1 mm Kritiek en emotie, maar wel dezelfde doelstelling TEXELSE 13 COURANT Inspraakronde over gevolgen van nieuw bestemmingsplan 'Samen optrekken voor aanpak ganzenoverlast' Maten hebben veel te bespreken Realisatie Nesland stapje voor stapje VRIJDAG 6 JULI 2012 UjfjUl/fct 2008: Een medewerker van Duke drijft grauwe ganzen bijeen. Er werden er toen bijna 4.500 gevangen en gedood. Vangen en doden van grauwe gan- zij dienen' zen is een gerechtvaardigde maat regel. Dat vindt een ruime meer derheid van de aanwezigen op de slotbijeenkomst van de pilot over- zomerende, afgelopen dinsdag. Toch lijkt de toepassing van deze beheermaatregele die volgens Alter- ra het meest effectief is en ook onlangs op Schiphol met veel suc ces toegepast, voor Texel nog ver weg. De toestemming om C02 te mogen gebruiken moet door Brussel worden verleend en die procedure duurt volgens kenners nog wel een jaar of drie. Overigens bleek wel dat de emoties bij de vangacties rond Schiphol veel minder hoog opliepen dan bij de acties in 2008 op Texel. Het Faunafonds dat de onderzoeks opdracht voor de pilot heeft ver strekt en betaald (kosten 70.000,-), is tevreden met het eindrapport van Alterra Wageningen. Maar het bestuur vindt wel dat de resultaten voor een effectiever beheer en scha- debestrijding concreter moeten wor den uitgewerkt. Het bestuur hoopt namelijk dat dit onderzoek de betrok ken partijen in staat stelt om het beheer van de ganzenpopulatie af te stemmen 'op de lokale belangen die Aantal broedparen Landbouwers en bollentelers van LTO gaven voorts aan bereid te zijn om af te zien van recht op schade vergoeding als de grauwe gans op de lijst van bejaagbare soorten komt te staan. De populatie moet dan worden teruggebracht tot 200 broedparen, het aantal dat in het faunabeheersplan staat. Maar voor Natuurmonumenten en Staatsbos beheer staat die grens ter discussie, te meer daar in G7 akkoord waar ook de LTO aan deelneemt, een minder vergaand doel is afgespro ken. De terreinbeheerders beloven wel mee te werken aan eventuele vangacties, maar vinden dus wel dat nog eens goed moet worden geke ken naar het gewenste aantal broed paren. Dat leverde vanuit LTO de reactie dat de landbouw ook altijd is afgerekend op harde cijfers, dus dat dit ook voor natuur moet gelden. Met 'eerst maar eens zien dat we beneden de duizend komen', werd die discussie voorlopig geparkeerd. Waalenburg Een vraagstuk waarover jagers en Natuurmonumenten met elkaar om Wat zijn de gevolgen voor het milieu als de mogelijkheden van het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied maximaal worden benut? Het antwoord op die vraag zal voorkomen uit de Milieu Effect Rapportage (MER) die van hogerhand wordt opge legd. De bevindingen kunnen leiden tot aanpassingen van het ontwerpplan. De procedure begint met een zoge heten startdocument dat van 9 juli tot 6 augustus in het raadhuis ter inzage ligt. ledereen kan in deze periode zienswijzen kenbaar maken over dit document en over het voor nemen om een milieueffectrapport op te stellen. Bij het onderzoek wordt gekeken naar de gevolgen van alles wat het nieuwe plan mogelijk maakt, zoals recreatieve ontwikkelingen, uitbreiding van agrarische bouw blokken, de omvang van bebou wing, strijdigheid met de Natuurbe schermingswet en mogelijk negatieve effecten voor Natura 2000-gebieden zoals de Duinen van Texel, Waalen burg, Dijkmanshuizen, de Bol en de Waddenzee. Een commissie zal op basis van het startdocument aan b en w adviseren over de reikwijdte en detaillering van het op te maken milieueffectrapport. Het