'Huntsman j agenda] White, fH Gedeputeerde leidt Waddenfonds T^OSEÜl Cinemd Tipxe»! uS\0\Y p r t V Jr.V» TAX Gedeputeerden Tineke Schokker (Friesland), Joke Geldhof (Noord-Holland) en Wiebe van der Ploeg (Groningen) hezen zaterdag bij Ecomare gezamenlijk de Waddenfondsvlag.. De drie gedeputeerden vormen het dagelijks bestuur van het fonds. Foto Jeroen ven Hattum) Tineke Schokker, gedeputeerde in Friesland, wordt voorzitter van het Waddenfonds nieuwe stijl. Gedeputeerde Joke Geldhof van de provincie Noord-Holland en gedeputeerde Wiebe van der Ploeg van de provincie Groningen komen eveneens in het dagelijks bestuur. Dat is zaterdag bekendgemaakt na de oprichtingsvergadering van het Waddenfonds nieuwe stijl. Die vond plaats bij Ecomare. Het fonds, waar circa €500 miljoen in zit, is sinds dit jaar in handen van de Waddenpro vincies Noord-Holland, Groningen en Friesland. Het ministerie van Infrastructuur en Milieu was eerst verantwoordelijk, maar wilde van het fonds af en vond dat het beter in de regio zelf kon worden beheerd. Het Waddenfonds nieuwe stijl valt nu onder de verantwoordelijkheid van het dagelijks bestuur en een algemeen bestuur dat uit Statenle den van de drie provincies bestaat. Namens Noord-Holland zijn dat Statenleden Greet Blokker (PvdA) Gevolgen van lenteakkoord In het onlangs tot stand geko men begrotingsakkoord van de Tweede Kamer, het Lente akkoord wordt de gezinsbij stand op basis van het huishou- dinkomen met terugwerkende kracht afgeschaft. De gemeente wijst er op dat bij het aanvragen van een uitkering sinds 1 januari 2012 werd gekeken naar het vermogen en inkomen van Slimme meter Momenteel worden door Liander op grote schaal nieuwe elektrici teitsmeters geplaatst, de zogehe ten 'slimme meters'. Veel installa- tiewerk wordt door een onderaannemer uitgevoerd, waar bij Liander uiteraard garant staat voor de vakkundige uitvoering ervan. Toch wil ik u deelgenoot maken van een voorval uit mijn dagelijkse praktijk als assurantie tussenpersoon. Bij installatie van een nieuwe meter bij een (niet op Texel wonende) relatie van mijn kantoor, waarbij de installatie werd verricht door een onderaannemer van Liander, ont stond overspanning op het elektri citeitsnetwerk. Werkelijk alles waar een stekker aan zat was door deze overspanning, die werd geschat op ongeveer 400 volt, kapot. Denk hierbij aan alle keukenapparatuur, CV-installatie, computers, televi sietoestellen enzovoorts. Denk bij u zelf eens in welke (ingebouwde) apparaten constant voorzien wor den van elektriciteit, waarbij vaak stekkers nagenoeg onbereikbaar zijn. Bij inventarisatie van de scha de werd een bedrag van ca. €20.000,- geschat, op basis van nieuwwaarde van de apparatuur. Mijn cliënt benaderde mij om de schade te claimen op zijn opstal en inboedelverzekering. Hoewel er en Ciel Stevens-Meewis (CDA). Gedeputeerde Jaap Bond, Staten lid Jeff Leever (Ouderenpartij Noord- Holland) en Willem Cool (D66) zijn als vervangers aangewezen. Namens Groningen en Friesland zit ten eveneens twee Statenleden in het algemeen bestuur. Bedoeling is straks dat de drie gedeputeerden met behulp van de statenleden in het algemeen bestuur beslissingen nemen over aanvra gen. Voorheen was dat in handen van de minister van VROM en later de minister van Infrastructuur en Milieu. De drie provincies hebben het fonds ondergebacht in een zogeheten gemeenschappelijke regeling om het besturen werkbaar te houden. Het