jmmmi Mooi weer speelt toernooi in kaart TEXELSE 12 COURANT WOENSDAG 16 MEI 2012 De deelnemers van het Tevoko Buitentoemooi beleefden zaterdag en zondag door het mooie weer een geslaagd evenement. (Foto's Jeroen van Hattum) Nee hoor, het is heus niet warm om de hele dag met roze pruiken op te lopen. Althans, zo verzeke ren de dames van de Roze Dal- tons met stalen gezicht en een lichte glimlach om de lippen. Met roze pruiken op het hoofd en gehuld in roze kledij is het team uit Uithoorn een opvallende verschij ning op het Tevoko Buitentoemooi dat zaterdag en zondag voor de 41ste keer werd gehouden. In totaal 140 teams maakten hun opwachting op de 18 velden die de organisatie op Het Vierkante Stuk had uitgezet. 'Je moet toch wat doen om op te vallen', vertelt Jeannet Tas van de Roze Daltons, terwijl het team tus sen twee wedstrijden door net als vele ploegen loom in het gras zit. Het team doet voor de tweede keer mee. 'Zes jaar geleden zijn we ook al eens geweest. Daarna een tijdje niet en we weten eigenlijk niet waarom. We willen wel weer vaker mee gaan doen.' De roze outfit legt de dames geen windeieren: aan het eind van het toernooi gaan ze Mijn gezin en ik zijn al jaren fervente Texelgangers. We komen al zeker twintig jaar, bijna jaarlijks, een perio de naar Texel. Texel is gewoon een geweldig eiland, dat door sommige van zijn eigen bewoners het 'Ibiza van het Noorden' wordt genoemd. Ik ben zelf rolstoelgebonden voor lan gere afstanden en heb er dus oog voor of iets wel of niet toegankelijk is. Wat ons altijd al opviel, is dat door veel bedrijven op Texel is nagedacht om Texel zo toegankelijk mogelijk te maken en dan ook voor de minder- valide medemens. Daarom zijn een jaar of tien geleden 'Jutters' op ver schillende strandafslagen geplaatst. Door deze Jutter is het voor de men sen die wat minder goed ter been zijn, toch mogelijk om bij de waterlijn te komen. Maar het probleem blijft: Hoe kom je van het uitleenpunt van de Jutter aan die waterlijn? Mede door de ballonbanden van de Jutter is het iets makkelijker duwen, maar dan nog duwt een gedupeerde reis genoot/partner zich het apezuur. Met tien overwinningen, één gelijkspel en geen enkele neder laag hebben de voetballers van SV Texel de Texelse recreatie competitie gewonnen. Een verrassing was dat niet, want het team uit Den Burg ondervindt al jarenlang maar weinig concur rentie. Anders dan anders was wel dat de gebruikelijke grote uitslagen achterwege bleven. SV Texel scoorde in 11 wedstrijden 28 keer. Met slechts vijf tegendoelpunten was de verdediging wel weer erg sterk. SV De Koog maakte een teleurstel lend seizoen door. Niet alleen gezien de vele nederlagen en tegentreffers, de ploeg speelde naar huis met de prijs voor het mooiste T-shirt. De tegenstanders van de teams van Spaarnestad uit Haarlem gaan naar huis met flesjes Jopen bier. 