Nieuwe opzet voor Studiefonds Dana Initiatief voor nieuwe school 'Het gaat er om dat ouders keus hebben' Kinderboerderij Kotex in actie Texelaars in opleiding bij Gollards Stichting Kerken en Minima Texel TEXELSE 5 COURANT 'Een school die past.' Dat is het thema van een bijeenkomst op woensdagmiddag 13 juni met als doel geïnteresseerden bij elkaar te brengen en de eerste stap te zetten voor de start van een nieu we school op Texel. Een school die zich moet onderscheiden van de rest. Een opmerkelijk initiatief, zeker nu net bekend is geworden dat de Jan Drijverschool in Den Hoorn in 2013 moet sluiten en twee scholen in Oosterend op punt staan samen te gaan, om de doodeenvoudige reden dat er niet genoeg kinderen meer zijn. Je zou zeggen: zo'n plan getuigt niet van veel realiteitszin. Met die stelling is initiatiefne mer Rachel Kruk uit Oudeschild het abso luut niet eens is. 'Kijk maar naar de Vrije School. Die groeit juist. Het gaat er om dat ouders keus hebben. Dat is er nu te weinig.' Kruk is moeder van drie kinderen. Het wil volgens haar al een tijdje niet vlotten tussen dit gezin en het onderwijsaanbod op Texel. 'Daar mee wil ik niet het bestaande onder wijs in een kwaad daglicht stellen, dat zou te goedkoop zijn. Maar het past gewoon niet.' Ze omschrijft zichzelf als 'auto noom', 'chronisch nieuwsgierig' en 'iemand die geregeld van het geijkte pad afwijkt'. Het verklaart wellicht waarom ze het vroeger zelf niet naar haar zin had op school. De geschiedenis lijkt zich te herhalen met hun kinderen. Eerst werd geko zen voor de Bruinvisschool, nu voor de Vrije School. 'Je kunt je afvragen waarom die school zo snel groeit. Maar het is de enige school die ander onderwijs biedt. Zij hebben een duidelijke visie, maar dat is niet de mijne. Ik denk dat veel ouders graag meer keus willen.' Hoe zou het onderwijs er dan uit moeten zien?, was de vraag die ze zichzelf stelde. Via internet ontdekte ze dat er in het land scholen en andere initiatieven zijn die het anders doen en die haar inspireer den tot het initiatief om op Texel een school te starten die zich onder scheidt van het bestaande aanbod. 'Een school waar je de vrijheid krijgt je eigen talent te ontdekken en te ontwikkelen, waar het kind centraal staat, die 'voedt' op verzoek, niet op schema en voor kinderen van 4 tot 18 jaar', geeft ze een voorproef je. 'Ook een school die qua ritme (schooltijden en -vakanties) past bij de behoeften van een eigentijds gezin.' Zo zouden kinderopvang en school in elkaar over kunnen vloei en, maar ook een school waarin niet wordt vastgehouden aan de bestaande vakanties, periodes die voor mensen die werkzaam zijn in het toerisme vaak niet passen. Kruk gaat ervan uit dat het, zeker in eerste instantie, een particuliere school wordt. Ze denkt niet dat dit voor de ouders een belemmering zal hoeft te zijn. Het vinden van geschikte ruimte zal geen probleem zijn, er komen op redelijk korte ter mijn immers meer schoolgebouwen vrij. Financiering is een flinke uitda ging. 'Maar elders in het land is bewezen dat het kan, dus waarom hier niet.' Ze verwijst onder meer naar de Sterrenschool en De Ont dekkingsreis in Doorn, waar het (algemeen bijzonder) onderwijs meer is gericht op de opbouw van een eigen identiteit, waarbij kinde ren veel meer hun eigen keuzes maken. 