fonds is niet deel baar, dus het is niet zo dat elke provincie een hap uit de financiën kan nemen ten bate van projecten in de eigen provincie. Gedeputeerde Van der Ploeg liet zaterdag bij Ecomare weten dat de doelstellingen hetzelfde blijven. Het Waddenfonds doneert geld voor initiatieven op het gebied van duur zaamheid, natuur, energie, land- zowel ouders als van inwonende meerderjarige kinderen. Met de nieuwe regeling zouden mensen die eerder zijn afgewezen nu wél in aanmerking kunnen komen voor een uitkering. Mensen die denken in deze situatie te verkeren, kunnen contact opnemen met het team Werk, Inkomen en Zorg van de gemeente, telefoon 140222. De andere regels, gericht op het aan het werk krijgen van mensen en het terugdringen van het aantal bijstandsgerechtigden, blijven gewoon van kracht. Ook daarover geeft het gemeentelijke team des gevraagd graag informatie. verzekeraars zijn die de vorm van deze overspanning als 'van buiten komend onheil' beschouwen, en de gevolgschade binnen de meest uitgebreide verzekeringen wel dek ken, is hier toch sprake van een behoorlijk probleem. Want niet iedere verzekeraar biedt een 'van- buiten-komende-onheilendekking', die vaak alleen voor particuliere risico's wordt aangeboden. Boven dien wordt het risico van overspan ning ook vaak uitgesloten van de dekking. Inductie als gevolg van blikseminslag is wel vaak meever zekerd of optioneel verzekerbaar, maar het hierboven omschreven probleem valt niet onder de induc tiedekking. Er zijn dus twee mogelijkheden, de schade is verzekerd of niet. Met de bijbehorende gevolgen. Als de schade wel is verzekerd, biedt de woonhuisverzekering dekking tegen herbouwwaarde en zal in principe de herstelkosten of de nieuwwaarde uitkeren van de beschadigde apparatuur. De inboe delverzekering biedt in principe dekking tegen nieuwwaarde. Maar binnen de polisvoorwaarden van de meeste inboedelverzekeringen is vastgelegd dat als de waarde van de beschadigde objecten voor dat de schade voorviel lager dan 40 procent van de oorspronkelijke nieuwwaarde is, de verzekeraar dagwaarde zal uitbetalen. Heeft u uw huis vol staan met gloednieuwe elektronische apparatuur, dan bent u naast een zeer welgesteld per- TEXELSE schap, economie en educatie. Het systeem van cofinanciering blijft bestaan: partijen die bij het Wad denfonds geld aanvragen moeten ook van andere financiers een bij drage krijgen. In tegenstelling tot het Wadden fonds oude stijl wordt voortaan pro grammatisch gewerkt om meer onderlinge samenhang tussen de gesteunde initiatieven te krijgen. De provincies zijn samen met belang hebbenden bezig die programma's op te stellen. In maart werd daar voor in Leeuwarden een grote bij eenkomst gehouden en sindsdien werken vier zogeheten programma regisseurs aan de verdere invulling van de programma's. Voor het doen van aanvragen komt in Leeuwarden een Waddenfonds Bureau. 'Dat moet klein en slag vaardig worden, zodat we niet veel geld kwijt zijn aan overheadkosten', aldus gedeputeerde Geldhof. Van der Ploeg sprak de verwachting uit dat na de zomervakantie aanvragen kunnen worden ingediend. Voor lokale innovaties is dat volgens hem nu al mogelijk. Bedoeling is dat de circa €500 miljoen de komende veertien jaar in het Waddengebied wordt geïnvesteerd. Spar Koot verrast met speelse actie Ruim vijfhonderd huishoudens in en om Oosterend vonden zaterdagochtend een plastic tasje aan de voordeur, gevuld met brood en