Vraaggestuurd OV moet verkeersdruk verminderen TEXELSE 9 COURANT Glasbak bij Jan Dirksoord terug SBB met tegenzin over tot verkoop Aandacht voor rust op Razende Bol VRIJDAG 25 MEI 2012 De glasbak bij Jan Dirksoord in Den Burg is terug. De gemeente haalde hem een week geleden weg, maar op verzoek van De Gollards staat hij sinds woensdag weer op zijn plek. (Foto Jemen van Hattuml De glasbak bij Jan Dirksoord in Den Burg is terug. De gemeente heeft hem woensdag herplaatst, nadat hij een week geleden was weggehaald. Texel 2010 en D66 hadden het col lege opgeroepen de bak terug te plaatsen en zij kregen woensdag avond tijdens de raadsvergadering van wethouder Edo Kooiman (grondgebied) te horen dat de bak sinds woensdag weer terug is. De kosten van die glasbak worden nu betaald door De Gollards. Volgens een woordvoerder van het zorg centrum is dat praktischer voor de eigen huishouding en bewoners en meteen een service voor de omge ving. Het verminderen van het aantal glasbakken op het eiland van 40 naar 24 hield woensdagavond de gemoederen bezig in de gemeen teraad. Wethouder Kooiman legde uit dat de gemeente met een aan tal oude bakken zat en daardoor voor de keus kwam te staan of er nieuwe moesten worden aange schaft. Besloten werd dat niet te doen en op zogeheten onrenda bele plekken de glasbak weg te halen. Meespelend bij die keus was ook dat de glasbakken door een andere afnemer worden geleegd en dat is duurder dan voorheen. De pijn bij de raad bleek uiteindelijk vooral te zitten in de afwezigheid van een afvalstoffenbeleidsplan dat al een paar jaar in de maak is. Kooiman sprak de hoop uit dat dat plan eind dit jaar aan de raad wordt voorgelegd. Het kon echter ook 2013 worden. Joop Groeskamp (Texels Belang) nam het op voor de wethouder en merkte op dat ner gens in beleidsstukken is vastge legd hoeveel glasbakken er moe ten zijn en waar die moeten staan. Nils Lely (PvdA) deed de wethou der de suggestie beter te commu niceren over het verdwijnen van glasbakken. 'Mensen denken nu "hee, mijn bak is weg". Als je dat bij een kat doet, blijft die ook naar de hoek gaan waar zijn bak altijd stond.' Een motie van Texel 2010 en D66 om het college aan te sporen de 16 verdwijnende glasbakken te laten terugkeren, kreeg onvoldoende steun. Groeskamp merkte op dat de motie slordig was opgesteld. Het college werd onder meer opge roepen 'over te gaan tot een her overweging van het besluit om de 16 glasbakken te verwijderen.' Vol gens Groeskamp zou zijn herover weging meteen gemaakt kunnen worden, waarna het college tot de conclusie zou komen dat het goed besluit was geweest. Het lukte D66 en Texel 2010 niet een onder grondse glasbak aan de Vuurvlin der in De Volmolen te behouden. Wethouder Kooiman zei dat die bak naar één van de dorpen gaat. De bak, die een paar jaar geleden werd geplaatst, staat op een plek waar er nauwelijks gebruik van wordt gemaakt. Veel rijders bij motorcross Ongeveer 85 crossers deden zondag op de baan in Eierland mee aan de vierde clubcross van de MAB. Er was een grotere opkomst doordat de clubcross werd gecombineerd met een competitiewedstrijd van MON Noord-Oost. Door enkele technische problemen ging de cross wat moeizaam van start. Toen de storing eenmaal met hulp van vele handen was opge lost, kregen de crossers met een ander probleem te maken, regen. Het duurde even voor ze doorkre gen hoe leuk het is als de baan een beetje nat werd. Maar toen ver dween de sombere sfeer ook direct. In verband met de omstan digheden werden andere lijnen gereden, waardoor de manches direct een stuk interessanter wer den. Verkiezing beste Vlinderwinkel groepsverblijf Eilandcompetitie Op initiatief van RECRON, de landelijke vereniging van recre atieondernemers, is op 1 mei de verkiezing voor de beste groeps- accommodatie van start gegaan. Gasten kunnen tot en met 15 oktober een stem uitbrengen. Stemmen voor de verkiezing 'Groepsaccommodatie van het Jaar 2012' kan via www.recron.nl/ groepen. De winnende accommo datie wordt in november bekend gemaakt. RECRON heeft dit jaar de criteria aangepast, waardoor