ZDH kampioen na zenuwslopende der TEXELSE 9 COURANT 'Een uitdaging ze hun eigen grenzen te laten verkennen' Flora gastheer van Dag van de Jutter 'Twee dagen automonteur geweest op Rottummerplaat' WOENSDAG 16 MEI 2012 een mening had. Maar uiteindelijk ging de meeste aandacht toch uit naar de sportieve prestaties, die vanaf de start vlak na de zomer uitstekend waren. De Zwaluwen spraken in augustus intern uit 'voor het kampioenschap te wil len' en joegen die ambitie onder leiding van de gedreven trainer Gerard Boogaard fanatiek na. Bij na het gehele seizoen stonden ze bovenaan, alleen of samen met Geel Zwart'30. Viermaal - tegen Succes, De Koog, Dirkshorn en Graftdijk - dreigde een nederlaag roet in het eten te gooien, maar steeds toonde de selectie veer kracht. Dat resulteerde halverwe ge het jaar in de eerste periodeti- tel. De beslissende wedstrijd tegen De Koog ging weliswaar met 3-2 verloren, Succes bood de helpen de hand door Geel Zwart'30 te verslaan. Met een overwinning op DWB werd vorige week promotie naar de 4de klasse afgedwongen, waarna zondag tegen De Koog de kroon op het werk moest worden gezet. Naar schatting 300 belangstellen den waren getuige van het duel, dat werd gespeeld op het ZDH- complex, een paar dagen eerder officieel omgedoopt in Sportpark Jaap Lap en voorzien van een werden ze één voor één omgeroe pen door voorzitter Nico van Heer- waarden. De spelers wensten elkaar een plezierige wedstrijd en als felicitatie voor hun promotie gaven de spelers van De Koog hun collega's van ZDH een bloe metje. hoofdzakelijk op het middenveld af, grote kansen deden zich amper voor. In de openingsfase was Jel- mer Bomas namens ZDH dicht bij een doelpunt, maar zijn schot werd geblokt. Vlak voor rust glipte Gijs de Graaf langs zijn Koger bewaker Pieter List en gaf hij een (voor de geblesseerde Jelmer Bomas) en Hans Berbée (voor Peter Zijm) ingebracht. In de slot fase laaiden de zenuwen weer op en wisselden slordigheden en mooie acties elkaar af. De Bruijn scoorde 2-0 met een lob, maar ook deze treffer werd afgekeurd. In de slotminuut was de hard wer kende spits opnieuw dicht bij tref- Meest opvallende man in het ZDH- elftal was de 37-jarige Marcel Boone, die na een lange carrière bij De Koog sinds drie jaar bij de Zwaluwen speelt en doorgaans pas in het laatste kwartier wordt ingezet. Voor zijn laatste officiële wedstrijd had coach Boogaard hem echter een plaats in het basisteam gegund én hem de aanvoerdersband om de arm geschoven. 'Dat had hij verdiend, vond ik. Hoewel hij niet zo veel heeft gespeeld dit seizoen, heeft Marcel zich altijd erg positief opgesteld. Hij en ook Sjoerd Oos terhof (die door een schorsing niet in actie kwam, red.) waren belang rijke jongens voor de sfeer in de scherpe voorzet. Keeper Eddy Witte kreeg de bal niet klemvast, maar mocht van geluk spreken dat Mike de Bruijn op het ver keerde been stond. Maar over het algemeen hield de Koger defensie zich goed staande tegen de Hoornder aanvallers, die in 23 wedstrijden al 80 keer hadden gescoord. Vooral Marcel Gieles en Peter Koorn speelden uiterst degelijk. De aanvaller van De Koog kregen in de eerste helft in het geheel geen kansen. Meest in het oog sprong een harde overtreding op Bart Boogaard, begaan door de Koger spits Fotiqui Camara, die vlak daarvoor een gele kaart had gehad wegens commentaar fer. Hij passeerde Koorn op schit terende wijze en had toen vrij baan naar het doel. Omdat hij de kracht uit zijn benen voelde weg vloeien, koos hij voor een