'Na afloop van een wedstrijd geven we aan elk team waartegen we gespeeld hebben zo'n flesje', ver telt oud-Texelse Lea van der Zee uit Oosterend die tegenwoordig in Haarlem woont en bij Spaarnestad speelt. Een eindje verderop laten Willem Jan Marree uit Utrecht en zijn teamgenoten een T-shirt van 't Biervat zien. Het café in De Koog is inmiddels niet meer, maar zij heb ben nog shirts van een paar jaar geleden toen 't Biervat hen spon sorde. Het team is voor de tiende keer op het toernooi. Via internet kwamen ze ermee in contact en sindsdien zijn ze altijd gebleven. Met trots wordt verteld hoe ze in 2004 een keer de wisselbeker heb ben gewonnen. In totaal is het team met zo'n twintig mensen naar Texel afgereisd. Marree: 'We zijn vrijdag gekomen en we vertrekken maandagochtend. Ik weet daar inmiddels alles van. Dit betekent voor mij dat het avondwan delingetje door de duinen naar het strand er de laatste jaren niet meer in zat. Twintig jaar geleden werd ik door mijn man met scootmobiel en al wel door het losse zand getrok ken. Soms met behulp van onze Duitse herder, maar de hond is over leden en mijn toen nog jonge sterke vent is inmiddels ook twintig jaar ouder geworden. Wij zijn daarom op zoek gegaan naar een oplossing. We kwamen op de site van de offroadrol- stoel terecht. Maar zoals meestal zijn juist de dingen die het leven gemakkelijker kunnen maken, wat minder goed voor de doorsnee por temonnee. Maar tot mijn verbazing zag ik dat de rolstoel in Zeeland al op vier punten geleend kan worden. En dit kan op Texel nog niet? Je moet als echte Tesselaar toch niet willen dat de vakantieganger Zee land verkiest boven Texel. Ik vond tenminste dat dat niet kon, daarom heb ik de stoute schoenen aange trokken en verschillende instanties op Texel aangeschreven. Maar voor dat je iets kunt promoten, moet je het natuurlijk wel zelf ervaren heb ben. Ze kunnen namelijk wel zeg maar negen wedstrijden en moest geregeld afzeggen wegens een gebrek aan spelers. 'Het is te hopen dat ze voor volgend seizoen over wat meer spelers kunnen beschikken', vertelt competitielei der Gerard Veeger, die al een paar keer zijn zorgen heeft geuit over het voortbestaan van de recreatie competitie. Voor komende zondag stonden nog twee wedstrijden op het pro gramma, maar omdat zowel bij Texel als bij De Koog een toernooi wordt gespeeld, heeft Veeger besloten deze te schrappen. Eindstand: 1.SV Texel 11-31 (28-5); 2. SV ZDH 13-19 (36-29); 3.SV Oosterend 13-16 (36-24); 4.SV De Koog 9-1 (5-47). Mede met dank aan het weer ver loopt het toernooi goed. De sfeer op de velden is ontspannen en gezellig. Het is geen blessurevrij toernooi: bij de EHBO meldden zich met enige regelmaat mensen om naar een verwonding aan veelal de voeten te laten kijken. Volgens André van der Vliet, één van de organisatoren, is het aantal deelne mers iets lager dan voorgaande jaren. 'We zijn vroeg dit jaar en er zijn teams die nog promotie en degradatiewedstrijden moeten spelen.' Openvallende plaatsen worden opgelost door de teams anders in te delen. 'Dan zijn de teams ook meteen wat eerder klaar met spelen.' De eerste heren- en dameselftallen van Tevoko doen goede zaken. De dames, spelend onder de naam Daar gaan ze weer worden eerste in de hoogste klasse en de heren, spelend onder de naam Leo, pak ken de derde plaats in de promo tieklasse. In 2013 wordt het Bui tentoemooi op zaterdag 1 en zondag 2 juni gehouden. gen, dat de rolstoel elk oppervlak aan kan, maar: eerst zien, dan gelo ven. Natuurlijk, het verharde zand langs de waterlijn, daar zal hij wel doorheen komen, dacht ik. Maar echt het mulle zand, meteen als je het strand op komt, daar had ik toch sterk mijn vraagtekens bij. Ik heb daarom de rolstoel een dagje gere serveerd om uit te testen op het strand van Renesse. En mijn conclu sie kan alleen maar positief