M - Hmn TEXELSE 5 COURANT Erfpachters verheugd over verkoop grond Festival zoekt slaapplaatsen DONDERDAG 31 MEI 2012 De Stichting Erfpachters Texel is verheugd dat Staatsbosbeheer alsnog overgaat tot het te koop aanbieden van grond onder veer tien woningen. Het gaat om grond die SBB aanvankelijk niet wilde verkopen. Voorzitter Harry Wuis van de Texel se Erfpachters noemt het besluit een goede ontwikkeling.'Dit is in overeenstemming met een advies van demissionair staatssecretaris Bleker en een motie die de gemeen teraad met algemene stemmen heeft aangenomen.' Het advies van Bleker kwam voort uit het zogeheten Algemeen Overleg van de Vaste Kamercommissie voor Economie, Landbouw en Innova tie. Volgens de Texelse Erfpachters maakt één zwaluw echter nog geen zomer. 'Een acceptabele prijs zal uitgangspunt moeten zijn voor een succesvolle afronding van dit pijn- dossier op de eilanden dat zich al meer dan tien jaar voortsleept.' De stichting zegt in overleg te willen gaan met SBB over de taxatie van de grond. 'Een recht op koop heeft alleen zin als een redelijke prijs wordt toegepast.' Wuis wijst erop dat staatssecreta ris Bleker tijdens het overleg met de Vaste Kamercommissie een hel der criterium heeft gegeven. 'De prijs zal marktconform moeten zijn, maar redelijk en billijk. Hij heeft gezegd niet voor de hoofdprijs te willen gaan.' Namens SBB houdt het Rijksvastgoed- en ontwikke lingsbedrijf RVOB (een agentschap van het ministerie van Financiën) zich met de verkoop bezig. De stichting zegt te hopen dat bin nen afzienbare tijd overeenstem ming met SBB wordt bereikt over de Zilvermeeuw en 't Woutershok. De eigenaren van het groepsver- blijf en de camping willen de onder grond graag kopen in verband met de bedrijfsvoering en opvolging. SBB heeft aangeven die grond niet te willen verkopen. Het college toonde zich bij overleg met SBB voorstander van de verkoop van de grond onder beide bedrijven, waarna de meningen bleven ver schillen. Volgens Wuis is de zorg van SBB dat na verkoop van de grond geen invloed meer op de natuur kan worden uitgeoefend niet nodig. 'Vanuit de Stichting Erfpachters Texel en de Nederlandse Vereni ging van Erfpachters wordt al sinds 2008 aangegeven dat de garanties om de belangen van omliggende gebieden te waarborgen wel dege lijk via het bestemmingsplan en inspraakmogelijkheden worden gezekerd. We hebben er bij voort during op gewezen dat er al private percelen met woningen in of nabij gebieden van Staatsbosbeheer lig gen en dat die geen enkel negatief effect hebben. Ze hebben eerder een positieve uiting op het beheer van die gebieden.' Groen licht voor fietspad Redoute Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeente Texel ontheffing ver leend voor de aanleg van een fietspad langs de Redoute. Ont heffing is noodzakelijk omdat het tracé gedeeltelijk door wei devogelleefgebied loopt. Het fietspad moet van de Pontweg naar de kern van Oudeschild voe ren, parallel aan de bestaande weg, een afstand van ruim 2.800 meter. De Redoute is een drukke ontslui- tingsweg, waar auto- en fietsver- keer nu gezamenlijk gebruik van maken. Vanuit het oogpunt van verkeersveiligheid is de aanleg van een vrij liggend fietspad wenselijk. GS kunnen ontheffing verlenen omdat aan alle voorwaarden is vol daan. Er is sprake van een groot openbaar belang en het verlies aan areaal weidevogelleefgebied wordt door de gemeente financieel gecompenseerd. Ook heeft de Adviescommissie Ruimtelijke Ont wikkeling (ARO) een positief advies uitgebracht over de ruimtelijke inpasbaarheid van het fietspad. De afgelopen periode heeft de pro vincie ook ontheffing verleend voor de uitbreiding van de golfbaan bij De Cockdorp en een zienswijze gegeven op de omgevingsvergun ning voor recreatiewoningen op Sluftervallei. Voor het onderbrengen van de deelnemende kunstenaars en artiesten is Festival Midzomer schans naarstig op zoek naar slaapplaatsen. Aan het festival op voormalig fort De Schans nabij Oudeschild wordt deelgenomen door kunstenaars en artiesten uit het hele land, die voor niet meer dan een vergoeding van hun reiskosten naar het eiland komen. 