ook kleinere accommodaties kans maken om te winnen. Voorwaarde om een stem uit te brengen, is dat de stemmer zelf in de accommodatie moet hebben verbleven. Uit alle ingediende stemmen wordt een winnaar getrokken die €100,- korting krijgt bij een verblijf in de winnende accommodatie. De verkiezing is bedoeld voor alle RECRON-leden met een groepsaccommodatie. Programma dinsdag 29 mei Veld A 19.00 PFB-Interieurbouw Warmmop 19.45 Warmmop-Vlinderwinkel PFB 20.30 Autocentrale-Pepermolen Randstad 21.15 Paal 28/Krim-Randstad Pepermo- Veld B 19.00 Krim-Tevoko (j) SVC 19.45 SVC-Salique Krim 20.30 Wessels-IBS/Oele/Schoo A 21.15 Alektraon-Mantje Veld C 19.00 Bar S-Expotise Kobeko 2 19.45 Kobeko 2-Klif 23 Bar S 20.30 Timmer*s-De Rog Klif 23 Uitslagen: Slagerij Moorman en de Boer -Tevoko Jeugd 1-2; Texelse Autocentrale -NIOZ 1 0-3; Imares -Albert Heijn 2-1; IBS/Oele/ Schoo -Interieurbouw Texel 0-3; Albert Heijn -Interieurbouw Texel 1-2; Falcon - Mantje 1-2; Ecotiem -NIOZ 2 1-2; Alektra- on Bliksemwerken -Rabobank 1-2; De Kapper -SVC 1-2; Tevoko Jeugd -De Krim 2-1; Slagerij Moorman en de Boer -De Kapper 2-1; Expotise -Bar Sportief 1-2. Rijksvastgoed- en ontwikkelings bedrijf (RVOB) van het ministerie van Financiën. De eigenaren van de 14 huizen krijgen deze week een brief over de mogelijkheden tot aankoop. Volgens Van der Spek is het de bedoeling dat alleen grond wordt verkocht die bij een woning in gebruik is en dat overig natuur gebied zoveel mogelijk bij SBB blijft. In een verklaring op de website van SBB stellen Texelse medewerkers van de organisatie dat zij de beslis sing lastig te accepteren vinden. 'Lange tijd is vanuit onze betrok kenheid, verantwoordelijkheid en zorg voor het Texelse landschap voor een andere lijn gekozen. Nog kort geleden kreeg Staatsbosbe heer tijdens een door de Rotary georganiseerde avond van Maar ten van Rossem complimenten voor het gekozen beheer en bescherming van de duinen.' Staatsbosbeheer gaat alsnog over tot de verkoop van erf pachtgrond onder veertien woningen. Het gaat om grond die Staatsbosbeheer aanvanke lijk niet had willen verkopen. SBB zegt met de verkoop een ein de te willen maken aan een 'einde loze discussie', maar is het er zelf absoluut niet mee eens. De veer tien woningen staan volgens SBB 'in of vlakbij bijzondere en kwets bare eilandnatuur'. De medewer kers van SBB op Texel maken zich zorgen over wat er in de toekomst gaat gebeuren als de te koop aan geboden grond geen eigendom van Staatsbosbeheer meer is. 'De kans is groot dat de huidige bewoners geen gekke dingen gaan doen', aldus woordvoerder Erik van der Spek, 'maar we weten niet wat toekomstige nieuwe eigenaren zullen doen. SBB heeft geen zeg genschap meer als de grond wordt verkocht. Als we het dan ergens niet mee eens zijn, moeten wij net als iedereen een bezwaar indienen als een bouwvergunning wordt afgegeven.' De betreffende wonin gen op beeldbepalende plekken als de duinen van De Koog, Sebastopol, bij het Alloo en Loods manduin. 'We hopen in de toe komst goed te kunnen samenwer ken met de nieuwe eigenaren van de woningen om het unieke Texel se aangezicht te blijven bescher men.' Het te koop aanbieden van de grond onder de 14 woningen bete kent dat nu in totaal van 37 panden en objecten de grond aan de pach ter wordt aangeboden. Er blijven twee woningen staan op de lijst van huizen waarover SBB en het college van mening verschillen. In 19 gevallen heeft SBB bepaald dat de erfpachtgrond per definitie niet worden verkocht. De verkoop wordt verricht door het Moderne communicatietechnie ken zullen een belangrijke rol spelen bij het in actie komen van openbaar vervoer als de reiziger daarom vraagt. Op een centraal punt geven beeldscher men aan wat er aan beschikbare bussen, busjes, taxi's en ander vervoer op het eiland rondrijdt. Op verzoek kan dan een ver voermiddel met de juiste capa citeit dat het dichtst in de buurt is naar de klant worden gediri geerd. De werkgroep Beter Openbaar Vervoer Texel (BOVT) is op bezoek geweest bij transportbedrijf AB in Oudeschild dat precies bijhoudt waar