JMifl TEXELSE 5 COURANT 'Kleine scholen toekomst dorpen' 'Geen verplaatsing van haven zonder vliegveld' 'Aanvraag Fitnesscentrum Wezenland wordt behandeld' COLUMN Afleggers De enige zekerheid die we heb ben, is dat we eindigen op pagina 3. Voor Annie is het een kleine stap. Als het zover is, luidt de tekst: 'Annie: van twee naar drie'. Lekker goedkoop. Zo simpel is het. Ik zie er niet tegenop hoor. Als je immers boven de veertig bent, weet je dat je one foot in the grave hebt. Ik hoor in de verte de kerkklokken al luiden. Bij wijze van spreken dan. The point of no return is ingezet. Dat geeft best wel rust, elke dag is er een. En daar geniet ik van. Dagjesmen sen zijn we. En ik besef dat het allemaal niet zo gewoon is. Ik ben de laatste tijd diverse malen naar Schagen geweest. Tot nu toe met een retourtje, maar eens komt de dag. Dan gaat ook Annie de pijp uit. Waar ik me druk om maak is die jaarlijkse brief van mijn verzeke raar dat ik sterk onderverzekerd ben. Je moet tegenwoordig toch wel rekening houden met zo'n 5.000 euro, voor de simpelste verassing. Belachelijk. Dat kan toch veel goedkoper en beter? Ik vind het maar een onpersoonlijke bedoening daar. Lopende band werk. Hier wachten, daar naar binnen, Mieke Telkamp, plakje cake en wegwezen. Stelletje afleggers, letterlijk en figuurlijk. En het traject daarvoor is ook niet goedkoop. Zeker niet omdat er nu geen enkele concurrentie meer op het eiland is. Dat is jammer en niets voor Texel. We stikken immers van de ZZP-ers. Procen tueel gezien zelfs het hoogste aantal van Nederland. En we zijn bijzonder creatief in het beden ken van leuke dingen voor de mensen. Een gat in de markt. En keus uit een, is geen keus. Weg met die monopoliepositie, leve de concurrentie! En ik heb liever dat mijn mannetje nu gaat shoppen, dan straks als het zover is. Dat staat zo slordig. Kunnen we ver der geen actiecomité oprichten om versneld dat crematorium in Den Helder te krijgen? En dat dat dan 24/7 open is? Dat scheelt een stuk in reistijd en geld. Voor mijzelf gaat het erom dat de nabestaanden zo snel mogelijk de as hebben. En dan op naar de Rival. Feesten, drinken, eindje varen, lachen en hoppa, over boord met die hap. Dat is nog eens een uitvaart! Ik kan er niet op wachten... Annie@texelsecourant.nl Maarten bedankt Afgelopen woensdag was ik getui ge van de one-man-show van Maarten van Rossem. Een one- man-show met een duidelijke bood schap. Op humoristische soms sar castische wijze hield hij ons een spiegel voor en legde hij de vinger op de zere plekken in ons open buitengebied. Je kunt het zo gek niet bedenken in het buitengebied van Texel of er mag gebouwd wor den. Mooi of lelijk, iedereen heeft er een mening over, maar zoals het hier soms op Texel gaat: ONGELO FELIJK. En het kan allemaal vol gens de gemeente, het staat in het Bestemmingsplan Buitengebied. Onder meer 10 voor Texel worstelt al jaren met de gemeente en atten deert de gemeente regelmatig op de verrommeling van het buitenge bied. Maar er is meer voor nodig om de gemeenteambtenaren) wak ker te schudden en daarom ben ik blij dat Maarten van Rossem eens flink uitpakte. Eigenlijk zat Jan Wol kers vroeger ook op dezelfde golf lengte maar die bracht het niet zo naar buiten. Nu is het te hopen dat er eens iets zal doordringen bij de gemeente en de politici op Texel. Volgens Van Rossem had hij het wel eens aan de stok met de vorige burgemeester (wie niet, vroeg ik mij af) over dit soort dingen, maar dat werd afgedaan met de woorden 'dat is democratisch besloten'. Als het bestemmingsplan zoveel toestaat, dan ga je je toch afvragen wat dat voor een bestemmingsplan is? Wordt het niet de hoogste tijd dat er eens een echt bestemmings plan komt waar niet allerlei