'Voorgaande jaren is het steeds gelukt iedereen onderdak te brengen, maar dit jaar gaat het wat stroever dan anders', meldt Klarina Combé namens de organisatie. 'Daarbij speelt natuurlijk ook mee dat we zaterdagavond een com plete operaproductie brengen, wel iswaar zonder compleet orkest, maar toch wel met een koor. Dat zijn behoorlijk wat mensen, die het eerst kennis mei HSHS PiïKP Een zoon met een 'foute' vader keerde even terug se. De gesch iedenis die hen ver bindt, is te mooi om weg te laten. E wout en Frans werden in dezelf de meimaand van 1942 geboren. _^wouts_rnoederkonhaarkindjiiet_ Frits Abrahams, columnist van NRC Handelsblad, bezocht deze maand Texel en las in de Texelse Courant over de lezing die Ewout de Vries gaf over de vernederingen die hij na de oorlog had moeten ondergaan als zoon van een NSB- burgemeester. allemaal ergens onderdak moeten.' Daarnaast komen steeds meer deelnemers al op zaterdagavond naar het eiland, zodat ze op zon dag op tijd aanwezig kunnen zijn en niets van het programma hoe ven missen. 'Al met al hebben we het over ruim honderd mensen die ergens moeten slapen.' Mensen die slaapplaats hebben aan te bie den, of het nu om logiesverstrek- kers gaat of particuliere gastgezin nen, kunnen contact met haar opnemen via deelnemers@midzom erschans.nl of tel. 06-12765670. Festival Midzomerschans wordt gehouden op zaterdag 23 en zon dag 24 juni. Jongerenraad zoekt leden De JongerenRaad Texel (JRT) is per direct op zoek naar nieuwe leden. De jongerenraad bestaat uit jonge ren tussen de 15 en 26 jaar en brengt gevraagd en ongevraagd advies uit aan de gemeenteraad en het college van b en w over zaken dit jongeren aangaan. Er wordt twee keer in de maand vergaderd. Op dit moment bestaat de raad uit slechts zeven leden, reden om op zoek te gaan naar versterking. Er wordt gedacht aan gedreven jon geren met een uitgesproken mening, die het leuk vinden activi teiten voor jongeren te organiseren en die het belangrijk vinden dat Texel jong is en blijft. Het is moge lijk een keer vrijblijvend mee te vergaderen. Meer informatie is te vinden op www.jongerenraadtexel. 'Gevelsteen moet naar gemeente' De gemeente moet proberen een oude gevelsteen van de Wezen- tuin terug in het centrum van Den Burg te krijgen. Dat advies heeft amateur-historicus Gelein Jansen aan wethouder Eric Her cules gegeven. Jansen heeft de wethouder herin nerd aan een eeuwenoude gevel steen die ingemetseld zit in het te koop staande huis van Robert Vis ser aan de Schilderweg. Volgens Jansen was de gevelsteen ooit ingemetseld in de palen die aan weerszijden van de Wezentuin stonden en hoort de steen bij de waardevolle zaken van de gemeen te. 'De tijd is rijp voor de gemeente om de steen in haar bezit te krijgen en een passende plek in het hart van Den Burg te geven', aldus Jan sen. Er stonden volgens hem vroe ger twee gevelstenen bij de ingang van het park. De andere steen kwam op een gegeven moment in de achtermuur van het voormalige restaurant De Raadskelder en zit tegenwoordig in de gerestaureerde gevel van het Schoutenhuys in het centrum van Den Burg. In het gebied rond Oosterend zijn de afgelopen tijd enkele bankjes geplaatst. Dit naar aanleiding van de 'rondetafelgesprekken' die eer der in het dorp plaatsvonden en waarin het