lob, die echter mislukte. Even later floot de scheidsrechter voor de laatste maal en barstte gejuich los, dat tot een groot feest uitgroeide nadat bekend was geworden dat con current Geel Zwart'30 inderdaad verloren had. Aanvoerder Boog aard ontkurkte een fles champag ne en kreeg uit handen van Jan den IJzerman een door de oud trainer zelf vervaardigde 'kampi- oensschaal'. Nadat voorzitter Van Heerwaarden even later voor een ereronde over het veld en door het Met een snoekduik over medespelers en tegenstanders heen plukt ZDH-keeper Daniël Bakker de bal uit de lucht. (Foto Joop Pommets) ZDH-spits Jelmer Bomas raakt de bal verkeerd en schiet naast. Daar heeft keeper Eddy Witte van De Koog op dat moment nog geen weet van. Foto wniem Sangers) Met voorzitter Nico van Heerwaarden en bestuurslid Jan-Willem Bakker voorop de tractor werd een ererondje door Den Hoorn gemaakt. Foto wnem sangers; dorp met een tractor en wagen het veld was opgereden, deden zich euforische taferelen voor. Bijzonder sfeervol was ook het kampioensmaal, aangeboden door René Jager van sponsor Paal 9 en aan een lange tafel genuttigd op het veld. Over en weer werden complimenten gemaakt en spe lers, begeleiders en bestuursleden toegezongen. Trainer Boogaard zei erg trots te zijn op zijn gemid deld vrij jonge spelersgroep, die de afgelopen twee seizoenen steeds beter is gaan spelen, een groot doorzettingsvermogen heeft getoond en ook het komend sei zoen in de 4de klasse met vertrou wen tegemoet kan zien. 'Ik vind het een uitdaging ze hun eigen grenzen te laten verkennen en steeds beter te worden, stapje voor stapje. Wat dat betreft heeft deze groep nog een hoop moge lijkheden om door te groeien. En dan vind ik van minder belang of ze nu derde of vijfde van onderen worden.' Om het seizoen af te sluiten, vierde De Koog een eigen feestje. Daarbij was de nederlaag in Den Hoorn snel vergeten. 'Ik gun het ZDH van harte, maar vond het geen echte kampioenswed strijd. Daarvoor speelden de zenu wen een te grote rol en werden te veel fouten gemaakt. Jammer, maar zo gaat het vaak bij derby's', keek trainer Jan Loew terug. Ook het nieuws dat concurrent Nieuwe Niedorp had verloren, zodat met een zege op ZDH de nacompetitie zou zijn bereikt, kon hem niet uit zijn evenwicht brengen. 'We heb ben het in andere wedstrijden ver speeld, niet hier', aldus Loew, die er aan toevoegde het prima naar zijn zin te hebben in De Koog. 'Ik heb even moeten wennen aan de mentaliteit op Texel. Die vind ik wel eens te gemakkelijk. Zo van: het komt allemaal wel goed. Maar de sfeer is prima en we gaan ons best doen er volgend seizoen opnieuw iets moois van te maken.' Derde titel in ZDH-historie Het was voor de derde keer in de geschiedenis van ZDH dat het eerste elftal zondag het kampi oenschap veroverde. Eerder gebeurde dat in 1948 en 1957, destijds in de onderafdeling van de Noordhollandse Voetbal bond, meldde oud-secretaris Kees Kok na afloop. Een paar keer vaker wisten de Zwaluwen promotie te bewerkstel ligen. Meest recent was dat het geval in 1998, onder leiding van trainer Hans van der Park, en in 2010, onder trainer Jan den IJzer man. op de leiding. De scheidsrechter had echter niets gezien. In de rust werd duidelijk dat Geel Zwart'30 met 2-0 achterstond. Dat betekende dat een gelijkspel voor ZDH zou volstaan om kampioen te worden. Coach Boogaard besloot er niets over te zeggen. 