vlucht wegen in verweven zijn om van het bestemmingsplan af te wijken. Helaas het ziet er nog niet naar uit. Zie maar eens wat er bij de Hoge- berg gebeurt en dat is nog niet alles. Gelukkig zitten onder meer Landschapszorg en 10 voor Texel de gemeente op de hielen. Ik bedank Maarten van Rossem voor zijn bijdrage in deze strijd en hoop dat de politiek de draad op gaat pakken tegen dit soort buitenspo righeden. Er lijkt al iets te broeien bij een aantal politici en ik hoop van harte dat er iets van de grond komt. Na de pauze verscheen op het toneel een twintigtal prominenten die naar alle waarschijnlijkheid eni ge toelichting zouden geven op het gebeuren van deze avond. Niets was minderwaar. Niemand van hen die Van Rossem een pluim of iets dergelijks gaf voor zijn betoog. Wat zijn nu toch prominenten? Volgens het woordenboek zijn dit vooraan staande mensen. Ik kon er niet een ontdekken. Of je moet een raadslid zo noemen die voor eigen parochie preekte, ik weet het niet. Zij zaten wel vooraan en later stonden zij vooraan, maar om nou te zeggen 'vooraanstaand'. Daar kun je zo je twijfels over hebben. Het is jammer dat er na de pauze zo weinig is uit gekomen. Twee dingen zijn mij bij gebleven. Cees de Waal (TESO) waarschuwde dat we niet onbezon nen met slaapplaatsen om moeten gaan en nieuwe parken moeten wil len. Andrew Albers kwam met een goed betoog, maar een antwoord kreeg hij niet of nauwelijks. Menno Stam, Den Burg. Jaap Witte breekt record op baan Hardloper Jaap Witte is er tij dens de tweede baanwedstrijd van het nationaal baancircuit in geslaagd de 1500 meter in min der dan vier minuten af te leg gen. Hiermee verbrak hij, samen met teamgenoot Yuni Abu Stitan, het clubrecord van Noordkop Running Team. In een goede race, waarin beide mannen voorin de groep lie pen, passeerde Stitan al na 500 meter de haas, die het gewenste tempo niet haalde. Hij wist het tempo vast te houden en legde daarmee de basis voor een mooie eindtijd. Op de laatste honderd meter werd hij voorbij gelopen door Witte, die in 3.58.67 minuten de eerste plaats behaalde. Hessel Arensman behaalde een clubre cord op de 800 meter, die hij wist af te leggen in 2.07.07 minuten. Als vliegveld De Kooy vorig jaar was gesloten, was een verplaat sing van de veerhaven in Den Helder hoogstwaarschijnlijk van de baan geweest. Dat zei TESO-directeur Cees de Waal vrijdag tijdens het bezoek van Statenleden van de provincie Noord-Holland aan Texel. De pro vincie sprong vorig jaar bij om het vliegveld open te houden, nadat minister Hans Hillen (Defensie) plan nen op tafel had gelegd om mari tiem vliegkamp De Kooy (het mili taire deel van het vliegveld) te sluiten. Den Helder Airport B.V. (het civiele deel van het vliegveld) en de provin cie besloten gezamenlijk €5,4 mil joen in het vliegkamp te steken, zodat het in ieder geval de komen de vijf jaar open blijft. Dat gebeurde om te voorkomen dat toekomstige ontwikkelingen in de Kop van Noord-Holland stil kwamen te lig gen. Sluiting zou ook fikse gevolgen voor de werkgelegenheid in Den Helder en omgeving hebben gehad. De Waal dankte de Statenleden voor de actie die ze voor het vlieg veld hadden ondernomen. 'Zonder luchthaven is Den Helder niet meer aantrekkelijk voor de offshore en zonder offshore neemt de behoefte aan een uitbreiding van de zeeha ven van Den Helder af. In dat geval was het voor TESO erg lastig gewor den om een verplaatsing van de veerhaven naar het oosten planolo gisch gerechtvaardigd te krijgen.' Als Nico Waerts een aanvraag indient voor een fitnessruimte op het Wezenland, neemt de gemeente die in behandeling. Dat zei wethouder Kooiman dinsdagavond tijdens de bespre king van het onderzoeksrapport over dit bedrijventerrein. Om te voorkomen dat hij bij dit agendapunt op de agenda van de raadscommissie met twee petten op zou zitten, nam Waerts plaats op de tribune. Ook Jur Schuiringa (WD), eigenaar van een bedrijfs pand op het Wezenland, hield zich afzijdig. Rikus Kieft (GL) was kri tisch over het rapport door Bureau BRO. 