texbjvgssda.nl |L— TEXEL VAKANTIEKRANT Woensdag 6 juni Kaasboerderij 09.30 uur. Bezoek Kaasboerderij Wezenspyk. Maak een rondje over het erf, aai de kalfjes, bekijk de stal, inforuimtes en kaasma kerij. Winkel open 09.30-17.00 uur. Zaterdag 9 juni Zwitserleven Ronde om Texel Tussen 11.00 en 12.00 uur start bij Paal 17 de 35ste Zwitserleven Ronde om Texel. Om 20.00 uur begint bij Paal 17 het feestpro gramma in de tent met het Feestteam, Jeroen van der Boom en DJ Rose. Ook kan de EK-wedstrijd Nederland - Denemarken live wor den gevolgd. Entree gratis. Donderdag 14 juni Bierbrouwerij 13.30 uur. Schilderweg 214 (tussen Den Burg en Oudeschild). De Texelse Bierbrouwerij is open van 13.30-18.00 uur. Rondleidingen om 14.00 en 15.00 uur. Toegang met consumptie €7,50, t/m 15 jaar €4-, Tel. 0222-320325. Zondag 17 juni Oestertocht 13.30 uur. Lancasterdijk bij monument Het Dijklichaam. Oester- tocht van 1,5 uur langs de waddendijk, prijs €17,50 p.p. incl. drankje, stokbrood en oesters. Opgave en info: info@oestersenmeer. nl of 06-12808495. Woensdag 20 juni Paardentram 10.00 uur. Roggeslootweg 6. De Texelse Paardentram vertrekt voor een rondrit vanaf Vakantiepark De Krim. Bij voldoende deelname, reserveren 06 36251093. Prijs €12,50. Zaterdag 23 juni Comedians 20.30 uur. Theater Restaurant Klif 12. Een avondvullend program ma met bekende comedians die hun sporen verdiend hebben. De Master of Ceremony warmt de zaal op en kondigt alle stand-up comedians aan. Prijs €14,-. Maandag 25 juni Keramiste 11.00 uur. Novalishoeve. Expositie keramiste Marjolijn Tuntelder- Reeder. Zij haalt haar inspiratie uit de natuur en maakt gebruik van de stooktechniek raku stoken. Donderdag 28 juni Huifkartocht 10.00 en 14.00 uur, ma t/m za vanaf de Nikadel. Huifkartocht met de Jan Plezier, getrokken door Belgische Trekpaarden over strand, duinen en Slufter. Reserveren 06-20097793. Prijs €15,-. Zaterdag 30 juni Island Samba 18.00 uur. Island Samba #9, het grootste Texelse dansfeest op het strand van Paal 17. Dit jaar met Housequake van Erick E en Roog. Minimum leeftijd 18 jaar, ID verplicht! Prijs €25,- Woensdag 4 juli Slufter Om 11.00 uur neemt de boswachter u mee door de zoute kreken van De Slufter. Info bij Ecomare 0222-317741, boeken via www. ecomare.nl. Kosten €8,75, tot 12 jr €5,-. Stenen beelden op Texel Gewichtige kunst, te zien aan de Volharding nabij De Cocksdorp en op andere plekken op Texel. Kunstenaar Ton Kalle plaatst 24 kunstwerken op het eiland, gemaakt van basaltsteen en zwerfkeien. De grootste kei van het werk aan de Volharding nabij De Cocksdorp weegt bijna acht ton. Kalle plaatst zijn stenen kunstwerken op verschillende plekken op het eiland. De beelden zijn te bezichtigen tot 21 september via twee speciaal gemaakte fietsroutes. Meer informatie in de Vakantiekrant op pagina 5. Excursie Waal en Burg De weiden kleuren prachtig door de paarse harlekijn en brede orchis, rode veldzuring en de gele bloemetjes van de ratelaar en boterbloem. Twee vrijwilligers van Natuurmonumenten vertellen enthousiast over wat de groep tegenkomt tijdens de excursie. In 1909 was 7 hectare van de polder Waal en Burg het eerste gebied dat werd aangekocht op Texel door Natuurmonumenten. Het is nu 400 jaar geleden dat de polder defi nitief werd ingepolderd door de aanleg van de ruige dijk. De invloed van de zee is nog goed te zien in het landschap met zoutminnende planten zoals zeekraal en schorrenkruid. Het totaalplaatje van