ontbreken van bankjes op drukbewandelde routes een gemis werd genoemd. De bankjes werd geplaatst door Werner Dros van Harkebuurt en vervaardigd van eiken houten waandelen, die werden geleverd door Theo Kraak van Oost. Er werden bankjes geplaatst op de hoek Waagejot-Zevenhuizen, op de hoek Harkebuurt-Noorderdijk en op de Noorderdijk nabij Hooge- zand. Aan bankjes bij het Lancastermonument bij het Waa-gejot wordt nog gewerkt. Luilak vrijwel onopgemerkt Luilak lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. Zaterdagochtend passeerde de traditie opnieuw vrijwel onopgemerkt en waren er, voor zover bekend, geen wan klanken. In Den Burg was een handvol Texe laars actief om in alle vroegte lawaai te maken. Er waren een paar mensen die met wat brom mers, een auto en een trekker rondreden en een paar jongeren die met toeters op de fiets door het centrum gingen. Ook gingen een paar kinderen rond met een trom mel. De jaarlijkse Lawaaioptocht van Pharos werd bij gebrek aan belang stelling afgelast. Er kwamen zes mensen op af en beheerder Justin Segerink vond het zonde om daar voor Time Out, waar een handvol jongeren zich had verzameld, dicht te doen. Vuvuzela's, de populaire toeters van het WK voetbal dat in 2010 in Zuid-Afrika werd gehouden, waren dit jaar niet veel meer te horen. In Den Hoorn waren ze nog wel van stal gehaald. Daar gingen een paar jongens met vuvuzela's naar Loodsmanduin om toeristen in alle vroegte op hun manier te informe- Leerlingen OSG wilen kunst De leerlingen van de OSG zijn op zoek naar een kunstenaar die een ontwerp maakt voor een kunstwerk bij de ingang van de school. Bij de verbouwing die de OSG in 2010 heeft ondergaan, is afgespro ken dat bij het vernieuwde gebouw een kunstwerk gerealiseerd zal worden. De leerlingen hebben hier bij een belangrijke stem. Zij zien graag een functioneel, kleurrijk en vandaalbestendig kunstwerk waar in het begrip 'tijd' is verwerkt. Zij denken het kunstwerk een plaats te geven in het buitengebied bij de ingang van de school. Uiteraard moet het passen bij de school en de omgeving. Voor het kunstwerk is een budget van €35.000,- beschikbaar, naast een klein bud get voor eventuele verdere uitwer king van een plan. Kunstenaars kunnen hun plan voor 25 juni stu ren aan de Leerlingenraad OSG, Postbus 153, 1790 AD Den Burg. De week van... Wil Homan Wil Homan uit De Cocksdorp houdt de komende week het weblog bij in de serie De week van... (www. texelsecourant.nl). Hij is als bestuurslid betrokken bij de orga nisatie van de Ronde om Texel. De dienst die op Eerste Pinksterdag werd gehouden in de doopsge zinde Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg stond geheel in het teken van de Spirit of St. Louis, het vliegtuig waarmee Charles Lind bergh 75 jaar geleden vanuit de Verenigde Staten naar Parijs vloog. In de kerk was een model opgehangen van een vooroorlogs watervlieg tuig en een foto van het vliegtuig van Lindbergh. De dienst, die door zo'n negentig mensen werd bijgewoond, begon in de tuin naast het jeugdhonk. Tijdens de dienst werd ingegaan op de relatie tussen Lind berghs vlucht en Pinksteren en mochten de aanwezige kinderen papieren vliegtuigjes gooien. De peuters van Olmenhoeve namen deze week een kijkje bij kap- en schoonheidsalon Bjoeties in de Weverstraat in Den Burg. Dit in het kader van de themaweek over de kapper. Het is al haast geen nieuws meer, maar Mees en Ties List uit Oosterend vonden vrijdag niet één, maar drie pareltjes. De twee broers waren langs de dijk oesters aan het zoeken toen ze in de ene oester een parel en in een andere oester zelfs twee pareltjes vonden. Thuis werden de juweeltjes opgeborgen in een doosje waarin Mees - gelukszoeker als hij