AGENDA TEXELSE yjcOURANT Rob Kooiman: 'de fietsenman om de hoek' Goed contact met de klant als sterk concurrentiemiddel TAXI 7 F.K FL DONDERDAG 31 MEI 2012 Piet en Rob Kooiman: 'Het internet biedt geen service. Rob Kooiman voelt zich een beetje als 'de kruidenier om de hoek', voor wie het moeilijk con curreren is met de groothandel en het internet, maar die er door goed contact met de klant en een uitstekende service nog steeds in slaagt een boterham te verdienen. Dat is vijftig jaar nadat vader Piet het bedrijf Kooiman Tweewielers begon. De geschiedenis van het familiebe drijf begon in 1962 en zelfs al wat eerder. Eigenlijk was het de opa van Rob, Rein Kooiman, die aan de wieg ervan stond. 'Hij had een melkauto en een taxi en was iemand die altijd handel zag. Hij had bedacht dat we een fietsen stalling moesten beginnen. In onze schuur aan de Schoonoordsingel, waar we nog steeds zitten. De toe risten uit De Koog kwamen via deze kant Den Burg binnen en daar konden we iets aan verdienen, had hij bedacht. Het werd niks, maar toeristen kwamen al wel snel om een huurfiets. Die hadden we niet. Toen de tweede toerist kwam had den we die nog steeds niet, maar voor de derde had hij er wel één. Hij verhuurde gewoon zijn eigen fiets en later ook die van zijn vrouw en van een tante en van een oom. Binnen een paar dagen had hij tien fietsen. En op het eind van het sei zoen had hij duizend gulden ver diend. Dat was een heel bedrag in die tijd.' Vader en zoon Kooiman gebruikten de verdiensten om er nieuwe fiet sen van te kopen. 'Tien voor hon derd gulden per stuk. Van het merk GOMO, van Godijn en Modder, een bedrijf in Alkmaar dat perfecte fiet sen verkocht. Het was alleen een probleem om onderdelen te kopen, aangezien we geen dealer waren. Via Bram Bakelaar, die ze Bram de Pruis noemden, kon ik aan oude voorvorken komen. We waren in die tijd de enige niet-fietsenhande- laar die fietsen verhuurden. Nu doet iedereen het.' Dankzij een advertentie in de Hel- derse Courant kwam Piet Kooiman in contact met een groothandel in Noord-Scharwoude. Op voorwaar de dat de fietsen aan huis werden bezorgd, kocht hij er tachtig. 'Het was een mooie partij, van een pri ma kwaliteit. Aan het eind van het seizoen heb ik zelf een advertentie gezet. En wat denk je? Ik heb ze alle tachtig op één dag verkocht. Voor hetzelfde geld als waarvoor ik ze gekocht had. De huuropbrengst kon ik zo in mijn zak steken. Het jaar erop wilde ik het nog eens zo doen, maar toen was de kwaliteit al een stuk minder.' Het bedrijf groeide gestaag. Op zeker moment had Kooiman zo'n driehonderd fietsen. Een deel ervan verhuurde hij via depots bij de jachthaven en bij Modestia, een boerderij in Eierland waar Duitse een Nederlands bedrijf dat fietsen maakte. Later werden we het voor Sparta en nadat Cees Ran was gestopt ook voor Batavus.' Vanaf 1992 verkochten de Kooi mannen ook brommers. Piet: 'Ik liep over de fietsenbeurs in de RAI, toen ik de stand van Tomos zag. Verrek, dacht ik, dat is een mooi brommertje. Toen ik bij die dame erachter informeerde, vroeg ze me waar ik vandaan kwam. En toen ik kinderen uit sociaal lagere milieus vakantie vierden. 