dit natuurgebied is prachtig. Door de polder Waal en Burg loopt een wandelroute van onge veer 5,5 kilometer. Meer informatie in de Vakantiekrant op pagina 13. Texel ligt midden in Nederlands laatste wildernis, de Wadden. Het door UNESCO als werelderfgoed bestempelde natuurgebied is kraamkamer, schuilplaats en onuitputtelijke voedselbron voor vogels. Tijdens een unieke fietstocht van 12, 30 of 35 kilometer kunt u genieten van rust, ruimte en ongerepte natuur. De fietstocht voert u langs de meest vogel- rijke gebieden van het eiland, door het Hoge Berg Gebied en door Het Lage Land van Texel. Het keerpunt van de fietsroute is natuurgebied Utopia en De Schorren. De uitgestrekte kwelders zijn broedplaats en voedselbron voor tienduizenden vogels. Vergeet uw camera niet! Lees verder in de Vakantiekrant op pagina 19. Fietsen door de kraamkamer Markt van de Smaakbelevenis Zondag 24 juni is de Markt van de Smaakbelevenis bij Landgoed de Bonte Belevenis aan de Rommelpot nabij Den Hoorn. Het thema van dit jaar is 'Vergeten eten, vergeten technieken, vergeten tradities'. Texelaars wordt gevraagd hun vergeten recepten op te sturen. De Markt van de Smaakbelevenis is een samenwerking tussen Slow Food Texel, Het Wilde Keukentje en Landgoed de Bonte Belevenis. De dag bestaat uit kookworkshops, demonstratie schapen scheren, geur- en speurroute, vergeten groente-bingo, gerookte vissies, Texelse dorpenlunch, verkoop planten en kruiden, de lekkerste Texelse recepten en nog veel meer! De entree bedraagt €2,50 per persoon. Lees verder in de Vakantiekrant op pagina 30. pteAieflexelseeomatU'.iU' I qefieagetv van j^6,!sf-*Vo"BAyr Plat op je rug liggen om 'uut te poeste' Beuling is worst. Hoe en wat en waarvan deze worst gemaakt is, daarover zijn de bronnen het niet eens, maar het zijn allemaal termen die te maken hebben met de varkensslacht, van oudsher een feeste lijke gebeurtenis in plattelandsgebieden. Net als bij '(Ouwe) Sunder- klazen', 'meierblissen' of 'Sintemaarten', spreekt hieruit de Texelse gewoonte om van een bezigheid een werkwoord te maken. 'Beulin gen' was namelijk niets meer of minder dan het houden van een feestelijke maaltijd, te houden in de slachttijd, waarbij buren bij elkaar op visite gingen en waarbij een speciaal gerecht, 'beulegort' werd bereid. Omdat veel andere dingen niet geschreven mochten worden, deed de Texelsche Courant in 1941 een oproep aan de lezers, om woorden en uitdrukkingen uit het Tessels dialect in te sturen. Het complete archiefstuk staat op pagina 23 van de Vakantiekrant die vandaag verschijnt. TEXEL Vakantiekrant is mede tot stand gekomen door de medewerking van: Ayur Priya Bakker Tin Bert Keijsi i Onderhoud Vakslager VillaverhuL I boter op een salade van ossentong, I geserveerd met kappertjesjus Voorbeeld ingrediënten: H 2 rogfilets gefileerd van de vleugel 1 200 gram ossentong, gegaard en daarna dun gesne- I den I 4 stuks witte of groene asperges blancheren, daarna I snijden 1 appel: Granny Smith geraspt S 1 stuks venkel dun gesneden Eerste deel bereiding: Snijd de filets in vier gelijke porties en breng op smaak met citroenzout. Verhit de pan, voeg de boter en de helft van de citroenolie toe. Bak de Rog aan één kant goud bruin, draai hem om en haal hem dan snel weer uit de pan en laat hem rusten op een ovenvast plateau. Het complete recept staat op pagina 35 van de Vakantiekrant die vandaag verschijnt.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10