Kaap Skil fraai decor voor Festival Midzomerschans TEXELSE 8 COURANT Galerie en kunstwinkel boven De Hollebol Uitbaters vol ideeën over samenwerkingsverbanden DINSDAG 26 JUNI 2012 Vrijdag was de organisatie van Midzomerschans bijna de wan hoop nabij, maar zondagmiddag konden ze breeduit glimlachen. De verplaatsing van het festival naar Kaap Skil waartoe zaterdag was besloten en die in bliksem- tempo was gerealiseerd, pakte goed uit. Sterker nog, het muse um in Oudeschild bleek een fan tastisch decor voor de uiteenlo pende voorstellingen. Het cultuurfestival in de historische ambiance van De Schans heeft sinds de start de weergoden niet op haar hand. Droog bleef het meestal wel, maar waaien deed het des te meer. Vrijdag zelfs zodanig dat een tent aan stukken ging. De slechte verwachting voor zondag maakte duidelijk dat het dit jaar op de Schans niet zou gaan lukken. Vrijdagavond waagden Klarina Combé en Pip Barnard van de organisatie een telefoontje naar Esther Banki van Kaap Skil of ze daar terecht konden. Zaterdagmor gen kwam het antwoord: ze waren welkom. Zo gebeurde het dat zaterdagavond tegen het decor van molen De Traanroeier de opera Dialogues des Carmélites werd opgevoerd. Een verhaal dat speelt in het Parijs van 1789, over de zwaarte van het nonnenbestaan, een visioen, martelaarschap, een geheime stemming, een vlucht en uiteindelijk de dood onder de guil lotine. Met fraaie uitdossingen en overtuigend gezongen en gebracht, duidelijk een voorstelling van niveau, al waren de reacties wis selend. Opera is een specifiek gen re en er werd gezongen in het Frans, wat het niet voor iedereen makkelijk maakte om het verhaal te volgen. En het was afzien voor degenen die zich te licht hadden gekleed, want het was een koele avond. Onder de ergste koukleu men deelden EHBO'ers dekens uit om op temperatuur te blijven. Zondag, toen het ook nog regende, werd dankbaar geprofiteerd van de vele overdekte ruimten in het voor malige Maritiem- en Juttersmuse- um. In de behaaglijke foyer werd vrijwel doorlopend muziek gemaakt door verschillende gezelschappen en de jutterij was het domein van Pauline van Kalkert, die in deze toepasselijke omgeving haar kin dervoorstelling Flessenpost opvoerde. Op even bijzondere als eenvoudige wijze gaf ze haar zelf gebouwde kijkkast een extra dimensie door in levende lijve de gedaante aan te nemen van de figuren uit haar voorstelling. Muziek was er in allerlei varianten en op allerlei plekken, van djembé tot de zingende zaag. En in allerlei decors, bijvoorbeeld tegen de achtergrond van de wandschildering van de Texelse Reede. Er waren ook kunstwerken. Jaap Kooger en Willem Broens hadden buiten hun draaiboek van verlan gen en Cecile de Boer exposeerde in de Traanroeier haar schilderijen. Behalve het bijzondere perspectief kenmerkt haar werk zich ook door dat op elke doek wel een koppel schapen is te zien. Zonder te weten schilderde ze op de avond dat Oranje speelde er zelfs elf op een schilderij van Den Hoorn. 'Toen ik later telde zag ik het pas.' Bijzon der was ook de aanwezigheid van het 'trekkermeisje', die per trekker de wereld over gaat. Verspreid over de dag en door het gebouw waren er circa dertig voor stellingen. Ondanks de korte tijd die er was voor de verplaatsing en het inrichten, oogde het allemaal ontspannen en hadden kunste naars, muzikanten en andere artiesten het naar hun zin. 'In 95 procent van de gevallen is het gelukt om de voorstelling hier onder te brengen', stelde Combé tevreden vast. Kunstenaars en artiesten waren goed te spreken en vonden het een leuke omgeving en waardeerden het dat toeschou wers tijdens de voorstelling in schuitjes hadden plaatsgenomen. Combé toonde zich zeer tevreden over de samenwerking met Kaap Skil. 'Fantastisch dat we hier terecht kunnen, zeker omdat het zo kortdag was. En we krijgen elke hulp die we nodig hebben.' Ook Banki straalde. 