TEXELSE^COURANT Plan Buitengebied half jaar vertraagd "li r /i Rechter: weigering Provincie bespreekt Isola Bella terecht probleem Zouteland Cjrotn 2rwartsjexels in het harL, 11 Huwelijksaanzoek voor zilveren jubilaris OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12676 DINSDAG 22 MEI 2012 Zaterdag en zondag is de 14e editie van het Pinkstereve nement van de Oude Trekker en Motorenver eniging Jasmijn van der Burg heeft bij de NK sprint tri- at on in een sterk dee ne- mersveld beslag gelegd op de derde plaats Al sinds 1767 is de familie Keij- ser verbonden aan De Hal. Inmiddels is de achtste genera tie er woonach tig. Typisch Texels: tot rust komen met wol van een Texels schaap. Ans Kikkert start het bedrijf Woolness Texel. Rond een uur of drie nam Co Vermuë van de Twaalf Balc- ken donderdag plaats achter de barbecue en pas in de loop van de avond was hij klaar met het bakken van lamsvlees. Vermuë was één van de deelnemers aan de culinaire proe- verij die op Hemelvaartsdag op de Groeneplaats in Den Burg werd gehouden. Het was druk en gezellig en het eten bij de verschillende kraampjes vond gretig aftrek. Op som mige plekken moesten bezoekers soms geruime tijd in de rij staan voor ze aan de beurt waren. Meer over drie dagen Groeneplaatsfestiviteiten elders in deze krant. tFoto Jemen vwHattum) Burgemeester en wethouders hebben in 2010 terecht de bouw vergunning en vrijstelling voor Isola Bella geweigerd. Dat oor deelt de Raad van State in een zaak die was aangespannen door de eigenaren van het pand aan de Rozendijk. Zij kregen in 2009 van het vorige college vrijstelling en een reguliere bouwvergunning om de hoeve in twee woningen te splitsen. Hierna ontstond een bed and breakfast met negen tweepersoonskamers en daar kwam 10 voor Texel tegen in actie. Het college stelde in eer ste instantie dat de vereniging niet- - - AAAH, WAT EEN PRACHTIG UITZICHT OVER HARKEBUURT, VANUIT MIJN RUBBEREN HUISJE ontvankelijk was in de kwestie, maar werd teruggefloten door de rechtbank. Het huidige college nam in 2010 opnieuw een besluit en weigerde alsnog de eerder verleende ver gunning en vrijstelling, waarna de eigenaren naar de rechtbank in Alkmaar stapten om de weigering aan te vechten. De rechtbank stel de ze in 2011 in het ongelijk, waar na een hoger beroep volgde bij de Raad van State in Den Haag. Die heeft Isola Bella nu eveneens in het ongelijk gesteld. Volgens het rechtsorgaan heeft het college in redelijkheid gehandeld. Het is uitgegaan van de beleids nota Toerisme en Recreatie, waarin verwoord staat dat particulieren in hun eigen woning voor bed- and breakfast ten hoogste vijf toeristi sche slaapplaatsen mogen hebben en dat het ondergeschikt moet zijn aan de functie wonen. I n de uitspraak van de Raad van State is te lezen dat het 'derhalve vaste praktijk is dat geen mede werking wordt verleend aan bouw plannen waarbij het aanbieden van logies en ontbijt niet langer onder geschikt is aan de hoofdfunctie van het pand.' De Raad van State gaat niet mee in een betoog van de eigenaren dat thans feitelijk ten hoogste vijf slaapplaatsen per woning voor logies en ontbijt worden gebruikt. 'Dat doet er niet aan af dat met het bouwplan wordt beoogd een gro ter aantal slaapplaatsen voor recre atief gebruik aan te wenden.' De Statencommissie Ruimte en Milieu van de provincie Noord- Holland bespreekt in juni de pro blematiek rond het Zouteland in Den Hoorn. Dat heeft Nel Eelman, lid van de Statencommissie, desgevraagd laten weten. Het onderwerp stond bij de laatste vergadering van de Statencommissie als ingezonden stuk op de zogeheten C-lijst en het is doorgeschoven naar de B-lijst van de volgende vergadering wat inhoudt dat er inhoudelijk over gesproken gaat worden. Een paar dagen vóór de vergade- Woensdag was een bijzondere dag voor Joke Geertsema, die als cais sière 25 jaar in dienst was van supermarkt Goënga in Den Hoorn, 's Avonds werd ze door haar werk gever getrakteerd op een feestje met familie, vrienden en collega's in dorpshuis De Waldhoorn. Maar groter nog was de verrassing die haar vriend Ron Kager 's ochtends voor haar in petto had. Hij bracht haar per oldtimer naar haar werk, waar hij vervolgens, begeleid door