TEXELSE 5 COURANT De Lieuw van start met schapenpakket Verkoop Texelvignet ligt bijna op helft Toppers doen mee aan Ronde om Texel Deurstickers betalende ondernemers DINSDAG 5 JUNI 2012 Met het ondertekenen van de uitvoeringsovereenkomst van het Hoge Berg Schapenpakket van de stichting Streekfonds Texel kan De Lieuw officieel van start. De overeenkomst werd vrijdag op de Hoge Berg ondertekend door Burgemeester Giskes (secretaris Streekfonds) en Corry Heijne-Dros. van het specifieke cultuurhistori sche landschap op de Hoge Berg. De schapenhouders die land heb ben in het landschapsreservaat lopen tegen kosten aan door het landschapsbehoud. Ook missen ze door de beperkingen van het gebied inkomsten. Om het beeld van de Hoge Berg met zijn schapen te behouden is het Streekfonds Texel opgericht. De agrarische natuur- en landschaps vereniging De Lieuw neemt de uit voerende taak van het fonds op zich. Dit begint met het benaderen van boeren die schapen houden op de Hoge Berg. 'Op dit moment zijn dit ruim tien boeren, op een gebied van in totaal 250 hectare dat binnen de regeling valt', vertelt Heijne-Dros. Het geld dat vrijkomt voor de boe ren wordt betaald van de rente van de rente van bedrijven en instellin gen die een streekrekening openen bij de Rabobank. 'Dit betekent dus niet dat de bedrijven hun rente kwijt zijn. De Rabobank betaalt vijf pro cent rente over de rente van de rekening van de bedrijven en instel lingen en dit geld komt ten goede aan de boeren', zo vertelt Giskes. De gemeente Texel stalt geld al op de rekening en ook de provincie heeft al een bedrag op de rekening staan. Dit staat los van de €1,5 mil joen die de provincie al ter beschik king had gesteld voor de Hoge Berg. De vergoeding voor de boe ren kan in de toekomst oplopen tot een maximum van €375,- per hec tare. Komend jaar kunnen de boe ren een bedrag tegemoet zien dat rond de €150,- zal liggen. Giskes benadrukt hierbij dat het niet gaat om een subsidie, maar om een reële vergoeding. ZDH beste in eigen toernooi Door in de finale Gasselternij- veen met 1-0 te verslaan, heeft ZDH zaterdag het eigen toer nooi op haar naam geschreven. Roda'46 uit Leusden won in de strijd om de derde plaats met dezelfde cijfers van DWA uit Amsterdam, een team met onder anderen oud-Texelaars Wim Rid- derinkhof, Marcel Gieles en Jip Frank in de gelederen. Nederwet- ten, Oude Zwaluwen, Zwaluwen en Eibergen eindigden op de vijf de, zesde, zevende en achtste plaats. De Zwaluwen en Oude Zwaluwen waren reünieteams, bestaand uit een bonte mengeling van vrienden en (oud-)teamgeno- ten van ZDH'ers Joop Rommets en Bernard Ipenburg. De 45-jarige Ipenburg werd uigeroepen tot beste keeper van het toernooi. Zevenentwintig jaar nadat hij zijn handschoenen aan de wilgen had gehangen en veldspeler was geworden was hij ondanks een paar gekneusde ribben bijna niet te passeren. Giel van Korven van Nederwetten was volgens de onafhankelijke jury de beste veld speler. Adri Meijer van Gasselter- nijveen werd met vijf doelpunten topscorer. Ruim veertig procent van de par- keervignetten is inmiddels ver kocht Dat blijkt uit gegevens van de gemeente over de parkeerin- komsten. Van de 28.388 Texelvignetten die eind vorig jaar werden besteld (groen en oranje bij elkaar), zijn er volgens de gemeente tot 20 mei 12.910 verkocht. Daarvan zijn 8686 vignetten door de gemeente zelf verkocht en 4224 door wederverko pers. Van de 15.478 nog te verko pen vignetten zijn er 1548 in handen van de gemeente en 13.930 bij de wederverkopers. De gemeente ont ving van januari tot 20 mei €465.000,- aan parkeerinkomsten en dat is €23.000,- meer dan aanvankelijk was begroot voor