'Hans naar Europa en de problemen zijn opgelost' Vogelwerkgroep hekelt plan klimbos 'Stevige ingreep in leefgebied vogels' Marianne Krotje Lid Orde Oranje Nassau TEXELSE 5 COURANT De Porto Ridder van Oranje Nassau "abo banfc' I exact j Een knokker, gezond sluw in de positieve zin des woords, een sterke persoonlijkheid met wils kracht, sociaal bewogen en ver maard om zijn financiële kwalitei ten. Allemaal kwalificaties die Hans de Porto uit Den Burg zater dag kreeg toebedeeld toen hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Porto kreeg de koninklijke onder scheiding 's middags tijdens de vie ring van 100 jaar tennis op Texel bij tennisvereniging Deuce in Den Burg waar hij sinds 1995 penningmeester is. Zoals het hoort, waren diverse men sen om hem heen op de hoogte, maar kreeg De Porto het zelf pas in de gaten toen de burgemeester de penning in haar ambtsketen omdraaide en zei namens de koningin te spreken. Uit de toespraken die volgden, rees het beeld van een bestuurder met visie, doorzettingsvermogen en de capaciteit om lastige kwesties op te lossen. Als bestuurder van de Stich ting Bejaardenzorg Texel was De Porto bijvoorbeeld eind jaren negen tig de trekker van een fusie met Woningstichting tot Stichting Wonen Texel. De verhoudingen tussen bei de stichtingen waren destijds niet goed, vertelde directeur Jan van Andel van Woontij, maar met De Porto lukte het om samen te komen. In 2004 stond hij ook aan de basis van de fusie tussen de Stichting Wonen Texel en woningbouwvereni ging Nieuwediep in Den Helder die in 2008 leidde tot de oprichting van de huidige Stichting Woontij. De decorandus werd meermalen geprezen om zijn financiële kwalitei ten. Albert Hoven, voorzitter van de sportraad, noemde De Porto met bewondering 'gezond sluw' omdat hij soms precies op de grens wist te opereren en geregeld de mazen in het net vond. 'Laat Hans op Europa los en je zult zien dat de problemen binnen een maand zijn opgelost.' Hoven betitelde De Porto ook als een bestuurder die fluweel hard kon zijn. 'Hans stelde altijd duidelijk zijn grenzen, maar dat kwam nooit als een mokerslag aan.' Jan Frederici, met wie De Porto jarenlang de zweefvliegclub leidde, noemde hem een knokker die opkomt voor mensen in zwakkere posities en dit blijft doen tot er recht is gedaan. 'Dat knokken is een wezenlijk onderdeel van zijn per soonlijkheid.' Hij herinnerde eraan hoe De Porto ooit met een persoon lijke lening de club van de onder gang redde. In 1988 verliet De Porto de zweefvliegclub, omdat de club overstapte op motorzwevers en dat haalde voor hem de spanning weg of het zou lukken om op eigen kracht met een zweefvliegtuig het vliegveld te halen. De club liet hem echter niet zomaar gaan en maakte hem meteen erelid voor het leven. Burgemeester Giskes toonde zich onder de indruk van de waslijst aan activiteiten en trok de conclusie dat anderen vaak met succes een beroep op hem deden om zaken goed te laten functioneren. In het dagelijks leven werkte De Porto voor de PTT. Hij koos er daar bewust voor geen carrière te maken, omdat hij anders met het gezin naar Haarlem hadden moeten verhuizen en De Porto wilde liever op Texel blijven. Dochter Marit de Porto liet weten hoe de tennisclub er in 1995 financi eel slecht voorstond toen haar vader penningmeester werd. Binnen een paar jaar boog hij een schuld van ruim twee ton in guldens om in een positief saldo van enkele tienduizen den euro's zonder de contributie te hoeven verhogen. Ze maakte er geen geheim van dat haar vaders sterke persoonlijkheid in combinatie met twee opgroeiende dochters vroeger in huize De Porto nog wel eens tot enige botsingen wilde leiden, maar dat hoor de erbij. Dat De Porto soms ook letterlijk een knokker kan zijn, bewees hij volgens zijn dochter ooit door hoogstper soonlijk een lastig heerschap uit de trein te zetten ('voor de rest deed niemand wat, zelfs de potige con ducteur niet') en een keer een inbre ker achterna te zitten. 