'Zij hebben een eigen concept neergezet. Als we hier echt iets anders weten te bieden, dan komen er wellicht ook wel kinderen uit Den Helder om hier onderwijs te volgen. Het moet zeker geen elite school worden.' Er zijn inmiddels zes aanmeldingen binnen, volgens Kruk voldoende animo voor een initiatiefgroep. Iemand die ervaring heeft met het starten van nieuwe scholen aan de overkant is Baudy WatersWiegers. Op de startbijeenkomst vertelt ze over haar ervaring en beantwoordt ze vragen. Geïnteresseerden wordt gevraagd zich te voren aan te mel den bij Rachel Kruk, rachel@texelstalent.nl. Meer infor matie is te vinden op www.texelsta- lent.nl. Op de Pontweg ter hoogte van het oude pompstation bij de veerha ven zijn woensdag aan het einde van de middag vijf auto's op elkaar gebotst. De aanrijding ontstond toen één automobilist op de rem trapte om linksaf een erf op te rijden. Een bestuurder had last van haar nek, verder waren alle betrokkenen ongedeerd. De schade was aan zienlijk. (FotoQvadrmmerman) GVT kreeg afgelopen weekend bezoek van de turnselectie van Dyna mic Gymnastics uit Tuitjenhorn. Er werd een drie uur durende geza menlijke clinic gehouden in de Beatrixzaal in Den Burg. «fok,Let*» Studiefonds Dana, in 1998 opge richt door een groep Texelaars om de Bulgaarse Dana Ivanova Blagoeva te laten studeren, krijgt een nieuwe opzet. Het fonds gaat andere talentvolle kinderen in Bul garije helpen een studie te vol gen. De 25-jarige Dana voor wie het fonds werd opgericht nadat zij als asiel zoeker op Texel had gewoond, is inmiddels klaar met studeren. Met behulp van het geld dat Texelaars voor haar opzij legden, rondde zij in Engeland met succes twee studies af. Bestuursleden Gerrit Verhoeven, Nico Stoter, Betsie Verhoeven en Yvonne Bruining kwamen daarna voor de vraag te staan wat zij verder met het studiefonds moesten doen. 'Dana reageerde niet enthousiast op het idee het fonds op te heffen', aldus Gerrit Verhoeven. 'Een paar dagen nadat we dat besproken had den, kwam zij met het idee het fonds te laten bestaan om andere kinderen in Bulgarije te helpen. Dat heeft geleid tot het initiatief om talentvolle leerlingen van het gymnasium in het Bulgaarse Dimitrovgrad, de oude middelbare school van Dana, te ondersteunen.' Het fonds wil leerlingen die geen geld hebben, maar wel de capacitei ten om door te leren gaan helpen. Verhoeven: 'We willen de studieboe ken voor ze gaan betalen. We heb ben ons voor komend jaar garant gesteld voor vijf leerlingen. De hoog te van de bijdragen wordt bepaald door de resultaten van olympiaden waaraan de leerlingen meedoen. Dat zijn regionale en nationale competi ties in schoolvakken.' Die opzet werd bedacht en uitgewerkt door Dana en de directeur van haar oude school. De vijf kunnen maximaal €150,- voor studieboeken krijgen. Verhoeven: 'Dat lijkt misschien een laag bedrag, maar een leerling kan daar in Bulga rije vrijwel het volledige studiepakket van betalen. We hopen op deze manier een goede doorstart te maken met het studiefonds en nog meer jonge mensen een duwtje in de rug te geven.' Dana, die tegenwoor dig bij Hewlett Packard in Sofia werkt, gaat zelf meebetalen aan het fonds. Zij rondde met behulp van het stu diefonds aan Richmond University in In verband met het wegvallen van subsidies is Kinderboerderij Kotex in Den Burg een actie begonnen om donateurs te wer ven, De kinderboerderij aan de Schou- dieck is oorspronkelijk het onderko men van de fokkersvereniging, maar is door de jaren heen een echte kinderboerderij voor de buurt geworden. Kinderen uit De Mars, maar ook van daarbuiten komen met ouders, grootouders of vriend jes bij de dieren kijken en de eend jes voeren. Afgelopen week kwam de dierenarts om te helpen bij het lammen van de Ouessant schapen. Het Ouessant schaap is het kleinste schaap ter wereld en bij Kotex dar telt nu een lammetje rond. London de studie Internationale Betrekkingen in drie jaar cum