Woontij ontfermt zich over CPO Oudeschild Eelman geraakt door kritiek Loodssingel Heemskerckstraat blijft eenrichting TEXELSE 5 COURANT College wil OZB kwart verhogen ffiSI De stichting Woontij heeft zich ontfermd over het CPO-project in Oudeschild. Begin juli komen de mensen die interesse hebben getoond in de nieuwbouw op het voetbalveld bij elkaar om over de plannen voor nieuwe huizen te praten. Woontij raakte een tijdje geleden betrokken bij het project toen het plan ontstond om op het voormalige voetbalveld aan de Trompstraat zes nieuwe huurwoningen te bouwen in plaats van zes verouderde woningen aan de Loodssingel te vervangen door nieuwbouw. Woontij werd op verzoek van de dorpscommissie van Oudeschild bij het CPO-project betrokken en ook op verzoek van de inmiddels opgestapte dorpscom missie ontfermt Woontij zich nu over de plannen voor nieuwe starterswo- ningen. 'We zijn in feite één van de deelne mers in het project, met het verschil dat we zes huurwoningen willen bouwen in plaats van een eigen huis', aldus directeur Jan van Andel. 'We hebben echter ook de kennis en de ervaring met nieuwbouwprojec ten en die willen we graag inbrengen in dit project.' In totaal zijn er circa twintig belangstellenden om een starterswoning te bouwen. Het aan tal is vooralsnog variabel. Er vallen in de loop van het proces mensen af en ze kunnen er ook bij komen. Volgens Van Andel wordt op maan dag 9 juli een startersbijeenkomst gehouden om vaart in het project te krijgen. 'We willen graag voor de zomer de eerste stappen zetten, anders ben je alweer in het najaar voor er wat gebeurt.' Bedoeling is dat de verschillende gegadigden tij dens de bijeenkomst met elkaar bespreken wat ieder voor plannen heeft. Wat Van Andel betreft, is de grondprijs ook een belangrijk punt om op te pakken. Eerder werd al €100,- per vierkante meter genoemd. Volgens Andel zal de hoogte echter mede afhankelijk zijn van de kosten en de opbrengst voor de gemeente. 'Er zal waarschijnlijk een grondex ploitatie gemaakt moeten worden.' De opgestapte dorpscommissie is nog bij de bijeenkomst betrokken om de zaken goed over te dragen. De gemeenteraad gaf in 2006 toe stemming voor woningbouw op het voormalige voetbalveld. Hans Eelman en Gerard Zijerveld uit Oudeschild staan Woontij als onbe zoldigd adviseur bij voor de ontwik keling van de nieuwbouw. Ingmar Veeger is als architect als bij het project betrokken. Als lid van de dorpscommissie spande Eelman zich de afgelopen jaren geregeld in om starterswoningen in het dorp van de grond te krijgen. 'Je hoort wel dat er genoeg te koop staat, maar dat zijn huizen van twee tot tweeënhalve ton. Als je starter bent, heb je een inkomen van rond de €25.000,- per jaar en kun je hooguit €125.000,- voor een woning lenen.' Volgens hem kan onder meereen lage grond prijs de nieuwe huizen betaalbaar houden. Eelman is aan het bekijken hoe omgegaan moet worden met de BTW. Die stijgt door het Lenteak koord in oktober van 19 naar 21 procent. 'Je bent als starter straks bijna de helft van de stichtingskos- ten van een huis kwijt aan kosten aan overheden en de belasting dienst. Het is te zot voor woorden dat jonge starters geld moeten lenen van de bank voor zule kosten.' Belangenverstrengeling werd hem verweten. Het had in de ogen van diverse mensen geen pas dat oud-makelaar Hans Eelman zich bezighield met de zes verouderde woningen aan de Loodssingel in Oudeschild en dat zoon Dennis zich daar na als makelaar met de zaak ging bezighouden. Het was kritiek die hem raakte, laat Eelman desgevraagd weten. Het leidde tot een voortijdig ver trek uit de inmiddels voltallig