uw club in de krant Het verhaal van Anna van der Duim TEXELSE 8 COURANT 125 jaar Texelse Courant 'We werden zelfs op het podium geroepen' Hoe het allemaal is begonnen DINSDAG 19 JUNI 2012 Mijn naam is Anna van der Duim. Ik ben 16 jaar oud en zeil al sinds mijn achtste. Ik ben begonnen in de Waddenhaven in een Optimist en later doorgestroomd naar de Leukothea. Na een paar jaar in beide schepen ben ik naar de overkant gegaan om daar profes sioneler te trainen in de Optimist. Daar ben ik ook wedstrijden gaan varen. Daarnaast heb ik geholpen met les geven aan kinderen in de Waddenhaven. Mensen kwamen tot de ontdekking dat er op Texel eigenlijk na de Leu kothea niet echt een vervolg is en er waren kinderen die wel willen blijven zeilen. Daarom heeft Dirk Pool samen met CKZ een jeugd plan opgericht om op paal 33 catamaran te kunnen leren zeilen. Speciaal voor de jeugd kwam er een Dart 18, voor een deel gesponsord. De bedoeling was om eerst veel te trainen met Dirk Pool om uiteindelijk zelfstandig in een Dart 18 te kunnen varen. Dat leek mij heel leuk dus toen we het te horen kregen, hebben mijn broertje Jelle en ik ons meteen opgegeven. Er bleek niet heel veel animo voor te zijn en dat is eigenlijk wel jammer, maar niet iedereen weet ook dat het er is. Ik had, voordat ik met Dirk ging varen, al een paar keer eerder op een catamaran gezeten, dus ik had al een beetje ervaring. Doordat ik aan de overkant ook best veel geleerd, getraind en wedstrijden gevaren heb, ging de eerste keer met Dirk me redelijk goed af. Natuur lijk was het niet helemaal vlekkeloos, maar dat is ook niet de bedoeling, ik deed tenslotte mee om goed te leren catamaran zeilen. Aan het begin moest ik er wel heel erg wennen om samen met iemand te zeilen, je moet toch een soort van vertrouwen opbouwen. En dat is al helemaal belangrijk als je in een trapeze moet hangen. Het overstag gaan moet je dan echt heel snel kunnen, anders is het foute boel. Mijn eerste catamaranwedstrijd samen met Dirk was het open Texels kampioenschap. Het woei best pit tig, en dat was in zo'n eerste wed strijd best eng. Maar het ging super- goed en we gingen erg hard. Uiteindelijk hebben we alle wedstrij den uitgevaren en zijn we eerste geworden. Hierna volgden meer wedstrijden. En niet alleen op Texel, maar ook aan de overkant. We zijn naar Medemblik geweest om mee te doen aan de 'fastwell race' van Medemblik naar Den Oever en over het IJsselmeer weer terug naar Medemblik. Ik had nog nooit zolang in de trapeze gestaan en dat was best vermoeiend, maar het was wel heel leuk. Afgelopen jaar hebben we meegedaan met rondje Texel. De dagen ervoor was het open Neder lands kampioenschap bij paal 17. Het kampioenschap ging heel erg goed, er was best een sterke bran ding en het woei ook erg hard. Ik vond het cool om te doen, het ging namelijk steeds beter met alles. We behaalden het kampioenschap en werden zaterdagavond zelfs nog op het officiële podium geroepen. Dat was ook echt heel gaaf, er stonden superveel mensen te klappen. Met rondje Texel zelf, woei het echt heel hard, maar het ging gewoon door. Het ging het hele rondje erg goed, totdat de voorstag onverwacht los schoot en de mast alleen nog aan de fok hing. We zijn toen de Mokbaai ingevaren en hebben daar de boot om laten slaan. Door snel een touw tje vast te knopen konden we daarna weer verder. Daardoor hebben we wel veel tijd verloren en daarmee ook onze kans om bovenin te eindi gen. Maar buiten dat was het echt een superervaring. We zijn we ook naar Bergen aan zee geweest. Hier was 'Sail and Jazz', een beetje het zelfde idee als rondje Texel, met een grote feesttent met veel muziek. Maar er deden een stuk minder catamarans mee. Ik raad zeker aan om ook les te nemen bij Dirk, je leert heel veel en het is echt super om in een catama ran te zeilen. De Cocksdorper Kustzeil Ver eniging werd in 1980 opgericht door zeilers die al gewend waren om vanaf paal 33 te zei len. Bij paal 33 is het strand vrij rustig en zijn goede zeilmogelijkheden. Er kan bijvoorbeeld onder de Vlie- hors gezeild worden, waar bij westelijke winden wel wind, maar weinig golfslag is. Het water lijkt overigens vanaf het strand rustiger dan het in werke lijkheid is. Dat strand ligt namelijk aan een van de gaten waardoor het water bij vloed de Waddenzee in geperst wordt, en bij eb er weer uitgezogen. De stroom kan er een snelheid van wel vier kno pen bereiken, ongeveer 7 km per uur. Deze sterke stoom kan ook ineens voor veel hogere golven zorgen, als bij het keren van het tij de stroom ineens tegen de wind in gaat lopen. Maar door het ontbreken van branding is het toch makkelijker om vanaf paal 33 te zeilen. De vereniging is goed uitgerust: er staan twee gebouwtjes binnen de omheining. Eén daarvan staat vol met kasten voor zeilen en wetsuits, het andere, bij TESO in gebruik geweest als noodkantoor, is verenigingsruimte. Het heeft nog moeite genoeg gekost de gebouwtjes geplaatst te krijgen want de gemeente vond het niet nodig dat de vereniging een eigen ruimte zou hebben. Dit groeide tot een conflict waarin de nodige prestigekwesties mee speelden, maar uiteindelijk is - mede dankzij de steun van de Sportraad - de benodigde ver gunning losgekomen. Een mooi voorbeeld van hoe nuttig de Sportraad kan zijn. De veiligheid van de leden is bij CKZ goed gewaarborgd. Zeilers die gaan zeilen, melden het als ze vertrekken en zij melden zich weer aan als ze terug zijn. Boven dien noteert de vuurtorenwachter de nummers van alle zeilschepen die langskomen en als die voor een bepaald tijdstip niet terug zijn, wordt één van beide strand- commissarissen gewaarschuwd, die dan op onderzoek gaat. We kunnen stellen dat de Cocks dorper Kust Zeilvereniging Texel goed van de grond is gekomen, en dat dankzij deze vereniging de Texelse catamaranzeilers een goed beveiligde basis hebben. Welkom bij CKZ De Cocksdorper Kust Zeilver eniging is een enthousiaste zeil vereniging op het noordelijkste puntje van Texel. Door de goede ligging, net aan de waddenkant (Paal 33) van de vuurtoren, kun je zelfs met wat meer wind en golven toch gemakkelijk het water op om te kiezen tussen Wadden- of Noordzee. Zowel toer- als wedstrijdzeilers kun nen bij onze vereniging aan hun trekken komen. Zo worden er door het seizoen verschillende clubwed strijden gehouden en wordt in samenwerking met Kustzeilvereni- ging Westerslag het open Texels kampioenschap georganiseerd. Toertochten ontstaan vaak spon taan en kunnen verschillende bestemmingen hebben. Om jonge aanwas te stimuleren, is CKZ in 2010 een jeugdprogramma gestart waarbij jeugd onder leiding van een ervaren zeiler de beginselen van het zeilen wordt bijgebracht en kunnen zij proeven aan het wedstrijdzeilen. CKZ Kalender 2012 clubwedstrijd (Bart U. afwezig) 1 clubwedstrijd (3 manches)

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8