'Op Texel bij zuslief valt altijd genoeg te beleven Vestig je hoop op Jos Kager TEXELSE IQ COURANT Jan Bernhard Seegers: 'de stropende huisarts' VRIJDAG 29 JUNI 2012 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield oud-Texelse Linda Goes deze week het weblog bij in de serie De week van... Zij heeft een eigen tekstschrijfbureau. Over werken in de horeca, de Amster damse Periode, Groningse, Friese en Drentse gasten, de honden school, een verloren portemonnee en een verstopt riool. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Om te beginnen zal ik mijzelf introduceren bij degenen die mij niet kennen. Zoals gezegd ben ik dus Linda Goes, 35 jaar, geboren en getogen in Den Burg. Ik ben d'r ien van Antoon Goes, de voormalige cartoonist van deze krant, en Corrie Goes die helaas al is overleden. Mijn grote zus is Janna Siersma-Goes, de trotse eigenaresse van apparte menten- en bungalowverhuur de Vogelensangh. (Sorry ik heb beloofd daar te gaan studeren. De 'Amster damse Periode' was geweldig. Veel van mijn middelbare school vrienden zaten er al en ik voelde me meteen thuis. De studie kostte me wel veel moeite, helemaal omdat ik al erg gewend was aan het werkzame leven. De verlokkingen van het Amsterdamse kroegleven en de veel interessantere bijbaantjes en stages (waaronder in Suriname) hielpen trouwens ook niet echt. Maar het is gelukt en na een aantal jaren mocht ik mijzelf redacteur noemen. Na de studie ben ik nog weer een klein jaar teruggegaan naar Suriname, waar ik in totaal ruim twintig maanden ben geweest. Ik zal nu in deze blog maar niet gaan uitleggen wat ik daar alle maal gedaan heb, want dan heb ik aan één week niet genoeg. Na terug komst ben ik beland bij een super leuk interactief productiebureau in Amsterdam (Us Media, alweer recla me), waar ik tot mijn vertrek naar het Noorden van het land heb gewerkt l Linda Goes: We hebben een fijn huisje, een puberende hond reclame te maken.. Tot mijn 24ste woonde ik op Texel, de laatste jaren daarvan was ik mede-eigenaresse van onder meer De Snackplek. Hoewel het natuurlijk een hele uitdaging is om op zo'n jonge leeftijd al ondernemer te zijn, besloot ik in die periode toch dat ik niet mijn hele leven in de horeca wilde werken. Ondanks dat het een prachtig vak is. Dus na vier jaar hard werken toog ik naar Amsterdam om als PR- en backoffice-medewerker. En nu woon ik in Haren, Groningen. Samen met vriend Frans, die ik ont moette in 2009. We hebben een fijn huisje, een puberende hond en een mooie tuin. (.-.) (Zaterdag) Voor ik naar Haren verhuisde, realiseerde ik me al steeds meer dat het niet zo eenvoudig zou zijn om werk te vinden in deze regio. Logisch ook. Er zijn minder mediabedrijven en het aanbod aan communicatie specialisten is groot. Toch vond ik relatief snel, via-via, een nieuwe baan. Helaas pakte dat niet zo goed uit. Door een combinatie van een heleboel omstandigheden voelde ik mij daar niet thuis en had ik geen plezier in het werk. Na twee maan den heb ik daar afscheid genomen. Ik besloot om weer even terug te keren naar de oude, vertrouwde rou tine van de horeca. En zo belandde ik vorig jaar mei bij Epie van Bospa- viljoen de Norgerberg te Norg. Zo ligt Norg, een leuk brinkdorpje in Drenthe, dicht bij de provinciegren zen van Groningen en Friesland, waardoor je de ene keer de gasten begroet met een Gronings/Drents 'Moi' en vervolgens andere gasten uitzwaait met 'Oant Sjen!' Had ik in het begin nog wel eens moeite met de diverse dialecten en talen, inmid dels merk ik het niet meer als er in het Fries 'twa' koffie besteld wordt. (Maandag) Vandaag heb ik een keuteldagje. Zo'n dag dat je je nog wel enigszins nuttig maakt, maar niet teveel. Zo heb ik vanochtend de hond eten gegeven, half uurtje gelopen, koffie gezet, beschuitje gesmeerd, krantje gelezen, nog een bakkie gezet, gedoucht, beetje opgeruimd, doel loos op Marktplaats gestruind, boterhammetje gesmeerd, hond weer eten gegeven, groter rondje met de hond gedaan, flink geoefend op het commando 'hier', want dat commando kende ze ineens hele maal niet meer (Wat? 