Computereiland-Texel komt langs Beslaglegging op woning ex-pachter voor rechter TEXELSE 8 COURANT De familie Keijser, al eeuwen op De Hal Aangespoeld afval als kunstobject 'Mensen moeten een warm gevoel krijgen' Jolanda Breman (27) is aan de vakschool in Schoonhoven geslaagd voor de opleiding tot goudsmid. Zij is woonachtig en werkzaam in Rotterdam, waar ze haar eigen bedrijf zal starten. 'Hulp met je computer zonder dat je daar de deur voor uit hoeft.' Dat is de insteek van Computereiland-Texel, het nieu we bedrijf van Hans Vlaming (50) uit Den Burg. Vanaf 1 juni gaat hij van start met het bedrijf dat alles levert op het gebied van compu ters. Van cursussen, onderhoud tot reparatie en webdesign. Vlaming speelde al jaren met het idee om een computereenmans zaak te beginnen. Hij was de laat ste jaren werkzaam als systeembe heerder van de Kompasschool. Nu deze bij de Fontein intrekt vervalt zijn baan. 'Daarom is dit het ideale moment om deze stap te zetten. Ik wil met mijn bedrijf bij de mensen langs gaan die problemen hebben met hun computer. Op die manier kun je één op één contact hebben, dat vind ik belangrijk', vertelt hij. Volgens Vlaming vinden veel men sen het lastig als ze niet alles bij één iemand kunnen regelen. 'Ze brengen hun computer dan naar een bedrijf, waar ze hem vervol gens weer op moeten halen. Als ze dan zelf niet handig zijn met com puters, moeten ze maar wachten tot een buurman deze weer kan aansluiten. Die stappen wil ik weg nemen, zodat alles in één keer is opgelost.' Alleen als het probleem niet bij de klant is op te lossen neemt hij de computer mee naar de werkplaats en komt hem dan ook zelf weer installeren. Naast de reparatie gaat Vlaming zich ook bezighouden met cursus sen. 'Als iemand bijvoorbeeld beter wil leren werken met Word, Excel, Powerpoint, het Adobe pakket, Windows en Mac kan ik ingehuurd worden. Ik geeft dan aan huis les, dus niet in groepsverband. Op deze manier heb je meer tijd voor iemands persoonlijke vragen. Ik geef uiteraard ook cursussen op alle andere gevraagde computer gebieden.' De inwoner van Den Burg specialiseerde zich al jaren in webdesign en volgde meerdere opleidingen op het gebied van websites, communicatietechniek en systeembeheer. Vlaming richt zich op particulieren en kleine bedrijven. Deze kunnen voor alles op het gebied van computers bij hem terecht. 'Grotere bedrijven hebben vaak al een samenwer kingsverband met een vast auto matiseringsbedrijf, dus die markt is voor mij niet aantrekkelijk. Websi tes maak ik echter voor iedereen, dus zowel grote als kleine bedrij ven kunnen hiervoor een beroep op mij doen'. Met Computereiland- Texel heeft Vlaming voor zichzelf een nieuwe uitdaging gevonden. 'Als ik achter de computer zit, ben ik aan het leren. Ik pluis alles uit en los de problemen op. Dat vind ik heerlijk', vertelt hij. Hij is inmiddels een maand bezig met de voorbe reidingen voor zijn bedrijf. 'Er komt toch altijd meer bij kijken dan je denkt. Je moet een goede boek houder zoeken, visitekaartjes ont werpen, reclame maken en je inschrijven bij de Kamer van Koop handel. Ook moet er nog belette ring komen op mijn auto.' Per 1 juni gaat het bedrijf officieel van start. Hij werd geboren in Oosterend en is sinds 1984 woonachtig in Den Burg waar hij woont met zijn vrouw Inky de Waal en hun dochter Puck. Als grote hobby heeft hij drummen, wat hij alweer vijf en dertig jaar doet. 