zijn. Hij rijdt zo van het verharde pad het mulle zand op. Het was geweldig om zelf te kunnen bepalen waar je heen rijdt en sinds lange tijd hebben wij een uurtje of drie op het strand vertoefd. Inmiddels heb ik van de aangeschreven instanties al wat positieve reacties binnen gekregen en weet ik dat er al mensen bezig zijn deze elektrische strandrolstoel op Texel te krijgen. Toch wil ik langs deze weg nog even benadrukken hoe belangrijk dat is. Het is niet leuk op vakantie niet te kunnen doen wat je zelf wil. Om afhankelijk te zijn van anderen, terwijl je dat thuis, door verschillende aanpassingen, vaak niet bent. Het is daarom erg belang rijk dat er zoveel mogelijk van deze rolstoelen op Texel komen. Marian Verhagen, Tilburg. Texel'94 tegen HSV in Heiloo Texel'94 speelt zondag in Heiloo een promotiewedstrijd tegen HSV. De aftrap is om 14.00 uur. Bij vol doende belangstelling gaat er een supportersbus mee. Deze vertrekt om 11.30 uur vanaf het parkeerter rein bij het gemeentehuis. Opgave bij Wim Koorn, tel. 06-53692876 of 317152. Bij winst spelen de Texelaars zon dag 3 juni op eigen terrein tegen Always Forward, bij een gelijkspel of verlies gebeurt dat al op maan dag 28 mei (tweede pinksterdag). 3e klasse C: 1 .The Glamping Girls; 2.I Jlan- ders; 3.0tto's meiden. 3e klasse B: 1.Jopen Blond; 2.Bone Breakers; 3.lkiboe- kiribie ladies. 3e klasse A: I.Vooruyt; 2.Jammer Hoor; 3.Ladies in black. 2e klasse C: 1.De Roze Daltons. 2.Knap Lelijk; 3.2chzelf. 2e Klasse B: 1.De meis jes; 2.Mmmlekkerappeltaart; 3.D'rop en d'erover. 2e klasse A: 1. Bertha 23; 2.Ace; 3.Meintsetter. 1e klasse: I.Tiggers, 2.Ka'boem; 3.Chicaas Cervezaas. Texel- klasse: 1 .Daar gaan ze weer; 2.Let's shine; 3.Dat gras moet gemaaid. 3e klasse D: I.Bezemploeg; 2.Ken Krekt; 3.HarlemlslandHoppers. 3e klasse C: I.Ken net; 2.Tevoko 70; 3.Kobeko. 3e klasse B: 1.De Fransies; 2.Volleyburg; 3.De parkeerwachters. 3e klasse A: 1.Blauwkoppen; 2.Nuchter zat; 3.AB-origi- nals YoungOnes. 2e klasse C: 1-Henen- weerumme; 2.Primoweer; 3.Los Ballos. 2e klasse B: I.Revu 8; 2.Godenzonen; 3.Het jonge gajes. 2e klasse A: 1 .Vrienden van Kees&Co; 2.Clamdijckerszijnlekker; 3.Dynamo 7. 1e klasse: 1.Walrussen; 2.Pppmahmahmah; 3.Rovoko. Promotie klasse: 1 .Ik zie kansen; 2.Grand!oos; 3.Leo. Texelklasse: 1.Pollenboys; 2.Heren van volley; 3.Bevoko 1. Mooiste shirts: De roze Daltons. Overallwinnaar: de Hoornder Donderdag Marktkooplui die willen deelne men aan de Hoornder Donder dag, kunnen zich inschrijven via www.hoornderdonderdag.nl. Er worden dit jaar zeven markten gehouden, telkens rond een ander thema. Het is mogelijk voor het hele seizoen in te schrijven, maar ook voor specifieke data. De Hoornder Donderdag vindt plaats tussen 12 juli en 23 augustus. Op 12 juli wordt naast de reguliere markt in de Herenstraat en Klif ook de Texelse Dag van het Schaap organiseren en op 26 juli de altijd druk bezochte Landbouwdag. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 22 mei Veld A 19.45 Moorman-Tevoko (j) Autocentrale 20.30 Autocentrale-NIOZ 1 Moorman 21.15 G Imares-AH Inter!eurbouw 22.00 G IBS-Interleurbouw Imares Veld B 19.45 AH-Interieurbouw Mantje 20.30 Falcon-Mantje AH 21.15 G Ecotiem-N IOZ 2 Rabo 22.00 G Alektraon-Rabo Ecotiem Veld C 19.45 Kapper-SVC Krim 20.30 Tevoko (j)-Krim SVC 21.15 Moorman-Kapper Tevoko® 22.00 Expotise-Bar S Kapper Wedstrijdleiding: Vlinderwinkel en Albert (tel. 310500) Huurbeleid Woontij (2) Ik was graag bij de jaarvergade ring van de Bewonersvereniging op 9 mei in Hotel Den Burg geweest, waarvoor mevrouw Groen van Woontij me nog apart had uitgenodigd (dank daarvoor), maar ik heb recent een medische behandeling ondergaan in het LUMC te Leiden en was om die reden niet in staat om de verga dering bij te wonen. In haar ant woord op mijn ingezonden stuk in de Texelse Courant van 8 mei geeft Groen aan dat woningcor poraties te maken hebben met regeringsbeleid en politieke ont wikkelingen. Maar Groen gaat voorbij aan het feit dat dit niet alleen voor woningcorporaties geldt, maar ook voor de burgers van dit land. Ook wij hebben te maken met stijgende kosten, vooral dat deel waar WIJ geen invloed op hebben, zoals eigen bijdragen gezondheidszorg (wordt €400,-). En naast vele andere door de overheid opgelegde ver hogingen nu dus de eventuele extra huurverhoging. Net zoveel financiële redenen dus om van de extra huurverhoging af te zien als hem toe te passen. Hangt van je invalshoek af... Groen geeft in haar antwoord toe dat de extra huurverhoging voornamelijk is bedoeld als stimuleringsmaatre gel om door te stromen en niet uitsluitend is bedoeld om de financiële reserves van Woontij aan te vullen, maar dat Woontij aan deze doorstroming geen invulling kan/wenst te geven. Woontij gaat dus de verantwoor delijkheid om die doorstroming binnen het eigen woningbestand inhoud te geven uit de weg en legt het probleem op het bordje van de huurder. Je koopt maar, voor ons geen optie, maar voor anderen ook geen fluitje van een cent gezien maatschappelijke ontwikkelingen en de opstelling van de banken. Maar denk ook eens aan de leeftijd van de mees te zogenaamde scheefwoners, die vaak toch aan het einde van hun carrière zitten en op 65-jarige leeftijd (deze categorie nog wel) met pensioen gaan en hoe dan ook een lager inkomen zullen krij gen. Daar hebben banken echt geen trek in. Of je huurt maar particulier, alsof dat aanbod op Texel in voldoende mate aanwe zig zou zijn. Nee dus. De aanna me van Woontij dat er voldoende doorstromingsmogelijkheden zijn, zoals verwoord door Groen, is een onjuiste aanname met een al even onjuiste voorstelling van zaken. Hier dient Woontij toch echt verantwoordelijkheid te nemen. Doet zij dit niet, dan ver valt de belangrijkste reden tot extra huurverhoging en leg hem dan ook niet op dat zou onterecht zijn (ordinaire jaloeziebelasting). Maar stel dat het iemand al dan niet op eigen initiatief wél lukt om door te stromen, hoe luidt dan de compensatieregeling? Huurders hebben in de tientallen jaren dat ze in een huurhuis zitten vaak Geknipt Jaap van der Hiele, die archiefon derzoek doet naar vergeten waar nemingen van zeezoogdieren in Zeeland, trof in de Goessche Cou- enorm geïnvesteerd in datzelfde huurhuis, dakkapellen, keuken bij de kamer getrokken, etc. Ik neem aan dat daar bij een min of meer gedwongen vertrek een vergoe ding tegenover staat. Overigens had in het antwoord van Groen de vermelding niet misstaan dat koopgarant voor inkomens boven de €43.000,- tegen marktwaarde is. Woontij heeft het standpunt inge nomen dat een wooncorporatie in eerste instantie in het leven is geroepen voor mensen met een laag inkomen (letterlijk citaat uit het antwoord van Groen). Maar hoe