deze periode (€442.000,-). In februari leken de inkomsten achter te blijven bij de verwachtingen, maar dat trok bij in maart en sinds april liggen de inkom sten uit het parkeren boven ver wachting. Volgens de gemeente is het opvallend dat bijna 42 procent van de inkomsten nog uit de par- keermeters komt. De tarieven van Mischa Heemskerk en Bastiaan Tentij verdedigen zaterdag hun titel tijdens de 35ste Zwitserieven Ronde om Texel. Ook andere top pers doen mee aan het evene ment dat naar verwachting tussen 11.00 en 12.00 van start gaat bij paal 17. Heemskerck en Tentij waren vorig jaar de overall-winnaars van de toen onder pittige weersomstandigheden gevaren race. Van de 400 gestartte schepen kwamen er uiteindelijk 147 over de finish. De rest stopte voortij dig of werd uit de race genomen. Vader Mitch en zoon Taylor Booth kwamen vorig jaar voor de tweede keer op rij als eersten binnen (de zogeheten first finishers), maar een derde keer op rij zit er niet in. Tayler Booth stapt dit jaar met zijn broer Jordi Booth op een catamaran. Als het goed is, doet ook vader Mitch (oud-winnaar van de Ronde en oud deelnemer aan de Olympische Spe len) mee, maar hij moet zich nog inschrijven. Andere kanshebbers voor het eindklassement of de line- honours (de titel voor de first fini shers) zijn Coen de Koning en Thijs Visser, Darren Bundock en Jeroen van Leeuwen, Gunnar Larsen en Sam Frank, William Sunnucks en Oliver Egan, Xander Pols en Stefan Dubbeldam en Peter Vinki en Ger hard van Geest. De meest opvallende deelnemers tot nu toe zijn vier zeilers uit Oman die zich met twee catamarans hebben ingeschreven. 'Twee jaar geleden hadden zij nog nooit op een catama ran gezeten', vertelt Ronde-coördi nator Edwin Lodder, 'maar ze zijn hard in training en gaan alle toer nooien langs de kust af.' Het aantal inschrijvingen lag gisteren boven de 300. Naar verwachting komen er deze week nog zo'n honderd cata marans bij. 'Het is vorig jaar pittig geweest, dus dan ligt het aantal een jaar later meestal wat lager. En de recessie heeft ook zijn invloed op het catamaranzeilen.' Op het strand bij Paal 17 is inmiddels het container dorp weer opgebouwd. De zeilers treffen hier een grote verandering. De voorheen gescheiden afdelingen inschrijvingen, informatie en protest zijn tot één regatta office samenge voegd. Lodder: 'We hopen zo de service aan de zeilers verder te ver beteren.' De Ronde is onderdeel van de Zwitserleven Zeilweek die woensdag van start gaat met het WK voor Nacra Infusion en het Texel Dutch Open. Vanaf woensdag is ook de pitstraat met daarop diverse dea lers van catamaran geopend. Belangstellenden kunnen volgens Lodder ook kijken naar twee gloed nieuwe catamarans van het type Nacra 17 waarmee tijdens de Olym pische Spelen in 2016 in Brazilië wedstrijden worden gehouden. Van af donderdag is er elke avond een programma in de tent op het strand. Over het weer tijdens de Ronde is volgens Lodder nog geen zinnig woord te zeggen. Het is de komende dagen wisselvallig met een regelma tig draaiende wind. Leden van Den Burg-Winkelhart van Texel (voorheen Onderne mersvereniging Den Burg) die hun contributie betalen, krijgen een speciale deursticker. Daar mee wil het bestuur stimuleren dat ondernemers financieel bij dragen aan de activiteiten van de vereniging, waaronder ook de zomermarkten. De eerste sticker werd donderdag door voorzitter Sandor Mantje uit gereikt aan Dave Huizinga van hotel-restaurant De Smulpot, die als eerste zijn bijdrage overmaak te. De ondernemersvereniging van Den Burg werd begin dit jaar nieuw leven ingeblazen, met de bedoe ling 'een kloppend winkelhart met tal van activiteiten