TEXELSE 6 COURANT Oude tractoren en trekkertrek: 'leuk uitje voor het hele gezin' 'Handgemaakte sieraden hebben een ziel' Lagere entreeprijzen bij Pinksterevenement Twaalf Texelse turnsters in de prijzen Arjen Robben niet, Kees van der Vis wel Grasmaaierraces, trekkertre- kwedstrijden, twee feestavon den en heel veel historisch mate rieel zijn de publiekstrekkers van de veertiende editie van het Pinksterevenement van de Oude Trekker en Motorenvereniging, dat zaterdag 26 en zondag 27 mei op een zes hectare groot terrein van Bastiaan-Willem Wit te aan de Pontweg nabij De Koog wordt gehouden. Het evenement is op de bekende leest geschoeid. Na de opening, zaterdag om 12.00 uur, kunnen bezoekers zich - naast brommers, auto's, vrachtwagens en ander bij zonder materieel - vergapen aan zo'n 275 historische tractoren. Ondanks de eis van de organisatie dat de voertuigen echt oud zijn en niet later dan in 1975 gebouwd, blijft het aanbod overweldigend. 'De deelnemers komen overal vandaan. Hadden we vroeger wel eens een ver dwaalde Duitser, nu komen er niet alleen Duitsers, maar ook Belgen en zelfs een paar Denen. Wat dat betreft, kun je ons evenement bijna internationaal noemen', vertelt Pie- ter-Jan Kampstra, voorzitter van de organiserende vereniging. Zaterdagmiddag ook worden er races voor kinderen gehouden. Zij trekken met omgebouwde gras maaiers een verzwaarde aanhan ger voort. Een activiteit die twee jaar geleden voor het eerst werd georganiseerd en was bedoeld om meer jongeren bij het evenement te betrekken. Dat lijkt gelukt, want ook dit jaar zullen naar verwach ting flink wat kinderen meedoen. De grasmaaierraces zijn geïnspi reerd op de trekkertrekwedstrijden voor volwassenen, die zondag om 9.30 uur beginnen en duren tot circa 17.00 uur. Dit onderdeel is wat kleinschaliger dan de afgelo pen jaren wel eens het geval was. 'De eigenaren van de echte spe cials krijgen in Brabant en België startgeld om aan wedstrijden mee te doen. Daar kunnen wij natuurlijk nooit tegen concurreren. Bij ons doen er uit die categorie maar een paar mee. Die komen echt voor de lol naar Texel.' Met ongeveer zeventig deelnemers blijft trekkertrek desondanks een attractie van formaat. 'Verrassend is de deelname van tien deelne mers in de sportklasse. Dat zijn de tractors die wél omgebouwd zijn en zwaardere motoren hebben, maar die nog steeds herkenbaar zijn als tractor. Verder hebben we ook nogal wat oldstocks, oude tractors zoals Massey Ferguson, waar dan wel een motor van 600 PK in ligt te brullen.' Een voordeel van de kleinschaliger opzet is dat er ook meer aandacht voor de Texelse deelnemers zal zijn. 'De vorige keren sneeuwden ze wat onder. Nu hebben we één baan, waarop iedereen in actie komt. Van de week hadden we al twintig inschrijvingen van Texe laars, waaronder aardig wat jonge ren. Zij doen vooral mee met stan daardtractors. Met dezelfde waarmee ze door de week gewoon aan het werk zijn. Als het met de tijd lukt, krijgt iedereen een extra trekbeurt. Drie in plaats van de gebruikelijke twee.' Zowel op zaterdag als zondag zijn er de hele dag diverse andere acti viteiten op het terrein, ook voor de allerkleinsten. Daarnaast zijn er diverse kraampjes waar allerlei hapjes en drankjes verkrijgbaar zijn. 's Avonds is er op beide dagen feest in een grote tent. 'Eigenlijk is alles aanwezig om de hele dag bij ons te vertoeven', aldus Kampstra. Desondanks handhaaft de organi satie de vriendelijke entreeprijzen. In vergelijking met twee jaar gele den betalen bezoekers zelfs min der. 