Veel te zien op zonovergoten Pinksterevenement OTMV TEXELSE 6 COURANT machines. De chauffeurs torenen hoog boven hen uit, maar ook zij stralen gemoedelijkheid uit en nie mand lijkt zich eraan te storen dat de bezoekers zich tussen de wach tende trekkers en de startlijn ophouden. Hier is goed te zien welke ontwik kelingen de landbouwmachines de afgelopen decennia hebben door gemaakt. Van de enorme gebruiks- machines is het maar een paar Oude tang Uit zijn uitgebreide collectie oud gereedschap trekt Jan Zeldenrijk tijdens het Pinksterevenement van de Oude Trekker- en Moto renvereniging feilloos een tang waarvan hij de functie niet kent. 'Deze heb ik jaar of drie geleden gekregen van een dame, maar tot nu toe heeft niemand me kunnen vertellen waar hij voor gediend heeft.' Desgevraagd wil hij de tang met de twee bekken wel op zijn hand houden om te laten fotogra feren. Wie weet waar de tang - die aan de zijkant voorzien is van twee inch-maten - voor dient of heeft gediend, kan dat doorgeven via adrie.zeldenrijk@planet.nl. Jan en Adrie Zeldenrijk hebben een mooi plekje gekregen bij het Pinksterevenement van de Oude Trekker- en Motorenver eniging. Met hun Stoffel Expres, een brandweerwagen uit 1952, staan ze vlak bij de ingang, waar Jan veel aandacht trekt met zijn uitgebreide collectie oud gereedschap. Het is de entree van een groots evenement, dat zich in de bran dende zon uitstrekt op een bijna zes hectare groot terrein aan de Pontweg, tegenover de Pelikaan- weg. De bezoeker, door verkeers regelaars het terrein opgeleid, staat een stevige wandeling te wachten langs de in allerijl opgetrokken tij delijke woonverblijven van de deel nemers. En ook daar valt al heel wat te zien, want hun liefhebberij beperkt zich niet tot de machines op het evenemententerrein. Ook hun trailers, woonwagens en cam pers zijn vaak de moeite waard. Op het terrein hangt - in ieder geval zondagmiddag - een gemoedelijke sfeer. Ook helemaal aan de andere kant, waar de trekkertrekwedstrijden worden gehouden, is de concur rentie ver te zoeken. Enkele hon derden mensen zijn er getuige van hoe de zware landbouwmachines proberen de remwagen 'Stille Wille' honderd meter ver te zeulen. Of het lukt, is goed te zien op een digitaal display achterop de rem wagen. Hoewel de echt zware jon gens, de machines die speciaal voor dit doel zijn gebouwd, er dit keer niet zijn, voelt de toeschouwer zich klein en kwetsbaar tussen de enorme wielen van de landbouw- stappen naar de oude trekkers, die - al dan niet geheel gerenoveerd en opgepoetst - keurig in het gelid staan opgesteld. De variatie is geweldig. Van grote zwarte machi nes waar de rookwolken makkelijk bij te denken zijn uit Polen, tot luxe Hanomags met het uiterlijk van een uit zijn krachten gegroeide perso nenwagen. Er zijn kleine trekkers uit een grijs verleden en trekkers die je elke dag om de hoek ziet komen. Even verderop staan de nieuwste, gestroomlijnde en glim mende trekkers van Van der Star, die eruit zien of ze pas bij de komende oogst in gebruik zullen worden genomen. Aan het eind van de rij staan de oude motoren, een glimmende Royal Enfield en een driewielde Moto Guzzi met kiepkar. De grote gemaalmotor van de Oude Trek ker- en Motorenvereniging laat een dof stationair gedreun horen en twee levensechte poppen spelen verstoppertje tussen de oude land bouwmachines. Daar raken we ook aan de praat met Jan Zeldenrijk, die vanuit zijn sloopbedrijf begon met het verzamelen van oud gereedschap en nu met zijn col lectie van evenement naar evene ment trekt in zijn Stoffel Express. De keurig gesorteerde collectie kan in zijn geheel achterin worden opgeborgen, in het compartiment waar vroeger de brandslangen lagen. 'En dan is er nog genoeg ruimte over voor de spullen van mijn meisje', wijst Zeldenrijk op een grote tafel met kruiderijen en inmaak, de liefhebberij van zijn vrouw Adrie. Dat bij het evenement op Texel het accent op de verza meling van haar man ligt, is voor geen van beiden een probleem. 'Een andere keer krijgt zij alle aan dacht en hang ik er maar een beetje bij', zegt Jan.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6