eindrapport moet aangeven of het plan past bij de gemeentelijke ambities, of het voldoet aan de wettelijke normen en andere randvoorwaarden en of er knelpunten of dilemma's op milieu gebied zijn. Belangrijk is dat het onderzoek de maximale gevolgen van een bestemming of gebruik in beeld brengt, ook als te verwachten is dat deze mogelijkheden in de praktijk niet of slechts gedeeltelijk zullen worden benut. Voorbeeld: bij het beoordelen van de effecten van minicampings op agrarische bedrij ven wordt ervan uitgegaan dat op iedere boerderij zo'n camping komt. Dat laatste is op dit moment niet waarschijnlijk, maar gedurende de looptijd van het bestemmingsplan van tien jaar kunnen zich (economi sche) veranderingen voordoen waar door toch algemeen van dit recht gebruik wordt gemaakt. Hetzelfde is van toepassing op andere rechtma tige vormen van bebouwing of gebruik van de open ruimte. Dat geldt ook voor de wijzigings- of ont heffingen/uitwerkingsmogelijkheden die in het plan zijn opgenomen. De toelaatbaarheid van deze flexibiliteit moet direct worden vastgesteld en de beoordeling mag dus niet wach ten tot er in de praktijk door een belanghebbende een beroep op wordt gedaan. Uit de rapportage zou kunnen blijken dat de milieuef fecten die voortkomen uit het maxi maal benutten van de mogelijkheden niet aanvaardbaar zijn. Daar kan wat aan worden gedaan door het alsnog inbouwen van beperkingen, bijvoor beeld door zonering, frequentie van evenementen en maxima wat betreft aantallen, vloeroppervlak, stank bronnen, etc.Schriftelijke zienswijzen over het startdocument en het plan om een MER op te stellen kunnen gedurende terinzagelegging worden gestuurd naar burgemeesters en wethouders, Postbus 220, 1790 AE Den Burg ter attentie van de afdeling Ontwikkeling. Roep in raad om kapvergunning Binnen de gemeenteraad gaan geluiden op om de drie jaar gele den afgeschafte kapvergunning in ere te herstellen. Dat gebeurde dinsdagavond op een moment dat lijsten ter sprake kwamen met cir ca 400 bomen die in ieder geval niet zonder toestemming mogen worden gekapt Texels Belang pleitte voor terugkeer van de kapvergunning om duidelijk heid en een eenduidig beleid te scheppen. Volgens de partij is het lastig handhaven als de ene boom wel en de andere niet mag worden gekapt. Het pleidooi voor herinvoe ring werd niet meteen omarmd, maar PvdA, WD en Texel 2010 stonden er ook niet onwelwillend tegenover. Dat gaf wethouder Edo Kooiman (grondgebied) het gevoel dat de raad op twee paarden aan het wedden was. 'U bent bezig de gemeente een hoop werk te bezorgen.' Burgemees ter Giskes vertaalde de situatie als een wens tot een broek met riem én bretels. 'Dat is wat dubbelop.' De wens tot herinvoering is een nieuw hoofdstuk in het bomendossier dat al een paar jaar loopt. Om het aantal regels binnen de gemeente te ver minderen, besloot de raad op 14 april 2009 de kapvergunning uit de Alge mene Plaatselijke Verordening te halen. Alleen voor 69 bomen die op een lijst van waardevolle bomen en boomgroepen terecht waren geko men, bleef het aanvragen van een kapvergunning verplicht. Voor die lijst werd een serie criteria opgesteld om te bepalen of een boom wel of niet waardevol was. De lijst was meteen al omstreden, onder meer omdat er heel veel bijzondere en monumentale bomen niet op stonden. Zo ontbra ken alle bomen in het park achter het lijk negatieve effecten voor het toe- eieren worden geprikt, wat wel wen- risme. Maar volgens een jager liggen selijk is. De broedtijd van deze gans de toeristen om half vijf 's morgens