'Het moet een leuk uitje voor het hele gezin blijven. En veel men sen hebben nu eenmaal minder te besteden.' Een dagkaart kost op zaterdag €3,- en op zondag €5,-, een passe-par- tout €7,-. Kinde ren en 65-plus- sers betalen ongeveer de helft. Parkeren kan op een weiland bij De Pelikaan. Het Pinksterevenement wordt maandag 28 mei afgesloten met een rondrit van naar schatting zo'n 250 oude tractoren. Een groot deel daarvan rijdt ook over het strand, van paal 21 naar paal 15. 'Dat zou wel eens voor het laatst kunnen zijn', verwacht Kampstra. 'We heb ben nog een keer ontheffing gekre gen, maar de eisen worden zo streng, dat ik niet weet of het de volgende keer weer lukt.' Om over last voor strandgangers zo veel mogelijk te voorkomen, begint de rit al om 9.00 uur. Een deel van de Texelse meiden die in de prijzen vielen samen met hun trainer Abdou Bahrini. Twaalf Texelse turnsters zijn in de finale van de competitie van Rayon Noord van de Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie in de prijzen gevallen. In totaal deden vijftien jeugdleden van GVT mee aan deze wedstrijd, die vorige week in Hippolytushoef werd gehouden en waarvoor zij zich hadden moeten plaatsen. Dit jaar geen tijd voor een uitge breid moederdagontbijt. Met de boot van acht uur vertrokken de jongste turnsters Aster Baptist, Cato van Daele en Senna Poede van team De Wonne naar Hippoly tushoef. Ook al was het de laatste wedstrijd voor deze instappertjes (6e divisie, niveau 12), de spanning werd hen bijna te veel. Toch turn den ze alle drie een prachtige wed strijd. In een veld van zestien meis jes behaalde Senna de hoogste score op sprong (13,85 punten). Ze eindigde in het klassement als vijf de. Het zat Cato juist niet mee op de sprong, maar op de andere onderdelen behaalde ze mooie punten. Dit resulteerde in een knappe tweede plaats. Aster was verreweg de sterkste van het hele deelnemersveld. Ze behaalde maar liefst 14,15 punten op de brug en eindigde als eerste met een voor sprong van ruim één punt. De tweede wedstrijd was voor de wat oudere meiden uit team De Wonne: Lisa Buijs, Danielle Polder man, Rosanne Boekei en Elma van Garderen. Lisa heeft in de loop van dit seizoen haar sprong enorm ver beterd. Zij en Daniëlle kregen daar naast een blik van goedkeuring van het jurylid op de brug voor hun prachtige salto achterover als afsprong. Elma heeft hard gewerkt om iets moois op vloer te laten zien. Ook haar brugoefening is in de loop van dit seizoen veel beter geworden. Daniëlle en Elma bekroonden zo een prima turnsei- zoen met eerste plaatsen, Lisa en Rosanne werden welverdiend tweede. In de derde wedstrijd turnden Jet Wesselman, Jasmijn Serlé, Jill Mantje, Marilyn Houben, Maartje Serlé en Jet van de Water. Zij vor men samen de teams Mantje en Grisnigt, die uitkomen in de vijfde divisie. Jasmijn deed het uitste kend op sprong en vloer, maar door een val van de balk viel zij met een vierde plaats net buiten de prijzen. Jill deed het vooral goed op brug en eindigde net achter Jasmijn op de vijfde plaats. De groep van Jasmijn en Jill bestond uit negen turnsters. Maartje turnde erg goed op sprong en balk en werd tweede, op de voet gevolgd door Marilyn die het prima deed op brug en de derde prijs binnenhaal de. De groep van Maartje en Mari lyn bestond uit negentien meiden. Jet van de Water turnde prachtige brug- en balkoefeningen en sleepte