ladder JS88* AGENDA 'De balans terugvinden tussen mannelijke en vrouwelijke' Deelnemers laatste vliegrally op Texel Oud-Texelse schrijft handboek over het belang van de maan 221 - 319633 Of I info@klif12.nl Snow White And The Huntsman Snow White and the Huntsman hervormt het klassie sprookje doer meer achtergrondverhaal 1e geven 1 Eric, de Jager die door Ravenna wordt Ingehuurd o Sneeuwwitje te veimoorden. Men In Black 3 3D In Men In Black 3, zljn Agents J (Will Smith!1 In de 1IJd. J heeft In zijn 15 Jaar bij 'Men in E teiughajdende partner. Dr. Seuss' De Lorax En Het Verdwenen Bos 3D van Despicable Me/VerschrlkkelIJke Ikke en Hop. Mystery Movie 0 suwwitie OS® De Lorax Of En Het Verdv Zaterdag g juni -19.00 uur Diner Cabaret nieuwe show 4-gangendiner incl. show €49,50 Zaterdag 16 juni -19.00 uur DinerCabaret nieuwe show 4-gangendiner i nd. show €49,50 Zaterdag 23 juni - 20.30 uur Stand-up Comedy Night Scherpe humor, actueel en veel interactie met het publiek. Entree €14,00, voorstudenten en scholieren «3,50! Speciaal 'comedydiner' vooraf mogelijk, t reserveren gewenst Ook voor lunch en la carte! Effe... verjaardagsfeestje in Cinema Texel! BIJ Cinema Texel kun Je een compleet verzorgd Effe... verjaardagsfeestje geven vc maar €10,50 p.p.(lnd film) (Min. 5 kinderen, per 5 kinderen I begeleider gratis) BIJ binnenkomst slaat er dan een verjaardagstafel met een welkomstdrankje en ei veijaardagsverrasslng voor alle genodigden klaar. >b je vragen of wil je reserveren? Mail dan naar jan.boon@cinematexel.nl f TA V 1 W mr41 1 0222 315555 1 WMO/ziekenvervoer 1 Rolstoelvervoer Korting met onze voordeelpas 1 1 www.taxitexel.nl 1' Mariniers schenken fruitbomen Erik de Boer, chef der equipage van de Joost Dourleinkazerne, en Fub Boon, bestuurslid Con tact Oud Mariniers Texel plant ten afgelopen week een fruit boom bij het Maartenhuis bij De Koog. Het betrof hier de eerste boom van een aantal ter waarde van €700,-, die door de mariniers aan het Maartenhuis waren geschonken. Het geld was afkomstig van diver se activiteiten van de bemanning van de Joost Dourleinkazerne en de Oud Mariniers Texel. De eerste boom werd geplant in aanwezig heid van luitenant ter zee Groen en het volledige bestuur van het Con tact Oud-Mariniers Texel, bestaan de uit Aad Blom, Klaas van der Veen, Marco Kortenhoeve en Fub Boon, directeur Frank van der Broek van het Maartenhuis, tuinco- ordinator Kees Goedegeburen en bewoners van het Maartenhuis. Twee jaar geleden kregen de bewo ners van het Maartenhuis op initia tief van het Contact Oud Mariniers Texel een uitgebreide barbecue op het complex van het Maartenhuis. Vorig jaar kregen zij een vaarmid- dag met landingsboten en een maaltijd op de kazerne. Dit jaar krijgen ze naast de fruitbomen een barbecue op de kazerne aangebo den. TEXELSE 1 COURANTd.nsdacs.un,^ De moderne mens heeft zijn band met de natuur grotendeels verloren. Nog maar weinigen zijn zich bewust van de kracht van de maan, die je - bewust in je leven ingepast - uitstekend kunt gebruiken om dichter bij je gevoel en onderbewuste proces sen te komen. Dat is de bood schap die Petra Stam en Marja de Zeeuw uitdragen in hun onlangs verschenen boek In het licht van de Maan. De kracht van de maan is onmis kenbaar. De maan trekt aan het water van zeeën, mensen, dieren en planten en zelfs bergen zijn een paar millimeter hoger als de maan boven hun toppen staat. Ze inspi reert kunstenaars en trekt aan de harten van geliefden. Maar dat is niet het enige. 