m TEXELSE 5 COURANT Geld voor Texelvignet bij verkoop 100 stuks Huilers in opgeknapte opvang Ecomare 'Details van wonderen ter wereld' DINSDAG 26 JUNI 2012 Organisaties die het Texelvignet verkopen, kunnen al vanaf 100 verkochte exemplaren een ver goeding van €2,- per verkocht vignet van de gemeente krijgen. Dat heeft de gemeenteraad op voorstel van Texels Belang una niem besloten. Het college had voorgesteld weder verkopers vanaf 500 verkochte vig netten (op jaarbasis) een vergoe ding van €2,- per vignet te geven voor de tijd die zij aan de verkoop en het informeren van gasten besteden. Dat aantal was veel te hoog in de ogen van Texels Belang. Fractievoorzitter Joop Groeskamp vond het beter als naar de werke lijke aantallen werd gekeken. 'Een winkelier bijvoorbeeld heeft er ook werk aan.' Wethouder Eric Hercules verde digde de grens van 500 vignetten met de opmerking dat dat met het Texels Ondernemers Platform (TOP) was kortgesloten. Het colle ge kwam met het grensbedrag om te voorkomen dat elke particulier of ondernemer een contract met de gemeente wil afsluiten om wederverkoper te worden. Alleen partijen die een contract met de gemeente hebben, hebben recht op de vergoeding. De opmerkin gen van Texels Belang bleken meer aan te slaan, waarna de raad besloot de grens te verlagen naar 100 stuks. De vergoeding geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 januari. Er zijn overigens wisselende cijfers rond het Texelvignet in omloop die het geheel er niet eenvoudiger op maken. Uit een brief die de gemeente begin juni verspreidde, viel op te maken dat er in totaal bijna 30.000 exemplaren (waarvan bijna de helft verkocht) van het Texelvignet zouden zijn in plaats van 200.000 stuks waar eerder sprake van was. Dat werd door de redactie vóór publicatie in de krant van 5 juni voor de zekerheid nog nagevraagd, maar er blijken wel degelijk 200.000 Texelvignetten te zijn waarvan tegen de 15.000 exemplaren (groen en oranje bij elkaar) zijn verkocht. Het aantal van 30.000 stuks bleek gebaseerd op een gat van €273.000,- in de begroting dat met de opbrengst van het vignet moet worden gedicht. Raadsleden maakten woensdag kanttekeningen bij de getallen en doelen van het Texelvignet. Rikus Kieft (GroenLinks) merkte op dat het wegwerken van het gat van €273.000,- in de begroting inmid dels het hoofddoel van het Texel vignet lijkt te zijn geworden, terwijl het de bedoeling was parkeerauto maten overbodig te maken. Marjan de Groot (WD) vond dat de ver koopaantallen als een speer omhoog moeten en pleitte ervoor het vignet snel beter te promoten en te distribueren. Volgens haar zou voorkomen moeten worden dat 2013 net als 2012 een oefen jaar wordt. 'Het gaat om een bedrag van drie miljoen.' De Groot vond echter onvoldoende steun. CDA en GroenLinks schaar den zich achter de WD, maar de rest zei liever eerst op een evalua tie van het vignet in oktober te wil len wachten. Wethouder Hercules zei de 'vurige wens' van de WD te delen. Volgens hem ligt er vóór het seizoen van 2013 een promotie- en marketingplan om het Texelvignet onder de aandacht te brengen. Er hebben zich inmiddels meerdere partijen bij de gemeente gemeld die daar wel ideeën over hebben. Hoewel de WD geen steun kreeg voor versnelling zei Hercules 'de geest van het amendement van de WD' mee te nemen in de verdere ontwikkeling van het vignet. Dierverzorgers van Ecomare heb ben donderdag twee bij Oude- schild gestrande huilers opge haald. De eerste huiler van dit seizoen werd gevonden op het Wadden strandje bij de jachthaven. Omdat de dierverzorgers van Ecomare