de derde plaats binnen in een groep van vier turnsters. Jet had een dag eerder al een belangrijker hoofdprijs - regiokampioen - in de wacht gesleept, en was dus niet ontevreden met brons. De andere kersverse provinciale kampioene, Jet Wesselman, liet overal sterke oefeningen zien en werd, ondanks een val van de balk, eerste met meer dan een punt voorsprong op nummer twee. In haar groep turn den tien meisjes. In de laatste wedstrijd kwamen Rosalie Duin en Babs de Haan uit. In hun (wedstrijd)groep moest echt hard worden gestreden om de prij zen. De onderlinge sfeer was ech ter prima. Babs, die in april al pro vinciaal kampioene in haar klasse werd, voegde daar de overwinning in de Rayoncompetitie aan toe. Babs traint al een tijdje extra op de turnschool in Heerenveen en zal volgend seizoen zeker naar een hogere divisie promoveren. Rosalie is na twee wat mindere wedstrijden weer helemaal terug. Zij turnde een prima wedstrijd. Pas na de prijsuit reiking werd bekend dat zij een gedeelde derde prijs had behaald. De trofee werd haar nagestuurd. Zet hem in het atelier van een goudsmid uit pakweg 1700 en Matthijs de Groot zou er naar eigen zeggen zo in aan de slag kunnen. Want in wezen is zijn vak nog precies hetzelfde als vroeger. Zijn werkbank en gereedschap zien er doorleefd i het Pinksterevenement van de Oude Trekker en Motorenvereniging zal veel historisch uit, maar zijn atelier in de Waal- Foto Brom* Texelse courant) derstraat is nieuw. Hier maakt en restaureert hij sieraden. hij hier vijf jaar geleden aan de slag als para-instructeur en schoot hij wortel op het eiland. Inmiddels heeft hij zo'n 3.500 sprongen achter zijn naam. De ommekeer kwam toen hij onlangs vader werd. 'Ik had altijd al het idee dat ik mijn oude vak weer eens zou oppakken. Na de geboorte van mijn dochter zie ik mezelf niet meer vijftien keer per dag uit een vliegtuig springen. Het maakt dat ik deze stap nu zet. Natuurlijk is het spannend en werkt de economie niet mee. Maar ik versta mijn vak, zit hier op een mooie plek en er komen hier veel vakantiegangers voorbij. Veel mensen, met name Duitsers, zijn uitgekeken op dat spul uit de fabriek. Zij willen ambachtelijk gemaakte sieraden. Geboorte, trouwen, overlijden zijn dé momenten dat mensen een sie raad aanschaffen, cadeau krijgen of doen. Mijn werk draait om emotie. Ik maak trouwringen, maar bijvoorbeeld ook een gou den hanger met as van een over ledene. Handgemaakte sieraden hebben een ziel. Niet alleen voor vrouwen, ook voor mannen. Een man in een pak is netjes, maar met mooie dasklem of manchet knopen krijg je stijl.' Hij restaureert en repareert ook sieraden. Mensen die oud goud hebben en er over denken dit te verkopen, biedt hij een alternatief 'Daar kan ik een mooi nieuw sie raad van maken.' Goudsmid Matthijs de Groot in zijn atelier aan de Waalderstraat. Vakmanschap is meesterschap, is het credo in wellicht de kleinste zaak van Texel. In dit atelier geen spullen uit de fabriek, alleen sie raden die hij zelf heeft gemaakt. De koper kan er van op aan iets unieks te dragen, desgewenst precies op maat gemaakt en degelijk. De Groot: 'Handge maakte sieraden zijn veel beter van kwaliteit dan spullen uit de fabriek. Neem een gouden ring. Door het handmatig smeden ont staat er een bepaalde spanning in het materiaal, waardoor hij altijd goed blijft passen en niet door buigt, zoals je met ander spul wel ziet. Ik probeer het zo te maken dat het heel draagbaar is. Je