Albert Kuipers, tekenaar op Texel AGENDA Tot rust komen in Texelse schapenwol 'Met paar lijnen veel laten zien' TAXI TEXELSE 7 7 COURANT Vrijdag 25zaterdag 26 en zondag 27 mei HuiskamerTheaterfestival Black 3 3D 1 Black 3, zijn Agents J (Will SmlthJ J heeft In zijn 15 Jaar bij 'Men In E I als zijn I Intouchables De veelgeprezen Franse fllrr de Invalide Miljonair Phllllpe i belden levens op zijn kop. de jonge Immigrant ft deze ontmoeting hL Dr. Seuss' De Lotax En Het Verdwenen Bos 3D VUMO/zïeken vervoer Rolstoelvervoer Korting met onze voordeelpas www.taxitexel.nl Aangespoeld En Het tferdwenen Bos 3D 11,00 13,30 13,30 I Effe... verjaardagsfeestje in Cinema Texel! Bij Cinema Texel kun Je een compleet verzorgd Effe... verjaardagsfeestje geven vc maar €10,50 p.p.(lncl film) (M|n. 5 kinderen, per 5 kinderen 1 begeleider gratis) rn verjaardagstafel met een welkomstdrankje en e alle genodigden klaar. ■b je vragen of wil je reserveren? Mali dan naar jan.boon@clnematexel.nl Voorinschrijving Avondvierdaagse Om grote drukte bij het startlo kaal te vermijden, biedt wandel sportvereniging Het Gouden Boltje vrijdag 25 mei de moge lijkheid in te schrijven voor de Avondvierdaagse. De Avondvierdaagse wordt gehou den op 4, 5, 6 en 7 juni en is niet Nostalgie bij Beerekuilparty Pim Decnop is de gastbarkeeper bij de voorlopig laatste Boven de Beerekuilparty, die zondag 27 mei (Eerste Pinksterdag) wordt gehouden. Decnop was bedrijfs leider van 1972 tot 1976. Stonden de eerste twee party's in het teken van de jaren tachtig en negen- alleen een wandeltocht langs mooie routes, maar ook een spor tieve uitdaging. Deelnemers dienen immers vier dagen lang elke avond een van tevoren vastgelegde afstand afleggen. Inschrijven kan op vrijdag 25 mei van 19.00 tot 21.00 uur in de koffiecorner van de HEMA. Deelname kost €4,-, leden van de wandelsportvereniging betalen €3,-. De route van de laat ste avond wordt pas laat bekend gemaakt, zodat vrienden en familie met bloemen langs de route kun nen staan. Voor meer informatie: www.het- goudenboltje.nl of tel. 313087. tig, de derde is gewijd aan de jaren zeventig. Er zal muziek te horen zijn van Alice Cooper, Chi Coltrane en The Sweet, ondersteund door de originele beelden. De maand juni staan de 'stappers van toen' in het middelpunt. Elke zaterdag draait een bekende Texelse DJ uit vroeger tijd. Zaterdag 2 juni draait Marco van Sambeek. Ze wonen hier al zó lang dat ze niet van een 'echte' Texe laar zijn te onderscheiden. Eilandgenoten die hier lang geleden zijn komen wonen. Met elk een eigen verhaal, opgetekend in de rubriek Aangespoeld. Dit keer teke naar Albert Kuipers (58) die alweer tien jaar op Texel woont. Bovendien moet je ook geluk hebben met een mooi plaatje natuurlijk', aldus Kuipers, 'het is ook niet altijd belangrijk wat je tekent, maar hoe.' Kuipers werd geboren in het Drentse Meppen, een boeren- dorpje niet ver van Emmen. Als kind speelde hij al vaak buiten. 'We hadden alleen de radio, dus er was binnen ook niet veel te doen. Daar ligt mijn drijfveer van het tekenen ook, ik was veel in de natuur', vertelt hij. Kuipers tekent vanaf zijn vijftiende. 'Ik kwam een keer thuis bij de broer van mijn vriendin, die als hobby tekenen had en toen dacht ik: 'dat kan ik ook'. In het begin van zijn carrière tekende hij vooral zwart-wit. 