'Al was tien minuten voorsprong iets teveel om de inbreker nog te pakken te krij gen.' Ze zei namens de familie hart stikke trots op hem te zijn. 'Maar dat waren we al, daar was een lintje niet voor nodig.' Functies Hans de Porto is de afgelopen decennia op tal van terreinen maatschappelijk actief geweest. -1966-1981 penningmeester Alge mene Bond van Ambtenaren afde ling Texel -1969-1988 bestuurslid, secretaris en voorzitter van Zweefvliegclub Texel. -1978-1999 bestuurslid, penning meester en voorzitter van de Stich ting Bejaardenzorg Texel. -1999-2008 voorzitter Raad van Commissarissen van de Stichting Wonen Texel. -1987-heden bestuurslid van diver se stichtingen op het gebied van zorg en verpleging op Texel waar onder de Stichting Samen Een. -1995-heden penningmeester van tennisvereniging Deuce. -1998-2008 penningmeester van de Texelse sportraad en medeor ganisator van het jaarlijkse Wad- dentoernooi. -2000-heden secretaris van de vis- afslag in Den Helder. -De Porto heeft ook les gegeven in belastingen en hij vult tot op de dag van vandaag de belastingen in voor veelal oudere mensen. Burgemeester Francine Giskes benoemde Hans de Porto zaterdag middag tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn vrouw Ineke werd als stille kracht achter haar man ook bij de onderscheiding betrokken(Foto Jeroen ven Hettum) Ze zijn inmiddels weer thuis na hun deelname aan het evenement Alpe d'HuZes in Frankrijk. Arie de Ridder, Joost van Heerwaarden, Hans Bergamin, Rob de Haas, Roel Bakker, Erwin van der Linde en Frank van der Linde beklommen meermalen de Alpe d'Huez en haalden daarmee tegen de zestienduizend euro op voor de strijd tegen kan ker. Ruim driehonderd Texelaars hebben zaterdag meegedaan aan de jaarlijkse Fietssponsortocht van Rabobank Noord-Holland Noord. De deelnemers konden opstappen in De Koog, Oudeschild en bij de Rabobank zelf aan de Groeneplaats in Den Burg. {Foto Jemen ven Hettum) Ecomare stond afgelopen weekend in het teken van de Waddenzee als werelderfgoed. Arthur Oosterbaan stond zondag met de zogehe ten kokkelkar in een hoek waar aandacht aan het Waddengebied als werelderfgoed wordt besteed. Het onderwerp leefde niet echt al was er zo nu en dan belangstelling van de bezoekers. tFoto Jemen mnHattumi Marianne Krotje werd zaterdagavond benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Francine Giskes speldde haar, in het bijzijn van haar man Jan, de familie en ten overstaan van een volle kerk aan de Binnenburg in Den Burg, de koninklijke onderscheiding Vogelwerkgroep Texel is fel gekant tegen de realisatie van een klimbos nabij paal 21. 'Het is een stevige ingreep in het leef gebied van veel vogels en heeft weinig meer met natuurbeheer te maken.' De werkgroep heeft z'n zorgen geuit bij de gemeen teraad. Voor het klimbos zijn verschillende locaties in beeld geweest. Nadat er binnen het Overlegorgaan van het nationaal park geen draagvlak was voor een klimbos binnen het NP, kwam het bosperceel van 1,6 hec tare nabij de parkeerplaats in beeld. Dit valt buiten het NP. Maar volgens de Vogelwerk groep komt dit doordat bij de vaststelling van de grenzen een fout op de teken tafel is gemaakt. 'Het bosperceel kent wel degelijk natuurlijke waar den. Tot vorig jaar kwam er een ransuil tot broeden en ook broedt er de gekraagde roodstaart en direct grenzend aan het perceel broeden onder meer de nachtegaal en de boomvalk. Het gebied en directe omgeving is een groeiplaats van de brede wespenorchis, een beschermde plantensoort.' Uit publicaties maakt de werk groep op dat in de bomen zestig bouwsels komen en dat in de peri ode maart tot en met oktober 12.000 bezoekers worden ver wacht en dat men hoopt dat aantal na verloop van 5 jaar te verdubbe len. Bij het klimbos wordt een (een voudig) restaurant of verkooppunt van versnaperingen gebouwd. Volgens de werkgroep klinkt het aantrekkelijk om de jeugd de natuur in te lokken. 