moet er ook mee kunnen wildwa- terkanoën.' Hier spreekt een goudsmid met passie voor zijn vak, een ambacht dat hij niet op een achternamid dag heeft geleerd. Zijn opleiding volgde hij op de vakschool in Schoonoven, de stad waar al eeuwenlang goud- en zilversme den het vak wordt geleerd. Nadien had hij twintig jaar een atelier aan huis, waarmee hij 'werk maakte' bij juweliers in Rotterdam. Totdat hij werd gegrepen door een ande re passie: parachutespringen. Dit bracht hem op Texel. Eerst een poosje als vouwer bij het Para centrum op Texel, maar na spring- avonturen in het buitenland ging Kees van der Vis heeft zaterdag de penaltybokaal voor G-voet- ballers gewonnen. Op de dag dat Arjen Robben de belangrijkste strafschop uit zijn carrière miste, mocht Van der Vis acht keer aan leggen op keeper Robin van der Heide en scoorde hij alle acht keer: vijf keer in de voorronde, drie keer in de finale. De strijd om de penaltybokaal vormde de apotheose van het Texel'94-toernooi, waaraan elf G- teams meededen. In poule A speel den zes teams met acht tegen acht spelers op een half veld, in poule B traden vijf teams met vijf tegen vijf spelers tegen elkaar in het strijd perk op een kwart veld. Texel'94 G1, bestaand uit keeper Peter Breuer, Jos Bakker, Twan Weijers, Eric Jonker, Mitchell Kampstra, Jeffrey Stendert, Martijn Verbeeke, Ricardo Blom en Kevin Weldam en gecoacht door Martien Maat, deed het uitstekend. De Texelaars begonnen dankzij een doelpunt van Ricardo Blom met een 1-0 zege op Asser Boys en vervolgden met een 3-0 zege op Buitenboys (doelpunten Twan Weijers, Kevin Weldam en Ricardo Blom). De wedstrijd tegen Oosthui zen was bloedstollend. Keeper Breuer moest drie keer capituleren, maar dankzij drie treffers van Ricar do Blom en één van Kevin Weldam trok Texel'94 nog net aan het lang ste eind (4-3). Nadat ook HOSV was verslagen (1-0), leek niets de Texelaars meer te kunnen stuiten. In de laatste wedstrijd werd echter met 2-0 van WMC verloren, waar door drie ploegen - Oosthuizen, WMC en Texel'94 - met twaalf pun ten de bovenste plaats deelden. Op doelsaldo werd Oosthuizen kampioen en Texel'94 slechts der de. In de strijd om de penaltybokaal in de A-poule kon Ricardo Blom aar dig meekomen. Uit vijf pogingen op keeper Julien den IJzerman scoorde hij vier keer. Genoeg voor de bokaal was het echter niet. Texel'94 G2 werd gevormd door keeper Mark Stolwijk, Paul Bakker, Robin Beekman, Anton Staal, Peter Tuitman, Davey Voorend en Kees van der Vis en werd gecoacht door Marion Kramer. Ook dit team speelde een prima toernooi. Drie master uit Zwolle werd door doel punten van Paul Bakker, Robin Beekman en twee van Peter Tuit man met 4-0 opgerold, waarna Oosthuizen met 3-1 aan de zege kar werd gebonden. Paul Bakker trof twee keer doel, Kees van der Vis één keer. Helaas voor de Texe laars ging de derde wedstrijd verlo ren. Tegen HOSV G2, de latere toernooiwinnaar, werd het 2-1Het enige Texelse doelpunt werd gescoord door Kees van der Vis. In de slotwedstrijd was Texel'94 weer oppermachtig, scoorde zowel Paul Bakker als Robin Beekman twee keer en de tegenstander slechts één keer (4-1). Met negen punten won Texel'94 daardoor de tweede prijs. Naast vreugde om alle prijzen was er ook plaats voor weemoed. Eric Jonker en Mark Stolwijk namen afscheid na een jaren durende car rière bij het G-team. Kees van der Vis met de door hem gewonnen penaltybokaal.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6