is later, dus dat zou je ook moeten (als jagers op pad gaan) nog in bed, meenemen als je je prikacties plant, dus dat loopt wel los. Onvrede Ook voor deze ganzensoort is bestaat ook over de beperkingen in aan tallen en de com plexe vergunning voorschriften die de jagers krijgen opge legd. Desondanks hebben ze de afgelopen jaren nog 15.000 ganzen weten af te schieten. Geldorp benadrukte dat de betrok ken partijen in de aanpak van het ganzenprobleem samen moeten optrekken. De provincie zegde al toe aan te willen schuiven bij het onlangs beheer nodig, voordat het te laat is, luidde de conclusie. Erik Menkveld: 'De brandgans staat op de lijst beschermde soorten, ik mag er nu niets aan doen!' Schade achter de computer te gaan zitten, dan hebben we het in een half uur geklaard.' De oprichting van een internetgroep waarin boeren hun aanbevelingen kunnen geven aan het Faunafonds moet verbetering aanbren gen in het toewijzen van schadecompen- satie. Gespreksleider Ronald Lanters van bureau Wing advi seerde dat een goed gesprek tussen LTO en het Faunafonds op dit punt nuttig zou zijn. Gerard Timmerman opgerichte Texels Overleg Faunabe- LTO-voorzitter Nico Kikkert schetste heer (TOF), bijvoorbeeld om uitleg te een beeld van de schade in land- geven over ontheffingen. Brandgans bouwgewassen en de frustratie over de compensatie van schade. Zo was hij zelf een halve dag bezig geweest Verkeerde ondersoort... tafel zouden moeten betreft het al dan niet toestaan van ganzenjacht op terreinen in Waalenburg, die in natuur wordt omgezet. Vooruitlo pend daarop mag er al niet meer worden gejaagd. Jagers betreuren dat. Joke Geldorp, voorzitter van de Faunabeheereenheid Noord-Hol land, adviseerde daar afschot toe te staan tot het moment van de pre sentatie van het natuurontwikke lingsplan. Met dat advies was niet iedereen het op voorhand eens. Hierover zei de gemeente Texel dat Waalenburg in het provinciaal plan opgenomen is als natuurreservaat en dat dit leidend is voor het beheer. De gemeentelijke bestemmingsplan wijziging volgt. Jacht De WBE bepleit de afschotperiode van 1 juli tot 1 april te laten lopen. 'Want in april, mei en juni zijn ze er niet', zei een jager. Maar de provin cie hanteert de periode van 1 maart tot 1 oktober zodat overwinterende ganzen niet onnodig afgeschoten worden. Zij zorgen niet voor de schade. Bij het afschieten in de zomer, zul je volgens Vincent Stork van de Vogelwerkgroep ook reke ning moeten houden met de moge- Ooit waren ganzen een beziens- Het prikken van eieren, dat als sue- om vooreen boer een schadeformu- waardigheid op Texel. Tegenwoor- lier in te vullen, om vervolgens bericht dig is dat wel anders. Er gaat al cesvol middel wordt gezien om de aanwas van ganzen te reduceren, is tot dusver verspreid over twee acties waarbij per jaar tien- tot twaalfdui- te krijgen dat niet wordt uitgekeerd jaren een hardnekkig verhaal dat omdat ook kraaien en meeuwen i het spel zouden zijn geweest en de koppels grauwe ganzen dat Natuurmonumenten (NM) in 1974 zend eieren zijn geprikt. De wens verzuimd was hiertegen maatrege- hier heeft uitgezet, is uitgegroeid werd geuit voor een jaarlijkse derde len te nemen. Tot overmaat van tot de huidige populatie van pak- prikactie, maar tegen die tijd broe- ramp kon de resterende opbrengst weg 6000. Maar volgens Eric door kwaliteitsverlies niet worden Menkveld van NM is dat een mis- benut als brouwgerst. 'Allemaal vatting. Het klopt volgens hem dat in 1974 twaalf grauwe ganzen uit het Zwin bij Dijkmanshuizen zijn uitgezet. 