'Veel mensen kennen mij daar ook van, zo heb ik het laatste jaar in Wad Zou'T gespeeld.' Men sen die interesse hebben kunnen hem vinden via zijn website, face- bookpagina, Twitter en Linked-in. Frits Langeveld heeft beslag laten leggen op de woning van de voormalig pachter van hore cabedrijf Talk of the Town. Lan geveld claimt nog geld van haar te goed te hebben, zij spreekt dat tegen. Maandag 18 juni komt de kwestie voor de rechter. Monique Pekel-Meijer exploiteer de het horecabedrijf dat eigendom is van Langeveld een jaar of vier, vijf, tot december 2011. Haar advocaat Hendrik Jan Bos uit Amsterdam: 'Over de beëindiging van de pacht kan geen misver stand bestaan. Mijn cliënte heeft tijdig, drie maanden van tevoren opgezegd.' Gedurende de laatste overeenkomst, die volgens Bos ongeveer een jaar duurde, bestond de pacht uit een percen tage van de opbrengst. 'Ze heeft zich netjes aan die afspraak gehouden. Maar Langeveld zegt op grond van een vage vordering dat hij nog geld te goed heeft. Hij heeft een hele waslijst van zaken die mijn cliënt nog verschuldigd zou zijn. Zo zou ze met Texel Culi nair meer Kögertjes hebben omge zet dan ze heeft opgegeven en ook tijdens Tropical zouden er meer muntjes zijn binnen geko men dan de opgave. Ook zou ze de zaak een maand te vroeg dicht hebben gedaan, en dus geen omzet hebben gedraaid. Maar dat kwam doordat Langeveld de slo ten heeft verwisseld. Allemaal vage verwijten die niet op con crete cijfers zijn gestoeld. Juri disch geen sterk verhaal.' Deson danks is het verzoek tot beslaglegging van Langeveld gehonoreerd. Bos: 'Probleem in Nederland is dat beslaglegging heel makkelijk wordt toegepast. In dit geval is de vordering ondeug delijk en het beslag onnodig. Wij denken dat te kunnen aantonen.' Saillant is dat de beslaglegging plaatsvond op de dag vóór zijn cliënte in het huwelijk trad. 'Zij en haar man willen het huis verko pen. Nu er beslag op ligt, kan het huis niet worden geleverd. Boven dien ligt er een smet op. En dat in een tijd dat de huizenmarkt toch al in mineur is.' Via een kort geding proberen ze het beslag er af te krijgen. Gevraagd naar een reactie verwijt Langeveld dat deze krant dit (opnieuw) aangrijpt om hem in een negatief daglicht te zetten. Inhou delijk beperkt hij zich tot de opmerking dat zijn voormalige pachter ondanks herhaaldelijke verzoeken en (aangetekende) brie ven een half jaar lang 'taal nog teken' van zich heeft laten horen. 'Dan blijft er maar één weg over.' Certificering voor Joost Couthino Joost Coutinho, mede-eigenaar en -directeur van Makelaardij Texel Vastgoed in Den Burg, is opgenomen in het register Bedrijfsmatig Vastgoed van de Stichting Certificering Voor Makelaars en Taxateurs (SCVM). Het SCVM is een onafhankelijke stichting die werd opgericht in 2001, nadat de beëdiging van makelaars en taxateurs was afge schaft. De stichting schrijft make laars in die voldoen aan strenge kwaliteitsnormen en hun vakbe kwaamheid hebben bewezen. Coutinho zegt blij te zijn met de toelating. 'Deze inschrijving is een extra kwaliteitskeurmerk. Er gaat een langdurige certificering procedure aan vooraf, waarin vooral vakbekwaamheid, deskun digheid en betrouwbaarheid wor den getoetst.' Coutinho, die in 1995 als makelaar werd beëdigd, werd eerder al ingeschreven in het register Wonen van de SCVM. Hij is de eerste Texelse makelaar die in beide registers is opgeno men. Het kwaliteitsregister wordt erkend door onder meer de Ver eniging Eigen Huis, de Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen en belangrijke hypotheeknemers. Coutinho: 'Dat betekent dat de taxatierapporten zonder discus sie door een bank of andere hypotheeknemer worden geac cepteerd.' De ingeschreven makelaars moe ten van de SCVM hun kennis en kunde op peil houden om inge schreven te blijven staan. Daar voor moeten ze jaarlijks deelne men aan verplichte bijscholingscursussen. 