'Maar of een klimbos daarbij het juiste middel is vragen wij ons sterk af. Door steeds weer mee te gaan in allerlei plannen van goedbedoelende ondernemers slacht de gemeente de kip met de gouden eieren.' 'Het is niet opmerkelijk dat Staats bosbeheer medewerking aan dit plan wil geven. In de doelstelling van deze dienst is immers officieel vastgelegd dat recreatie in haar terreinen even belangrijk is als natuurbeheer. Dat betekent dat afwegingen gemaakt worden tus sen recreatie en natuur en ook dat zelfs Rode Lijst soorten niet meer veilig zijn bij deze dienst, die daar bij effecten van verstoring maar al te gemakkelijk tegen alle resultaten van onderzoek in, weg wuift. Ook financiële motieven spelen daarbij waarschijnlijk een rol.' Alvorens het klimbos kan worden aangelegd moet een natuurtoets worden gehouden en een omge vingsvergunning verleend. En het moet passen in het bestemmings plan. Over dit vraagstuk zal de gemeenteraad zich nog moeten buigen. Bart Witte van Staatsbosbeheer: 'Het is nu al een speelbos, wande laars mogen er al van de paden af. Ook hutten bouwen mag er al. Er heerst daar al een grote recreatie druk. En er ligt al een parkeer plaats. De natuur die er is, is ont staan toen het al opengesteld was. We gaan er van uit dat het er in die vorm blijft. Het moet wel aan ver gunningen vol doen, en dat geeft ook zekerheid. De financiën is één argument om mee te werken. We moeten onze eigen broek ophou den. Met het wegvallen van bepaal de subsidies stelt de provincie heel beperkte middelen beschikbaar voor recreatievoorzieningen. Op deze manier kunnen we voor bepaalde doelgroepen recreatie voorzieningen realiseren. Dat is voor ons een maatschappelijk argument. Realisatie gebeurt in zo'n vorm dat geen schade aan bomen wordt toegebracht. Er gaat geen spijker of schroef de boom in, allemaal met wiggen en houten platforms. Marianne Krotje-Bakker uit Oos terend is zaterdagavond konink lijk onderscheiden en benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde tijdens een concert van christelijke muziekvereniging Excelsior, het Muziekschool Kamer koor van Artex en vocaal ensemble Doublet uit Meppel in De Burght aan de Binnenburg in Den Burg. Krotje is één van de drijvende krachten achter Excelsior. Sinds 1987 is ze penningmeester, waarbij ze zich onder meer over de administratie van de contributie en de donateurschappen ontfermt. Daarnaast helpt ze op diverse andere manieren mee aan het functioneren van de muziekvereni ging. Ze is lid van de kledingcom- missie, helpt altijd mee bij concer ten en tijdens de kerstvieringen zorgt ze voor de chocolademelk. Krotje is ook al jaren actief in het kerkelijk leven als vrijwilligster bij de Protestante Waddengemeente Texel. Ze beheert kerkelijk centrum De Parel in Oosterend, verzorgt elke week de zondagsbrief, is notu- liste van de kerkrentmeester en verzorgt de ledenadministratie van de kerk. In het verleden was ze lid van het college van kerkrentmees- ters. Daarnaast is ze waarnemend koster van de Maartenskerk als de vaste koster afwezig is. Krotje helpt ook al jaren mee aan andere activiteiten in Oosterend en staat immer klaar om anderen te helpen. 