opgestapte dorpscommissie en hij besloot zich ook niet langer met de Loodssingel bezig te houden. Hij blijft op eigen initia tief betrokken bij de ontwikkeling van het CPO-project op het voor malige voetbalveld. Volgens Eelman is hij enige tijd geleden na goed overleg als lid van de dorpscommissie naar directeur Jan van Andel van Woontij gestapt om te praten over de mogelijkheid dat Woontij zich bij de ontwikkeling van de nieuwbouw op het voetbalveld zou aansluiten. Dan zou Woontij de nieuwe huizen die aan de Loodssingel staan gepland op dat veld kunnen bouwen. Van Andel toonde zijn interesse mee te doen. Daarna ging Eelman, na goed keuring van Van Andel, als lid van dorpscommissie langs bij Voordeelland, Vishandel Van der Star (buren aan de Heemskerck- straat) en de laatste bewoner Dirk Slik om over de zes huisjes aan de Loodssingel te praten. Hij sprak ook met Kaap Skil over de mogelijkheid een kleine strook van het betreffende terrein te gebruiken als technische ingang voor het museum, maar dat leid de niet tot resultaat. Andere par tijen toonden wel interesse. Daarna benaderde Eelman, met goedkeuring van de geïnteres seerden, zijn zoon Dennis met het verzoek om zich verder als makelaar met de zaak bezig te houden. 'Hij is een echt gekwali ficeerde makelaar. Hiermee ein digde mijn bemoeienis.' De gang van zaken kwam Hans Eelman tijdens een informatie avond over het CPO-project op forse kritiek te staan, waarbij hem belangenverstrengeling werd verweten en hij werd voor leugenaar uitgemaakt. 'Er werd zelfs geroepen dat het naar cri minaliteit rook wat ik deed. Het was een nare avond die ik me zeer heb aangetrokken. Ik heb meteen besloten dat ik op zo'n manier geen onbetaald vrijwilli gerswerk wil doen.' Eelman zegt desondanks een goed gevoel te hebben over het initiatief van de dorpscommissie. 'Zoals het er nu naar uitziet, gaan we er mogelijk toch elf hui zen op vooruit in het dorp als Woontij straks zes nieuwe huizen bouwt op het voetbalveld en mogelijk vijf van de zes huizen aan de Loodssingel blijven staan.' Volgens Jan van Andel van de Stichting Woontij, eigenaar van de woningen aan de Looddsin- gen, duurt het naar verwachting nog een tijdje voordat daadwer kelijk duidelijkheid over de ver koop van de woningen ontstaat. De woningstichting is gebonden aan regels en voorwaarden bij de verkoop van huizen. De Heemskerckstraat in Oude schild blijft een eenrichtings- weg, zo heeft het college beslo ten. Er was bezwaar ingediend door bewoners van de Loods singel die vonden dat het ver keer allemaal naar die straat geleid werd. Het bezwaar is ongegrond verklaard. Wel geeft het college toe dat de bewoners beter geïnformeerd hadden kunnen worden. Daarom is in de buurt een enquête gehou den, waarvan de resultaten zijn besproken in de overleggroep verkeerszaken Texel. De overleg groep is met het advies gekomen om de verkeersmaatregelen te handhaven en in oktober van dit jaar nogmaals met de bewoners om de tafel te gaan. Naast de veranderde rijrichting is er voor het gebied ook een maxi male parkeertijd van één uur ingesteld. De bewoners van de Loodssingel zijn bang dat ieder een hierdoor in hun straat par keert. Er wordt gekeken naar een oplossing voor de bewoners door middel van een parkeervergun- ning. De onroerend zaakbelasting gaat in 2013 en 2014 mogelijk in twee stappen met 25 procent omhoog. Dat valt op te maken uit de Kader nota 2013-2016 van de gemeente waarin een vooruitblik op de komende jaren wordt geworpen. Het college wil de OZB in 2013 met 13 procent verhogen en in 2014 met 12 procent. Dat moet jaarlijks €376.000,- extra in het