geen moederzeehond in de buurt zagen, hebben ze het uitgeputte jong meegenomen. Nummer twee dobberde in de haven, ook zonder moeder. Met de boot van haven meester Berna de Boer zijn de dier verzorgers op het zwemmende jong afgegaan. Het diertje was zo moe, dat het zich gewoon liet opvissen. Beide huilers wegen nog geen 10 kilo. In de opvang hebben ze eerst ORS (water met suiker en zouten) gekregen om hun vochtbalans weer op orde te brengen. Door ze vervol gens havermoutwater te geven en gedurende de eerste dagen voor zichtig multimelk te voeren, wordt voorkomen dat hun darmen van streek raken. Voorlopig verblijven de dieren in de quarantaine en zijn ze te zien via de ramen en via de webcam op www.ecomare.nl. Vrijdag kwam uit de NlOZ-haven bericht van een jong zeehondje dat tussen de kade en het NlOZ-schip Pelagia zwom. Het leek niet meer Doolhoofd Steeds moest ik kijken naar de foto op de voorpagina van de krant van vrijdag. Iets klopte niet. Was het de compositie, was het de lichtval, was het de achtergrond? Nee, uiteindelijk begreep ik het: het was dat bord, daar klopte het beeld niet. Dit bord is te klein en staat veel te laag. Want, Arie, hoe groot kan het bord voor je kop zijn? Hoe hypocriet, egoïstisch en asoci aal kun je zijn om puur voor jouw eigen economisch gewin het aange zicht op en het uitzicht vanuit Den Hoorn zo te verkrachten met een hoog maïsveld op het hoogst gele gen land? Dit alles onder het mom van cultuur historische vertellingen tijdens het dolen door manshoog maïs (als u nu rechts kijkt, ziet u links ook niets meer van het oude land en dorp). Wat een lulkoek. Uiteraard leg je die bezoekers dan ook gelijk uit dat je je zelf ook nogal bezig hebt gehouden met het aantasten van het aange zicht van Den Hoorn. Zie onder meer je schuren aan het Klif en De Naai en het niet onderhouden van een karak teristiek monument, de Vigilant? Hoe zou zo'n gesprek in de auto er toch hphhpn i iitgo7ipn naHat ji illip wmpn bij de rechtbank zijn geweest met deze uitkomst (het gedogen van een maïsdoolhof) tot gevolg? Misschien is het als volgt verlopen. De ambtenaar is bij de rechtbank nietsvermoedend in zijn auto gestapt. Ha fijn, die boot kan ik nog net halen. Opeens wordt de deur opengerukt en stapt Arie in (drukt gelijk de deu ren op slot) en meldt dat-ie meerijdt naar huus. Behoedzaam en nerveus rijdt de ambtenaar terug, opeens drukt Arie zijn eeltige lippen tegen het gevoelige oor en slist in sterk dialect: 'Zal ik voor jou der 's een liedje singe? Lichte paniek maakt zich meester van de kansloze amb tenaar en nogmaals dringt Arie aan: 'Zal ik...' Zwaar zwetend en volko men in paniek gilt de ambtenaar: 'Nee, nee mijnheer Lap. Alles maar dan ook alles zal ik voor u doen als u maar niet zingt.' En aldus geschiedde. Razendsnel wordt een gedoogbeschikking in elkaar geflanst, met de toezegging dat in het volgende bestemmings plan echt alles mag, als je maar genoeg dramt. En wat een ander er van vindt, is natuurlijk totaal oninte ressant. College, door het afgeven van een gedoogbeschikking met als omschrijving, recreatieve wandel route door een maïsperceel geven jullie je bestuurlijke onvermogen heel duidelijk weer. Vanaf nu is dus wer kelijk alles toegestaan. Hmm, een wwhcplrljp- ik hah arhtpr nick nng Op persoonlijke titel maar beslist namens vele bezorgde Hoornders, In de Novalishoeve bij Den Hoorn wordt 30 juni om 14.00 de expositie van Geertrui van Herwijnen geopend. In de schuur van de hoeve komen ongeveer vijftig foto's te han gen. Niet van landschappen, maar van natuurlijke elemen- Van Herwijnen heeft een caravan in Bergen en maakt in die omge ving al haar foto's. 