Barry de Vries speelde 21 jaar lang in het eerste elftal 'Ik heb er altijd veel voor gedaan en veel voor gelaten TEXELSE 7 COURANT De revolutionaire Renault Twizy nu op Texel VRIJDAG 25 MEI 2012 'Een De Vries hoort niet bij SV Texel', vertelden ze hem bij toen hij als 15-jarige de overstap van SV Oosterend naar Den Burg maakte. Hij zette door, ondanks verwijten dat hij een 'overloper' zou zijn, en groeide bij zijn nieuwe vereniging uit tot een gewaar deerde kracht, die maar hoogst zelden een wedstrijd miste. Als 38-jarige komt hij maandag voor de allerlaatste keer in actie. 'Ik heb er uitgehaald wat er uit te halen viel en een prachtige tijd gehad. Nu vind ik het tijd te stop pen', zegt Barry de Vries er zelf over. Passie, gedrevenheid, geestdrift: termen die je te binnen schieten als je met Barry de Vries praat. Aan drie decennia voetbal en ruim 400 wed strijden in het eerste elftal van Texel'94 heeft hij bijna geen foto overgehouden. Maar herinneringen des te meer. Wedstrijdsituaties, opstellingen, het verloop van de competitie van twintig jaar geleden, hij kan het zich allemaal haarfijn voor de geest halen. 'Ik heb wat dat hij een jaar lang een team coachte waar zijn zoon niet eens meer in zat. Maar hij vond het prachtig en uitein delijk zijn ze zelfs kampioen gewor den. Het was een heel talentvolle groep. Het gekke is dat alleen Mar cel Ris en ik van al die jongens lan gere tijd in het eerste hebben gespeeld. De anderen stopten wegens studie of werk.' De Vries debuteerde in het eerste team met halve wedstrijden. 'Ik werd er bij gevraagd toen John List geblesseerd was. Maar hij kon zó goed lopen, dat kon niemand. Hans van Exel en ik vulden dat samen in. De één speelde de eerste helft, de ander de tweede.' De debutant kreeg slechts één opdracht mee: 'De bal afpakken en direct bij Simon Brand inleveren. Dan kwam het wel goed. Pas later ben ik zelf wat meer aan het spelletje toegekomen. Ik begon als middenvelder, maar al tij dens het eerste seizoen werd ik rechtsback. Dat heb ik een jaar of vijf, zes gedaan. Daarna werd ik voorstopper en van die plek ben ik nooit meer weggeraakt.' Veel oudere spelers worden op late- kreeg niemand aan de telefoon. Voorzichtig namen we al een biertje. Pas na vijftien minuten kwam het verlossende bericht dat we kampi oen waren. Daarna was het echt feest.' Als dieptepunt beschouwt hij het seizoen 2006/2007, waarin Texel'94 in de vijfde klasse uitkwam, de laag ste waarin De Vries ooit speelde. Wél bewaart hij bijzondere herinne ringen aan de eerste derby tegen De Koog. 'Het was een wedstrijd waar heel veel om te doen was. Voor de spelers van De Koog was het de wedstrijd van de eeuw. Ze waren zelfs de avond ervoor al in een hotel gegaan om zich voor te bereiden. Voor ons was het op zich een heel gewone wedstrijd, maar vlak voor het begin sloegen bij veel jongens de zenuwen toe. Ik weet nog dat De Koog bij ons veld aankwam, met een bus waar dreunende muziek uit kwam. Wij waren er al. Daar zijn ze, zei één van die jonge gasten van ons. Ik antwoordde: wat had je dan gedacht, dat ze niet zouden komen?' Onder toeziend oog van honderden gewoon voetballen. Op straat was ik Barry de Vries die een kind verloren heeft. Bij Texel'94 was ik gewoon Barry de Vries de voetballer. Het was wel even wennen, maar het gekke was: op een gegeven moment stond ik weer net zo hard te schreeuwen op het veld als ik altijd had gedaan.' Maandag tweede pinksterdag komt De Vries voor de allerlaatste keer in actie. Dat is bijna twee jaar nadat hij voor het eerst besloot te stoppen. 'We waren net naar de vierde klasse gepromoveerd. Toen ik bij de eerste training om me heen keek, dacht ik: ik ken een heleboel jongens niet meer. Ik wilde stoppen, maar heb me door Martin Koorn, die toen voor de tweede keer trainer werd, toch laten overhalen.' In augustus hakte hij de knoop door en besloot hij dit maal echt aan zijn laatste seizoen te beginnen. 