'We verdienden goed, maar het was een bult werk om die fietsen allemaal te onder houden. Dat deed ik naast mijn werk als buschauffeur. Een pro bleem ontstond toen mijn baas zei dat ik maar op de tour moest. Ik was regelmatig vier, vijf dagen weg met scholen en clubs. Ik ben over al geweest, tot in Parijs aan toe. Hartstikke leuk, maar thuis was het smoordruk. Lies, mijn vrouw, moest keihard werken om de hele boel te runnen. Na een tijdje zijn we gestopt met de jachthaven en Modestia. Het werd gewoon te gek.' In 1989 werd zoon Rob mede eigenaar. Dat was aanvankelijk niet de bedoeling. Rob had Duits en Nederlands gestudeerd aan de lerarenopleiding in Amsterdam en na vervangende dienstplicht te hebben gedaan gesolliciteerd op de Texelse scholengemeenschap. Hij werd echter afgewezen. 'Tij dens het sollicitatiegesprek werd me gevraagd wat ik voor plannen had. De grammatica erin pompen, zei ik, want dat vond ik belangrijk. Maar ik kreeg te horen dat ze dat helemaal niet meer deden op school. Daarna ben ik de fietsen ingerold.' Kooiman junior besloot de zaken goed aan te pakken en alle beno digde diploma's te halen. Eerst voor het vak van handelaar in en reparateur van fietsen, later ook voor brommers en motorfietsen. 'Zonder papieren kun je geen dea ler worden. En dat wilde ik wel. Al snel werden we dealer van Union, Texel antwoordde, zei ze meteen: wilt u dan geen dealer worden? Dat moesten we maar doen, heb ik gezegd.' Twee jaar eerder hadden Piet en Rob Kooiman na een tip van col lega-ondernemer Aad van Liere het fanfaregebouwtje van KTF aan de nabijgelegen Witte Kruislaan gekocht. Een goede tip, want het boetje aan de Schoonoordsingel dat ze voor vijfentwintig gulden per maand van een buurvrouw huur den, was al snel te klein voor alle huurfietsen. 'We hebben een zol der in het nieuwe gebouwtje laten maken en met een elektrische takel konden we de fietsen zo in de nok hangen. We konden er wel vijfhon derd fietsen kwijt en een groot voordeel was ook dat ze er droog hingen.' Ondanks alle voordelen verkoch ten ze het gebouwtje vier jaar later weer. 'We hadden er ook een showroom, maar volgens het bestemmingsplan mochten we er geen fietsen repareren en ook niet verkopen. Als een klant daar een fiets uitzocht, moest-ie 'm in de werkplaats in de Schoonoordsin- museumstuk WAT IS DIT? gel afrekenen. Dat werkte niet.' Ondertussen hadden de Kooiman nen hun oog laten vallen op de oude schuur van overbuurman en melkboer Nan Huisman. 'Ik ging naar makelaar Jan Duin en zei: ik weet niet wat ik hier kom doen, want ik wil wel kopen, maar heb geen geld. We zijn nog van het soort mensen dat niks koopt als je daar geen geld voor hebt. Maar Jan zei: waarom verkoop je het fanfaregebouw niet?' Zo gezegd, zo gedaan. En meer dan dat. Want nadat was gebleken dat de gemeenteraad wel wilde meewerken, werd ook het huis van Huisman gekocht, grondig opge knapt en bij de schuur getrokken. 'We hebben nu alles om de deur: de winkel en de werkplaats aan de ene kant en de opslag aan de andere kant van de Schoonoord singel.' De afgelopen jaren is er het nodige veranderd in het bedrijf. In 2009 werd de firma een eenmansbedrijf. Sindsdien is de nu 51-jarige Rob de eigenaar. Piet trok zich terug, maar hoewel hij inmiddels 80 is, is hij nog vrijwel dagelijks in de werk plaats te vinden om zijn zoon hand en spandiensten te verlenen. 'Zolang ik het doen kan, vind ik het leuk. Het is een goed bedrijf en ik houd van contact met mensen. Dat had ik op de bus ook.' Rob valt hem bij: 'Contact met klanten is leuk. Ik voel me ook een beetje een kruidenier, waar je altijd en voor alles terecht kunt. Ik ben de fiet senman om de hoek.' De Kooimannen hebben de goede contacten ook hard nodig in de concurrentiestrijd met internetbe drijven. 