenkort meer te melden valt over de Wereldomroep, over mijn persburootje, over de Wad denkoerier of over andere zaken, dan meld ik me wel weer. Projectkoor Koorfestival In de Philharmonie in Haarlem wordt 15,16 en 17 juni het twee jaarlijks korenfestival gehouden. Dit finaleweekend wordt muzikaal opgeluisterd door een projectkoor, dat werk van Haarlemse componis ten brengt. Onder meer wordt uit gevoerd een speciale bewerking van de dubbelmars uit de film Fan fare, geschreven door Jan Mul. Ook brengt het projectkoor het Agnus Dei uit de mis Trium Puerorum van dezelfde componist, geschreven voor vijftigste verjaardag van Hen drik Andriessen. Dit werk werd slechts één keer eerder uitgevoerd. Koren en koorzangers die willen deelnemen, kunnen zich aanmel den via de site van de Federatie Haarlemse Koren, www.federatie- haarlemsekoren.nl. Een Texels recreatiebedrijf dat zich benadeeld voelt door de huidige systematiek bij het hef fen van toeristenbelasting is naar de rechter gestapt. In hoeverre dit consequenties heeft voor het huidige systeem valt niet te zeg gen. Nu betalen toeristen €1,53 per nacht, met een maximum van zeven aaneengesloten nachten. Dit geldt per verblijf, bij elk bezoek begint de teller opnieuw te lopen. Dit aspect zou inzet zijn van het geschil, maar zeker is dit niet omdat het betrokken bedrijf en de gemeente zich onthouden van inhoudelijke commentaar zo lang de kwestie onder de rechter is. Cees Hoogerheide (D66) infor meerde dinsdag naar de stand van zaken. Wethouder Frans Visman (D66) zei dat de uitspraak van de rechter bepalend zal zijn of het systeem van zeven nachten stand houdt. De rechter kan zich volgens hem niet laten leiden door jurispru- Molendag Molen de Traanroeier in Oudeschild is zaterdag (Nationale Molendag) van 10.00 tot 16.00 uur gratis toe gankelijk. Dat kan via een aparte toegang van museum Kaap Skil. dentie. 'We zijn trendzetter.' Vis man zei vertrouwen te hebben in een goede afloop, maar sloot een eventueel hoger beroep niet uit. In het uiterste geval moet Texel volgens Visman terug naar het oude systeem van dag heffing. Het door TB aangedragen alterna tief van forfaittaire heffing (bedden belasting) stuit volgens Visman op belastingstechnische bezwaren. Op aandringen van TOP diende de WD een motie in met het verzoek het tijdstip waarop de hoogte van de toeristenbelasting wordt vast gesteld te vervroegen, zodat logiesverstrekkers dit in hun bro chures kunnen opnemen. Voorstel was om het twee jaar vast te zetten op €1,60 per nacht. Visman zei dat het college 'een positieve grond houding' heeft. Rikus Kieft (GL) zei dat het vroege tijdstip de mogelijk heid blokkeert om in het najaar, als de begroting wordt vastgesteld, de TB te verhogen om een eventueel gat te dichten. 'Daardoor dwing je jezelf andere middelen in te zetten, bijvoorbeeld de OZB.' Maar Vis man gaf aan dat er ook andere manieren zijn, zoals bezuinigingen. Mantra zingen In De Aleph aan de Weverstraat in Den Burg worden maandag 14 mei Ook de molen van Het Noorden is van 20.00 tot 21.15 uur mantra's geopend. gezongen. Deelname kost €7,50. Elkaar ontmoeten en netwerken. Dat zijn enkele belangrijke zaken van Open Coffee Texel dat maan delijks in Stayokay in Den Burg wordt gehouden. 'We zijn hier in september mee begonnen', vertellen Pepijn van der Mije, manager van Stayokay, en Alex de Haan tijdens een bijeenkomst die woensdagochtend werd gehouden. Ruim twintig Texelaars en een paar mensen van de overkant zijn aanwe zig om elkaar te ontmoeten en om een lezing van Marjet van der Vis van Keukencentrum Texel bij te wonen. Van der Mije: 'Er zijn inmiddels zo'n veertig tot vijfenveertig mensen aan gesloten. Meestal komen er zo'n tien tot vijftien naar een bijeenkomst. Soms zie je iemand een tijdje niet, maar we hebben nog niemand die we na één bezoek nooit meer heb ben gezien.' De ervaringen van de deelnemers zijn over het algemeen goed. De Haan: 'Ik heb zelf aan de Open Cof fee klanten in Den Helder overge houden en het bedrijf Alles Compu ter ICT Groep Texel is er uit voortgekomen.' In dat bedrijf heb ben negen Texelaars die in de ICT werken de handen ineengeslagen. De Haan: 'Het is ook prettiger als zzp'er hier gezamenlijk koffie te drin ken dan alleen.' Stéphania van Velzen noemt het prettig om als zzp'er (zelfstandige zonder personeel) tijdens een Open Coffee met anderen over het werk te praten en te reflecteren. 'Je staat er als zzp'er soms alleen voor en hier kun je elkaar steunen.' Zij is inmid dels een paar keer geweest en heeft ook al iemand anders aangebracht. Open Coffee ontstond, nadat in Hotel De Pelikaan een aantal sessies over het gebruik van social media waren gehouden. De Haan: 'De bij eenkomsten zijn vrij toegankelijk voor wie interesse heeft.' Woensdag zijn er Texelaars van diverse leeftij den aanwezig. Bij het afscheid nemen, klinkt regelmatig 'we bellen elkaar' of 'we nemen nog even con tact op'. Er zijn ook mensen aanwe zig van Open Coffee's in Den Helder en Schagen waar Open Coffee Texel mee samenwerkt. De Open Coffee blijkt eveneens een plek om meer over eikaars werken en diensten te weten te komen. 'Ik heb de vorige keer met behulp van mijn telefoon een aantal mensen laten zien wat voor ontwerpen ik maak', vertelt Evalien Weterings van Vakdesign Texel die voor de tweede keer aanwezig is. Jan Hoek van strandpaviljoen Beach Inn bij paal 21 is woensdag voor het eerst bij Open Coffee aanwezig. Voor hem is de factor tijd lastig om vaker te komen. 'Maar dit zijn wel zinvolle bijeenkom sten. Het is zeker goed voor kleinere ondernemers om hier voor de con tacten te komen.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6