de honderden vrachtauto's zich in Europa bevinden en daar mee contact onderhoudt, zodat de auto's letterlijk kunnen worden bij gestuurd. Volgens hetzelfde prin cipe moet het vraaggestuurde Texelse openbaar vervoer werken. Een klant die van vervoer gebruik wil maken, kan dat kort of lang tevoren kenbaar maken per tele foon, app of op een andere manier, en verneemt dan direct waar en wanneer hij kan instappen. De initi atiefnemers verwachten een belangrijke bijdrage van bedrijven en instellingen die toch al regelma tig met busjes of ander vervoer personeel, gasten, patiënten en klanten naar de boot, de fysiothe rapeut, hotel of een andere bestem ming halen en brengen. Bijna altijd zijn er in zo'n busje nog plaatsen vrij zodat mensen die in de buurt van de route zitten, kunnen worden opgepikt. Het ontwikkelen van de benodigde software is een kost bare operatie, maar met de financi ële steun van de provincie lijkt dat geen probleem. Jaap Boon, die met Arnold Lange- veld, Iwan Groothuis en Co Vinke in de werkgroep BOVT zit die effec tief wordt ondersteund door Bert Dennenberg van de gemeente, denkt dat het systeem ook goed is voor het toerisme. Het moet moge lijk zijn dat een Texelbezoeker al bij het reserveren van zijn accommo datie of het bestellen van zijn boot kaartje zijn vervoer op het eiland regelt. Ook voor de leefbaarheid van de dorpen is het systeem van belang. Met uitzondering van de route veerhaven-Den Burg-De Koog laat het busvervoer tussen de verschillende woonkernen van Texel nu veel te wensen over, zodat de mensen al gauw de auto pak ken. Het gemeentebestuur is enthousi ast over de plannen. Wethouder Eric Hercules: 'Ik ben nu al ape trots hoewel er nog veel moet gebeuren. Dit is niet eerder ver toond!' Jeugd maakt kennis met sport Kinderen de kans bieden kennis te maken met een breed aanbod aan sport en de drempel naar sportbeoefening verlagen. Dat is de opzet van de Jeugdsport- pas, waarvan leerlingen uit de groepen 7 en 8 van de Texelse basisscholen in de periode van 6 juni tot en met 8 juli gebruik kunnen maken. Deelname kost €5,- en is vrijblijvend, al kunnen deelnemers na de kennismaking uiteraard lid worden van de club die de lessen aanbiedt. Kinderen kunnen kiezen uit vijf sporten. Lust for Sport uit De Waal verzorgt bootcamp, speelse bewe gingsvormen in het bos. Op de banen aan de Emmalaan in Den Burg worden tennislessen gegeven door trainers van tennisvereniging Deuce. Ferdinand Mulder van One Team Texel brengt kinderen de beginselen van de triatlon bij. Daar bij wordt in zwembad Molenkoog getraind op zwemmen en op Sport park Zuid in Den Burg op fietsen en lopen. Fietsen mag op een gewone fiets. Ter afsluiting is er op zaterdag 30 juni een minitriatlon. Bij Golf- school De Texelse op vakantiepark De Krim worden introductielessen golf gegeven. En bij de Cocksdor- per Kustzeilvereniging bij paal 33 kunnen kinderen kennismaken met zeilen. Deelnemers moeten zelf een wetsuit meenemen. Kinderen kunnen zich opgeven door middel van de briefjes die op school zijn uitgereikt of bij Sport service Texel, tel. 322815 of e-mail sportservicetexel@texel.com. Om ervoor te zorgen dat de Razende Bol een gebied van rust en stilte blijft, zijn Rijkswa terstaat, Landschap Noord-Hol land, de Nederlandse Kitesur- fers Vereniging en Vogelbescherming een voorlich tingscampagne voor waterspor ters begonnen. Hij wordt wel het nieuwste Wad deneiland genoemd, maar de Razende Bol loopt af en toe nog onder water. Toch is het een rustige plek waar in de winter grijze zee honden en in de zomer gewone zeehonden hun jongen werpen. Rust is daarom van groot belang en de noordkant van de Bol is dan ook niet toegankelijk voor publiek. Op andere delen, vooral aan de noordoostzijde, broeden vogels. Dwergsterns, die vlak langs de waterlijn in een kolonie broeden, en plevieren, die hun eieren tussen wat schelpen leggen. Met de voorlichtingscampagne moet voorkomen worden dat men sen zomaar een klapstoel naast het nest van een plevier of stern zetten. Want ook voor waterspor ters is de Bol een aantrekkelijk