en vertier te cre- eren'. Een flinke impuls moet 'het centrum van de eilandhoofdstad laten bruisen als vroeger'. Dat dit zijn vruchten al begint af te wer- Voorzitter Corry Heijne-Dros van De Lieuw en burgemeester Francine Giskes ondertekenden vrijdag bij het uitkijkpunt op de Hoge Berg de uitvoeringsovereenkomst voor de schapenboeren op de Hoge Berg onder toeziend oog van Teun, Nelis en Ineke Hin. Fotojobschepeis) meters stegen overigens flink dit jaar. In de binnenring van Den Burg en bij de Lidl in De Koog ging het tarief van €0,60 per 14 minuten naar €2,50 per uur en op de al bestaande betaalde parkeerplaatsen steeg het parkeertarief van €0,60 per 28 minu ten naar €2,50 per uur. Daarnaast werd dit jaar betaald parkeren inge voerd op de haven van Oudeschild, op parkeerplaatsen buiten de ring in Den Burg en het achterste deel van de parkeerplaats aan de Nikadel in De Koog Uit de verkoop van de vig netten is tot nu toe ook bijna 42 procent van de inkomsten geko men. De rest komt uit boetes (10 procent) en ontheffingen (6 procent). 'Met het toeristenseizoen nog voor de boeg zijn de ontwikkelingen tot nu veelbelovend.' Gemakkelijk naar Texel met app Een app voor de Iphone die het gemakkelijker maakt om Texel te bereiken. Dat is Bootje Texel, die deze week wordt gelanceerd. De applicatie plant de route naar de boot en geeft aan welke afvaart kan worden gehaald. Bootje Texel is gratis te downloaden via de App-store. De applicatie is een initiatief van Veerder, TESO en WV Texel. Uit een imago-onderzoek voor Texel is gebleken dat bezoekers meer inzicht willen in de bereikbaarheid van het eiland. De plannen voor de app kwamen naar voren op een promotieavond voor Texel. Veerder is een Texels bedrijf, dat gespecia liseerd is in het ontwikkelen van telefoonapplicaties en heeft gepro beerd een goed vormgegeven app te maken, die antwoord geeft op de belangrijkste vraag van gasten op weg naar Texel: 'Haal ik de boot?' Wouter de Waal van de WV Texel is erg positief over het idee: 'Tijdens de promotieavond kwam een heel scala aan ideeën naar voren en het is wel erg leuk dat dit plan op zo'n korte termijn is gerealiseerd. Het is een mooi voor beeld van de creatieve inventiviteit die je vaak op Texel tegenkomt.' Bootje Texel is vooralsnog alleen beschikbaar voor de Iphone. Er wordt nog gewerkt aan een Android-versie. Sommige activiteiten laten blijvende sporen na. In het kader van de in maart gehouden kunstweek van scholengemeenschap De Hogeberg maakte een groepje leerlingen een reusachtig model van een mobiele telefoon. Dat gebeurde op de overgang van strand naar duin bij Den Hoorn, waarbij houten pallets, visnet en ander aanspoelsel als bouw materiaal dienden. De toetsen van het zes meter lange 'mobieltje' bestonden uit doorgesneden witte jerrycans, met de verfspuit voor zien van cijfers. De gedreven makers dachten dat hun kunstwerk niet lang bestand zou zijn tegen wind, water en vernielzuchtige voorbij gangers, maar dat viel mee. Nu, meer dan drie maanden later, is hun creatie nog onbeschadigd en wekt aandacht en verbazing van de strandbezoekers. into m*,* oman Mede door het mooie weer was het zaterdag een gezellige drukte bij de Voorjaarsmarkt op het schoolplein van de Vrije School in Den Burg. Foto Texel Images) De doorgang in de waterkering van Harlingen. De politieke partijen noemen deze doorgang in een motie aan het college als een voor beeld waaraan kan worden gedacht als over een coupure in de dijk bij Oudeschild wordt gesproken. FotoPieterdevnes) pen, bleek volgens het bestuur tij dens Pinksteren, toen het erg druk was in Den Burg. Vrijdag waren de winkels geopend tot 21.00 