is - eerder klavertjesvier en klavertjesvijf bewaarde. Isacar-rally doet Texel aan Een kleine honderd vliegtuigen strijken in de middag van zater dag 2 juni neer op Texel Airport, na een navigatievlucht vanaf Vliegbasis Leeuwarden. Het zijn deelnemers aan de Isacar- rally, die als doel heeft de vliegvei ligheid, het vliegerschap en de geoefendheid van vliegers en navi- gatoren te stimuleren en te bevor deren. De rally wordt voor de 43ste keer gehouden en dit jaar heeft de organisatie, onder voorzitterschap van Martin Schroder, besloten de laatste rally op Texel te laten ein digden. De deelnemers dienen daar een doellanding te maken in een vooraf aangegeven vak. Een deel van hen vertrekt dezelfde dag terug naar hun thuisbasis, anderen blijven op Texel overnachten. Als het weer daartoe noodzaakt, wordt de rally een dag uitgesteld. Een paar kinderen uit Den Burg hadden zaterdagochtend tijdens Lui lak een creatieve en ludieke manier om mensen wakker te maken. Met een grote trommel op wieltjes trokken ze in alle vroegte door het cen trum om mensen letterlijk hun bed uit te trommelen. Foto Jemen van Henum) Texelgevoel Bij het overlijden van Jenny Ellen erfde ik de merknaam Texelgevoel. Dat was vooral een mooi gebaar, want als merk was Texelgevoel eindig en dat was al langer bekend. Door nieuwe wetgeving kon het beeldmerk (het logo) eventueel wel worden verlengd, maar niet het woordmerk. Niks erg, ik verdien een mooie boterham en nu hoefde ik niet meer op te letten wie er ongevraagd met 'ons' merk aan de haal ging. Toch werd ik opeens wel nieuwsgierig toen Frits Langeveld een stichting met de naam Texel gevoel (hoe creatief...) bleek te hebben opgericht. Frits kennende zou hij er vast meteen een merk van (willen) maken. En jawel, Lan geveld heeft als Toekomst BV de naam gedeponeerd bij het Benelux Merkenbureau. Tegen het depone ren kan nog formeel bezwaar wor den gemaakt tot 1 juni, maar dat lijkt niet echt noodzakelijk. Het Merkenbureau meldt al bij voorlo pige beslissing het merk Texelge voel te zullen weigeren. Dat is mooi. Dan kan ieder bedrijf, iedere toerist en iedere Texelaar dit gevoel op papier, op het internet of via producten uitdragen zonder een factuur achteraf van Toekomst BV of van wie dan ook. Hans Oosterhof, Tiengemeten. Openbaar vervoer Openbaar vervoer levert niet op maat, maar gaat uit van de groot ste gemene deler. Dat is de kracht ervan. Openbaar vervoer vertrekt op vaste tijden van vaste plaatsen en rijdt een vaste route. Dat is het gemak ervan. Openbaar vervoer wordt bemand door professionele chauffeurs. Dat waarborgt de vei ligheid. De bussen op het eiland rijden van en naar de boot en zit ten daarmee aan het tijdschema van TESO vast. Dat maakt het bus vervoer op Texel anders dan aan de overkant. Allemaal vaste gege vens. Wat veranderd is, is onze mentaliteit. We zijn steeds sneller ontevreden en denken dat geld, in dit geval een duur experiment, die ontevredenheid kan wegnemen. Dat gaat niet lukken. De busverbin dingen waren al goed en zijn met de concessie die op 13 december 2008 is ingegaan nog eens aan zienlijk verbeterd. Willen we er effi ciënt gebruik van maken, laten we dan beginnen de school- en werk tijden (weer) aan te passen aan de bustijden. Dat hoeft geen 14 mil joen euro te kosten. Tsipora Pereira, De Cocksdorp. Texelgevoel In het artikel over de plannen van Frits Langeveld en 'zijn' stichting Texelgevoel voor het Digitale Texel Portaal (zie de krant van vrijdag 25 juni) is een foutief Twitter-adres geslopen. Het juiste is ©HetTexel- gevoel. De voortgang van het pro ject is tevens te volgen via blog. texelgevoel.nl en forum.texelge- voel.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5