Texel'94 viert glansrijk honderd jaar voetbal op Texel TEXELSE 75 COURANT 'Texel'94 is voor veel mensen grote familie' Koninklijke erepenning Zrxz*"™* Texel'94 heeft een glansrijke viering van het 100-jarig bestaan van de club achter de rug. Van vrijdag 11 tot en met zondag 13 mei werd er uitge breid bij stilgestaan dat een eeuw geleden de voetbalclub in Den Burg werd opgericht. De viering ging gepaard met ont hullingen, onderscheidingen, voetbalwedstrijden en een toernooi voor de jeugd waar aan circa 260 kinderen meede den. Lintje voor Cees Schermer Cees Schermer uit Den Burg is zaterdag benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Paul van Exel onthulde vrijdag- de toegangsdeur van de kantine, avond een door Theun de Winter Het gedicht werd na de onthulling gemaakt gedicht over hem boven door De Winter voorgelezen. Texalia verloor zondag de jubileum wedstrijd tegen FC Den Helder met 1 -2. Klaas-Dirk Koorn was nog dicht bij een tweede treffer voor Texel, maar de gelijkmaker bleef uit. Later op de middag speelden het World Master Team (met onder andere Leo van Veen, Bennie Wijnstekers en Glenn Helder) tegen een sterrenteam waar keeper Dennis Schouwstra van Texel'94 deel van uitmaakte. Pupil Mees den Boer verrichtte de aftrap. Deze wedstrijd werd in drie delen in wisselende samenstellingen gespeeld. De uitslagen waren 2-0,1-1- en 0-1 Er werd gespeeld ten bate van KiKa (Kinderen Kankervrij). Catharin. Texel ve Auto verloot Jaap Krijnen uit Oudeschild heeft zaterdagavond de auto gewonnen bij de grote verloting die Texel'94 hield. Mensen konden voor €50,- een lot kopen. De opbrengst is een ge bestemd voor het kunstgrasveld voor de dat de club op de wensenlijst heeft staan. Gré Bakker won de tweede prijs (een elektrische fiets) en de derde prijs (een vakantiereis) was voor Matthijs de Lugt. Karei de Jong won de deurprijs. De verlo ting leverde de club €27.500,- op. Dat gebeurde in de kantine van Texel'94 in Den Burg tijdens de viering van het jubileum. Schermer kreeg de koninklijke onderschei ding voor zijn vele inspanningen voor de club waarvan hij inmiddels 74 jaar lid is. Hij werd lid in 1942 en is al jaren lang cluboudste. Schermer zat van 1973 tot 1994 in het bestuur van SV Texel (waar hij jarenlang secre taris was) en na de fusie met de Texelse Boys van 1994 tot 1998 in het bestuur van Texel'94. Sinds 1973 tot de dag van vandaag is hij tevens actief als wedstrijdcoördi nator. Burgemeester Francine Gis- kes reikte Schermer de onder- Texalia, het kampioensteam van Texel 1 uit 1989 aangevuld met enkele andere spelers, poseert voor een groepsfoto. Staand van links naar rechts: trai ner Gerrit Asselman, Klaas-Dirk Koorn, Marcel Ris, Leendert Eel- man, Erwin Koning, Martijn de Veij, Ralph Koning, Martin Koorn, Piet Monster en scheidsrechter Tom Bakker. Gehurkt: vlagger Eric-Jan Geus, Bart Heerschap, Joost Brou wer, Rob van der Stap, Arjen van der Knaap, Nicol Schermer, John List en Willem Koorn (elftalbegelei der). De nieuwe Texelse popschoolband Food C (bestaande uit Inge Tiele- mans, Roos Tijssen, Abe Rienstra, Sil van Heerwaarden en Rein Rij kers) trad zaterdagmiddag op naast de kantine van Texel'94 bij de voet balmuur die vrijdagavond werd onthuld. KTF uit Den Burg verzorgde zater- den voor de jubilerende voetbal- dagmiddag een verrassingsoptre- vereniging. Oud-proefvoetballers Bennie Wijn- maakten zondag hun opwachting stekers (links) en Leo van Veen in het World Masters Team dat (een vaak geziene gast bij Texel'94) tegen het sterrenelftal speelde. Louis Uriot en Hank Witte delen zaterdagmiddag ballen uit aan de kinderen die hebben meegedaan aan activiteiten ter gelegenheid van het jubileum. De kinderen kre gen, nadat ze door Albert Hoven en Gert Pansier ordentelijk waren gegroepeerd, allemaal een bal en een T-shirt met opdruk dat herin nert aan de eeuwviering. Nico Erwich, organisator van de activi teiten, deed meteen een algemene uitnodiging voor het volgende