Benefietconcert Roparun zeer succesvol Geen parkeervakken TEXELSE 8 COURANT Gebruik pand is 'niet strijdig' meer in bedrijfshaven Gevarieerd programma zomeravondconcerten Lidl in De Koog heropend Flora ruimt plek in voor Joan Hodshon De wijze waarop de loods Nol- lekoog 6 (bedrijventerrein De Koog) wordt gebruikt, is niet strijdig met het bestemmings plan, zo menen b en w. Er zal dan ook niet handhavend tegen dit gebruik worden opgetreden. Diverse bewoners van het naburige Mienterglop voeren al geruime tijd strijd tegen de loods en het ver meende gebruik ervan. De gemeen te erkende slechts één van de bezwaarmakers als belanghebben de, de anderen zouden te ver weg wonen. Daarnaast zag de gemeen te de eigenaar van het pand, hou der van de bouwvergunning, wél als belanghebbende en betrok deze daarom bij de procedure. De advocaat van omwonenden maak te daartegen vergeefs bezwaar. Die had er zich ook over beklaagd dat de gemeente in oktober 2011 nog niet had gereageerd op het in december 2010 per fax ingediende verzoek om handhavend op te tre den. De gemeente ontkende een dergelijk verzoek te hebben ont vangen, conform de opvatting van de commissie bezwaarschriften dat niet is aangetoond dat een der gelijk verzoek in december 2010 is binnengekomen. B en w constateerden geen strij digheid wat betreft het gebruik van het pand, maar de commissie stel de vast dat het opnamerapport waarop deze conclusie was geba seerd niet deugde. Het gaf geen inzicht wat betreft de gecontro leerde ruimten en de daarin geves tigde bedrijven. Naar aanleiding daarvan deed de gemeente beter onderzoek, maar ook daaruit bleek dat er niets strijdigs aan de hand was. Het pand wordt gebruikt voor opslag en enkele bedrijfsmatige activiteiten die het bestemmings plan toestaat. Dus geen reden om alsnog handhavend op te treden. VRIJDAG 25 MEI 2012 Het benefietconcert voor Ropa run, de laatste actie voordat de wedstrijd van start gaat, is een enorm succes geworden. Een volgeladen RK-kerk aan de Molenstraat in Den Burg genoot woensdag van optredens van het Popkoor, het Kinderkoor, de and Foot-C en DEK. Het publiek kon bij binnenkomst een programma kopen met een awareness-speldje, de afgelopen weken met veel zorg gemaakt door Esther van Zeijlen en Yvon Bonne. Na de opening door spreekstal- meester Jari van Maanen kwam Viool, cello, piano, fluit, orgel, trompet en harp. De Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken heeft ook voor de komen de maanden een gevarieerd pro gramma aan klassieke concer ten samengesteld. De concertserie komt in alle dorpen en duurt tot 25 september. De con certen vinden steeds plaats op dinsdagavond en beginnen om 20.15 uur. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehou den ter bestrijding van de kosten. Het programma wordt wekelijks toegelicht in deze krant. In het kort ziet het programma er als volgt uit: 12 juni, Den Burg: sopraan, cello en piano; 19 juni, Oudeschild: viool en altviool; 26 juni, Den Hoorn: viool, cello en piano; 3 juli, De Waal: fluitkwartet; 10 juli, Den Hoorn: klarinet en piano; 17 juli, Den Burg: orgel en trompet; 24 juli, De Waal: harpduo; 31 juli, Oosterend: hobotrio 7 augustus, Den Burg: orgel; 14 augustus, De Cocksdorp: orgel en sopraan; 21 augustus, De Cocksdorp: sopraan en harp; Symposium van Waddenacademie Het achtste symposium van de Waddenacademie dat op 3 en 4 juli wordt gehouden, draagt de titel Zuiderzee 2.0; tussen IJs- selmeer en Waddenzee. Het symposium wordt georgani seerd in samenwerking met het Deltaprogramma IJsselmeer en het Deltaprogramma Wadden. De eerste dag wordt in het Viking schip in Den Oever een programma met lezingen en discussies gehou den over de relaties tussen IJssel meer en Waddenzee. Marjan van Kampen-Nouwen, voormalig bur gemeester van de gemeente Wie- ringen, is dagvoorzitter. Op de tweede dag worden