'Hier' betekent toch met de kont naar je toe aan een grassprietje snuffelen?), grote bood schappen gedaan en nu zit ik dit tekstje te typen. Kortom: een keutel dagje. Onze laatste grote daad voor vandaag zal straks de hondenschool zijn. Na de puppy-, de basis- en de vervolgcursus, zijn we inmiddels met Lana bij de wandelcursus aanbe land. Dit houdt in datje met een klein groepje gaat wandelen op locatie en daar verschillende vaardigheden oefent. Want wat op een trainings veldje vloeiend kan gaan, wil op een andere locatie soms totaal niet luk ken. 'De stropende huisarts.' Die bij naam dankt de vorige week overleden Jan Bernhard See gers aan journalisten die hem zo noemden toen hij in Alkmaar voor de rechter moest verschij nen, nadat hij op 14 oktober 1972 op heterdaad was betrapt toen hij in de Dennen zonder jachtakte op konijnen schoot en daarbij de koplampen van zijn Citroen DS als lichtbak gebruikte. Het was een gebeurtenis die veel publiciteit kreeg. Niet zozeer wegens de aard van het misdrijf, maar vooral omdat de verdachte een huisarts was. 'Zo'n man behoorde immers tot de elite bin nen de gemeenschap, die geacht werd zich voorbeeldig te gedra gen, ook in zaken die niets met zijn beroep hadden te maken. De kwestie werd zelfs door Radio Nederland Wereldomroep rond gebazuind. Dat het dat jaar op Texel een veelgespeeld onder werp met Ouwe Sunderklaas was, lag voor de hand', blikte de Texel se Courant in 1997 terug op het voorval, in een artikel naar aanlei ding van het kort daarvoor ver schenen en door de arts zelf geschreven boek Tesselse avon den - memorabele opstellen door dokter Jan Bernhard Seegers. De maatschappelijke acceptatie van de dokter leed er kennelijk niet onder. Seegers was zelfs van mening dat het tegenovergestel de het geval was. 'Ik heb van de Texelaars nooit enige kritiek ont vangen over de geschoten konijn tjes. Integendeel, het leek wel of ik door deze affaire was gepro moveerd tot een echte Texelaar', schreef hij. Overigens beterde hij zijn leven, behaalde hij alsnog zijn jachtakte en maakte hij jarenlang enthousiast deel uit van het Texel se jagersgilde. Seegers werd in 1934 geboren in Arnhem en studeerde in 1969 af aan de Rijksuniversiteit Utrecht, waarna hij in Den Burg de praktijk van dokter Elias overnam. Hij was eigenlijk niet van plan huisarts te worden. Zijn belangstelling ging meer uit naar anatomie, chirurgie en psychiatrie. 'Maar Jan See gers had nogal wat studieschuld, was getrouwd en had drie kinde ren. Het werd hoog tijd om wat te verdienen', schreef de Texelse Courant ruim een kwarteeuw later. Saillant is de uitgebreide beschrijving van Seegers van zijn eerste kennismaking met Texel, op een sombere dag in februari 1970, waarbij mevrouw Elias zich liet ontvallen blij te zijn het eiland te kunnen verlaten omdat ze de bootverbinding een handicap vond en geen hoge pet op had van de Texelaars. De nieuwe huisarts vermaakte zich prima op Texel, waar hij zich ontpopte tot een kleurrijke figuur. Niet alleen door zijn avonturen als stroper en jager, maar ook omdat hij zich bij voorkeur per motor of Citroen DS (door liefhebbers ook wel 'de snoek' genoemd) over het eiland verplaatste. Hij was een man met uitgesproken opvattin gen, die een passie had voor klassieke muziek en lekker eten en aanvankelijk een grote aversie had tegen Duitse toeristen. Al deze zaken komen uitgebreid aan de orde in zijn boek, evenals het avontuur dat hij beleefde toen Naam: Linda Goes Is er ien van: Antoon en Corrie Goes Woont in: Haren, Groningen Werkt als: freelance tekstschrijver En: in de horeca bij Bospaviljoen de Norgerberg Breaking news: Frans belde net van uit Amsterdam, waar hij vier weken aan het werk is bij vrienden. Hij is zijn portemonnee kwijtgeraakt toen hij terugfietste van de bouwmarkt. Alles kwijt: ID-kaart, rijbewijs, pinpas, Makropasje, noem maar op. Het zit hem/ons, de laatste week niet echt mee. Eerst een overstromend toilet (daarover later meer), toen een vloe- renfabrikant die failliet is (daarover ook later meer) en nu dit. (Woensdag) Eigenlijk had ik vorige week dit blog moeten schrijven. Of de week daarvoor. Toen gebeurde er namelijk veel meer. Niet afgelopen vrijdag, maar de vrijdag daarvoor hadden we bijvoorbeeld een overstroming in huis. Het regende nogal hard en al dat water kwam zó, via de toiletpot, bij ons naar binnen. Met grote gol ven kwam het eruit zetten. Over de vloer van de wc, het