'Haar schijngestal ten geven de eeuwige cyclus van het leven aan: creatie, groei, afbraak, dood en wedergeboorte', schrijven Stam en De Zeeuw. En: 'Ze brengt ons via dromen, emo ties en gevoelens in contact met ons onderbewustzijn.' Het zal menigeen wat zweverig in de oren klinken, maar volgens de schrijvers komt dat doordat veel mensen vervreemd zijn geraakt van de natuur. En dat is voor een belangrijk deel te wijten aan het christendom. 'De Germanen, de Kelten en andere volken leefden in respect en harmonie met de natuur en waren zich heel erg bewust van de cycli daarvan. Er is een periode van zaaien, er is er één van bloei en één van oogsten. Gebeurtenissen die worden bepaald door de stand van zon én maan. Zij deelden er hun jaar op in. En ze hielden fees ten om daar bij stil te staan. Maar die feesten zijn allemaal geconfis queerd door het christendom. Zo is Kerstmis in de plaats gekomen van de midwinterfeesten die vroeger werden gevierd. Daarmee zijn die oude feesten onschadelijk gemaakt en is de band tussen mens en natuur doorgesneden', vertelt Stam in een toelichting op het boek. Eén van de gevolgen is volgens de oud-Texelse (een dochter van Menno en Gerda Stam) ook dat een 'disbalans' is ontstaan tussen het belang dat aan de zon en de maan wordt toegekend. 'Onze kalender is afgestemd op het rond je dat de aarde om de zon maakt. Dat is natuurlijk een belangrijke cyclus, maar er zijn er meer. Zo telt een jaar twaalf maanden, maar dertien volle manen.' Daarmee is volgens Stam en De Zeeuw ook een disbalans ontstaan tussen 'het mannelijke', gesymboliseerd door de zon, en 'het vrouwelijke', de maan. 'Vooral de afgelopen 2000 jaar is het vrouwelijke principe (moederlijke zorg, gevoel, onvoor waardelijk liefhebben) onderdrukt en werd het mannelijke principe (autoriteit, verstand, regels) superi eur. Vroedvrouwen, kruidenkenners en intuïtieve vrouwen werden heks genoemd en verbrand.' Daarmee willen de auteurs niet beweren dat het één belangrijker is dan het ander. 'De maatschappij wordt gehandhaafd door verstandelijke regels en wetten, maar juist nu zijn binnen dat stelsel ook zorgzaam heid, liefde en compassie nodig. Het gaat er juist om de balans terug te vinden. Pas dan kunnen mens en maatschappij in hun ware kracht staan.' In hun poging het belang van de maan te benadrukken, hebben Stam en De Zeeuw een bijzonder boek geschreven. Het is ingedeeld naar de dertien volle manen, die elk een eigen hoofdstuk krijgen, dat met terugkerende elementen is opgebouwd. Daaronder uiteenlo pende wetenswaardigheden, zoals dat de maan van 17 mei tot en met 16 juni 'Bloemmaan' wordt genoemd (omdat de gewassen in deze periode heel hard groeien), dat juni de zesde maand van het jaar in de Gregoriaanse kalender is en vernoemd naar de Romeinse godin Juno en dat de volle maan (bijna) altijd in het astrologische teken Boogschutter staat. Daarbij wordt en passant informatie opge diend over de Noordse god Heim- dall, de geometrie van oude Egyp- tenaren, Maya's en Kelten en de Fibonacci-reeks, vernoemd naar de wiskundige die de groei van een konijnenpopulatie en van bladeren en bloemblaadjes bestudeerde en ontdekte dat de groei steeds een bepaalde volgorde kent. Interessante gegevens, die een breed publiek zullen aanspreken. Dat geldt misschien wat minder voor de paragrafen over tarotkaar ten en astrologie en de recepten voor thee en wierook. Helemaal bijzonder zijn de kadertjes met het kopje 'praktisch', met aanwijzingen als: 'Ga zitten en stuur vanuit je hart een zilveren lijn de aarde in, zo diep als je je kunt voorstellen. Wacht even, voel de energie, en laat de lijn dan weer omhoog gaan, terug naar je hart. Laat nu een gou den lijn vanuit je hart omhoog gaan, naar de sterren, planeten, zonnen, zover als je je kunt voorstellen. Wacht even, voel de energie en laat dan die lijn ook terugkomen in je hart. Doe deze oefening om in verbinding te komen met boven en beneden, met de Moeder en de Vader, met het Al.' Het maakt het boek tot een wat wonderlijke verzameling bijdragen. Goed geschreven, uitstekend gedocumenteerd, praktisch, maar ook met fragmenten waarvan menigeen zich sceptisch zal afvra gen wat hij er aan heeft. Geen probleem voor de auteurs, die niet de pretentie zeggen te hebben de waarheid in pacht te hebben. 