'Wet- en regelgeving past zich voortdurend aan en ook de marktomstandigheden verande ren snel. Vooral met dat laatste hebben makelaars en woningver kopers momenteel te maken. Er zit nauwelijks beweging in de markt en mondjesmaat worden woningen en bedrijfspanden ver kocht. Wat je helaas nog te vaak ziet, is dat verkopers denken in prijzen uit de hoogtijdagen. Wie de hoofdprijs wil vangen, zal in de huidige markt zijn pand niet ver kopen. Wordt er een reële prijs gevraagd, dan zie je dat de belangstelling voor bezichtigin gen toeneemt.' Al sinds 1767 is de familie Keijser verbonden aan stolpboerderij De Hal aan de Hallerweg in Den Burg, destijds bewoond door Sijbrand Pieterszoon Keijser. Inmiddels is de achtste generatie er woonach tig. Was het vroeger alleen een boerenbedrijf, nu is het geheel voorzien van een boerencamping met alles erop en eraan. De laat ste aanwinst is een nieuw toilet gebouw, dat de gasten van alle luxe voorziet Vanaf 2003 wordt de monumentale boerderij bewoond door Jan-Jacob Keijser (40 jaar), zijn vrouw Patricia Keijser-Knol (37 jaar) en hun twee dochters Marieke (7) en Rianne (3). De ouders van Jan-Jacob, Jacob Keijser (72) en Marga Keijser Dros (73) wonen sindsdien in de omge bouwde stolpschuur, die ook op het terrein van de familie staat. Jan- Jacob en Patricia hebben de boer derij en camping overgenomen in 2007. De boerderij omvat 52 hectare grond en er wordt nog zes hectare bij gepacht. Op het bedrijf worden driehonderd schapen gehouden en verder pootaardappelen, suikerbie ten, graszaad en granen verbouwd. De geschiedenis van de camping gaat terug naar 1993. 'Vanaf het moment dat het kamperen bij de boer mogelijk was hebben mijn schoonouders een vergunning', ver telt Patricia. De camping begon met slechts drie plaatsen, maar is inmid dels uitgegroeid tot het toegestane maximum aantal van vijftien. 'We hebben twee gasten die hier het hele seizoen staan, verder komt tachtig procent van de gasten terug. Over het gehele jaar genomen hebben we een uitstekende bezetting', vertelt Marga, die nog steeds actief is in het bedrijf. 'Ik doe samen met Patricia heel graag en daar hebben we bij de verbouwing ook rekening mee gehouden.', vertelt Jacob. Hij laat de balken van de stolp zien die gemaakt zijn van oude scheepsmasten, waar op de plaatsen waar de tuigage heeft gezeten nog te zien zijn. Aan de muur hangt een oud familiepor tret van één van de eerdere bewo ners van De Hal. Het kwam via omzwervingen weer in hun bezit en kreeg een mooi plaatsje. Ook hangt er een Texels landschap, geschil derd door Ad Blok van der Velden. 'Mijn vader kocht het destijds. Hij kon dat niet in één keer betalen, dus hij spaarde ervoor. Toen het zover was nam hij het schilderij mee in een jutezak op de fiets', vertelt Marga. Het is slechts één van de vele verha len uit de rijke familiegeschiedenis. Mensen die interesse hebben zijn van harte uitgenodigd om een keer een kijkje te komen nemen op De Hal. 'Als er bezoekers komen, moe ten ze een warm gevoel krijgen. Dat proberen we uit te stralen. Dat doen we door het de historie van de boer derij intact te houden en alles goed te onderhouden. En volgens mij lukt dat prima', vertelt Jan- Jacob. Het is nog te vroeg om te zeggen wat de kinderen in de toekomst gaan doen, maar de negende generatie dient zich in ieder geval al aan op de boer derij vlak buiten Den Burg. 