'Ik ben fit en zou nog best een tijdje door kunnen gaan. Maar als ze straks zeggen dat ik beter kan stoppen, dan zou ik dat slecht kun nen verkroppen. Dan neem ik dat besluit liever zelf. Bovendien heb ik er altijd veel voor gedaan en gelaten. Ik sloeg bijna nooit een training over, vakanties plande ik buiten het sei zoen en als ik zondag moest voet ballen, dan lag ik zaterdag op tijd in bed. In het begin van mijn carrière misschien niet, want als jonge vent kun je alles hebben. Maar toen ik ouder werd, hield ik er zeker reke ning mee. Marieke heeft daar altijd begrip voor gehad. Nadat we kinde ren hadden gekregen, bleef ze dins dag- en donderdagavond thuis, want dan moest ik trainen. Dat zal ze nu niet meer doen. En ik vind dat ze daar gelijk in heeft.' Op het moment van interviewen moest de eerste wedstrijd van de nacompetitie nog worden gespeeld en mocht De Vries nog hopen op promotie naar de derde klasse. 'Nog twee keer volle bak geven en hopen op een beetje geluk. Ik houd er wel van, als het ergens om gaat', blikte hij vooruit. Maar zondag verloor Texel'94 met 5-2, waardoor De Vries en de zijnen nu niet veel meer dan een theoreti sche kans op succes hebben. Dat neemt niet weg dat hij ook zonder promotie met veel plezier op zijn laatste seizoen terugkijkt, waarin Texel'94 een tweede plaats en een periodetitel in de wacht sleepte. 'Na zes wedstrijden stonden we één-na- laatste. We eindigden op twaalf pun ten van de kampioen. Waren we beter begonnen, dan was er mis schien nog veel meer mogelijk geweest. Maar het is lang geleden dat we bovenin meedraaiden. Nadat de generatie van Paul van Exel, Simon Brand, John List en Bart Heerschap was gestopt, vochten we óf tegen degradatie óf speelden we vijfde klasse. Dit seizoen braken er zomaar een paar jonge spelers door die écht goed zijn. Matthijs de Lugt viel uit door een akelige zenuwziek te, maar met Jordy Uriot in zijn plaats zijn we niet minder geworden. Joren Bakker stond er zomaar. En Jesper Arkenbout is nog maar zeventien, maar nu al de motor van de ploeg. Ik vind dat heel knap. Bovendien is het een leuke gast.' Zeer te spreken is De Vries over de instelling van zijn jonge teamgeno ten. 'Rob van der Stap (elftalbegelei der, red.) wijst altijd op het grote verschil tussen zaalvoetbal op vrij dag en veldvoetbal op zondag. Het niveau op vrijdag ligt veel hoger dan op zondag, wanneer iedereen te stappen is geweest. Maar deze groep laat er best wat voor. We ver liezen in ieder geval niet meer door de drank.'Hij blikt met gevoelens vooruit naar de wedstrijd van komen de maandag, thuis tegen Always Forward uit Hoorn. 'Bij de laatste competitiewedstrijd kreeg ik al een applauswissel, omdat toen niet dui delijk was of ik nog een keer thuis zou spelen. Toen had ik al een rotge voel, nadat ik in de dug-out was gaan zitten. Dat zal nog wel erger worden. Voetbal is een prachtig spelletje, je blijft er fit van en ik vind het vreselijk leuk om met al die gas ten om te gaan. Neem nou vorige week, bij één van de laatste trainin gen. ledereen nam een sixpack bier mee en daarna gingen we penalty's nemen. De winnaar kreeg alles, maar na afloop stond het bier natuurlijk op de bar en werd alles broederlijk gedeeld. Ik heb toen een hele tijd met Jesper Arkenbout zitten praten. Die jongen is zeventien, eenentwin tig jaar jonger dan ik. Buiten het voetbal om maak je dat niet zo snel mee.' Over zijn toekomst is De Vries nog wat vaag. 