accordeoniste let de Ruyter, mid denin de winkel het romantische Oh Heideroosje aanhief. Daarna ging hij op de knieën en vroeg 'zijn' Joke ten huwelijk. Over het ant woord hoefde ze niet lang na te denken. (Foto smo ae mm ring werden de leden van de Sta tencommissie Ruimte en Milieu en de gedeputeerden Jaap Bond en Tjeerd Talsma tijdens een bezoek aan Texel door wethouder Eric Hercules bijgepraat over het pro bleem. De provinciale status aard kundig monument weerhoudt de aanleg van warmtepompen, waar door de bouw van 12 woningen die evenveel energie moeten opwek ken als verbruiken stil ligt. Het gaat concreet om het boren van gaten met een doorsnede van van circa tien centimeter tot een diepte van ongeveer vijftien meter. In een brief die bij de laatste verga- Het bestemmingsplan Buiten gebied is met een half jaar ver traagd. De gemeente moet het nieuwe plan toch onderwerpen aan een milieueffectrapportage om de te verwachten gevolgen in beeld te brengen. 'Dit is een behoorlijke domper', aldus wethouder Edo Kooiman. Het college was aanvankelijk van mening dat een milieueffectrap portage (mer) voor het nieuwe bestemmingsplan niet nodig was. Dit werd gebaseerd op advies van twee bureaus die zich over de vraag bogen, nadat het bestem mingsplan Buitengebied van Ter schelling in 2010 was stukgelopen op het ontbreken van een milieu effectrapportage. Het college kreeg toen te horen dat een zoge heten voortoets om de effecten in beeld te brengen voldoende zou zijn. Inmiddels is dat niet meer zo. Kooiman: 'Er is jurisprudentie geweest en de landelijke commis sie mer gaf aan er niet geheel zeker te zijn dat we het plan zon der milieueffectrapportage konden voorleggen.' Dat zo;n onderzoek toch nodig is, bleek onder meer uit overleg tussen de gemeente en de Waddenvereniging. Zeilschip vast op Waddenzee Droogvallen op het wad nabij De Cocksdorp is de bemanning van een zeiljacht afgelopen weekend niet helemaal goed bevallen. Toen het vloed werd, kwam het schip niet meer los en moest de KNRM te hulp schieten. De beman ning, bestaand uit zes personen, had het schip zaterdag bewust dering van de Statencommissie op tafel lag, wijst het college de Sta tenleden erop dat Provinciale Sta ten in het verleden via een motie een lans heeft gebroken voor klei ne uitzonderingen. 'We hebben begrepen dat het provinciaal bestuur daar voorstander van is. Voor ons is dit een groot punt, maar in de praktijk gaat het om heel kleinschalige ontwikkelingen op Texel. Het is maatwerk.' Het college heeft inmiddels een offerte aahgevraagd waarop drie reacties zijn binnengekomen. Vol gens Kooiman is het de bedoeling het opstellen van de mer voor een vaste prijs aan te besteden, onge acht het aantal uren. 'Dan hoefje achteraf niet met meerkosten te worden geconfronteerd.' Het wordt volgens de wethouder nog een vraagstuk wat er allemaal moet worden onderzocht. 'Stel dat je besluit zaken in het bestem mingsplan niet toe te staan, dan hoef je de effecten daarvan niet te onderzoeken.' De vertraging betekent dat het plan Buitengebied in de loop van 2013 aan de gemeenteraad kan worden voorgelegd. Het bevond zich in de fase dat een concept was opgestuurd aan 45 instanties en organisaties voor vooroverleg. De volgende fase is dat alle reac ties worden gebundeld in een Nota van Beantwoording en dat die samen met het concept-plan aan het college en later de raads commissie wordt voorgelegd. Als dat gebeurd is, wordt het concept samen met een ontwerp van de milieueffectrapportage ter visie gelegd en kan iedereen zienswij zen indienen. laten droogvallen bij het vaarwater Jack IJlst een paar kilometer uit de kust van De Cocksdorp. Zondag middag werd de Beursplein 5 erbij geroepen, omdat het tien meter lange zeiljacht niet meer van zijn plek wist te komen. 'We hebben met de jets van de reddingboot rond de zeilboot het water gespoeld om hem los te halen', aldus schip per Charles Douma. 'Daarna heb ben we het schip naar de Texel- stroom gebracht.' De Francine Kroesen uit Oudeschild moest zaterdag op pad voor een schip dat vast zat. TEXELS e'ScOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Garage DroSjji. www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1