laatje bren gen. De verhoging werd een paar jaar geleden al aangekondigd in een omvangrijk bezuinigingsplan van de gemeente en stond vorig jaar al even op de nominatie in 2012 te worden ingevoerd. Het college kon toen uiteindelijk volstaan met enkel een trendmatige verhoging van 2,25 procent. De WD toonde zich woensdag avond mordicus tegen de verho ging. Commissielid Jur Schuiringa vond het schandalig. Commissielid Marjan de Groot vond dat naar alternatieven moest worden gezocht om de verhoging ongedaan te krij gen. Zij pleitte ervoor dat het Texel- vignet beter wordt gepromoot en verkocht, zodat de gemeente op dat front meer geld ophaalt. Vol gens De Groot kunnen daarmee de lasten van leningen die de gemeen te heeft lopen worden verlicht, zodat de gemeente financieel meer adem heeft. Wethouder Frans Visman (financiën) kon zich de weerstand van de WD voorstellen. Hij sprak de hoop uit vóór de begrotingsraad eind dit jaar alternatieven te vinden, maar hij kon ook niet aan de OZB-verhoging voorbij gaan. Die is volgens Visman nodig om de gemeentelijke begro ting gedekt te krijgen. Daar zit ondanks de voorgenomen OZB- verhoging en een structurele ver mindering van bijna twee ton op de personeelslasten van het ambtelijk apparaat nog een gat van €432.000,- in dat moet worden gedicht. Twee belangrijke oorzaken van dat gat zijn minder inkomsten van het Rijk als gevolg van het Lenteak koord en minder inkomsten dan gepland uit de leges. Door het Len teakkoord krijgt de gemeente vanaf 2013 €432.000,- structureel minder van het Rijk dan verwacht. Op het gebied van leges loopt de gemeen te naar verwachting €300.000,- mis. Dat is het gevolg van de recessie in de bouw en het uitblijven van het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied waardoor minder bouwver gunningen worden aangevraagd. Rikus Kieft (GroenLinks) merkte op dat jaarlijks tekorten dreigen, maar dat achteraf in de jaarrekeningen van de gemeente altijd geld over is. 'Elk jaar zitten er weer luchtbellen in, dus misschien is het goed daar vooraf al meer rekening mee te houden.' Visman beaamde dat, maar waarschuwde ervoor niet alle lucht uit de begroting weg te halen. 'Als je dat bij een fietsband doet, heb je op een gegeven moment een lekke band.' Visman zei van de politieke partijen graag alternatieven te horen om het tekort weg te werken. Hij bena drukte dat de cijfers die nu in de Kadernota worden genoemd momentopnames zijn en dat er nog het nodige kan veranderen. Paula van Tongelen-Prins draagt voor uit eigen werk tijdens het Alz- heimercafé. Zeven 'ervaringsdeskundigen' vertelden aangrijpende verhalen over omgang met dementie, maar er was ook humor. De slotavond van dit seizoen werd gepresenteerd door Margreet Bernd- sen en er was stemmige vioolmuziek van Gerhard Smeenk. De belangstelling was groot, het café voorziet duidelijk in een behoefte. Op 25 september gaat het café weer open. (Foto Gerard Timmerman) Ter verhoging van de aantrekkelijkheid van de veerhaven op 't Horntje zijn in opdracht van TESO woensdag twee boeien geplaatst. Het transport gebeurde door medewerkers van Werner Dros, de boeien werden op hun plek gezet met de kraan van René Boon. Nabij de Waterweg op de Hogeberg heeft loonbedrijf gebroeders Smit een begin gemaakt met de aanleg van het fietspad Redoute. In de sloot komt een duiker, waarover een dam wordt gestort. Een deel van het fietspad (langs de Waddendijk) wordt gemaakt van verplaatsbare betonplaten. <FotoG**dTmn*m*n.t Anti-terreureenheden liggen klaar bij de TX25 om in te grijpen, nadat het schip conform het draaiboek van een oefening van de School voor