aan boord van de klipper Poolster lezingen gehouden. De klipper ver trekt vanuit Harlingen en maakt een tocht over het IJsselmeer. Deelname aan de eerste dag is gratis, meevaren met de Poolster kost €50,-. Aanmelden is mogelijk via waddenacademie.nl. Popkoor Texel zingend de kerk binnen. Het begin van een fantasti sche avond. Het kinderkoor beet de spits af, gevolgd door fanfareor kest DEK uit Den Hoorn. Dirigent Michiel Drijver schonk hierbij zijn honorarium aan hardloper Pierre Bonnet, die van de gelegenheid gebruik maakte een dankwoord te spreken. Het optreden van Foot-C dwong respect af. Het leek of de muzikan ten al jaren samen speelden, wat natuurlijk onmogelijk is als je 10,11 of 12 jaar oud bent. De avond werd afgesloten door Popkoor Texel. Veel liedjes werden daarbij opge- 28 augustus, Den Burg: mannen- kwartet; 4 september, Den Hoorn: cello en piano; 11 september, Den Hoorn: viool, kla rinet en piano; 18 september, Den Hoorn: piano; 25 september, Oudeschild: viool en Plaatsen vrij bij workshops Er zijn nog plaatsen vrij bij de workshops die zondag 27 mei worden gehouden in het kader van de Dag van het Nationaal Park. Op de Dag van het Nationaal Park, waaraan alle twintig parken in Nederland meedoen, wil de organi satie 'kunst met natuur verbinden, zonder iets aan de natuur te veran deren of toe te voegen'. Er worden worskhops vachtvilten, natuurschilderen en hout bewer ken gegeven en er wordt een filo sofische wandeling gehouden door Al om 7.00 uur stonden de men sen woensdag te wachten voor de Lidl in De Koog, terwijl de officiële heropening pas verricht werd om 8.20 uur. Tegen de tijd dat de opening dich terbij kwam stroomden de mensen massaal toe. Allemaal hoopten zij een minuut gratis winkelen te win nen. De winnaar van de minuut gratis winkel kwam voort uit een loterij die voorafgaand aan de ope- dragen aan mensen die nog volop in het leven staan, maar soms ook aan veel te vroeg overleden men sen. Jari van Maanen kweet zich prima van zijn taak om alles aan elkaar te praten. Na afloop werd door de Texelrunners een inzame ling gehouden. Inclusief de ver koop van speldjes, de opgedragen nummers en het honorarium van Drijver bracht de avond €1713,77 op. De Texelrunners vertrekken zater dag met de boot van 9.00 uur naar Parijs, om daar om 23.44 van start te gaan. Zij zijn te volgen via www. roparuntexel.nl. Riolering Vuurtorenweg Aannemingsbedrijf Tatenhove uit Oudeschild krijgt van de gemeente opdracht om de riole ring van de Vuurtorenweg te vernieuwen. Met het werk is €236.740,- gemoeid, exclusief BTW. Met dat bedrag schreef Tatenhove in bij de onlangs gehouden aanbesteding en was daarmee de laagste. In dit geval gaat het om een rioolperslei ding die aan vervanging toe is, mede omdat de diverse rioolgema len die in de leiding zijn opgeno men storingen vertonen wegens slijtage. Bij de vervanging wordt ook rekening gehouden met de op handen zijnde sluiting van de riool zuiveringsinstallatie van De Cocks dorp. Het afvalwater van heel Texel wordt straks gezuiverd in één grote en geavanceerde installatie in Everstekoog. Het Texels Kunstkwartier. Dit alles rond HetTurfveld in De Dennen. De workshops zijn gratis toegankelijk. Meer informatie en aanvangstijden zijn te vinden op www.npduinen- vantexel.nl. ning gehouden werd. Marjan van Aken uit De Koog werd de geluk kige. Bijgestaan door het perso neel van de supermarkt haastte zij zich om zoveel mogelijk bood schappen bij elkaar te sprokkelen. In totaal pakte ze voor €220,- aan spullen. Met een overvol winkelkarretje ver liet ze de winkel, waarna de Lidl ook open ging voor de andere mensen die buiten stonden te wachten. Naar aanleiding van gebleken knelpunten wordt het parkeer beleid voor de haven van Oude schild bij wijze van proef gewij zigd. Op het hele haventerrein blijft betaald parkeren van kracht, maar