gebied. Er is een folder gemaakt, voorzien van een kaart en bos wachters zullen de bol bezoeken om ter plaatse voorlichting te geven en bezoekers te vertellen over de vogels en de zeehonden. De cam pagne is voorbereid is samenwer king met iemand die de wereld van de kitesurfers goed kent. De folder met een kaart is aan te vragen bij Landschap Noord-Holland, tel. 088-0064455 of via www.land- schapnoordholland.nl/razendebol. Achter de schermen Beslommeringen Zon, zee, ontspanning, niks doen, luieren. Het moet deze dagen heer lijk zijn om als recreant op Texel te vertoeven en even weinig beslom meringen aan het hoofd te hebben. Alhoewel? Een bezoek aan de Bezwarencommissie afgelopen woensdagmiddag maakte me weer eens duidelijk dat ook een recreatief verblijf op het eiland zo zijn sores kan hebben. Een aantal huiseigenaren van Beach Park Texel in De Koog zat klaar op het gemeentehuis om bij de Bezwa rencommissie de degens te kruisen. Aan de ene kant vertegenwoordi gers van de vereniging van eigena ren en aan de andere kant een huisjeseigenaar (geen lid van de ver eniging) die de laatste tijd in het nieuws kwam, omdat hij een dienst woning op het park wilde bouwen. Dat hij en de vereniging van eigena ren niet geheel op één lijn liggen, was al duidelijk en werd nog maar eens onderstreept op de zitting. De hoeveelheid meegenomen paperas sen verraadde dat de heren elkaar niet voor het eerst troffen bij een oordelend orgaan en dat het ver moedelijk ook niet de laatste keer zal zijn. De inzet was deze keer niet de omstreden dienstwoning waarvan de rechter al heeft gezegd dat die niet door mag gaan, maar een zwembad en hopen grond. Beide aanwezig op een perceel van de man die de dienstwoning wilde bou wen en beide met verve bestreden door de vereniging van eigenaren. Even bekroop me de twijfel of ik er juist aan had gedaan met pen en kladblok af te reizen naar de zitting. Ik neem graag een hoop mee in de krant, maar er zijn grenzen. Edoch, het was toch leerzaam om te blijven voor een kort inzicht in de problema- tieken. Zo mocht ik al snel getuige zijn van een discussie over de vraag of het gewraakte zwembad nou een meter te hoog was geworden (aangevoerd door de ene partij) of (aangevoerd door de andere partij) een meter voorbij de in de vergunning aange geven plek lag, waardoor het college een gewijzigde vergunning had afge geven. Een concreet antwoord bleef uit. Het hoge woord liet niet lang op zich wachten: de eigenaar van het gewraakte zwembad had het gevoel dat de vereniging van eigenaren een beetje met een pesterij bezig was. 'Leden van de vereniging staan ze wel toe om een zwembad te heb ben.' De vertegenwoordigers van de vereniging van eigenaren zeiden op hun beurt een gevoel van 'jennen' te krijgen over de hopen grond die al een tijd op het perceel van hun opponent liggen. Dat was de twee de kwestie die ter tafel kwam; de vereniging van eigenaren vindt dat het college handhavend moet optre den tegen de grond. Volgens de vereniging van eigenaren zijn huisjes die uitkijken op de grond slecht ver huurbaar en gaat het ten koste van de reputatie van het park. Hier kwam vervolgens de vraag cen traal of er nou sprake was van opslag van grond voor toekomstige bouw activiteiten of dat de grond op het perceel lag om een tuin aan te leg gen. De vereniging van eigenaren vond het eerste, het college het tweede. Ook op deze vraag was een concreet antwoord niet direct voor handen. Foto's gingen rond, waarna één van de aanwezigen opmerkte toch niet direct een tuin in de getoon de grond te herkennen. Voorzitter Hans Roeper hield met zijn kunde en ervaring het hoofd koel en leidde alles in goede banen. Ook de elkaar bestrijdende partijen hielden het net jes, maar het venijn was duidelijk voelbaar. De zfttiing riep toch de vraag op hoe dergelijke onderlinge geschillen vallen te rijmen met een ontspannen, recreatief verblijf op Texel. Een vraag waarop ik, om in stijl met de voorgaande vragen te blijven, geen concreet antwoord kan bedenken. Jeroen van Hattum

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9