Politie Leiderschap is gekaapt. iR>foPafr**deGraa0 Het laatste stukje van de voormalige LTS in Den Burg. Woensdag avond stond het restant eenzaam overeind, voordat de slopershamer definitief een einde maakte aan het gebouw waar veertig jaar lang beroepsonderwijs werd gegeven. Foto Jemen Hattumi VRIJDAG 29 JUNI 2012 Politie oefent op 'gekaapte kotter' Twee personen die een bom plaatsen op de Dokter Wage- maker en daarna de TX10 en de TX25 kapen om te ontsnappen. Met dat scenario werden coa ches van de School voor Politie Leiderschap vrijdag het veld ingestuurd tijdens een oefening voor de kust van Oudeschild. De oefening was opgezet door Joost Albers, docent op de school waar agenten worden opgeleid om als officier van dienst leiding te geven tijdens calamiteiten. 'Zoals bijvoorbeeld in Alphen aan de Rijn, bij de crash van Turkish Airlines of toen de Bommeler- waard zonder stroom kwam, nadat een Apache-helikopter de stroomdraden had doorgeknipt.' Vrijdag waren degenen die nor maliter les geven zelf aan de beurt om de vaardigheden te trai nen. De oefening werd groots aange pakt: er waren diverse schepen van de KNRM en de KLPD aan wezig, de Koninklijke Marechaus see en ook de Dienst Speciale Interventies maakte zijn opwach ting. De laatste is de zwaarste anti-terreur eenheid in Nederland die zelden in het openbaar oefent. Albers: 'Zij worden ingezet bij geheime missies en zware acties op het gebied van terreur en zware criminaliteit.' De coaches moesten aangeven wat er moest gebeuren en de werkzaamheden van de verschil lende diensten coördineren om het incident naar een goed einde te leiden. De Dienst Speciale Interventies ging daarbij op een gegeven moment aan boord van de TX25 om in te grijpen. Edwin van den Heuvel en Mark van Liere hadden de eer de twee verdachten te spelen die de kotters hadden gekaapt. Volgens Albers liep het allemaal goed en vonden Van Liere en Van den Heuvel de oefe ning zeer indrukwekkend. Wegpiraterij Toen ik maandag zoals gewoonlijk over het Skillepaadje reed, kwam ik achter de oude melkfabriek een heel grote waterplas op mijn pad tegen. Aan de linkerkant was een strook van ongeveer 40 centime ter nog begaanbaar. Ik stuurde naar links en ineens verscheen er in de flauwe bocht een auto. Ik probeerde met arm- en handge baren de auto te laten stoppen, zodat ik eerst langs het water kon. Hij had daar geen zin in en reed gewoon door. Ik moest toen stop pen in de plas, met mijn rechter- wiel op de droge strook. 'Wat moet dat?', grauwde hij. Ik vroeg: 'Waarom rijdt u in hemels naam met een auto over het Skil lepaadje?' Hij zei boos: 'Omdat ik dat mag.' Ik: 'Maar waarom laat u mij er dan niet eerst even langs?' Hij: 'Mens, zeur niet zo.' Ik: 'Erg beleefd bent u niet.' Ik was inmiddels aan de kant gegaan, want ik versperde het pad. Hij kon gelukkig niet weg scheuren, anders had ik een mod derbad gekregen. Zijn groet was: 'Je bent een grote trut.' Stomverbaasd vervolgde ik mijn weg. En herinnerde mij andere gevallen van autorijders. Mijn eni ge vervoer is een fiets. En met veel familie en vrienden fiets ik wat af. Ik neem bij voorkeur de secundaire wegen en ga dan altijd zo scherp mogelijk rechts rijden, zodat een auto ruim kan passeren. Maar nee, heel vaak rossen ze dan door de berm en zetten mij in een stofwolk. Voor vrachtwagens ga ik in de berm staan. Ook zijn er heel veel auto's die niet dimmen als ik 's nachts over de wegen fiets. Waarom kunnen ze geen rekening meer houden met een oude vrouw op een fiets? Dat wou ik even zeg gen. Akkie van der Kerkhof-Kikkert, Oudeschild.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5