'Ik was bang dat het alleen maar voor extra druk zou zorgen. Bovendien kunnen wij niet op een gelijkspel spelen. Ik vond dat we gewoon moesten proberen te winnen.' Later bleek dat de meeste spelers al van de kant hadden opgevan gen dat de zaken op Wieringen zich gunstig ontwikkelden. Hoe dan ook leken de zenuwen ZDH na rust minder parten te spelen. Dat resulteerde in een paar kleine kansen. Jelmer Bomas scoorde nadat de scheidsrechter al had gefloten voor buitenspel en werd daarvoor bestraft met een gele kaart. Even later schoot de spits voorlangs. Na een klein uur spelen werd het 1-0. Gijs de Graaf bezorgde de bal bij Pieter-Jan Eel- man, die er een dribbel uitgooide en doelman Witte verraste met een hard en geplaatst schot in de kruising. De ontlading was groot, Eelman werd bijna begraven onder juichende teamgenoten. In het vervolg nam De Koog meer risico en kregen beide teams meer ruimte om aan te vallen. De Bruijn schoot de bal namens ZDH in het zijnet, even later deed Camara voor De Koog hetzelfde. Maurice de Groot leek even later op weg naar de gelijkmaker, maar op advies van grensrechter Ton Arnout werd hij teruggefloten wegens buitenspel. Tot ongenoe gen van spelers en supporters van De Koog, die Arnout partijdig vlag gen verweten. Het tekende de goede verhoudingen tussen beide verenigingen echter dat de gemoe deren niet te hoog opliepen. Twin tig minuten voor het einde kwam Hidde Struick in de ploeg voor Boone, die onder applaus en met bloemen het veld verliet. Even later werden ook Daan Wessels Dolle vreugde bij de Zwaluwen, pronkend met hun 'kampioensschaal'. Van links naar rechts: grensrechter Ton Arnout, Daan Wessels, Daniël Bakker, Jelmer Bomas, Guido Boogaard, Bart Boogaard, (half zichtbaar) Mike de Bruijn, Peter Zijm, Hidde Struick, Pieter-Jan Eelman, Hans Berbée, Jonas Leenhouts, Marcel Boone en Remco Boogaard. (Foto Joop Pommets) Hoogstaand was de wedstrijd niet. Daarvoor hadden te veel spe lers last van opspelende zenuwen. Maar niemand aan ZDH-zijde die daar om maalde, nadat bekend was geworden dat concurrent Geel Zwart'30 op Wieringen met 3-1 had verloren van Succes, waardoor de nipte (1-0) zege op SV De Koog voldoende was voor het kampioenschap in de 5de klasse A. Daarmee kwam een einde aan een veelbewogen seizoen, waarin ZDH regelmatig het nieuws haalde. Niet in het minst door de voorzitters wissel, waarover bijna elke voet balliefhebber op het eiland wel fraaie boog, gemaakt door vrijwil lig timmerman Cees Buijsman. Om het publiek nog meer in de stemming te brengen, kwamen de spelers van beide teams professi oneel in twee rijen het veld op en groep', verklaarde Boogaard na afloop zijn opvallende keuze. Ondanks de hoge verwachtingen was het schouwspel vrij matig. Ook voor De Koog was het een belangrijke wedstrijd, want met een overwinning op ZDH en een nederlaag van Nieuwe Niedorp tegen Dirkshorn kon nog plaatsing voor de nacompetitie worden afgedwongen. Dat had duidelijk z'n weerslag op het spel, dat aan beide kanten gehaast en onzorg vuldig was. De strijd speelde zich Rottummerplaat heeft gewerkt De man, die onderdelen van de toen hij daar een week was voor de vastewal had meegenomen, deed Stichting Vrienden van Rottummer- aanvankelijk het liefst de dingen Automonteur op Rottummer plaat en een eilandbevolking die vijf jaar dronken was. Verhalen die zomaar voorbij komen op de landelijke Dag van de Jutter die zaterdag bij schipbreuk- en jut- tersmuseum Flora werd gehou den. Een ding is al snel duidelijk: toe spraken in een zaal voor jutters bijwonen, is leuk. De één na de andere jutter komt zaterdag naar voren om iets te