halletje en de logeerkamer beneden. Als het niet zo vreselijk ranzig was, dan was het bijna grappig geweest. Maar nu niet. Het jammere is ook dat het niet nodig geweest was. We hadden namelijk al geruime tijd aangegeven bij de gemeente dat er waarschijnlijk een verstopping in de riolering zat. Al sinds een jaar hebben we last van borrelende rioleringen en douche water dat niet weg wilde lopen bij regen. Aangezien Frans behoorlijk handig is, had hij ook al ontdekt dat het probleem niet bij ons zat. Maar helaas. De gemeente was ervan overtuigd dat het niet aan hun riole ring kon liggen en daarmee was voor hen de kous af. Tot anderhalve week geleden. Omdat het om pre cies vier uur 's middags gebeurde, was er natuurlijk al niemand meer te bereiken op het gemeentehuis. Op een ingesproken bandje kreeg Frans te horen dat hij bij calamiteiten maar de politie moest bellen. Wij vonden deze bacterierijke waterval een behoorlijke calamiteit, dus Frans belde de politie. Met tegenzin, want wat konden zij voor ons doen? Dat vond de politie natuurlijk zelf ook, maar gelukkig konden zij wel iemand bereiken van de gemeente. Vervolgens kwam er vrij snel een Weblog ontstoppingsmeneer en dankzij deze stoere man hebben we sindsdien geen last meer. Met een grote spuit heeft hij de hele bende ontstopt en daarbij hebben we even zeker gesteld dat hij op papier zou zetten dat de ontstopping inderdaad ver op de gemeentegrond zat. Ondertussen had ik wel een paar dagen lang een hond die helemaal van slag was, want er liepen continu mensen heen en weer en bovendien vind Lana de rioleringsluchtjes en de bagger wél erg lekker ruiken. Daar om (en om de verjaardag van zwa ger Rik te vieren) ben ik ook nog even twee dagen naar Texel gegaan. Dat was misschien ook nog wel een leuke blog geworden, want op Texel bij zuslief valt altijd genoeg te bele ven. Maar helaas: dat was vorige week. De week van... Aart Slegh Aart Slegh uit De Waal, betrokken bij de organisatie van Sommeltjespop, houdt komende week het weblog bij in de serie De week van... Hekken druppel voor Landschapszorg Landschapszorg Texel is uit de Klankbordgroep Gouden Drie hoek gestapt. 'Wij willen niet medeverantwoordelijk gehouden worden voor de onaanvaardbare veranderingen in het Hogeberg gebied', aldus voorzitter Gerhard Cadée. hard gemaakt om een klankbord groep in de stellen, er zo maat schappelijke partijen bij te betrek ken, te discussiëren en er met commissie. Er kan altijd iets mis gaan.' Initiatieven die uit de klank bordgroep voorkomen zijn ook de diverse picknickbanken en een nieuwe tafel op het uitkijkpunt op de Hogeberg. Cadée spreekt in een brief zijn elkaar uit te komen. Ik vond het ergernis over meerdere zaken op een leuke groep, waarin goed werd gediscussieerd, met respect voor afwijkende meningen. In feite zegt de Hogeberg, die overigens geen betrekking hebben op de klank bordgroep. Onder meer de nieuw- Wezenputten is met instemming en de geplande woning duidt ook van de partijen in de klankbord groep gemaakt. Bij het plaatsen van het hek kon ik niet aanwezig zijn en is er iets mis gegaan. Het komt inderdaad nogal fors over. Dat passen we aan. Ik heb al gesproken met de Monumenten- tegemoet. op geen enkele bescheidenheid in dit kwetsbare Hogeberg gebied.' Ook plannen voor Brakestein - afgezien van de restauratie van de tuin met beelden - ziet Land schapszorg met angst en beven een groep Heli's Angels het eiland terroriseerde en de dokter wei gerde hen van een doos spuiten te voorzien. 'In afwachting van de aangekondigde wraak van de Angels bleef Seegers waken met een geladen geweer voor het grij pen, alsmede een lijstje telefoon nummers van de "knokploeg" die hij snel bij elkaar had getrom meld.' Het liep met een sisser af, nadat de Texelse politie verster king had gekregen van collega's uit Alkmaar. Tussendoor moest Seegers nog een Heli's Angel behandelen die bij een val met zijn motor gewond was geraakt. 'Mijn behandeling overtrof in ster ke mate de strikt medische nood zakelijkheid. Ik vertelde de patiënt dat zijn been moest worden inge- gipst, wilde alles goed genezen. Het werd een totaal-gips, tot even onder zijn lies. Van hem zouden we niet veel meer te duchten hebben', keek hij terug in zijn boek. Seegers bleef tien jaar op Texel, waarna hij psychiatrie ging stude ren en zestien jaar lang in een psychiatrisch ziekenhuis in Erme- lo werkte. 