'Dit handboek vertelt je niet wat je wel en wat je niet moet doen, maar stimuleert je iedere volle maand bewust stil te staan bij de thema's die in de natuur spelen, je eigen ervaringen op te doen, je zelf ver antwoordelijk te voelen voor je besluiten en acties, en dus bewust te worden van jezelf. Kortom: het stimuleert je op zoek te gaan naar je eigen waarheid.' In het licht van de Maan telt 192 pagina's, is rijk geïllustreerd, uitge geven door A3 boeken en kost €29,50. Het is te bestellen in de boekhandel. 'En er ligt ook een stapeltje bij mijn vader', vertelt Stam. Een artikel van Stam over de volle maan en de maansverduiste ring van 4 juni van dit jaar staat op de website www.earth-matters.nl (tik onder zoeken 'Petra Stam' in). Joop Rommets dwijnen van de wedstrijd ter spra ke. 'Ik had van de week een videoverbinding met ruimtevaarder André Kuipers. Zelfs hij begon erover dat het zo zonde was dat de rally verdwijnt', vertelt Groeneveld. Toch werd er tijdens de dag vooral gelachen en bijgepraat. Naast zijn rol binnen de organisatie is Groe neveld tevens commissaris van vliegveld Texel. 'Dat maakt het voor mij extra bijzonder. Het is geweldig om alle vliegtuigen te zien landen op dit prachtige vliegveld. Het eer ste hoogtepunt voor mij is het moment dat alle vliegtuigen hier geland zijn, het tweede wanneer alle vliegtuigen weer veilig op de thuisbasis staan.' Zelf vloog hij mee met de sponsors in de Dako ta. 'Dat vliegtuig is nog ingezet tij dens operatie Market Garden in de Tweede Wereldoorlog. Ook werd het vaak bevlogen door prins Bern- hard zelf.' Veel deelnemers bleven overnach ten op Texel om de dag erop weer uitgerust naar huis te gaan. De uitslag van de rally wordt over twee weken bekend gemaakt in Noord- wijk. kregen de piloten een aantal navi- gatieopdrachten boven Noord- Nederland, waarbij ze vlaggen moesten herkennen en foto's maken van verschillende herken ningspunten. Zodra de opdrachten waren voltooid, sloten zij de rally af met een doellanding op het vlieg veld van Texel. Vijfennegentig vliegtuigen land den zondag op vliegveld Texel, het eindpunt van de allerlaatste Isacar-Rally. Aan de 43ste editie van dit evenement deden sport- vliegtuigen, zakenvliegtuigen en vliegtuigen van de Koninklijke luchtmacht mee. De sponsoren werden vervoerd door de Dakota PHPBA uit 1944, het eerste rege ringsvliegtuig van de Koninklijke familie. De massaal toegestroomde men sen zagen de deelnemers 's mid dags neerstrijken. De vliegtuigen waren 's ochtends vanaf hun thuis basis naar Leeuwarden vertrokken, waar zij een zogenaamde doellan ding moesten uitvoeren. Hierna Het was de laatste keer dat de rally werd gehouden. 'Onze hoofd doelstelling was piloten van ver schillende disciplines - sport-, zaken- en militaire vliegers - met elkaar kennis te laten maken op een ontspannen manier. Op het punt van de communicatie zijn er inmiddels vele andere middelen. Bovendien wordt het voor de lucht macht steeds lastiger deel te nemen door de toenemende bezui nigingen. Daarom hebben we besloten ermee te stoppen, al vin den we dat enorm jammer', vertelt Anne Cor Groeneveld van de orga nisatie. Aan de rally deden piloten uit Nederland, België en Duitsland mee. Er was veel herkenning gedu rende de dag. Vaak kwam het ver-

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11