'Je woont op een plaats waar je het vrije uit zicht hebt en de kinderen veilig kun nen speler. En toch ben je in vijf minuten in het centrum van Den Burg, dat is toch heerlijk. Ik hoef hier nooit meer weg, besluit Patricia. Ze heeft een hekel aan afval en maakt zich druk om mensen die rommel laten slingeren in de natuur. Toch ging Roos Hilstra diep door de knieën om foto's te maken van aangespoelde rom mel op het strand. Het resultaat is te zien in de serre van eetcafé De Twaalf Balcken in Den Burg. Roos Hilstra (22) begaf zich al jong op het artistieke pad. Tijdens haar middelbare school ging ze zater dag naar Amsterdam om lessen te volgen aan de Gerrit Rietveld Aca demie. Daarna studeerde ze aan de Hogeschool voor Kunsten in Utrecht, om na twee jaar een pauze in te lassen en de wereld rond te reizen. Weer terug is ze van plan deze studie op te pakken. Studie begeleiders omschreven de Texel se als 'eigenzinnig en vrij'. Zelf zegt ze een fascinatie te hebben voor alles dat buiten 'het normale' valt. Zo portretteerde ze onder andere zwervers. En nu dus afval op het strand, gefotografeerd vanuit een de boekingen. Jacob zorgt nog altijd voor het onderhoud van de cam ping, zoals bijvoorbeeld het weke lijks maaien van al het gras. Patricia helpt bij de boekingen en maakt alles schoon, daarnaast werkt zij nog 2,5 dag bij het Maartenhuis. De website wordt verzorgd door Albert, en was op goede vrijdag klaar. 'De verbouwing hebben we uitbesteed aan twee Texelse bedrijven, omdat we het sanitair en de elektriciteit niet zelf konden doen. Deze mensen hebben echt vakwerk geleverd', aldus Patricia. Met de verbouwing beschikt de camping nu over vier bijzonder perspectief. Steeds ontdekken. De expositie is zes andere voorwerpen, maar de aan- weken te zien. dachtige kijker zal er zeker lijn in de tweede zoon van Jacob en Mar ga. 'Op die manier wordt het bedrijf helemaal gerund door de familie', vertelt Marga. Het behoud van de oude gebouwen is erg belangrijk voor de familie. 'Het zijn monumentale panden, dus je mag er niet zo maar aan verbouwen en dat willen we ook niet', vertelt Jan-Jacob. De familie zorgt zelf voor het onderhoud van de gebouwen die er perfect uit zien. Doordat de camping steeds meer plaatsen kreeg, moest er ook een nieuwe toi letvoorziening komen, maar door de status van Rijksmonument kan er niet zomaar overal verbouwd, uitge breid of gebroken worden. 'Het was dus best even puzzelen hoe we de doucheruimte mooi in de schuur van de stolp konden krijgen, maar het eindresultaat mag er zijn', vertelt Jan-Jacob over het nieuwe ver warmde douche- en toiletgebouw. 'Je mag niet aan je stolp bouwen en we mochten ook niet buiten het bebouwingsvlak bouwen. Dan moet je naar een oplossing zoeken en die is er nu. Het zit nu prachtig geïnte greerd in de schuur.' De aanleg van het nieuwe gebouw begon in januari douches en vier toiletten, waarmee ze ruim voldoet aan de ANWB-nor- mering, die uitgaat van één douche per acht personen. 'Op die manier spelen we in op een mogelijke uit breiding in de toekomst. Nu is dat niet mogelijk, maar mocht dat ooit wel zo zijn, hebben we genoeg dou chegelegenheid', vertelt Ook de stolpschuur, naast de boer derij waarin Jacob Keijser en Marga Keijser-Dros, wonen ademt historie uit. Hoewel het van alle gemakken voorzien is, zie je bijna overal oude elementen terug. 'Dat wilden we ook

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8