uur en op tweede pinksterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Bovendien was er die dag de reguliere maandagmarkt. In de zomerperiode zijn er in de periode 20 juli tot en met 19 augus tus vijf 'winkelweekeinden'. Ook in de herfstvakantie en de kerstva kantie zijn de winkels in de week einden extra open. Sandor Mantje, voorzitter van Den Burg-Winkelhart van Texel (links) reikte de eerste deursticker donderdag uit aan Dave Huizinga van De Smulpot. Buitrug niet meer gezien De walvis die woensdagoch tend in het Eierlandse Gat bij De Cocksdorp werd waargeno men, heeft zich sindsdien niet meer laten zien. Volgens een woordvoerder van Ecomare kan echter met 90 pro cent zekerheid worden gezegd dat het om een buitrug ging. De zeiler die het dier vanaf zijn schip zag, beoordeelde zijn waarne ming door op een boordcomputer op een website over walvisstran dingen naar afbeeldingen van een buitrug te kijken. Hij deed dat op advies van Eco mare met wie de zeiler meteen contact opnam nadat hij de wal vis had gezien. Nadat de waarne ming bekend was geworden, trokken meteen diverse mensen naar het Eierlandse Gat, maar het dier liet zich niet meer zien. Volgens de woordvoerder wordt de buitrug meegenomen in de waarnemingen van walvissen met de aantekening dat hij niet door een deskundige is gedetermi neerd. De zeiler, die met zijn fami lie onderweg was van Oudeschild naar Vlieland, zag in het Eier landse Gat vreemde woelingen in het water. Niet veel later kwam een kop gevolgd door een rug boven water. Volgens de zeiler had het dier een platte kop en was hij zo'n negen meter lang. Volgens de woord voerder van Ecomare is het momenteel de tijd dat walvissen kunnen opduiken en was het op dat moment hoog water in het Eierlandse Gat. De laatste jaren zijn er met enige regelmaat mel dingen van buitruggen nabij Texel gedaan. De eerste recente mel ding van een buitrug voor de Nederlandse dateert van 2003. Daarvoor werd er honderden jaren lang geen enkele buitrug voor de kust gezien. Texelgevoel Reactie op de ingezonden brief van Hans Oosterhof (Texelse Courant van donderdag 31 mei): Hallo Hans, Inderdaad was Het Texelgevoel een erg leuk project van Jenny Ellen en Arend Nijkamp en is het jammer genoeg niet voortgezet. Daarom voelde ik mij vrij de merk naam te registreren, wat inder daad volgens de huidige merken- rechtregels niet eens meer kan. Dit om dat de naam 'beschrij vend' is. En dat was óók zo geweest, als ik de inschrijving wél had verkre gen. Alleen wilde ik met mijn inschrijving overkantse bedrijven ervan weerhouden dit te gebrui ken. Daarom staat het iedere Texelaar ook vrij dit begrip te gebruiken. Hoe meer gebruik, des te beter. Het is namelijk het enige Texelse product dat niet aan de overkant te koop is. Wij met zijn allen zul len het exclusief houden. En dat moet ook zo. Tussen jouw regels door bespeur ik toch - zoals helaas vaker - een onuitroeibaar hardnekkig voor oordeel tegen mijn persoon. Maar wat jij en menig Texelaar mis schien nog niet weten, is dat dit voor mij een soort geschenk aan de Texelse bevolking en Texelse ondernemers is, om de naam Texel en de Toeristenstroom nog meer te promoten en vooral ook overkantse boekingsites weg te houden. De Texelaars en zelfs de WV zullen hier baat bij hebben. Ik verdien er geen rooie cent mee en heb daarom een stichting opgericht, die ik uit mijn privé- middelen, met toestemming van mijn erfgenamen, financier. Er is dus geen sprake van eigen of financieel belang voor mij, maar uitsluitend van voordeel voor de Texelse bevolking. Frits Langeveld, z'Beeresteyn', Den Burg.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5