Vondst belangrijk voor herstelprojecten Texelronde op nieuwe baan TEXELSE 7 COURANT IBS Oele Schoo kiest voor elektrisch rijden Zeegrassen overleven dankzij ondergrondse samenwerking Hoofdrolspelers ruzie Talk aan tafel Nieuwe Maten in Hoornder kerk DINSDAG 19 JUNI 2012 lARGET* GARAGE DROS Geslaagd advertorial Hessel Arensman wint in Hoorn Hessel Arensman heeft bij de vier de wedstrijd van het baancircuit H&M, die vrijdag in Hoorn werd gehouden, de 800 meter gewon nen. De 16-jarige Texelaar finishte in 2.06.36 minuten en bleef daar mee al zijn concurrenten in de categorie junioren B een straat lengte voor. De nummer twee, Joey Steenvoorden van de Helderse atletiekvereniging Noordkop, had een achterstand van bijna 3.7 seconden. Van de andere Texelaars eindigde Cor Bijpost in 2.11.58 minuten op de derde plaats. Jelle van der Duim werd in 2.16.10 minuten zevende. Het was tot dusver een raadsel hoe zeegrassen ondanks dodelij ke concentraties sulfide in de zee bodem als enige vaatplanten kun nen leven in zee. In een gezamenlijke studie van het NIOZ, de Rijksuniversiteit Groningen en Radboud Universiteit Nijmegen concluderen onderzoekers nu dat zeegrassen een ondergrondse samenwerking hebben met kleine schelpdiertjes en bacteriën die het sulfide onschadelijk maakt. De resultaten verschijnen deze week in het vooraanstaande wetenschappelijke tijdschrift Sci ence. Uit eerdere studies aan fossielen bleek dat de schelpdieren en bacte riën al sinds de evolutie van zeegras sen in het Krijt in zeegrasbedden voorkomen. De onderzoekers den ken daarom dat de samenwerking zo'n 100 miljoen jaar geleden ont stond, toen zeegrassen vanaf het land de zee veroverden. Sindsdien zijn zeegrassen van groot belang voor de biodiversiteit in alle wereld zeeën. De planten groeien in brak tot zout water en komen over de hele wereld voor in ondiepe kustwate ren. Zeegrassen zijn zogenaamde bio- bouwersorganismen die hun omge ving sterk kunnen veranderen. Dich te zeegrasvelden verminderen bijvoorbeeld de stroming en golf slag. Zwevend slib zakt dan naar de bodem, waardoor het water helder der wordt. Deze omgevingsverande ringen zijn gunstig voor de vissen, schildpadden, dolfijnen en vogels die in zeegrasvelden leven en jagen. Maar het heldere water is ook belangrijk voor het zeegras zelf, omdat het zo meer licht krijgt en dus beter kan groeien. In de bodem heeft het uitgezakte slib echter een negatief effect op de planten. Het bestaat namelijk vooral uit dood materiaal, afkomstig van planten en dieren. Dit wordt in de bodem afgebroken door bacteriën. Omdat zeebodems weinig zuurstof bevatten, wordt dit gedaan door bacteriën die sulfaat uit het zeewater gebruiken in plaats van zuurstof. De bacteriën produceren daardoor ech ter sulfide, een stof die giftig is voor de meeste planten en dieren, waar onder zeegras. Het was tot nu toe onduidelijk hoe zeegrassen in staat zijn goed te groeien terwijl er tussen de wortels van de planten zo veel van dit giftige sulfide vrijkomt. In Science beschrijven de onderzoe kers dat tussen de wortels van zee grassen vaak in grote aantallen klei ne schelpdieren van de familie Lucinidae voorkomen. Het was al bekend dat deze diertjes in hun kieuwen speciale bacteriën 'kweken' waarvan ze leven. Voor deze bacte riën is sulfide niet giftig; ze gebruiken het juist om te groeien. In een laboratoriumexperiment lieten de onderzoekers zeegrassen groei en in kweekpotten met en zonder de bijzondere schelpdieren. Ook lieten ze schelpdieren groeien in potten zonder zeegras. Uit de resultaten blijkt dat de schelpdieren en hun bacteriën veel beter tussen de zee graswortels gedijen dan in kaal zand, omdat de zeegrassen via hun wor tels de schelpdieren van zuurstof voorzien. Maar ook werd vrijwel alle sulfide door de 'hulpbacteriën' van de schelpdiertjes 'opgegeten', waar door de zeegrasplanten op hun beurt ook veel beter groeiden in pot ten met schelpdiertjes. 