'We hebben drie jaar verlo ren, want net zoals in 2009 moet nog steeds een volledige (buiten- planse afwijkings) procedure wor den doorlopen.' Volgens Kieft had de gemeente moeten zorgen dat ondernemers er directer bij waren betrokken. 'Een heel foute formu le.' Aad van Gils (TB) vond dat lichtere bedrijvigheid die volgens het onderzoek mogen worden toe gestaan, beter elders in Den Burg terecht kunnen. 'Dat kan wel wat extra impulsen gebruiken.' Kieft vond dat het effect van de bedrij ven op het gebied maatgevend moeten zijn. Wethouder Kooiman sloot niet uit dat bedrijven als een sportschool zich er via een zoge heten binnenplanse procedure sneller kunnen vestigen. Maar hij moest het nog wel even navragen op de afdeling. Kooiman zei dat als Waerts een verzoek indient voor een fitnessruimte, de gemeente dit in behandeling zal nemen. Die verplaatsing, waarvoor de Tweede Kamer na veel lobbywerk uit de regio in de PKB Waddenzee een uitzondering maakte, is de afgelopen jaren gekoppeld aan de uitbreiding van de zeehaven en diverse andere ontwikkelingen in Den Helder om de kans van slagen te vergroten. Zoals het er nu naar uitziet, is de beoogde verplaatsing van de veerhaven niet eerder dan in 2025 een feit. De Waal dankte de Statenleden eveneens voor het geld dat de provincie heeft gestoken in het aanpassen van de N250 door Den Helder, de reconstructie van de veerhaven (onderdeel van de N250) en het nieuwe kruispunt op de krui sing Molenplein. 'We merken inmid dels de effecten. Het verkeer stroomt al beter door, terwijl er nog maatregelen worden genomen om bebording en instellingen verder te optimaliseren.' Aanvragen vergunning De gemeente gaat na hoe de nieu we wijze van aanvragen en ver krijgen van vergunningen in de praktijk bevalt. Daarvoor zal een digitale enquête worden gehou den onder alle klanten die het afgelopen jaar een vergunning hebben gekregen. Sinds oktober 2010 is het mogelijk om een bouwvergunning, sloopver gunning, kapvergunning, aanlegver- gunning en tal van andere vergun ningen in één procedure aan te vragen en te verkrijgen. De vroeger verschillende vergunningen heten nu allemaal omgevingsvergunning. Tegen een omgevingsvergunning kan één keer bezwaar en beroep worden ingediend en er is één instantie belast met toezicht en handhaving. De bedoeling was op deze manier efficiënter, klantvriende lijker en sneller te werken. In hoe verre dat in de praktijk is gelukt en of er nog verbeteringen mogelijk zijn, moet uit de enquête blijken. B en w doen een dringend beroep op de klanten om aan het onderzoek mee te werken. Recreatiewoning bij Anjahoeve Wat b en w betreft mag de appar tementenboerderij Anjahoeve (Westerweg 50) van Albert en Hennie Huisman worden ver nieuwd en uitgebreid met een recreatiewoning van 70 vierkante meter aan de oostzijde. Zowel deze recreatiewoning als de appartementen zullen daarbij geschikt worden gemaakt voor min der validen. De uitbreiding is moge lijk op grond van de zogeheten 25- procentregeling, die inhoudt dat het aantal slaapplaatsen met een kwart mag worden vergroot als het project als geheel een hogere kwaliteit krijgt. Omdat het een afwijking van het bestemmingsplan betreft, moet een procedure worden gevoerd, waarbij het plan ter inzage wordt gelegd. Dat was al eens gebeurd en daarop kwamen zienswijzen en een kritische reactie van de provincie binnen. Mede naar aanleiding daarvan wer den veranderingen aangebracht en nu zal het plan