'Escher was een grote inspiratie bron in die tijd', vertelt hij. Dat de natuur één van zijn grootste inspi raties is, valt terug te zien in het werk van Kuipers. Een deel hier van was te zien in café De 12 Balcken. Daar hangen Texelse landschappen, tekeningen van strandhuisjes en een aangezicht van Den Hoorn. Vanaf het moment dat hij ver huisde naar Texel tekende hij alleen nog Texelse taferelen. 'Vrienden vragen mij wel eens, 'moet je ook niet eens voor je tekeningen aan de overkant kij ken?' Maar ik richt me volledig op het eiland. Er is nog zoveel te tekenen', vertelt hij. De werken die Kuipers maakt worden meest al gemaakt met potlood en inkt, soms met potlood alleen. Pro beerde hij vroeger alle details te verwerken, tegenwoordig pro beert hij juist veel weg te laten. 'Je kunt met slechts een paar lij nen veel laten zien.' Een groot voorbeeld voor hem in deze tech niek, is de Drentse kunstenaar Berend Groen, die hij de 'meester van het weglaten' noemt. 'Vroe ger had ik de neiging om ieder graspolletje te tekenen, in mijn recentere werk niet. Maar het valt me nog wel tegen, het is lastig. Maar daarin zit ook de uitda ging.' Naast zijn werk als tekenaar werkt Kuipers bij de apotheek als bezor ger. 'Door die baan kom ik op heel veel plaatsen op het eiland. Ik heb altijd mijn camera bij me, want soms kom je spontaan een prachtig moment tegen om te tekenen. Als je een dag wacht, heb je de kans dat het alweer weg is.' Ondanks dat hij momen teel alleen Texelse taferelen tekent, wil hij in de toekomst nog één keer terug naar zijn roots. 'Ik zou heel graag in de boerderij van mijn opa exposeren, dat is tegen woordig een galerie. Ik wil voor die expositie dan een serie Drent se landschappen schilderen. Ik weet niet of het ooit gaat luk ken, maar het zou prachtig zijn', vertelt hij. Op Texel is één van de eerste dingen die hij graag zou willen tekenen de Roggesloot. Hij weet nog niet hoe dit er uit gaan zien. 'vertelt hij. 'Je kunt niet altijd overal komen, zeker nu niet, in verband met het broedseizoen. Het leven op Texel bevalt hem nog altijd prima. Hij heeft samen met zijn vrouw twee kinderen, Marijn (16) en Bram (12). Jaren voor hij op Texel kwam wonen volgde hij de opleiding Sociale Akademie in Kampen, maar vond hier geen werk in. 'Het waren dezelfde tijden als nu. Ik heb het dan over 1986 en de regering bezuinigde ook overal op. Toen ben ik terug gegaan naar de basis, in mijn geval de techniek', vertelt hij. Hij werkte onder meer als bank- en constructiewerker, werkte hij bij een adviesbureau op het gebied van callibratie (con troleren van meetinstrumenten in de metaalindustrie), waar hij een logistieke afdeling opzette. Van 1991 tot en met 2000 was hij zelf callibratietechnicus. In die jaren kwam het tekenen op een lager pitje te staan. In januari 2001 ver huisde de tekenaar met zijn gezin naar Texel. Zijn vriendin heeft een baan gevonden op basisschool De Fontein. Kuipers pakt het tekenen weer op. Op Texel hing het werk van Kuipers al in galerie Tusse de Banke en Klif Art, daar naast stond hij al vier seizoenen op de Folkloremarkt. Wat de toe komst brengt is nog ongewis, maar er zullen nog de nodige Texelse taferelen verschijnen. Job Schepers ste behandelingen hebben plaats gevonden en de reacties zijn zeer positief.' Het ontspannen in de wol is niet alleen voor de hotel gasten, Kikkert daagt iedereen uit het eens te beleven. Om tot een perfecte uitvoering van het product te komen, is Kik kert eerst aan de slag gegaan met proefpersonen. Naar aanlei ding van hun tips paste ze de methode aan. Kikkert ontdekte ook dat Texelse wol niet kriebelt, door zijn eigen structuur en wol vet. 