'Ik wil gaan tennissen. Met een paar voetbal maten heb ik afge sproken dat een beetje prestatiege richt te gaan doen. Kijken hoe ver we kunnen komen. En met Marcel Ris, de nieuwe trainer, heb ik afge sproken dat ik ga proberen twee keer in de week te blijven trainen. Om fit te blijven, want ik heb geen zin om over een paar jaar met een bierbuik thuis op de bank te zitten. En mocht het zo uitkomen, dan kan ik misschien helpen en nog eens een wedstrijdje meespelen.' Joop Rommets betreft een aardig geheugen', geeft hij toe. Een virtuoze voetballer is De Vries nooit geweest. Toch was hij nog maar zeventien jaar toen trainer Wil lem Roomeijer hem in 1991 van de junioren naar het eerste team van - toen nog - SV Texel haalde. Dat gebeurde ruim een jaar nadat hij lid was geworden. 'Ik ben opgegroeid in Oudeschild. Mijn vader is Klaas, één van de gebroeders De Vries. Toen ik vijf was, ging ik bij Oosterend voetballen, net als de rest van de familie. Ik heb er tien jaar gespeeld, tot en met de B-junioren, met jon gens als Jasper Boks, Sil van Dijk, Kees Daalder en Jan Bloem. Toen ik vijftien was, werd ik door Martin Land gevraagd voor de jeugd van zaalvoetbalvereniging Gamma. De jongens daar - onder anderen Mar cel Ris, Gerko van Putten, Marko Koorn - speelden op het veld alle maal bij Texel. Om er geen buiten beentje te blijven, leek het me een goed idee ook bij Texel te gaan voet ballen.' Zijn besluit werd hem niet in dank afgenomen. 'SV Texel was de vijand, zeker bij mijn ooms. Het viel niet mee om het te vertellen. Ik heb de kreet overloper heel wat keren gehoord. Een jaar later werd mijn oom Doede elftalbegeleider bij Texel. Dat was net zo spraakmakend. Hij had jaren bij Oosterend en een paar jaar bij ZDH op doel gestaan. Daarna heb ik geen last meer gehad.' Een jaar later werd vader Klaas zelfs coach bij de club in Den Burg. 'Wil Huizinga overleed. Samen met Aris van der Slikke en Douwe Dijker had hij de begeleiding van de A-junioren gedaan. Ze stonden bekend als de drie musketiers. Aris en Douwe stop ten en daarna werd mijn vader gevraagd het samen met notaris Boswijk en Eef Trouerbach over te nemen. Mijn vader stemde toe, maar het lullige was dat ik kort daarna naar het eerste werd gehaald, zodat re leeftijd vrije verdediger, ook wel laatste man genoemd, een positie die bij het grote publiek meer status heeft. De Vries heeft dat nooit geam bieerd. 'Het geeft net zo veel voldoe ning de achterhoede te organiseren, zodat de laatste man kan excelleren. Ruben (Duinker, de huidige vrije ver dediger, red.) zei laatst nog tegen me dat hij het zo heerlijk voetballen vindt, omdat hij niet steeds hoeft om te kijken of er gaten vallen.' Pratend over zijn lange carrière pas seren vele gebeurtenissen de revue. 'In mijn eerste jaar speelden we nacompetitie om promotie naar de tweede klasse. Dat ging verkeerd door één gemiste strafschop. Het jaar erop degradeerden we naar de vierde klasse. Zo raar kan het gaan. We hadden dat seizoen veel gebles seerden en zaten echt in de hoek waar de klappen vallen. Als je er Bart Heerschap (de toenmalige keeper, red.) over vraagt, dan noemt hij altijd één typerende wedstrijd, uit tegen Schagen. We domineerden negentig minuten lang, maar Schagen kwam door één wilde trap op 1 -0. Zelfs de scheidsrechter vond het zielig voor ons. Hij heeft nog wel acht minuten laten doorspelen om ons de kans te geven de gelijkmaker te scoren. Maar het zat er niet in.' Meerdere malen beleefde De Vries een promotie naar een hogere klas se, maar het hoogtepunt was het kampioenschap in het seizoen 1999/2000. 'Ik heb dat seizoen alles gespeeld, van de eerste tot de laat ste minuut. Het einde was bloedstol lend. In de laatste wedstrijd moesten wij winnen en hopen dat SRC en Uitgeest punten zouden laten liggen. We hadden zelf een makkie, het werd 0-6 bij VZV, en daarna was het wachten op de uitslagen van de concurrenten. Het contact met de andere velden verliep moeizaam. Wim Koorn (bestuurslid, red.) was de enige met een mobieltje, maar hij Direct in het stopcontact op te laden, een actieradius van 100 kilometer en verkrijgbaar vanaf €6.990,-. De Renault Twizy, de ideale tweezitter voor Texel, is vanaf nu te bewonderen én te proberen bij Renault Dealer Garage Dros in Eierland. De Twizy leidt de elektrische revolutie met een super innovatief en sexy design. Deze 100% elektrische tweezitter is naast fraai vormgegeven, ook zeer veilig door de unieke kooiconstructie. Verder is de Twizy voorzien van gordels voor- en achterin en een airbag. Onder de klep aan de voorkant zit de stekker. 