verhoudt deze uitspraak zich tot de door Woontij aangegane projecten, zoals Weikoop met koopwoningen en PHH-gebouw, die volgens mij meer bij een pro jectontwikkelaar thuishoren dan bij een sociale Woningcorpora tie? Voor dat soort grote projec ten is Woontij een te kleine orga nisatie en komt die primaire doelstelling juist in gevaar. Vreemd genoeg gaat Groen in haar ant woord helemaal niet in op deze kanjerprojecten en, belangrijker, de financiële gevolgen hiervan. Want als je op externe factoren wijst als reden voor financiële krapte, mag je de interne factoren mijns inziens niet verzwijgen. En die financiële gevolgen zijn vol gens mijn inschatting behoorlijk. Kijk alleen al naar Welkoop, waar nog geen spade in de grond is gegaan, en ik denk dat ook om die reden de zogenaamde scheef woners een duit in het zakje mogen doen. Ook dat zou onte recht zijn... (ordinaire jaloeziebe lasting). Overigens wil ik benadrukken dat Woontij niet verplicht is de extra huurverhoging op te leggen; daar is elke corporatie vrij in. Er zijn al collega-corporaties die van de extra huurverhoging afzien. Die vinden het niet terecht dat uitge rekend de enige partij op de woningmarkt die geen gebruik maakt van overheidsgeld inzake wonen - dus die geen huurtoe- slag ontvangt noch aftrek hypo theekrente heeft - eenzijdig de rekening van falend overheidsbe leid gepresenteerd krijgt en ook om reden dat de doorstromings maatregel vaak onuitvoerbaar is. Texel is hier een typisch voor beeld van. Ook maatschappelijke organisaties als de Woonbond en de FNV hebben aangegeven dat de extra huurverhoging een bot- tebijlmaatregel is, die weinig aan scheefwonen doet maar veel effect heeft op de koopkracht van huurders. Maar daar heeft Woon tij geen boodschap aan. En helaas voor de zogenaamde Texelse scheefwoners heeft Woontij in tegenstelling tot een aantal col lega-corporaties ook geen behoefte aan een principiële benadering. Of moet ik zeggen geen baat bij een principiële benadering? W. Arnout, (winywa@xs4all.nl), Den Burg. rant van 19 maart 1874 en in De Zeeuw van 20 oktober 1891 verwij zingen naar Texel en de manier waarop aan het eind van de negen tiende eeuw tegen bruinvissen werd aangekeken. Men schrijft ons van Texel, dd. 13 dezer: «Voor eenige dagen trachtte eeu der bemanning van de stoomboot Ada van Holland een reusachtigen bruin- visch met den harpoen te schieten; de poging gelukte in zooverre, dat het spitse wapen werkelijk in het lichaam van den haringverslinder drong. Het gewonde dier, dat nu pijlsnel voor den steven van de stoomboot overschoot, brak bij die manoeuvre den houten steel van den harpoen, en verdween met het ijzeren wapen in het lichaam onder water. Iemand die derhalve het lijk van dezen visch vindt, weet waar het wapen moet terug be zorgd worden. Men beweert toch, dat bVuinvisschen, als zij aan het vleesch zijn gewond, onvermijdelijk aan die wonde moeten sterven." (11. N. Cl.) Tegen den Zuiderdijk van Tessel is een buitengewoon groole bruinvisch aan de steenglooiing komen drijjven. De visch was dood doch nog in verschen staat, zoodat het spek bruikbaar was om te kunnen worden gesmolten. Niet minder dan twee groote kruiwagens spek werden van het lichaam van den bruinvisch gesneden. Offroad-rolstoel Texel wint recreatiecompetitie

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 12