'Maar dit was een Oost karikatuur van het Faunafonds die Europese ondersoort. De ganzen werd weersproken door secretaris die nu zoveel overlast veroorzaken den volgens Erik Menkveld van Natuurmonumenten ook veel andere vogels, die geen verstoring verdra gen. De natuurorganisaties kunnen droefenis.' Zijn voorstel: 'Hef het Faunafonds op en geef het geld bij het prikken wel wat extra hulp van rechtstreeks aan de boeren.' Een vrijwilligers gebruiken. Ineke Hin van De Lieuw constateerde dat bij Dijk manshuizen de overlast van grauwe ganzen een stuk minder is, maar dat nu de brandgans in opkomst is. Vol gens haar mag hier wel op worden gejaagd (wat door anderen werd tegen gesproken), maar mogen geen Henk Revoort. 'Verjaardagspraat.' Hij somde op dat er in 2011 in Noord-Holland 6200 aanvragen voor compensatie waren binnen geko men. 'Elk jaar krijgen we er meer.' Richting Kikkert: 'Ik daag u uit samen zijn volgens Menkveld de West- Europese ondersoortsoort. De 12 Oost-Europese ganzen hebben ook nooit jongen groot gebracht dus de huidige ganzen kunnen er niet van afstammen'. voormalige raadhuis in Den Burg en de aangrenzende notaristuin. Van de 69 bomen op die lijst stonden er bovendien 66 in Den Burg en slechts 3 elders op het eiland. Bij de FVdA gingen daarna geluiden op om de lijst met waardevolle bomen uit te brei den. Dat leidde ondanks oproepen in de media amper tot reacties, maar uiteindelijk kwam de gemeente toch met een nieuwe lijst met 113 waarde volle bomen die bij particulieren, 240 bomen van de gemeente zelf in Den Burg (met park en notaristuin) en 50 gemeentelijke bomen in de buiten dorpen. De bomen zijn zorgvuldig beschreven op de uitgebreide lijsten en ook allemaal voorzien van de naam in het Latijn. Aad van Gils (Texels Belang) zei niks tegen de bomenlijst te hebben, maar vroeg zich af hoe er straks moet worden gehandhaafd. 'Hoe ga je dat bijhou den en hoe voorkom je dat op een zaterdagavond niet een boom op die lijst wordt omgezaagd.' Hoe zit het met het bestem mingsplan, de grondprijs, wat vindt de welstandscommissie, bevestigingsmiddelen, welke keuken, hoe werkt het ventilatie systeem en welke lichten kiezen we? Het zijn vragen die de revue passeren tijdens de laatste bij eenkomst van de maten van Woonstede Nesland. Ze hebben veel te bespreken. Het is alweer een poos geleden dat initiatiefnemer ANBO samen met de andere partners in de project groep (Duin Bouw, Rabobank en Leenders Architecten uit Veghel) de handtekening zetten onder de overeenkomst die de basis legde voor dit even unieke als bijzondere woonproject in Den Burg West. 'We zijn anderhalf jaar onderweg', vertelt aannemer Paul Buijsman zaterdag in de kan tine van Duin Bouwbedrijf waar de Maatschap Woonstede Nes- land de zoveelste bijeenkomst houdt. De zaal is goed gevuld, al heel wat mensen heb ben hun handtekening gezet voor een woning, anderen willen graag, maar moeten bijvoorbeeld hun huis nog verkopen of kijken de kat uit de boom. Het eerste CPO- (Collectief Parti culier Opdrachtgeverschap) dat op deze manier van de grond komt. Er komt geen projectontwikkelaar aan te pas, de toekomstige bewoners hebben het zelf voor het zeggen. Paul Buijsman en Viktoriya van Ree van Duin Bouw en andere specia listen staan de maten met raad en daad bij. Ook voor de bouwer is het pionieren. Achteroverleunen is er niet bij, er moet van alles worden geregeld en allerlei beslissingen genomen. En veel gesprekken worden gevoerd. Zoals met de gemeente, onder meer over de grondprijs. Na lang onderhandelen is er eindelijk een doorbraak. 