TEXELSE 7 COURANT Diana Kuip schrijft boek 'Voetbalmoeders' Bijzonder kijkje in leven stervoetballers VOETBAL MOEDERS Dressuurwedstrijden bij manege Kikkert Simultaan besluit seizoen schaakjeugd Mark van Bommel is een mak kelijke eter, maar hij haat kaas. Het liefst eet hij zuurkoolscho tel. Edwin van der Sar heeft droge humor, net als zijn vader. En bij een partijtje voetbal in de gang van huize Koeman sneu velde ooit een mooie bollamp. Deze en andere ontboezemin gen over beroemde profvoet ballers staan in het boek Voet balmoeders van Diana Kuip. Kuip (1980) is gek van voetbal (en boksen) en zit zondagavond om zeven uur steevast skrep om Stu dio Sport te kijken. Oranje heeft in haar een enthousiast fan. Zo plunderde ze een paar jaar gele den haar spaarrekening om onze internationals te zien voetballen op het WK in Zuid-Afrika, waar van ze ook verslag deed in de Texelse Courant. Beroemde voet ballers heeft ze al heel wat geïn terviewd. Van Dennis Bergkamp tot Robin van Persie en van David Beckham tot Edwin van der Sar en Wesley Sneijder. Onder meer voor mannenblad JFK waarvoor ze vanaf de oprichting vijf jaar chef-redactie was. Zo groeide de oud-Texelse uit tot een bekende en opvallende verschijning in de voetbalwereld. Vorig jaar gaf ze haar baan op en ging als freelan cer aan de slag. Vandaag ver schijnt haar eerste boek. moeders om zou gaan. Ik ben gek van voetbal, maar ook vrouw. Dan is het is heel grappig om met moeders aan de keukentafel te zitten en met hen te praten over het doelpunt dat Giovanni van Bronckhorst maakte tegen Uru guay en de moeder van Nigel de Jong te horen vertellen over 'golddiggers', de meiden langs de lijn. Dit boek gaat over moe ders van stervoetballers, maar ik denk dat het voor iedere moeder wel herkenbaar is. Elke moeder beleeft op haar manier de pijn, de successen, teleurstellingen, jaloe zie en de liefde van haar kinde- De moeders vertellen onder meer over hoe zij de beroemde momen ten van hun zoon beleven. Op de vraag aan Willie van der Sar naar de favoriete keepactie van zoon Edwin, reageert deze moeder in eerste instantie zakelijk: 'Ach weet je, ik zeg altijd: "Hij staat er voor." Als de schrijfster vertelt huilend van blijdschap van de bank te zijn gevallen toen Van der Sar de penalty van Anelka stopte en daarmee met Manchester Uni ted de Champions League won, lichten de ogen van moeder Van der Sar op. 'Ach ja, natuurlijk was dat prachtig! Die emotie die toen vrijkwam bij Rien en mij, dat was echt een ontlading; huilen en juichen tege lijk. Ongelofelijk mooi.' Kuip ging ook langs in Groot broek, bij Gitta de Boer, moeder van de bekende voetbaltweeling. 'Ik heb achteraf wel eens gezegd dat het geboren voetballers waren. Letterlijk, omdat ze allet- wee met hun voeten eerst kwa men, haha! Ze waren er meteen al gek van.' Over de geslotenheid van Frank: 'Ik moet zeggen dat Frank er sinds hij trainer is heel erg op vooruit is gegaan. Hij komt in interviews nu best wel ont spannen en open over, vind ik. Daar heb ik wel bewondering voor.' Lolita van der Vaart over het debuut van haar zoon Rafael bij Ajax: 'Echt heel spannend. Dat moment dat hij het veld op kwam, wauw! Hij was nog maar zeven tien, en dan denk je: ja, dat is mijn zoon! Echt kriebels in mijn buik.' Voetbalmoeders gaat over de combinatie van voetbal, moeder liefde en eten. 'Er bestaat weinig dat zuiverder is dan de band tus sen moeder en zoon', vertelt ze. 