'Deze steek je direct in het stopcontact en drieëneenhalf uur later is de Twizy weer helemaal opgeladen, zegt Edwin van den Heuvel van Garage Dros. 'Je kunt 100 kilometer rijden op een volle accu, dus voor Texel ideaal' De stekker zit aan een vijf meter lang uittrekbaar snoer, zodat een stopcontact altijd goed bereikbaar is. Vanaf 16 jaar De Twizy is verkrijgbaar in twee uitvoeringen: een volwaardige auto met een maximum snelheid van 85 kilometer per uur en een versie met een maximum snelheid van 45 kilometer per uur. Deze laatstgenoemde mag worden bestuurd door rijders vanaf 16 jaar met een bromfietsrijbewijs. 'Hiermee is het een goed alternatief voor een brommer. Je zit droog en rijdt heel goedkoop.' Proefrit of een dag huren De Twizy is bij Garage Dros verkrijgbaar vanaf €6.990,-. De batterij die de auto van energie voorziet, wordt gehuurd voor €60,- per maand en blijft van Renault. 'Dat klinkt misschien gek, maar op deze manier ben je altijd gegarandeerd van een goede batterij. Verder is de Twizy uiteraard wegenbelastingvrij en laad je de batterij volledig op voor €1,10', aldus Van den Heuvel. 'Een goedkopere manier van rijden is moeilijk te vinden.' Iedereen die geïnteresseerd is in deze revolutionaire auto, is voor een proefrit welkom bij Garage Dros. Wil je er een hele dag in rij den? Dat kan ook. Het is mogelijk de Twizy voor een dag te huren. '100 kilometer vrij rijden bij verhuur', grapt Van den Heuvel met een knipoog naar de actieradius. Garage Dros, Oorsprongweg 3,1795 LA De Cocksdorp, tel. 0222 311611 toeschouwers speelde Texel'94 een zeer matige wedstrijd. 'De Koog verdiende te winnen. We werden soms helemaal weggetikt. Maar we wonnen wel. Een kwartier voor tijd ging de keeper van De Koog in de fout en kon ik 1-0 scoren. Een bij zonderheid, ik heb in mijn hele car rière maar drie doelpunten gemaakt. In de laatste minuut, het stond 2-1 kreeg De Koog vlak buiten het straf schopgebied een vrije trap. Ik wilde eigenlijk bij Arie van der Vis gaan staan, die vrij stond naast de muur. Maar er werd geroepen: laat maar, Arie schiet toch nooit op doel. Daar na ben ik op de doellijn gaan staan. Precies op de juiste plek om de bal een paar seconden later van de lijn te koppen. Was ik bij Arie gaan staan, dan was het een doelpunt geweest. Voor mij was het prachtig: zelf een doelpunt gemaakt én een tegendoelpunt voorkomen.' Vier jaar geleden stond het leven van Barry en partner Marieke de Vries van het ene op het andere moment volledig op z'n kop. Nog geen drie weken oud overleed volkomen onverwacht dochtertje Evy. 'Ze leek gezond, maar werd plotseling helemaal blauw. In vliegende vaart is ze naar het ziekenhuis gebracht, waar ze een paar uur later overleed. Ze bleek een onvolgroeid hart te hebben. Het was verschrikkelijk. Zo vier je feest omdat je met Texel'94 naar de vierde klasse bent gepromoveerd, zo is je dochtertje overleden. Ik stop met voetballen, haal mij maar van de ledenlijst, zei ik tegen mijn schoon vader (penningmeester Klaas-Dirk Koorn, red.). Hij antwoordde: nou, daar hebben we het later wel over. Ik vond het allemaal totaal niet belang rijk meer. Een paar maanden later ben ik toch weer aan een nieuw sei zoen begonnen. Het was raar om weer te gaan trainen, maar ook wel erg lekker. De eerste keer komt iedereen nog naar je toe om te vra gen hoe het gaat. Maar daarna ga je

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7