'Een bijzon dere samenwerking,' zeggen de onderzoekers. Hoewel zeegrassen belangrijk zijn voor de biodiversiteit, is het areaal zeegrasvelden door menselijke ver vuiling en andere verstoringen de laatste decennia wereldwijd sterk afgenomen. Op veel plaatsen wordt nu geprobeerd om zeegrassen te beschermen en verdwenen zeegras velden te herstellen. Eigenaar Frits Langeveld van de 'Talk of the Town' in De Koog en voormalig exploitant Monique Meijer moeten hun twist over de eetgelegenheid eerst aan tafel proberen op te lossen, vindt de kortgedingrechter in Alkmaar. De twee stonden maandag tegen over elkaar voor de rechter omdat eigenaar Langeveld in mei beslag liet leggen op de woning van Meijer. Volgens hem is zij haar financiële verplichtingen niet nagekomen. Volgens haar is sprake van ordi naire pesterij en is niet met de man te praten. Om het beslag van de woning af te krijgen, schakelde zij de rechter in. De publieke tribune was goed gevuld. Veel eilanders waren met Monique Meijer meegereisd om haar te steunen. Moedig, zo was op te maken uit de woorden van haar advocaat Hendrik Jan Bos, want veel Texelaars zijn volgens hem bang voor Langeveld. 'Men sen die tegen hem ingaan, krijgen veelal te maken met de 'Lange- veld-methode'. Dat geldt ook voor mijn cliënte.' De Langeveld-methode houdt vol gens Bos in dat de pandeigenaar mensen net zo lang claims toe zendt, tot ze niet meer schriftelijk reageren. 'En vervolgens roept hij "omdat ze niet meer reageren, heb ik dus gelijk". Hij gaat met deze beslaglegging veel te ver. Haar huis, dat ze wil verkopen, wordt hierdoor bijna onverkoopbaar. Bovendien kan ze veel minder geld lenen voor een nieuwe hypotheek. En waarom? Is Langeveld soms bang dat mijn cliënte met haar man en kinderen naar Brazilië vlucht? Ze wonen al jaren op Texel en blij ven hier gewoon. Er is geen enkele reden voor. De beslaglegging is puur om te pesten en intimideren.' 'Grote onzin', zei Peter van Lingen, de advocaat van Langeveld. Hij stelde dat de eigenaar van Talk of the Town nog geld tegoed heeft van Meijer. De Texelse huurde de zaaj van 1 april 2011 tot 31 decem ber 2011 voor een flexibele huur- som die was gekoppeld aan de omzet (15 procent). Meijer zou hem onder meer te weinig huur hebben betaald. 'Op geen van de vorderin gen die wij hebben gestuurd, heb ben we een inhoudelijke reactie ontvangen, ook niet nadat we ze extra reactietijd hebben gegeven. Daarom hebben we uiteindelijk besloten beslag laten leggen op de woning.' Meijer ontkent dat ze Langeveld nog geld is verschuldigd. Ze zegt onder meer dat Langeveld bij zijn berekeningen uitgaat van veel te positieve omzetcijfers. Daarnaast wil de pandeigenaar huurgeld zien van de maanden november en december, terwijl de zaak sinds 1 november dicht is en Meijer in die maanden dus ook geen omzet heeft gemaakt. Beide partijen wezen met de beschuldigende vin ger naar elkaar toen de rechter vroeg waarom Meijer en Langeveld niet met elkaar om tafel zijn gegaan om deze zaak inhoudelijk te bespreken en een goede oplossing te vinden. 'Er zijn veel emoties mee gemoeid', concludeerde de rechter, 'maar het blijft een zakelijke discussie. Een bodemprocedure moet uitwijzen of Meijer nog geld moet betalen aan Langeveld, daar ga ik niet over. Ik stel voor dat jullie op korte termijn een inhoudelijk gesprek aangaan om te kijken of jullie wat betreft de beslaglegging een oplossing kun nen vinden.' Beide partijen gingen met het voor stel akkoord. Ze krijgen tot 5 juli de tijd om tot een onderlinge oplos sing te komen. Als dat niet lukt, doet de rechter alsnog uitspraak. Nachtvlindernacht Op twee plaatsen op het eiland worden vrijdag 22 juni nachtvlin ders bekeken. Dit in het kader van de nationale nachtvlinder nacht. Nachtvlinders vallen minder op dan dagvlinders, maar er zijn zeer fraaie exemplaren bij. Tijdens de nacht vlindernacht worden ze gevangen, gedetermineerd en weer in vrijheid gesteld. Dat gebeurt op twee ver schillende plaatsen. Bij de familie Veeger, Grensweg 5, wordt rond 22.30 uur gestart met licht, een lokstof en waarschijnlijk een vlin- derval. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Cees Maas (tel. 312788) en W. Veeger (tel. 312229). Bij het vogelwachthuisje bij De Geul worden in samenwerking met Staatsbosbeheer vlinders gevan gen door leden van het IVN. Deze bijeenkomst, waar alleen met licht wordt gewerkt, is vooral bedoeld voor leden. Inlichtingen: E. Reydon tel. 313795 of M. Groenendaal, tel 322321. De resultaten van de waarnemin gen worden gepubliceerd op de website van de Vlinderstichting. Op de nieuwe buitenbaan van handboogvereniging De Eiland- schutters is afgelopen weekend voor de 35ste keer de Texelronde gehouden. Tien Texelse en vijftien overkantse schutters schoten vanaf diverse afstanden pijlen op de doelen. De opkomst was volgens Aad van Gils van De Eilandschutters matig, maar dat kwam doordat tegelijkertijd in Leeuwarden een groot 3D-toernooi voor handboogschutters werd gehouden. Ondanks de matige opkomst, verliep de Texelronde goed al moesten de overkantse schutters even wennen aan de harde wind. Zaterdag schoten de schutters op afstanden van 50 en 30 meter van het doel en zondag stonden ze speciaal voor de Texel ronde 35 en 25 meter bij de doelen vandaan. Bij de volwassenen gin gen de meeste prijzen naar de overkantse deelnemers en bij de jeugd de meeste naar de Texe laars. Uitslagen: Barebow: Kevin Joseph (505 pt) en Jona than Wesseling (351 pt). Longbow: Lisette Kampstra (273 pt). Compound: Jos van 't Schip (640), Jaap Verbruggen (604), Daniel Wesselman (500) en Adri van Egmond (429). Recurve: Marinka Plaatsman (568), Hidde Plaatsman (560) en Kevin Timmer (478). Recurve eerste klasse: Gert-Jan Schoorl (555). Recurve tweede klasse: Aad van Gils (452) en Olga Ellen (355). 'Uit onze ontdekking blijkt dat we voor het behoud en herstel van zee grasvelden niet alleen naar de plan ten moeten kijken, maar ook naar de samenwerking die ze aangaan met andere organismen', zegt Tjisse van der Heide van de Rijksuniversiteit Groningen. Tot nu toe is steeds geprobeerd om alleen de zeegras planten te transplanteren, maar vaak had dit maar weinig succes. In de toekomst kunnen we de kans op succes mogelijk aanzienlijk vergro ten door complete zeegrassystemen te transplanteren, dus de planten inclusief de sulfide etende bodemor ganismen. Vooral in de tropen kan dit erg belangrijk zijn.' Het onderzoek werd gefinancierd door het Waddenfonds en NWO. Hidde Bakker (20) uit Den Burg is aan het ROC Den Helder geslaagd voor de MBO-opleiding verpleeg kunde. Bakker heeft stage gelopen op de afdeling neurologie en de kinderafdeling van het Gemini Zie kenhuis IN Den Helder. Hij gaat verder met een HBO-opleiding ver pleegkunde en gaat daarvoor wer ken en studeren aan het Universi tair Medisch Centrum in Utrecht. In de kerk van Den Hoorn is zon dag 24 juni een concert te horen van Nieuwe Maten, een blazer sensemble uit de Zaanstreek. Dit begint om 15.00 uur. De toegang is gratis; na afloop wordt gecol lecteerd voor een bijdrage in de kosten. Het ensemble Nieuwe Maten werkt projectmatig en sluit twee keer per jaar een periode van acht repetities af met één of twee concerten. De repetities vinden plaats in Wormer- veer, de bezetting wordt aangepast aan de te spelen muziek. Bij het concert in Den Hoorn bestaat het ensemble uit Rieneke Weber (fluit), Else Schaaij (fluit), Esther Heide veld (hobo), Fokko Visser (hobo), Nienke de Jong (klarinet), Anne- miek Vloon (klarinet), Arjan Sas (hoorn), Ronald Bakker (hoorn), Boukje Jonkheer (fagot) en Maxi Vera (fagot). De muzikale leiding is in handen van Herman Draaisma, sinds 1992 als (basklarinettist in vaste dienst bij het Nederlands Philharmonisch Orkest in Amsterdam. Naast diri gent van Nieuwe Maten is hij diri gent van onder andere strijkorkest Zoroaster uit Utrecht en strijkor kest Arcato uit Zutphen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7