TEXELSE^COURANT Cjrotn 2wartr jëxelx in het harL, Alterra: Vangen grauwe ganzen meest effectief Schooltij en Kopwerk gaan samenwerken Scholieren maken strand bij paal 17 schoon TftA£TÖ\rfi 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12686 VRIJDAG 29 JUNI 2012 Een bom op de boot en een kaping waren het oefensce nario voor de School voor Politie Leider schap. De Texelse dor pen hebben bloeiende gym- en turnvereni gingen. Vandaag presenteren ze zich in de Texel se Courant. 7 Toen haar zus V Af' hoorde dat ze aan Amyotrofe Laterale Scle rose leed, wist Ria Keyser dat ze iets moest doen. Oud-Texelse en tekstschrijfster Linda Goes uit Groningen ver telt op het weblog over haar belevenis- Wethouders Edo Kooiman, Eric Hercules, Hennie Huisman en Frans Visman, burgemeester Francine Giskes en gemeentesecretaris Onno Werkman afgelopen dinsdag tij dens het college-overleg. Een beeld dat niet is bedoeld voor de buitenwereld, want het college van b en w verga dert altijd achter gesloten deuren. Voor deze ene keer maakten ze een uitzondering. Reden is dat dit college van b en w de eerste twee jaar er op heeft zitten en dus halver wege de rit is. Hoe hebben ze het er tot dusver afgebracht en welke punten uit het raadsprogramma zijn gerealiseerd? De Texelse Courant maakte een analyse en in een interview vertellen de bestuurders hoe ze het zelf ervaren. In deze serie van vijf bijt wethouder Kooiman vandaag het spits af. Daarna is de raad aan de beurt. Stichting Schooltij en Kopwerk gaan bestuurlijk samenwerken. Ze doen dit om het basisonder wijs op Texel voor nu en in de toekomst sterk te houden en waar mogelijk te verbeteren. Dorpscommissie Nooit, nee nooit stap ik er in! Als niet gekozen, onbetaald bestuur der moet ik dan namens het hele dorp praten over broodnodige extra huizen op de verkeerde plaats, over een gouden driehoek die als een molensteen zo zwaar over het dorp gehangen is, over peperdure havencoupures, over maïsdoolhoven en scholen die dicht moeten, o nee dat is een ander dorp. Dat soort dingen wil ik graag aan de gemeenteraad over laten, die zijn daarvoor. Daar kan iedereen het zorgeloos mee oneens zijn. Maar ik loop morgen weer door de Heemskerckstraat. Daar kom ik iedereen tegen. En die vra gen me dan namens wie ik eigen lijk al die schandalige onzin heb uitgekraamd. Oh, ik wil me best inzetten voor het dorpshuis en af en toe de gemeente wijzen op een scheve stoeptegel of een ontbre kend brandputje. Als de dorps commissie alleen maar daar over ging, ja dan zou ik het wel willen doen. Maar zolang ze gemeente raadje moeten blijven spelen, pas ik ervoor! Woelmuis De samenwerking zorgt er volgens beide besturen voor dat de vorming van één school in Oosterend bestuurlijk goed kan worden gerea liseerd. Beoogde startdatum van de nieuwe school is 1 augustus 2013. De samenwerking blijft niet beperkt tot Oosterend. Ook de andere scho len van Schooltij (openbaar en alge meen bijzonder) en alle Texelse scholen van Kopwerk zullen inten sief gaan samenwerken. Of het tot een fusie zal komen, valt volgens Nel Kant van Schooltij nog niet te zeggen: 'Waar we kunnen willen we samen optrekken. Kopwerk is een grote organisatie, wat het voor ons, naast samenwerking mogelijk maakt van hun bepaalde diensten af te nemen.' De Jozefschool, die deel uitmaakt van Stichting Sarkon met 19 katho lieke scholen in de Kop van Noord- Holland, valt vooralsnog buiten de bestuurlijke samenwerking. Direc teur André de Ruiter: 'We hebben niet bij de gesprekken aan tafel gezeten. Afgesproken is dat we op de hoogte worden gehouden.' Het zijn roerige tijden in het onder wijs op het eiland, waar de voor ziene afname van het aantal kinde ren grote gevolgen heeft. Met name in de dorpen, zoals onlangs in Den Hoorn, waar de voorgenomen slui ting van de Jan Drijverschool veel emoties los maakte. De scholen werken momenteel aan wat wordt genoemd een 'bestendige toe komstvisie voor het Texels (basis)onderwijs'. Daarin komt onder meer de vraag aan de orde of en welke scholen in de toekomst in de buitendorpen blijven, of het basisonderwijs in Den Burg wordt geconcentreerd of een andere aan pak. Het maken van deze toekomst visie is volgens onderwijswethouder Frans Visman niet exclusief aan de schoolbesturen, ook de ouders en de gemeente hebben er wat over te Het vangen en doden van ruiende ganzen is een effectieve manier om het aantal op Texel broedende grauwe ganzen te reguleren en tevens de enige maatregel die heeft geresulteerd in reductie van de lokale broedpopulatie. Die conclusie trekt Alterra Wagenin- gen in de Pilot onderzoek grauwe ganzen Texel. Het vangen en doden van ruiende ganzen zorgde in 2008, toen op die