zonder aangege ven parkeervakken op de bedrijfshaven, tussen het CIV- gebouw en de hoek bij het droogdok. Door chauffeurs van (bedrijfsauto's die geen vignet hebben, moet daar wel worden betaald, maar hoe ze hun auto neerzetten maakt niet uit. Zo kunnen ze op praktische wijze spullen afleveren en werkzaamhe den uitvoeren ten behoeve van de daar afgemeerde kotters. Op het overige - toeristische - deel De Joan Hodshon wordt opgeno men in de collectie van schip breuk- en juttersmuseum Flora. De voormalige reddingboot komt te staan in een schuur van het museum aan de Pontweg waar eerst oude trekkers stonden. Dat betekent dat de voormalige red dingboot, die een roerige historie kent, na jaren afwezigheid weer zichtbaar wordt voor publiek. De boot stond sinds 2000 in de schuur van Grootelaar, nadat hij bij de boe delscheiding van de jutters aan Flora was toegewezen. Voorheen was de boot onderdeel van de collectie van het toenmalige Maritiem en Jutters Museum (nu Kaap Skil). Flora had al langere tijd plannen om de redding boot in de collectie op te nemen, maar de ruimte daarvoor ontbrak. Doordat jutter Jan Uitgeest een tijdje geleden zijn oude trekkers heeft weggedaan, is die ruimte er nu wel. De Joan Hodshon deed van 1935 tot 1964 dienst als reddingboot in De Cocksdorp. Het schip is vooral bekend van de Engelandvaart die een groep Texelaars ermee maakte in 1945, nadat de Georgische Opstand was uitgebroken. Zij voe ren naar Engeland om bij koningin Wilhelmina hulp voor Texel te vra- Drukte voor voorstelling Tweemaal 180 kinderen genoten dinsdag op Het Turfveld van de theatervoorstelling Bomen of Bezems. Alle kinderen van groep 5 en 6 van de basisscholen waren uitgenodigd in verband met het tienjarig jubileum van het nationaal park. In de aanloop naar de dag was er nog zorgen over het weer, maar het warm met een stralende zon. Vanaf de rand van de vallei hadden de kinderen prima zicht op het stuk, dat zich voor hun ogen ontrolde. Na afloop kregen zij een doe-boek van het nationaal park mee naar huis. De avondvoorstelling, voor een betalend pubiek, werd door ongeveer zestig mensen bezocht. van de haven blijft gebruik van de parkeervakken verplicht, maar er zullen wat vakken worden bijge maakt zodat de capaciteit wordt vergroot. Gehoopt wordt dat daar door minder havenbezoekers hun auto in het dorp neerzetten. Met de wijziging wordt gevolg gegeven aan de wensen van het Texels Ondernemers Platform (TOP) en vooral de Stichting Haven- belangen Oudeschild waarmee de gemeente overleg heeft gehad. Waarschijnlijk komen er in de buurt van de haven ook nog gratis par- keermogelijkheden. Het college heeft daarvoor de IJsdijk op het oog. Ook zullen gratis parkeerplek ken worden aangewezen voor tou ringcars; de bedoeling is dat ook in de andere dorpen te doen. gen. Nadat de jutters het schip in maart 2000 bij het Maritiem en Jut ters Museum hadden weggehaald, stond het in de schuur van Groote laar en kwam het sporadisch buiten. De laatste keer was in 2010 bij de viering van 175 jaar polder Eierland. In 2006 kwam het schip naar buiten als eerbetoon aan Oor Dros nadat hij was overleden. Hij was de laatste nog levende Engelandvaarder. De Joan Hodshon wordt op de nieu we plek onderdeel van een expositie over de KNRM door de jaren heen. Er komen gegevens en foto's van Klaas Uitgeest bij. Er komen ook materialen van de reddingmaat schappij te staan zoals het wipper toestel uit De Koog. Uitgeest: 'Er wordt eveneens een hoekje ingericht voor de visserij in het algemeen en de spullen die ik van Maarten Boon heb overgenomen zijn in de schuur te zien.' Wat de visserij betreft, wil Uitgeest onder meer kisten, drijvers van netten en radioapparatuur laten zien. Ontslag wegens 'niet integer' Een gemeentelijke medewerker is ontslagen wegens niet integer han delen bij het uitoefenen van een nevenfunctie, aldus