'Ik woon in Amsterdam, maar heb een fiets in Alkmaar staan. Als ik dan vanaf Alkmaar naar Bergen fiets, zie ik vaak al van alles. Het zonlicht dat prachtig weerkaatst op een ondiepe sloot vol bladeren, ijs- sculpturen of door zand ontstane delta's. Ik stap dan direct af om daar foto's van te maken', vertelt ze. Ze benadrukt dat ze 'niet gewoon plaatjes maakt'. 'Ik maak details van de wonderen in de wereld.' De liefde voor de natuur ontstond al in haar jeugd. Als jongste van negen kinderen was er altijd veel drukte in huis. 'Ik ging dan de natuur in om tot rust te komen. De schoonheid der dingen vloog toen al mijn ogen binnen.' De stal bij de Novalishoeve wordt de komende week omgetoverd tot expositieruimte. Er komen pallets te staan, waaraan de foto's komen te hangen. Daarnaast komen de wanden van de stal vol te hangen. 'Ik kwam op Texel terecht via een vriendin van mij. Ik ken haar via mijn werk als tango docent. Op een gegeven moment gaf ik les op Texel en ben toen met haar rond gaan rijden op het eiland om te kijken waar mijn werk mooi zou kunnen hangen.' De kunstenares houdt niet van exposities in eetgelegenheden. 'Mensen kijken daar alleen maar naar hun bord en niet naar wat er aan de muur hangt, zo kwamen we uiteindelijk bij de hoeve terecht.' De foto's blijven hangen tot en met 2 september. De opening op 30 juni wordt verricht door wet houder Huisman, en de muziek wordt verzorgd door Jaap Dros. Mensen die de foto's willen bezichtigen kunnen daar de hele week terecht. De kunstenares zal regelmatig aanwezig zijn om men sen te vertellen over haar werk. Ook gaat ze op de locatie cursus sen Tangodansen geven, de eer ste is op 14 juli vanaf 14.00 uur. KTF en muziekvereniging Venhuizen (zie foto) gaven zaterdag een concert op het Koger dorpsplein. Beide korpsen staan onder leiding van Wendy Prins. Bij het gezamenlijk optreden werd muziek van Ennio Morricone gespeeld. ifoio g£ weg te kunnen, maar kon ook niet worden gepakt. Volgens de verzor gers was het dier wel alert en actief. De dierverzorgers zullen het de komende tijd in de gaten houden. Mogelijk is de moeder nog in de buurt en dan is ingrijpen onwense lijk. De zeehondenopvang van Ecomare is een paar weken leeg geweest. Die tijd is besteed aan het opnieuw betegelen van de kleine buitenbas sins. Als de huilers sterk genoeg zijn om naar buiten te verhuizen, liggen er opgeknapte verblijven voor hen klaar. Kees Drijver houdt tijdens zijn rondleiding door Oosterend halt bij het beeld van de zeemansvrouwen. De tocht op zaterdag maakte deel uit van de goed bezochte open dag van De Parel en de Maartenskerk. een paar hoge bomen, laten we daar een klimbos van maken en dan noe men we het recreatieve cultuurhisto rische wandelingen tussen de bomen. En zo kunnen we nog wel een paar kronkels bedenken. Hoe idioot kun je zijn? Als Arie rechtsongelijkheid als argu ment gebruikt omdat het zogeheten boerengolfen wordt gedoogd, dan kan er op deze locaties maar één juiste conclusie bestaan en dat bete kent het einde van dit golfen. Bedankt Arie, dat zal Cor je in dank afnemen! Het zou de gemeente sieren deze gedoogbeschikking onmiddellijk weer in te trekken en gelijk vast te laten leggen dat op een dergelijke gevoelige locatie geen gewassen meer geteeld mogen worden die boven de tuunwallen uitkomen. Dan blijft het geroemde uitzicht op het kerkje en dorp ook beschermd! (Wat betekent dat beschermd dorpsge zicht eigenlijk nog?) Hoornders, hoogste tijd, hoe gaan wij in de toekomst met onze leefom geving om? Spreek