'Ze is iemand die de gemeenschap in ruime mate heeft gediend en nog steeds dient', aldus burgemeester Francine Gis kes, die haar ten overstaan van een volle kerk, de koninklijke onderscheiding opspeldde. Dat gebeurde tijdens het optreden van Excelsior dat speciaal voor de gelegenheid werd onderbroken. DINSDAG 19 JUNI 2012 kitesurfer in nood De Beursplein 5 van de KNRM in De Cocksdorp heeft zaterdagmid dag een kitesurfer geholpen die nabij de Eierlandsche Dam in de problemen was gekomen. De sur fer, afkomstig van de overkant, was op circa honderd meter uit de kust zijn zeil verloren en daarna naar de kant gezwommen. Een andere kite surfer bleef op het water bij zijn kite totdat de Beursplein er was om het materiaal uit het water te halen. Die kitesurfer wist daarna op eigen kracht aan land te komen. Woontij: Aanbod koopgarant omlaag Woontij gaat het aanbod van koopgarantwoningen (KGW) dras tisch verlagen. Reden is dat de financiële toezichthouders de terugkoopgarantie een te groot risico vinden. Woontij moet hier voor grote reserves als risicobuf fer aanhouden. Bij koopgarant verleent Woontij de koper een korting op de aankoop prijs en garandeert dat de woning te zijner tijd wordt teruggekocht. Woon tij omschrijft KGW als een succes nummer. 'Juist in tijden van onzeker heid op de markt van koopwoningen gaat het goed met de verkoop van KGW. Door de korting kunnen kopers eenvoudiger een hypothe caire lening krijgen en door de terug koopgarantie weten de kopers dat ze desgewenst de woning altijd weer snel terug kunnen verkopen aan Woontij. Voor starters en andere huishoudens met een laag inkomen is de KGW een betaalbare manier om een koopwoning te verwerven. De terugkoopgarantie geeft de kopers juist nu extra zekerheid om de stap naar een koopwoning aan te durven.' Toch gaat Woontij het aanbod van KGW noodgedwongen drastisch terugbrengen. Noodgedwongen, omdat de financiële toezichthouders de terugkoopgarantie een te groot risico vinden. Woontij moet hiervoor grote reserves als risicobuffer aan houden. 'Vele miljoenen euro's waar mee geen nieuwe investeringen kun nen worden gedaan.' Woontij gebruikt de verkoopwinsten voor dekking van onrendabele inves teringen in nieuwe woonprojecten. 'Zo blijft de woningmarkt in bewe ging en blijven er voldoende betaal bare huur- en koopwoningen.' Zelfs sinds de woningmarkt vanaf 2008 grotendeels is vastgelopen blijft het goed gaan met de verkoop van KGW. Woontij: 'Bizar dat die terug koopgarantie nu het einde van het succes van de KGW lijkt in te lui den.' Woningcorporaties moeten hun ver koopwinsten voortaan vasthouden in een Reserve Verkoop Onder Voor waarden. De verkoopwinsten kun nen hierdoor niet langer worden aangewend voor afboeking van onrendabele investeringen in nieuw bouw van sociale huurwoningen en renovatie van bestaande huurwonin gen.' Eind 2011 had Woontij 244 KGW's. Deze hebben een marktwaarde van €37 miljoen. Hierop is een korting verleend van bijna €9 miljoen en is een winst gemaakt van €17 miljoen. Deze winst ligt voortaan als 'dood kapitaal' vast in de reserve van Woontij. Woontij heeft veel plannen voor nieuwbouw en renovatie en heeft daarvoor de middelen nodig die er wel zijn maar waar niets mee gedaan mag worden. Hoe dat moet worden opgelost is nog niet hele maal duidelijk, maar de kans is groot dat het aantal KGW's de komende jaren sterk zal afnemen. Woontij denkt na over andere manieren om starters op de koopmarkt te helpen. Voorlopig zal het aanbod van KGW's gering zijn en worden meer wonin gen tegen marktwaarde te koop aangeboden. Open huis mechanisatiebedrijf Kraakman Reyneveld BV, de nieuwe eigenaar van Bonne Mechanisatie aan de Oorsprongweg in Eierland, houdt vrijdag 22 en zaterdag 23 juni open huis. Bezoekers kunnen onder het genot van een hapje en een drankje kennismaken met het per soneel en de producten en de ser vice die het bedrijf levert. Kraakman Reyneveld heeft zeven vestigingen in Noord- en Zuid-Holland en is op Texel dealer van landbouw-, tuin en parkmachines. Vrijdag duurt het open huis van 14.00 tot 21.30 uur, zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5