laude af. Daarna werkte ze een jaar bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Sofia, waarna ze nog een jaar terug ging naar London om een master in de economie te halen. Sindsdien is ze in dienst van het Amerikaanse Hewlett Packard dat zijn Europese hoofdkantoor in de Bulgaarse hoofd stad Sofia heeft. Dana werkt van daaruit als personeelsfunctionaris voor de Nederlandse afdeling van HP. Het studiefonds werd opgericht toen zij als klein meisje eind jaren negen tig tijdelijk met haar moeder in De Koog woonde. Zij speelde toen vaak op camping Kogerstrand waar ze destijds door haar intelligentie en ambitie de aandacht van toenmalige beheerders Gerrit en Betsie Verhoe ven trok. Zij besloten een fonds op te richten, zodat Dana later niet door geldgebrek zou worden weerhouden een studie te volgen. De blijdschap wordt getemperd door de zorgen voor de kosten. Voorheen werden de kosten opge bracht door de fokkersvereniging, maar door vergrijzing daarvan was er subsidie nodig. Nu deze subsi dies wegvallen, wordt het moeilijk de kinderboerderij in stand te hou den. Naast de incidentele kosten voor de dierenarts zijn er de terug kerende kosten van het voer voor de dieren en het onderhoud van het terrein. De vereniging, die allang niet meer alleen uit fokkers bestaat, is daarom op zoek naar donateurs. Voor een donatie van €10,- (over te maken via rekening 362510555 ten name van KSV Kotex) is het moge lijk de kinderboerderij te ondersteu nen. Donateurs ontvangen twee maal per jaar een nieuwsbrief. Redders van de Beursplein 5 in De Cocksdorp kwamen zondag in actie voor een zeiljacht dat zaterdag was drooggevallen bij het vaar water Jack IJlst ter hoogte van De Cocksdorp. Toen het vloed werd, kwam het schip niet meer los waarna de KNRM te hulp schoot. Bewoners van De Gollards en het Verpleeghuis en Texelaars die gebruik maken van de thuis zorg hebben sinds een paar dagen veel nieuwe gezichten om zich heen. Bij het zorgcentrum in Den Burg is woensdag de oplei ding Helpende Zorg en Welzijn van het ROC en de Omring begonnen. Er doen twintig men sen aan mee. Woensdag was de eerste dag van de opleiding, die ruim een jaar duurt. Normaliter wordt de oplei ding op het ROC in Den Helder verzorgd, maar er is er nu een die speciaal op Texel wordt gegeven, naast de interne opleidingen die er al waren bij De Gollards. De Texel se opleiding van het ROC wordt betaald met extra geld dat het rijk uit de AWBZ beschikbaar heeft gesteld voor ouderenzorg. Er doen 17 Texelaars en 3 mensen uit Den Helder mee. De groep bestaat uit 19 vrouwen en één man. Zij krijgen één dag in de week les in De Gollards. De rest van de week zijn ze actief in de praktijk. De 17 Texelaars werken dan mee in De Gollards, het Verpleeghuis of de thuiszorg. De drie deelnemers uit Den Helder zijn actief aan de overkant. De twintig worden bege leid door ervaren verzorgden. De twintig leren hoe ze zorg en onder steuning moeten geven aan Texe laars die zorg nodig hebben. Omring, waar het zorgcentrum en het verpleeghuis onder vallen, wil met de opleiding op het eiland tegenwicht bieden aan de vergrij zing in de zorg. De komende jaren gaan veel oudere medewerkers van De Gollards en het Verpleeg huis (Hollewal) met pensioen en hun plaatsen moeten door anderen worden overgenomen. 