aanbiedingen. Het ging om een actie van Spar Koot. Een team van negen medewerkers soon, ook een gelukkig mens omdat uw inboedelverzekering de volledige nieuwwaarde zal moeten vergoeden. Bent u zuinig op uw inboedel geweest en is veel van uw elektronische apparatuur geda teerd en onherstelbaar bescha digd, dan ontvangt u van uw inboe delverzekering dagwaarde. Gaat het om een enkel apparaat dat de geest geeft, dan is daar overheen te komen, maar is van het ene op het andere moment al uw elektri sche apparatuur vernietigd... De verzekeraars van de inboedel en uw woning zullen de schade verha len op de installateur. Een tweede mogelijkheid is dat uw inboedel- en/of woonhuisverzeke ring de schade van overspanning niet dekt. Dan dient u zich zelf te wenden tot de veroorzaker. Of, ingeval u een rechtsbijstandverze kering heeft, u kunt het uit handen geven aan uw rechtsbijstandverze- keraar. U heeft opdracht gegeven aan Liander om de meter te ver vangen, maar wordt de meter door een onderaannemer geplaatst, dan is het laatste bedrijf verantwoorde lijk. Naast het feit dat u de verant woordelijke partij aansprakelijk moet stellen, dient u ook een spe cificatie van de schade op te stel len, want volgens de Nederlandse wetgeving moet degene die een schadevergoeding vraagt ook de bewijzen aanleveren. Wellicht zal de installateur een aansprakelijk heidsverzekering voor zijn activitei ten hebben, maar volgens de wet COURANT Slaapstrandhuisjes Texel is en moet zich blijven onder scheiden van de rest van Neder land wil het zich niet uit de markt prijzen. We moeten uniek blijven, maar dan zullen we toch enkele al te enthousiaste ondernemers terug moeten fluiten. Voor het gevoel is ons eiland vaak hartstikke vol en druk. We kunnen bijna overal op het hele eiland een huisje huren, kamperen, in een hotel logeren, een chalet huren en voor logies met ontbijt ontstaan er steeds meer mogelijkheden. Het strand en langs de dijk zijn de enige plekken nog, waar we niet kunnen logeren en dat moet zo blijven. Wat de rest van Nederland doet langs de kust moeten ze zelf weten, maar van het Texelse strand blijven we af. Een nieuwe doelgroep wordt er geroepen, maar wie dat is weet Wat vindt u? Pakeerkaart Vorige stelling: Het is terecht dat wederverkopers van de Texelse parkeerkaart daar een vergoeding voor krijgen. 245 stemmen Nieuwe stelling: Is het een goed idee om slaap plaatsen op het strand mogelijk te maken? van de supermarkt trok zaterdag in alle vroegte door het dorp om de tasjes rond te delen. In de tas zat een halfje brood en een flyer met (brood)aanbiedingen. 'Met deze actie willen we laten zien dat wij er ook (nog) zijn en dat Spar een buurtsuper is waar je prima terecht kunt voor de dagelijkse boodschappen en vers-artikelen', zegt Arno Koot van de gelijknami ge supermarkt. 'Bovendien is de winkel een belangrijk element in de leefbaarheid van het dorp.' is de installateur voor maximaal de dagwaarde verantwoordelijk. Dus wat krijgt u bijvoorbeeld voor uw CV-installatie van acht jaar oud die nog prima functioneert? Waarvoor ik wil waarschuwen is dat, als u tot plaatsing van de nieuwe elektriciteitsmeter over gaat, u zich moet realiseren dat een monteur ook maar een mens is. Een fout van de monteur kan, ondanks het feit dat uw eigendom men uitstekend verzekerd zijn en ook de monteur zijn verzekerings zaken prima op orde heeft, behoor lijke financiële consequenties heb ben. Wilt u geen