hebben b en w via een persbericht bekend gemaakt. Het college nam dit besluit na onderzoek door een extern forensisch onderzoeksbu reau. Als toelichting wil de gemeen te alleen kwijt dat het laakbare gedrag van de ontslagen ambte naar in de financiële sfeer ligt. Vergroting zomerhuizen Het college heeft opnieuw inge stemd met de vergroting van enke le recreatiebungalows tot 100 vier kante meter. Deze keer gaat het om Pelikaan- weg 49, Monnikenweg 9 en Cali- forniëweg 195. De afwijkingspro cedure die nodig is om de vereiste omgevingsvergunning te kunnen verstrekken, gaat van start. Haring In visrestaurant 't Pakhuus op de haven van Oudeschild is van zaterdag 9 tot en met zondag 17 juni de haringnegendaagse te zien. Voor deze expositie nodigde Gale rie 14-16 Posthuys Texel acht kun stenaars uit die zich lieten inspire ren doordeHollandseharingtraditie. Tijdens deze derde haringnegen daagse is werk te zien van Anutosh (schilderijen), Yves Beaumont (schilderijen), Jeroen Blok (schilde rijen), Annette Born (schilderijen), Barbara Guldenaar (tekeningen op keramiek), Edith Madou (kerami sche sculpturen), Maurice Christo van Meijel (tekeningen op keramiek en papier) en Marian Smit (papier objecten). Na afloop van de negen- daagse verhuist de expositie naar De Koog, waar hij van zaterdag 22 juni tot en met zondag 15 juli te zien is in Het Posthuys. 'Hoe bevalt het Gemini' Onder de titel Hoe bevalt het Gemini verzorgt de kraamafde- ling van het Gemini Ziekenhuis donderdag 21 juni een voorlich tingsavond voor zwangeren en hun partners. De bijeenkomst vindt plaats in de Zr. Kueterzaal en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Gynaecologen bespreken tijdens deze avond hoe zij de zwanger schap en de bevalling begeleiden. Een verpleegkundige vertelt over de gang van zaken op de verloska mers en de kraamafdeling. Eén van de kinderartsen legt uit wanneer een pasgeborene op de couveuse afdeling moet worden opgenomen. Daarnaast vertelt een verloskundi ge over de thuisbevalling en de poliklinische bevalling. Tot slot worden de aanwezigen rondgeleid over de verloskamers (als er gele genheid is) en de couveuseafde ling. De organisatie noemt de bijeen komst zinvol voor alle zwangeren, want ook een geplande thuisbeval ling kan onverhoopt in het zieken huis eindigen. 'Dan is het prettig als de aanstaande ouders weten wat er gaat gebeuren.' Aanmelden kan (op werkdagen tijdens kan tooruren) bij het Patiëntenservice bureau van het Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696346 of via e-mail psb@gemini-ziekenhuis.nl. Op zoek naar Texelse recepten Het thema van de Markt van de Smaakbelevenis, die zondag 24 juni wordt gehouden bij De Bon te Belevenis aan de Rommelpot bij Den Hoorn, is 'vergeten eten, vergeten technieken, vergeten tradities'. De organisatie roept mensen op recepten in te stu ren. Tijdens deze markt kunnen bezoe kers kennis maken met de bijzon dere grondstoffen die Texel en het Waddengebied rijk zijn en met de producten die hiervan worden gemaakt. Ook worden er work shops en demonstraties gegeven en proeverijen gehouden. In navol ging van Slow Food Ierland wil de organisatie jongere generaties de kans geven eetervaringen te delen met oudere generaties. Dit door het verzamelen van 'vergeten' keuken wijsheden, familierecepten en tech nieken. Mensen kunnen hun favoriete (Texelse) recept(en) inzenden, liefst voorzien van een inleidend verhaal tje en foto. De bedoeling is om uit eindelijk van elk dorp een recept te hebben, die tijdens de markt wordt bereid en geproefd. Recepten (en de verhalen erachter) kunnen tot 13 juni worden gestuurd naar info@lan dgoeddebontebelevenis.nl. Marjan van Aken (helemaal links) wordt tijdens de minuut boodschappen geholpen door het winkelpersoneel. (Foto Job schepers)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8