'Verder heb ik geleerd hoe de gasten het beste in de wol gewik keld kunnen worden en de tijds duur van wolbad voor een opti maal resultaat.' Ze heeft een bed ontwikkeld met een wat hogere rand, voor een extra omhullend gevoel. Verder kwam ze er achter dat je de mensen niet te snel uit het bed moet halen. 'Je moet ze even laten bijkomen onder het genot van een kop thee, op die manier komen ze er helemaal relaxed uit. Dit zijn zaken waar je alleen achter komt door het te proberen.' De wol van Woolness komt nadat het eenmalig is gebruikt weer terug op de boerderij en wordt door een handelaar van wol opge kocht voor dekbedden. 'Op die manier wordt de wol voor meer dere processen gebuikt. Normali ter is de wol die direct van het schaap afkomstig is nog te vet om te gebruiken voor dekbedden. Doordat het vet in de wol juist van belang is voor de Woollness wol, kunnen we spreken van een duur zaam product. Kikkert benadrukt dat ze het zonder hulp van vele vrienden en kennissen niet gered had. 'Ik heb hulp gehad bij het ontwerp van de website, bij het testen van Woolness, bij de ver werking en noem zo maar op. Met zijn allen kom je een heel eind en daar ben ik trots op.' Er komt nog een officiële lancering van het Woolnessproduct, die datum is nog niet bekend. Er zijn nog kaarten voor vrijdag en zondag! Ook voor lunch en la carte! TE^EL 0222 315555 moet je ontdekken hoe je de wol het beste kunt verwerken. Ik had repen wol nodig die lang genoeg waren, maar dat kreeg ik eerst niet voor elkaar. Toen heeft mijn man een machine gebouwd voor het verwerken van de wol en die werkt uitstekend. Ook octrooi en subsidie aanvragen was iets nieuws voor mij.' De wol die gebruikt wordt voor Woolness, is voorlopig nog alleen afkomstig van de schapen van Kikkert zelf. 'Mede hierdoor is het helemaal Texels. 'Het is een uniek product dat een mooie toekomst tegemoet gaat. En waar van ik overtuigd ben dat het gaat sla gen. Nederland zal zich verba zen.' Woolness wordt aangebo den bij Hotel Texel in Eierland. 'Zij waren direct enthousiast. De eer- Typisch Texels: tot rust komen met wol van een Texels schaap. Dat is mogelijk bij Hotel Texel. Ans Kikkert kwam op het idee en startte het bedrijf Woolness Texel, een combinatie van wol en weiness. Volgens Kikkert is het gebruik van wol ter ont spanning al een heel oud gebruik op het eiland. Bij de woolnessbehandeling wordt men in schapenwol gewik keld en toegestopt in een kribbe, waardoor de wol strak tegen het lichaam zijn werking kan doen. De schapenwol bevat de natuur lijke vetten, lanoline. Door de lichaamswarmte die iets oploopt, wordt het wolvet zacht en gaan de poriën openstaan, waardoor het wolvet wordt opgenomen in de huid. Wolvet maakt de huid zacht en soepel en werkt helend voor kleine wondjes, versoepeld en ontspant de spieren. Voor mensen met reuma, artrose of andere spieraandoeningen heeft het wolbad een verlichtende wer king. 'Ik hoorde een jaar of drie gele den dat er vroeger door Texelaars al gebruik werd gemaakt van wol', vertelt Kikkert. Ze legde het gebruik voor aan vrienden. 'Die reageerden een beetje lacherig, maar al snel begonnen ze actief mee te denken. Op die manier ontstond een complete brain- storm-sessie.' Ze moest beden ken in welke vorm ze het wilde, wat ze ervoor moest doen en wie ze wilde benaderen. 'Maar met ideeën alleen ben je er nog niet. Ik had er geen ervaring mee, dus

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11