je uit! Dierverzorgster Silke Kruk van Ecomare heeft net de tweede huiler uit het water gehaald. mt° rbc*" km» Andre Smit Den Hoorn Voor de tweede keer dit voorjaar is de brug in het maïsdoolhof in wording in Eierland vorige week door de harde wind omgewaaid. Arnold Langeveld, één van de initiatiefnemers, meldde zaterdag ech ter dat het gevaarte 'weer stevig op zijn pootjes' staat. Het doolhof, aangelegd rond het thema 'een rondje om de zon', wordt zaterdag 7 juli officieel geopend. VVV De Texelse Courant publiceerde afgelopen vrijdag een uitgebreid verslag over de presentatie van ons nieuw Digitaal Texel Portaal. Daar voor mijn dank en ik hoop dan ook dat menig Texelaar nu ook begrijpt wat mijn goede bedoelingen voor dit eiland zijn. De directie van de VW schijnbaar nog niet, als ik Wouter de Waal in zijn uitspraken tegenover de Texel se Courant mag citeren: "Ik heb een gesprek gehad met Frits Langeveld over de ontwikkeling van een App over Texel. Er volgde een presenta tie van zijn website over Texel. Die hebben wij aangehoord en later nog een paar vragen gesteld. We wach ten nog op antwoord...." Beste Wouter, mag ik één vraag terug stellen? Waarom reageerden jullie niet op mijn uitnodiging voor de presentatie in Stayokay op 18 juni jongstleden, maar schitterden echter door voltallige afwezigheid? Hier was dé gelegenheid over alle vragen in het openbaar te discussi eren." Ondanks de drukte van de grote toeloop van deelnemers die zich willen registreren, heb ik toch even de tijd gevonden om je vragen uit gebreid nu te beantwoorden. Aan gezien ik van de Texelse Courant niet wil vragen, deze nogal omvang rijke vragen- en antwoordenlijst hier af te drukken, verwijs ik op ons weblog: http://blog.texelgevoel.nl waar alle vragen van jullie tezamen met onze antwoorden volledig gepubliceerd zijn en lezers tevens reacties kunnen geven. Ik kan alleen maar zeggen: Wouter, sluit je bij ons aan want Texel heeft ons beiden heel hard nodig! Boe kingen mogen niet meer verder teruglopen Frits Langeveld, Stichting TexelGevoel. Naschrift: Directeur Wouter de Waal laat desgevraagd in een reactie weten niet via de media met Frits Langeveld in discussie te gaan en dat Langeveld ook al een presenta tie bij de VW heeft gegeven. Geertrui van Herwijnen exposteert haar kunst in Novalishoeve Zonne-energie Je slaat de krant open en de sub sidie komt je tegemoet. Ook in de brievenbus vallen de folders met aanbiedingen. TEXEL, eiland in de zon, wek zelf zonnestroom op! Waarom zou u wachten... Het gemeentehuis wacht niet, want dat heeft grondwarmte en houtversnip pering! Zonnepanelen laten plaatsen? Ver voegen bij het Energieloket van de gemeente. Daar is het in de zomer lekker warm en in de winter zitten werknemers er met hun jassen aan te werken. Maar geen zonne-ener- gie! Maar men is nooit te laat om te draaien. Mijn idee is als volgt: plaats op de daken van buurman Stayokay zonnepanelen. Dat ligt op kabellengte van het gemeente huis, dus dat is te doen. Het kan met gevonden geld (IJsland) wor den betaald, dus dat is geen pro bleem. Ik heb de daken opgemeten en kwam op 2000 vierkante meter. Dus reken uit je winst na investe ring. Het is vandaag mooi weer met een harde wind en met veel ZON, dus ik laat mijn idee met een vlieger op en wacht af wat de rekenmeesters van het idee vinden. Henk de Rooij, De Koog. Oud-Texelse Nancy Heijne is aan de VU in Amsterdam afgestudeerd als huisarts. Na vijf jaar als marine arts te hebben gewerkt, gaat ze zich nu verder bekwamen als huis arts.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5