'Je ziet altijd de voetballers, maar nooit hun moeders. Zij verdienen wel wat meer credits. Ze liggen immers ten grondslag aan het succes van hun zoons. Vaak heb ben ze er offers voor geleverd. De meesten vonden het onwijs leuk. Ze zien dit ook als een compli mentje. Ik heb ze benaderd via hun zonen, van wie de meesten ik wel eens heb geïnterviewd. Zij wisten dat ik respectvol met hun De jeugd van schaakvereniging En Passant beleefde maandag een feestelijk slot van het sei zoen. Clubcoryfeeën Jaap de Wijk en Kees de Best gaven in aanwezigheid van veel ouders een simultaan tegen maar liefst zeventien jonge opponenten. Na afloop werd Kevin Groot gehul digd als de jeugdkampioen 2011 - 2012. Jaap de Wijk en Kees de Best gaven niets cadeau. In een gewone simultaan speelt één schaker tegen meerdere tegenstanders tegelijk, maar de twee simultaanspelers hadden daarbij nog een verhoogde moeilijkheidsgraad doordat zij samen speelden, dus om de beurt een zet deden op hetzelfde bord. Daarbij is het uiteraard de kunst om de zetten van je medespeler te Te lezen is ook hoe de ouders van de aanstormende voetbalmiljo nairs het vroeger niet breed had den. Silvia Sneijder, moeder van Wesley: 'Marja (Woldberg, moe der van Nigel de Jong) en ik waren een lekker stel, we zijn elkaar geregeld tegengekomen dat een van ons met pech langs de weg stond, haha. Ik had een goddeloos oude auto die altijd stuk was. Een enorm contrast met nu. Nu kan ik alles krijgen wat ik wil, ik hoef maar even te bellen en het wordt geregeld. Dat Vlinderwinkel Eilandcompetitie 19.00 PFB-AH 19.45 RAB-AH NIOZ 1 20.30 NIOZ 1-Autocentrale 21.15 Jumbo-Kobeko 22.00 Vlinderwinkel-Cocky's Kobeko Otto's 19.00 NIOZ 1-Pepermolen 19.45 Kapper-Otto's 20.30 Otto's-Salique 21.15 Rabo-lmares 22.00 Alektraon -Ecotiem Beroemde voetbalmomenten waren soms wat gênant. Zoals die na de 2-1 zege van Oranje in 1988 op Duitsland, toen Ronald Koeman zijn achterste afveegde met een Duits shirt. Kuip confron teerde zijn moeder Marijke van der Gaast ermee. 'Ja, Ronald deed heel lelijk toen. Natuurlijk heb ik dat gezien, ik zat op de tribune! Wat ik daarvan vond? Ja, moet je luisteren, die Duitse spe lers waren ook niet voor de poes hoor. Die waren ook irritant. Maar goed, Ronald had het niet moe ten doen.' De cover van 'Voetbalmoeders'. vind ik soms nog wel ongemak kelijk. Maar dan zegt Wes: "Hou op, ma, dat is gewoon vanzelf sprekend.'" Moeders kennen als geen ander het lievelingsgerecht van hun zonen. Daaruit blijkt dat de voet balmiljonairs op dat vlak 'gewone' jongens zijn gebleven. De Koe mannetjes eten het liefst biefstuk met patat en appelmoes, Wesley Snijder houdt van kalkoensaus, Nigel de Jong is groot geworden op vissticks en salade en Pierre van Hooijdonk houdt van kipker- rie met rijst en ananas. De moe ders gaven hun recepten, die in het boek zijn opgenomen. Voet balmoeders is voor €15,- te koop in de boekhandels. Publiciteit Het verschijnen van 'Voetbalmoe ders' blijft niet onopgemerkt in de landelijke media. Veel tijdschrif ten en kranten besteden er aan dacht aan, zoals De Telegraaf, Santé en Nieuwe Revu. 'Best bij zonder om nu zelf te worden geïnterviewd en met dezelfde trucjes te worden geconfronteerd die ik zelf gebruik. Soms moest ik mijn liefde voor voetbal zelfs ver dedigen. Of ik zelf niet met zo'n voetballer zou willen trouwen. Maar zo kijk ik helemaal niet naar voetbal.' Maandag 14 mei is Dia na Kuip te zien in Koffietijd, van 10.00 tot 11.00 uur op RTL4. Gerard Timmerman Prins en Ellen winnen koningstitel Jan Prins (longbow) en Noud Ellen (recurve) hebben de dins dag bij De Eilandschutters gehouden koningsverschieting gewonnen. In beide klassen was op het moment van de verschieting geen heersende koning, omdat zowel Cees Bakker (longbow) als Gert- Jan Schoorl (recurve) eerder dit jaar tot keizer werd gekroond. In de longbowklasse streden drie schutters om de titel, waarvan Prins, die vorig jaar net geen koning werd, de grote kanshebber was. Op tweederde van de wed strijd wist