'De mensen moeten je iets gunnen. En het is een kwestie van service. Dat biedt het internet niet. Als je bij ons komt met een lekke band, proberen wij 'm dezelfde dag nog te plakken. En mensen die slecht ter been zijn, krijgen een elektrische fiets mee tot hun eigen fiets weer klaar is. Daardoor heb ben wij nog niet zo'n last van inter net. We zijn wel iets duurder, maar voor dat extra geld koop je als klant service.' Kooiman Tweewielers bestaat deze maand een halve eeuw. Een groot se jubileumviering komt er niet, maar zaterdag 2 juni vieren de Kooimannen hun verjaardag op gepaste wijze met een open dag, die duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Vanaf 12.00 uur bestaat de moge lijkheid een testrit op een elektri sche fiets van Batavus te maken. Rob: 'De opmars van de elektri sche fiets is een jaar of zes gele den begonnen. Nu vormt die fiets de hoofdmoot van alles wat we verkopen. Je ziet dat overal. Brom mers en Spartamets worden bijna niet meer verkocht. Wij hebben nog een tijdje scooters in de winkel gehad, maar daar zijn we mee gestopt. Scooters vragen veel Wat vindt u? Frisfeesten Vorige stelling: De gemeente verstrekt 2100 euro subsidie aan discotheek De J'elleboog in Den Burg, voor het organiseren van drie alcoholvrije 'frisfeesten' voor de jeugd. Vindt u dit terecht? meer sleutelwerk, waardoor ik steeds in tijdnood was. Je moet nu eenmaal keuzes maken. Boven dien is het bedrijfstechnisch veel handiger. Je moet je specialiseren. Mensen die om een scooter komen, stuur ik door naar collega's. Zo houd je allemaal werk.' de firma Kooiman in de jaren Op de achterkant Deze foto werd gemaakt bij schip breuk- en strandingmuseum Flora aan de Pontweg. De vraag is natuurlijk wat hier is afgebeeld. Onder de goede inzendingen wor den twee toegangskaartjes voor het museum verloot. Antwoorden kunnen gestuurd worden naar prijs vraag@archieftexelsecourant.nl. Het vorige week afgebeelde voor werp, uit de collectie van de Oud heidkamer, was inderdaad een rasp. Maar niet, zoals veel werd gedacht, een nootmuskaatrasp. a.Ja, het is belangrijk dat de jeugd leert feesten zonder alcohol. En dat mag best wat kosten. (36%) b.Nee, De J'elleboog is bedrijf en een frisfeest avond. (61 c.Geen mening. (3%) Nieuwe stelling: Het is terecht dat wederverkopers van de Texelse parkeerkaart daar een vergoeding voor krijgen. Zaterdag 2 juni - uitverkocht Diner Cabaret nieuwe show 4-gangendinerincl. show «49,50 Zaterdag g juni -19.00 uur Diner Cabaret nieuwe show 4-gangendinerincl. show «49,50 Zaterdag 16juni -19.00 uur Diner Cabaret nieuwe show 4-gangendinerincl. show «49,50 Zaterdag 23 juni - 20.30 uur Stand-up Comedy Night Scherpe humor, actueel en veel interactie met het publiek. Entree «14,00, voorstudenten en scholieren tg,50! Speciaal 'comedydiner' vooraf mogelijk, gewenst Ook voor lunch en a la carte! Men In Black 3 3D Black 3. zijn Agents J (Will Smith) en K terug de tijd. J heeft In zijn 15 Jaar bij zelfs geen aliens, teiughoudende partner. intouchables De veelgeprezen VHIjonalr Phllllpe en de jonge Immigrant paden kruisen, zet deze ontmoeting op zijn kop Dr. Seuss' De Lorax En Het Verdwenen Bos 3D rami 11e Despicable Me/Verschilkkell|ke Avengers 3D Effe... verjaardagsfeestje in Cinema Texel! Cinema Texel kun Je een compleet verzorgd Effe... verjaardagsfeestje geven €10,50 p.p.jlncl film) (Min welkomsfdrankje genodigden |e vragen of wil je reserveren? Mali dan naar |an.boon@clnematexel.nl el.nl I Parkeren: P6 Vogelenzang WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer 0222 Kort,n9 met voordeelpas 315555 www.taxitexel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 13