manier 4461 ganzen werden opge ruimd, voor veel ophef. Sindsdien mochten geen ganzen meer wor den vergast. Wel is afgesproken dat vanaf begin 2009 onderzoek zou worden verricht naar de effecten van maatregelen op de populatie te beperken, de mate waarin grauwe ganzen schade aan landbouw en natuur aanrichten en de effecten van de maatregelen. Dit blijkt com plexe materie. Enerzijds doordat op Texel gelijktijdig verschillende maat regelen zijn genomen waardoor hun effecten moeilijk te scheiden zijn. En ook doordat een deel van de lokale broedpopulatie gedurende een deel van het jaar niet aanwezig is op het eiland en grote aantallen ganzen van elders gedurende delen van het jaar op het eiland aanwezig zijn. 'Een ontnuchterende constate ring is dat we, ondanks dat grauwe ganzen op Texel al 32 jaar behoor lijk intensief worden geteld, nog steeds niet met zekerheid weten hoe groot de broedpopulatie op Texel is', stellen onderzoekers David Kleijn, Mariëlle van Riel en Dick Meiman. Alterra houdt het op 6000 ganzen in 2011 In de periode van 2005 tot 2011 zijn op Texel bijna 15.000 grauwe gan zen geschoten. Dit heeft wel invloed zeggen. Op 9 juli is er in De Bijen korf in Oosterend een ouderavond, met onder meer de resultaten van het onderzoek naar het draagvlak voor één school, waarvan de uit komst positief is. Tijdens deze avond wordt ook het verdere pro ces van het samengaan van beide scholen besproken. Begin volgend schooljaar worden werkgroepen gevormd, die zich buigen over zaken als inhoud, personeel en huisvesting. Het proces wordt begeleid door Ben Mooijen van bureau Metrium. Leerlingen van de Jozefschool en de Jac. P Thijsseschool in Den Burg hebben woensdag ochtend het strand bij paal 17 schoongemaakt. In totaal deden er drie klassen mee. De opruim- actie was het startsein van het project Mybeach Texel. Mybeach Texel, onderdeel van een landelijk project van Stichting De Noordzee, heeft als doel om de stranden zo schoon mogelijk te houden. Het is de bedoeling dat het schoongemaakte stuk strand 100 procent afvalvrij blijft. De zone is te herkennen aan speciale vlag gen, informatieborden en afval bakken. De officiële opening op Texel werd verricht door burgemeester Gis kes en Eelco Leemans, directeur van Stichting De Noordzee. Aan het project werken diverse onder nemers bij paal 17 mee. Verder is er financiële ondersteuning van de provincie Noord-Holland en STIFT. 'Als STIFT zijnde leveren we een bijdrage van €35.000,-. Dit geld moet worden uitgestreken over drie jaren. Wij hopen met onze bijdrage het project te verbreden naar alle stranden op het eiland', aldus Hans Schipper van het STIFT. Tevens hoopt de stichting dat het geld bijdraagt aan de continuïteit van een schoon strand. ren. Er werd hierbij een prijs uitge loofd voor de klas die het meest bijzondere voorwerp vond. Deze prijs ging naar een klas van de Jozefschool die een uit China afkomstige pritstift vond. op de hoeveelheid ganzen in de winter, waarschijnlijk vanwege het afschrikkend effect. Maar het afschot had geen noemenswaardi ge invloed op de zomerpopulatie. De meest aannemelijke verklaring is dat afschot vermoedelijk weinig effectief is tegen ganzen van de lokale broedpopulatie. Met andere woorden: er lijken op Texel vooral ganzen van buiten het eiland te worden geschoten. Afschot zoals op Texel uitgevoerd, is volgens Alterra daarom geen effectieve methode om de lokale broedpopu latie te beheersen. Ook het prikken en schudden van ganzeneieren is onderzocht. Dit nam af van 70 procent in 2009 tot 57 procent in 2011Deze maatregel is wel effectief in het reduceren van de aanwas van ganzen, maar niet genoeg om de populatiegroei te stoppen. Ook lijkt het minder effec tief naarmate dit langer wordt toe gepast, omdat ganzen hun eieren steeds beter verstoppen. Het doden van ruiende ganzen was de enige maatregel waarvan duide lijke effecten meetbaar waren in de zomer- en de winterperiode en was ook de enige maatregel die resul teerde in een reductie van de lokale broedpopulatie. De vermoedelijke verklaring is dat deze maatregel in belangrijke mate de volwassen gan zen van de Texelse broedpopulatie treft. Het is bekend dat maatregelen tegen volwassen vogels over het algemeen effectiever en daardoor beter zichtbaar zijn dan maatrege len tegen eieren. Nieuw! Workshops Voor de mooiste J^L T. 06-39599272 Garage Westend www.texelseautopagina.nl TEXELSEiCOlJRANT 'Dit toont aan hoever afval zich het doorknippen kan verspreiden via de zeeën', aldus burgemeester Giskes. Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. tyl Gemeente Texel l #V I Bekendmakingen op pagina 12 m

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1