vertellen. En zoals het hoort bij juttersverhalen: al klinkt een verhaal nog zo wonder lijk, het is per definitie een waarge- beurd verhaal. Gastheer en jutter Jan Uitgeest van Flora benadrukte het nog maar eens voor het geval iemand ergens aan zou durven twijfelen. Zelf heeft hij een mooi verhaal hoe hij twee dagen als automonteur op oog en Rottummerplaat. Het liefst was Uitgeest gaan jutten ('er jut daar niemand en er zijn daar ook geen strandvonders'), maar één van de anderen had hem gevraagd mee te helpen een paar auto's die op de zandplaat staan te repare ren. zelf. Nadat hij in de gaten had gekregen dat Uitgeest ook wel thuis was in de techniek, had hij hem de vrije hand gelaten. 'Zo ben ik daar toch twee dagen met die auto's bezig geweest.' Hille van Dieren van het Wrakken- museum verhaalt met veel uitwij dingen hoe in 1920 het 142 meter lange vrachtschip West Aleta bij Terschelling verging. Het schip had 15.000 vaten wijn, balen rijst, kis ten haring en spiritus aan boord. De berging van de lading duurde een jaar en leidde tot tal van bij zondere taferelen om aan de wijn te komen. 'Terschelling is vijf jaar dronken geweest. De economie lag plat.' Van Dieren zet ook uiteen hoe Terschellingers een paar maan den per jaar legaal over het strand mogen rijden. 'De rest van het jaar rijd je dus illegaal op het strand. De eerste keer dat je wordt betrapt, krijg je een boete van €90,- en de tweede keer €180,-, dus het kan eigenlijk niet uit.' Jutter Pieter Jan Borsch vertelt beeldend het Amelander volksver haal van Rixt en haar zoon Sjoerd. Rixt woont afgelegen en laat zo nu en dan een koe met een lantaarn aan de staart door de duinen lopen om schepen te laten stranden. Rixt is niet te beroerd om vingers van lijken af te bijten als ze daarmee aan een ring kan komen. Op een dag laat ze weer een schip stran den en als ze tussen de lijken loopt, ontdekt ze tot haar ontzet ting haar enige zoon Sjoerd die ze al jaren niet meer gezien had. Borsch: 'Als het hard waait, kun je Rixt nog steeds "sjoerd, sjoerd" in de wind horen roepen.' Hoewel officieel eikaars tegenpo len, zijn ook diverse strandvonders te gast op de juttersdag. Strand vonder Willem de Rover uit Groet vertelt met een knipoog het wel aan te durven zijn strand een dag onbewaakt achter te laten. 'Jullie zitten vandaag toch allemaal hier.' Hij vertelt speciaal voor de jutters een aantal beschilderde boeien in zee te hebben gegooid. Aange spoeld zijn ze echter nog niet. Voor Uitgeest heeft hij alvast zo'n beschilderde boei meegenomen om een plekje in het museum te geven. Er worden meer cadeaus uitgewis seld. Een van de opmerkelijkste is een oranje overall voor Uitgeest. 'Dan kan eindelijk dat groene ding een keer uit', reageert hij meteen. Jutter Pieter Snip komt naar voren met een tasje en zegt dat hij niks bij zich heeft. Wel heeft ook hij een aantal verha len in de aanbieding. En hij stipt aan dat jutters toch een 'uitster vend ras' dreigen te worden. Zelf heeft hij al jaren een klein jut- tersmuseum, maar dat moet over een paar jaar wat mee gebeuren. 'Ik zou het graag meenemen naar het bejaardenhuis, maar ik denk niet dat ik er een extra kamer voor krijg.' Mogelijk dat hij tegen die tijd de zaken aan Flora overdraagt. Als Snip klaar is, kijkt Uitgeest toch even nieuwsgierig naar het tasje van Snip, maar dat is echt leeg. 'Dat zei ik toch', zegt Snip. Het is eigenlijk geen verrassing. Alles wat jutters vertellen, is immers waar.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9