opnieuw ter visie worden gelegd. Omdat belangheb bende Henny Huisman in het college zit, is de aanvraag buiten haar aan wezigheid behandeld. De sociale woningbouw in Den Hoorn is de dooie knol die al meer dan dertig jaar in een augiasstal op het Zouteland wordt vastgehouden. Want hoe kan het zo zijn dat op één na alle vrijesectorkavels op het Zou teland bebouwd zijn, terwijl er van sociale woningbouw in Den Hoorn nog niets terecht is gekomen? Het Loodsproject was indertijd een initiatief om het tij te keren. Uit de enquete kwam toen onder meer naar voren dat er in Den Hoorn een school moet blijven. Ook waren er plannen voor woningbouw passend bij het karakter en de schaal van het dorp en het landschap. Met het toenmalig vorige college, raadsleden en architecten is indertijd nog een studiereis naar Friesland gemaakt. Den Hoorn is een uniek dorp op duinzand, keileem en een dijk. Ik vind het een voorrecht om er te mogen wonen. Maar ik gun het jon geren ook graag om zich in Den Hoorn te kunnen vestigen en er liefst ook nog hun brood te kunnen ver dienen. Op termijn is dit de redding voor de school en de levendigheid van ons dorp. Het is een maat schappelijk verschijnsel dat mensen niet zo snel meer naar een bejaar denhuis gaan, maar zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen. Als we de jeugd in het dorp willen hou den, zullen we nieuwe huizen moe ten bouwen. We hebben in Friesland gezien dat dit hier mooie oplossin gen voor zijn, een verrijking voor dorp en landschap en leefbaarheid. Ik wil geen spijkers op laag water zoeken, maar de tijding van Schooltij met het voornemen om de Jan Drij ver school in 2013 te sluiten, geeft mij een slecht gevoel. Uit de brief die wij van Schooltijd kregen, blijkt niet dat de school van overheidswege of door financiële problemen gedwon gen wordt te sluiten. Schooltij zegt de kwaliteit van het onderwijs niet op het gewenste niveau te kunnen houden. Dit lijkt mij een oplosbaar organisatorisch probleem. Kleinere scholen zijn wellicht zelfs de toe komst voor de Texelse dorpen. Het woord 'defuseren' wordt tegen woordig steeds vaker gebezigd daar waar organisaties steeds groter en ongrijpbaarder worden. Wat School tij niet kan, kunnen anderen wellicht wel. Er staat een grote groep jongeren te trappelen om in Den Hoorn te gaan wonen. Hoe lang moeten ze nog wachten? Minne Goënga, Den Hoorn. Demissionair staatssecretaris Joop Atsma (Infrastructuur en Milieu) opende vrijdagochtend officieel het Zilt Proefbedrijf van Marc van Rijsselberghe op land nabij De Petten. De staatssecretaris stak een sensor in de grond waarmee de hoeveelheid zout in de bodem kan worden gemeten. Foto Jeroen ven Hattum) De brandweer heeft zaterdagavond een schoorsteenbrand bij de rooms-katholieke kerk aan de De Ruyterstraat in Oudeschild geblust. Het brandje woedde in de schoorsteen van een gebouwtje dat tussen de kerk en het naastgelegen pastoriegebouw staat. Een vogelnest dat vermoedelijk door kraaien is gemaakt, was de boosdoener. Tientallen jutters streken zaterdag neer op schipbreuk- en juttersmu- seum Flora om de Dag van de Jutter bij te wonen. Nadat jutter Jan Uitgeest iedereen welkom had geheten in één van de schuren, kwam de een na de andere jutter naar voren om wonderlijke waargebeurde Verhalen te Vertellen. (Foto Jemen van Hattum) De molen van Het Noorden en De Traanroeier in Oudeschild waren zaterdag geopend voor publiek tijdens de Nationale Molendag. In de molen van Het Noorden was molenaar Willem Keijzer aanwezig om mensen rond te leiden. r°t° Jew ven Hattum) Jan Uitgeest gaat tijdens de juttersdag rond met versgerookte poon. De dag op Flora werd goed bezocht. Foto Jemen van Hattum)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5