jubi leum in 2037 de deur uit. Dames winnen De dames waren aan de winnende hand in de voetbalquiz die vrijdag avond bij de start van de jubileum viering werd gehouden. De eerste plaats ging naar Kelly Keuning, gevolgd door Karin Koorn. Barry Betsema werd derde. Er deden zo'n honderd mensen mee aan de quiz die door Henk Jan Klok en Richard Daalder werd gepresenteerd. Tekst en foto's: Job Schepers, Frans Hopman en Jeroen van Hattum Texel'94 is voor veel mensen net 'We hebben ons best voor u moe ten doen', zei burgemeester Fran cine Giskes met een kwinkslag. Een club met een naam waarin het jaartal '94 prijkt, wekt niet meteen de indruk honderd jaar te bestaan, maar het lukte de mijlpaal bij de hogere instanties over het voetlicht te krijgen. De burgemeester kon daardoor zaterdag in de kantine van de voetbalvereniging namens koningin Beatrix de Koninklijke Erepenning aan Texel'94 overhan digen. Ze deed dat aan bestuursle den Klaas Dirk Koorn, Jacob van Heerwaarden, Jan Heethuis, René Guldemond, Wim Koorn en Werner van der Meer. De erepenning sym boliseert het respect en de waar dering van de koningin voor de club. Er zijn 550 Texelaars lid, Texel'94 vervult een belangrijke rol in het sociale leven en er wordt veel met de jeugd ondernomen. De onderscheiding geeft de club het recht de afbeelding van de penning in het briefpapier en andere uitin gen te gebruiken en aan de naam mag 'onderscheiden met de koninklijke erepenning' worden toegevoegd. Het is de tweede keer dat de koninklijke erepenning op het eiland is uitgereikt. De vorige keer was in 1968 bij het 60-jarig bestaan van christelijke muziekver eniging Excelsior in Oosterend. Hij wees erop dat de club met een stabiel ledenaantal van 550 Texe laars inmiddels zes keer groter is dan de club die 100 jaar geleden werd opgericht. 'Eenderde van de kinderen die in Den Burg op school zitten, is lid van de club en als je naar het hele eiland kijkt, spreek je over een kwart van de kinderen die lid zijn.' Van der Meer wees erop dat met het groter worden van de club ook de reiskosten voor wedstrijden aan de overkant zijn toegenomen. In 1953 betaalde de club nog ƒ1700,- aan reiskosten, tegenwoordig is dat €38.000,- per jaar. Elke week reizen diverse teams naar de over kant om te spelen. De voorzitter kaartte zijn teleurstelling aan dat andersom teams geregeld een baaidag nemen als ze op Texel moeten spelen en niet komen opdagen. 'Dat is demotiverend en moet worden aangepakt.' Die boodschap kwam over bij Jaap Verkroost, voorzitter van het dis trict West I van de KNVB, die van uit Utrecht speciaal naar Texel was afgereisd voor het jubileum. Hij zegde toe het probleem, samen met de zogeheten eilandregeling, aan te stippen in de eerstvolgende districtsvergadering van de KNVB. In andere toespraken werd regel matig verwezen naar de uitspraak dat 'wie de jeugd heeft, de toe komst heeft'. Ruud Verstraaten, secretaris van de sportraad, noem de het goed dat in een tijd van opkomende social media kinderen elkaar bij de club gewoon in het echt tegenkomen. In de kantine van Texel'94 werden vrijdagavond diverse fotoborden onthuld. Naast de bar hangt een grote collage (onthuld door Nico Erwich) die honderd jaar voetbal op Texel in beeld brengt en boven de bar prijkt sinds vrijdag even eens een hele serie foto's. Deze werden onthuld door Rosita Beum- kes. een grote familie waar je bij hoort.' Dat zei voorzitter Werner scheiding uit. De decorandus stond tijdens de bekendmaking aan de andere kant van de kantine. Onder luid applaus van de aanwezigen werd hij door de kantine geleid om de onderscheiding in ontvangst te nemen. Ter gelegenheid van het jubileum was een deel van de kantine als 'voetbalmuseum' ingericht. Aan de hand van foto's en krantenknipsels aan de wanden, fotoboeken en andere attributen konden de bezoekers herinneringen ophalen of zich een beeld vormen van het verleden van de club.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 15