risico lopen, ga dan voordat de installatie uiteinde lijk plaatsvindt, uw hele huis door en haal alles waar een stekker aan zit uit het stopcontact. Vergeet niet uw schuur waar vaak nog (hobby) gereedschappen, elektrische fiet sen en dergelijke staan. Ook tuin- verlichting, voorzien van transfor mator of bewegingsmelder zijn gevoelig voor overspanning. En gaat er iets mis bij installatie, vraag de monteur om een registratiefor mulier in te vullen zodat het inci dent gemeld wordt bij Liander en of zijn werkgever. U krijgt dan een exemplaar waarmee u zelf aan de slag kunt, of met uw financieel adviseur de zaak aanhangig kunt maken. Cor de Boer, Assurantiekantoor De Boer Bemiddeling, De Koog. niemand. Nu zeggen strandpavil joenhouders dat de strandhuisjes vaak leeg staan en dat ze ieder jaar huur mislopen en dat het onder houd geld kost. Oh, wat zijn we zielig. Ondernemers die zo nodig denken dat er nog bedden/slaap plaatsen genoeg weg te geven zijn, kunnen beter met de eerstvolgen de boot vertrekken en hun heil ergens anders gaan zoeken. De bedden/slaapplaatsen die er nog over zijn om te verdelen, mogen slechts uitgegeven worden aan kleinschalige projecten of kunnen gebruikt worden voor kleine uit breidingen bij particuliere onderne mers. Nieuwe bungalowparken en hotels zijn niet meer welkom, daar is Texel inmiddels mee verzadigd en strandslaapplaatsen moeten we niet willen. Strandpaviljoenhouders onder aanvoering van de heren Röpke van Paal 17 en Gerard Zoe telief uit De Koog zij waren beiden aanwezig afgelopen dinsdag bij de commissievergadering in het gemeentehuis) lijken het wel geen DINSDAG 12 JUNI 2012 malle moer te kunnen schelen dat het op Texel in de pieken en het hoogseizoen stervensdruk is, als zij maar meer kunnen verdienen. Zij vragen meteen maar 400 tot 800 slaapplaatsen extra aan en voordat je het weet kan het weer niet uit en dan zal er om meer uit breiding gevraagd worden. Zo gaat dat op Texel al jaren en zo zal het wel blijven ook met de rupsjes- nooit-genoeg. Als u meer wilt zien, kijk dan eens op www.landal.nl/ strandhuisjes. Des te meer een reden voor de raadsleden om alvast in het nieuwe bestemmings plan Buitengebied vast te laten leggen dat slaapplaatsen op het strand uit den boze zijn. Als u daar nu geen gebruik van maakt, dan zal men blijven janken en zeuren. Nu vastleggen, dan komt het ten minste de eerste tien jaar niet meer op de agenda. Het bestuur van 10 voor Texel. Zaterdag i6jurn -19.00 uur Diner Cabaret nieuwe show 4-gangendinerincl. show €49,50 Zaterdag 23 juni - 20.30 uur Stand-up Comedy Night Scherpe humor, actueel en veel nteractie met het publiek. Entree €24,00, voor studenten en scholieren tg,50.' Speciaal tomedydiner' vooraf mogelijk, reserveren gewenst Zondag 24 juni -16.00 uur Openbare repetitie New Klif Collective Ook voor lunch en la carte! Bioscoop Eetcafé Terras tv Despicable Me/Veischrlkkell|ke Mystery Movie uwwitje Effe... verjaardagsfeestje in Cinema Texel! Cinema Texel kun Je een compleet verzorga Effe.veijaaraagsteestje geven €10,50 p.p.(lnd film) (Min. 5 kinderen, per 5 kinderen I begeleider gratis) verjaardagstatel met een welkomstdrank|e vei)aardagsverrasslng voor alle genodigden Ie vragen ot wil Ie reserveren? Mali dan naar lan.boon(a>cinematexel WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer q 2 2 2 !*ort|n9 met onze voordeelpas 315555 www.taxitexel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9