'We hebben momenteel veel werknemers van 55 jaar en ouder die de komende jaren gaan minderen of stoppen met werk', aldus Tamara Kuijper, manaqer zorq en welzijn van De Gollards. De lessen worden verzorgd door Willy van de Vijfer en Karin Baars van het ROC. Over dertien maan den krijgen de deelnemers hun diploma. Bedoeling is dat zij daar na werkzaam blijven in de zorg op Texel. Dat de opleiding op Texel wordt gegeven, komt overigens onder meer voort uit de beleidsvi sie Richting voor Economie, waarin beschreven staat dat in de zorg op Texel een toenemende behoefte aan arbeidskrachten gaat ont staan. Bewoners van de Volmolen waren de afgelopen dagen gezamenlijk in touw een stukje grond klaar te maken voor een speeltuin voor de vele kinderen in de jongste wijk van Den Burg. tFvtoMayke veegeo Docenten Willy van de Vijfer en Karin Baars van het ROC gaven woensdagochtend in De Gollards in Den Burg de eerste lessen van de opleiding Helpende Zorg en Welzijn, die het komend jaar speciaal op Texel wordt gegeven. (Foto Jemen ven Helium) DINSDAG 22 MEI 2012 D66 en TX2010: glasbakken terug De fractie van D66 maakt zich zorgen over het verdwijnen van de glasbak uit Jan Dirksoord in Den Burg. Texel 2010 wil naast deze glasbak ook opheldering van het college over het verdwij nen van de ondergrondse con tainer aan de Vuurvlinder in Den Burg. In Jan Dirksoord wonen veelal ouderen, die nu verder moeten lopen met hun glas. D66 vindt deze keuze onwenselijk en vraagt het college om terugplaatsing. Het ver dwijnen van de glasbak komt voort uit een besluit van het college om het aantal glasbakken op Texel te verminderen, omdat deze niet ren dabel waren. D66 geeft aan dat de glasbak bij Dirksoord wel rendabel is. Een bewoner zou aangegeven hebben dat deze regelmatig zo vol was dat het glaswerk ernaast gezet moest worden. Ook Texel 2010 spreekt zijn veront waardiging uit over het verdwijnen van die glasbak. Daarnaast wil de partij weten hoe het zit met de ondergrondse container aan de Vuurvlinder die ook verdwijnt en nu al afgesloten is. Ze vragen zich af hoe het kan dat een container die geplaatst is met veel 'gemeen schapsgeld' nu alweer weggehaald wordt. Zowel D66 als Texel 2010 vinden dat terugplaatsing een optie moet zijn. Puppycursus Suzan Vlaming van Clinidogs begint op 7 juni met nieuwe pup pycursussen. Hierbij wordt op positieve wijze gewerkt aan een goede combinatie van baas en hond. Er worden ook speciale cur sussen voor kinderen gegeven. Tevens bestaat de mogelijkheid tot privéles. De cursussen worden gegeven door gediplomeerde en ervaren instructrices. Jeugd Volmolen krijgt speeltuin De Volmolen, de jongste wijk van Den Burg, krijgt een speeltuin. Bewoners staken de afgelopen dagen alvast zelf de handen uit de mouwen om een stukje bouw rijp te maken. Ongeveer veertig mensen kwamen bij elkaar om onder meer een hek te plaatsen en een schelpenpad aan te leggen. De aannemingsbe drijven van Dros, Westerlaken en Tatenhove hielpen een handje. De speeltuin wordt voorzien van een voetbalveldje, een schommel, rekstok, wip en glijbaan. De gemeente levert die materialen. De speeltuin kwam tot stand door inzet van de dorpscommissie van Den Burg, buurtvertegenwoordiger Mayke Veeger en de gemeente. Naast bewoners van de Volmolen hielpen ook bewoners van de aan grenzende Korfbaeck mee om de grond voor speeltuin in orde te krijgen. Volgens de bewoners was de gezamenlijke inspanning goed voor de saamhorigheid. De Volmo len is één van de kinderrijkste plek ken van Texel, maar er was nog geen speeltuin waar kinderen samen kunnen spelen. Workshop droomrelatie Bij Binnenlicht aan de Weverstraat in Den Burg verzorgt Rob Jansen zondag 3 juni de workshop 'Een droomrelatie in een dag'. Deelne mers maken kennis met een vijf stappenplan en krijgen handvatten aangereikt om in contact te komen met anderen en een passende partner te vinden. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5