'We zijn er heel goed uitgekomen', vertelt voorzitter Klaas Haijma. '€275,- per vierkante meter bouwgrond. De prijs voor het middenterrein laat hij nog in het midden. 'Maar we hebben er een behoorlijk bedrag afgekregen.' Paul Buijsman neemt het woord. Hij vertelt hoe het plan dinsdag 3 juli wordt voorgelegd aan de raads commissie en schetst het tijdspad. Begin oktober komt naar verwach ting de eerste bouwvergunning op tafel. Daarbij heeft de gemeente volgens Buijsman de nodige cou lance in acht genomen. Buijsman heeft vertrouwen in de voortgang van de verdere afhandeling. 'De mensen in het gemeentehuis die dit moeten trekken zijn al op vakan tie geweest.' Maten met een grond gebonden woning die een carport (officieel een overkapping) willen, moeten dit tijdig aangeven, zodat het op de tekening wordt gezet. Later kan dat namelijk niet meer. Het eerst zijn de zogeheten grond gebonden woningen aan de beurt. Het casco zal er snel staan, de houtskeletdelen worden in de fabriek gemaakt en ter plekke in korte tijd gemonteerd. Daarna zul len installatie- en andere werk zaamheden nog de nodige tijd in beslag nemen. Buijsman doet verslag over de Welstandscommissie. "Dit willen Texelaars niet", citeert hij één van de architecten. 'Die man wilde puntdakjes en bouwen in een rech- te lijn. Hij bleek de schrijver te zijn van de welstandsnota en daarin staan kapjes. Hij had duidelijk een vooroordeel.' Heel anders dan zoals Nesland nu op tekening staat, met onder meer kubusvormen. Buijsman: 'Dit plan is door Texe laars bedacht, de bewoners bepa len zelf hoe het er uit ziet. Met deze kritiek kunnen we niets.' De betref fende architect en die van de gemeente kwamen volgens Buijs man recht tegenover elkaar te staan. De afloop van dit verhaal: 'Er wordt gewoon gebouwd.' Architect Jan Koorn, die met echt genote Ingrid, tot de maten behoort, is enthousiast over het project en de vormgeving. 'Ik heb altijd een kubuswoning willen ontwerpen, maar op Texel kon dat nooit. Ein delijk mag het.' Koorn heeft de kubus op zijn woning natuurlijk zelf getekend. Er gaat een foto van een keuken door de kantine. Luxe, met alles er op en er aan. Haijma vertelt hoe voor deze keuken offerte is aange vraagd bij vier bedrijven, twee Texelse en twee overkantse 'keu- kenboeren'. De verschillen blijken aanzienlijk. Eén van de Texelse bedrijven komt als voordeligste uit de bus. Het advies aan de maten is om met deze onderneming in zee te gaan. ledereen is natuurlijk vrij om in te kopen, maar gezamenlijke inkoop biedt voordelen. Dan neemt Frank Doff van Itho Daalderop het woord. Hij geeft tekst en uitleg over het ventilatie systeem. De woningen zijn derma te goed geïsoleerd, dat je de boel overdreven gesteld met een strijk bout kunt verwarmen. Overigens gaat dit gebeuren met een centrale houtvergassings- kachel. Doff: 'Ventilatie is een noodzaak.' Maar het is niet de bedoeling dat er koude lucht naar binnen wordt gezogen, want dan zou al die iso latie voor niets zijn. Hij toont hoe bij dit systeem verse buitenlucht via een geavanceerd systeem wordt voorverwarmd met uitstromende lucht. Het is een slim systeem, alleen daar waar nodig wordt geventileerd. Ook de verlichting komt aan bod. De maten worden meegenomen naar de kelder van Duin Bouwbe drijf, waar Viktoriya van Ree allerlei soorten inbouw(LED)-lampen demonstreert. De verschillen, onder meer de kleur en helderheid zijn zichtbaar. Ook blijkt dat het ene spotje meer warme afgeeft dan het andere. De maten hebben weer iets om over na te denken. Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 13