hij dat de titel hem nau welijks meer kon ontgaan. De strijd om de tweede en derde plaats werd op het scherp van de snede gestreden door Ernst Schuurman en Jaap Jager, die aan elkaar gewaagd bleken. Tot de laatste van de 36 pijlen bleef het spannen, maar uiteindelijk trok Jager aan het langste eind. In de recurveklasse streden zes schut ters om de eer. Aller ogen waren gericht op Johan Tromp die al twee jaar achtereen de koningstitel won. Hij schoot een redelijke wedstrijd, maar haalde niet genoeg punten om de titel te bemachtigen. Omdat de punten pas na afloop worden geteld en er geen tussenstanden worden gegeven, was de uitslag verrassend. Daarbij bleken de ver schillen in de top van het klasse ment erg klein. Noud Ellen werd eerste met 293 punten en mocht zich tot nieuwe koning laten kro nen. Met slechts één punt verschil eindigde Olga Ellen op de tweede plaats. Johan Tromp werd derde. Uitslagen: Longbow: 1 .Jan Prins (221 punten): 2. Jaap Jager (149); 3.Ernst Schuurman (140). Recurve: 1 .Noud Ellen (293 punten); 2.0lga Ellen (292); 3.Johan Tromp (286); 4.John (281); 5.Frans Schrama .Ben Moor (216). ondersteunen in plaats van tegen te werken. Dat lukte niet altijd en dus bleef het spannend voor de jeugdspelers. Uiteindelijk bleek de tijd te ontbreken om alle partijen uit te spelen en gaven De Wijk en De Best alle deelnemers deskun dige adviezen die hen moeten helpen hun spel verder te verbete- Astrid van der Vis van sponsor B&B Van der Vis en Den Boer Accountants verzorgde de prijs uitreiking. Zij gaf de belangrijkste prijs aan Kevin Groot, die in een beslissend duel van Jens Bakker won en zich een jaar lang titelhou der mag noemen. De strijd om de derde plek ging tussen Ivo Zoete lief en Sophie Eelman, de kampi oen van het vorig seizoen. Ivo kwam als winnaar uit de bus. De aanmoedigingsprijs ging naar Minke Leppink. Het schaakseizoen nieuwe schaakseizoen gaat in september van start. Nieuwe leden zijn daar bij welkom. Voor meer informatie: www. enpassant-texelnl Dertig ruiters hebben zondag bij manege Kikkert aan de Boschrandweg nabij De Koog onder zonnige omstandigheden meegedaan aan de eerste van drie onderlinge dressuurwed strijden. Er deden dertig ruiters mee in drie verschillende klas sen. Hoewel het een wedstrijd was, ging het volgens de organisatie vooral om gezelligheid en 'lekker met je lievelingsdier bezig zijn'. 'Het maakt niet uit of je nu zes maanden of zes jaar op les zit, iedereen was enthousiast bezig.' Sommige ruiters kwamen al in alle vroegte naar de manege om hun favoriete pony te poetsen en in te vlechten. Daarna mochten ze hun proefje laten zien aan juryleden Ine en Pascalle. Opvallend was dat enkele deelnemers de uitdaging zochten door een niet al te gemak kelijk te berijden pony te kiezen, maar juist één die wat pittiger was. Zo koos kanshebber Jeffrey de Ridder voor Simba, die al lang niet meer in de lessen had meegelo pen, ging Manon Blom op de ondeugende Kanjer en koos Marike Graaf, de winnaar van vorig jaar, voor de nieuweling Jara. Bij de beginnersgroep, die twaalf deelnemers telde, gingen Lotje Kuip en haar pony Jimmy met het goud naar huis. Bij de halfgevor- derden, met elf deelnemers, won nen Eliza Blom en Elfi. Omdat er slechts twee vergevorderden waren, werd deze klasse samenge voegd met de gevorderden, samen zeven ruiters. Hier ging de felbe- De geerde oranje rozet naar Eke Broersma. De volgende wedstrijd bij Kikkert wordt zaterdag 9 juni gehouden, de laatste in september. Uitslagen: Beginners: 1.Lotje Kuip; 2.ln Halfgevorderden: 1 .Eliza Blom; 2.L Visser; 3.Madelief Smal. Gevorderden en vergevorderden: 1 Broersma; 2.Sophie Bresser; 3.Lau Broersma.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7