'Ondanks alles denken mijn vrouw en ik nog vaak terug aan Texel en de Texelaren. Wij hebben veel lief en leed gedeeld met u, wij hebben mogen helpen, wij zullen ongetwijfeld fouten hebben gemaakt, wij hebben ons soms erg machteloos gevoeld. Maar wij hebben ons ingezet. Ik heb geprobeerd een goed huis arts te zijn en denk in dankbaar heid aan de Texelse periode terug', schreef hij in een afscheids brief in 1982 aan de Texelse Cou rant. In zijn boek meldde hij aan zijn Texelse periode 'twee diepe en gekleurde kerven: een groene en een zwarte' in zijn ziel te heb ben overgehouden. Dat hij kennelijk niet overdreef, blijkt uit zijn keuze om op de begraafplaats op de Hoge Berg te worden begraven. Cadée te twijfelen aan mijn goede bouw tegenover de ingang van het Cadée trekt fel van leer. 'De plan- bedoelingen. Dat vind ik erg zuur.' bossie aan het Doolhof. 'De lelijke nen waren al klaar, we mochten Over de hekken: 'Het plan voor de schuur is ons een doorn in het oog alleen een mening hebben over het uiterlijk van de bordjes en banken en waar ze zouden moeten komen. En dat terwijl wij überhaupt tegen al die borden in het landschap zijn.' De hekken rond de Wezenputten zijn geplaatst waren de spreek woordelijke druppel. 'Hoe fraai en open was het op de beroemde tekening van Cuyck! leder hek hier om is eigenlijk zonde en landschap ontsierend.' Wij hadden gehoopt als deelnemer van de klankbord groep enige invloed te kunnen hebben, dat blijkt niet het geval en verdere deelname is zinloos. Rob Bijlsma (2012) schreef het al in Mijn Roofvogels: een klankbordgroep is een 'patente truc om met ieders goedvinden verderfelijke ingrepen in natuurgebieden te sanctione ren'. Projectleider Jan Buijs: 'Bij mijn aantreden in 2010 lagen er op hoofdlijnen al plannen. Ik heb me De hekken rond de Wezenputten, een initiatief van de Klankbordgroep Gouden Driekhoek, zijn voor de Werkgroep Landschapszorg reden uit deze groep te stappen. De hekken worden overigens binnenkort aangepast. Foto Gerard Timmerman) Magere jaren De jaren die worden nu mager en minister Jan Kees de Jager is demissionair. Zoek nu een expert en vestig je hoop op Jos Kager. Een limerick van Jan Heemskerk, zoals er tot het eind van het jaar elke week eentje zal verschijnen in de Texelse Courant. Met een knip oog naar de actualiteit, maar met een kern van waarheid. Geschreven in opdracht van Jos Kager, bemiddelaar in assurantiën, hypotheken en onroe rend goed. Financieel advies Het advies van Jos Kager en zijn medewerkers kan goed van pas komen. Ook met het oog op de toe komst, uw oude dag. Voorspellen is lastig, maar zeker is dat we steeds meer op onszelf zijn aangewezen, ook financieel. Voor betrouwbaar en deskundig advies bent u bij Jos Kager aan het juiste adres. Al 35 jaar is zijn kantoor geworteld in de Texelse gemeenschap, een periode waarin hij menig eiland- genoot van deskundig en betrouw baar advies heeft voorzien. Groot pluspunt is dat Jos onafhankelijk ope reert, dus niet gebonden is aan één ASSURANTIËN HYPOTHEKEN BEMIDDELING ONROEREND GOED js Kager (hypotheken, finant koop woningen), Cora Standing (ad bank, verzekeraar of pensioenfonds. Hij sluit overeenkomsten met meer dan 25 maatschappijen en is vrij om te kiezen met welke hij in zee gaat. Zo kan hij ook voor u de premies en condities uitzoeken die het beste bij u passen. De beste prijs-kwaliteitver- houding dus. Voor elke hypotheek, verzekering spaarrekening, of andere financiële producten Maak gerust een vrijblijvende afspraak, u bent ook van harte wel kom voor een gesprek over uw finan ciële planning. Zodat u, ook in deze planning en verkoop en aan- atieve ondersteuning), Mariët van der Werf 'ing onroerend goed) en Pieter de Ridder en assurantiën en schadebehandeling). roerige tijden, met een gerust hart naar de toekomst kunt kijken. Veel plezier bij het lezen van de door ons aangeboden limericks! Jos Kager Assurantiën, Hypotheken en Makelaardij Bernhardlaan 109, 1791 XD Den Burg www.joskager.nl info@woningaanbodtexel.nl info@kagerassurantien.nl tel. 0222-312833

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10