'We hebben eerder dit jaar met elkaar en de provincie gesproken over de mogelijkheid om Kaap Skil tijdens volgende edi ties onderdeel te maken van Mid zomerschans. Nu is dit in een stroomversnelling gekomen.' Hier en daar was het wel improvi seren. Zo hield de familie Witte zondag hun familiedag in het museum. Die voltrok zich in de ruimte van de maquette van de Texelse Reede. De opera Dialogues des Carmélites werd zaterdagavond op het binnenplein uitgevoerd. 'Een ontmoetingsruimte voor (Texelse) kunstenaars en liefheb bers van alle disciplines: moder ne kunst, muziek, fotografie, lite ratuur, film en dans.' Dat hebben Heieen Vink, Paulien Valk en Peter Holman voor ogen met galerie In de Hollebol, een gale rie annex kunstwinkel boven het gelijknamige grand café in Den Burg. Ze bruisen van de ideeën en noe men hun nieuwe bedrijf 'een gale rie Uiteraard willen ze tentoon stellingen in galerie In de Hollebol houden. Maar daarnaast is het de bedoeling sieraden, pentekenin gen, zeefdrukken, kaarten en kera miek van (jonge) kunstenaars te verkopen in de galeriewinkel. Er komt een 'kunstleestafel' en met zekere regelmaat zullen workshops en culturele middagen met schrij vers, muzikanten, striptekenaars en andere kunstenaars worden georganiseerd. Bovendien hebben ze plannen voor rondleidingen en workshops in combinatie met ten toonstellingen voor leerlingen van het Texelse onderwijs. 'Ik geloof heel erg in verbredingen. Samen werken met kunstenaars, andere galerieën, websites. Deze tijd vraagt erom', vertelt Heleen Vink. De drie gaan galerie In de Hollebol voor eigen risico exploiteren. Jook Nauta is eigenaar van het twee jaar geleden geopende pand aan de Parkstraat en bedenker van het 'concept' van De Hollebol, waarbij horeca en cultuur worden gecom bineerd. 'We hebben al wel interes sante exposities gehad, maar van een structurele exploitatie en een goede invulling van het cultuurge deelte was eigenlijk nog geen sprake', vertelt Nauta. Hij bena derde Vink, die een eigen fotogra fie- en ontwerpbedrijfje heeft, met de vraag of ze galeriehouder wilde worden. Die hoefde daar niet lang over na te denken. 'Ik kan niet uit te realiseren. Zo is de verlichting aangepast en hebben de ramen een brede vensterbank gekregen waarop kunst kan worden tentoon gesteld. Een niet onbelangrijke verandering is ook het verplaatsen van de glazen wand tussen De Hollebol en boekhandel Nauta Boek. 'Je kunt heel gemakkelijk van het ene in het andere gebouw komen, maar bezoekers hadden dat vaak niet in de gaten. Door die wand te verplaatsen, maak je de toegankelijkheid groter.' De officiële opening vindt zondag 15 juli plaats, maar de galerie is inmiddels van start gegaan. Het thema is 'Open' en er is een ten toonstelling met vijf kunstenaars, elk met een andere discipline. Acti viteiten die rondom de tentoonstel ling worden georganiseerd, staan vermeld op de website. leggen waarom, maar het voelde den. Het is een groeiproces en meteen goed. Ik wist alleen wel dat hoewel er grote plannen zijn, zullen ik het niet alleen wilde doen.' Vink we met kleine stappen moeten vroeg Valk, die docent en kunste- beginnen', laten ze weten. Om naar is en eigenaar van atelier Bij ervoor te zorgen dat de samenwer- de Pomp, bij het voormalige pomp- king tussen het horeca- en het station van Witvliet bij de TESO- galeriegedeelte van De Hollebol haven. Na haar positieve reactie vlotjes verloopt, gaat Vink één dag besloten ze samen Peter Holman per week in de bediening werken, er bij te vragen. Hij is beeldend Dit alles tot genoegen van Nauta. kunstenaar en voormalig eigenaar 'Gezien hun enthousiasme heb ik van galerie Matizenzo in Den Haag er alle vertrouwen in dat de galerie en woont sinds vijf jaar op Texel, een succes gaat worden.' De afge- 'Samen gaan we deze uitdaging lopen weken zijn gebruikt om wat aan. We verdelen de werkzaamhe- kleine aanpassingen in het gebouw Heleen Vink, Paulien Valk en Peter Holman: 'Samen gaan we deze uitdaging aan.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8