T E X E LS E® COURANT ff TEXEL Cjrotn 2,rwartsjexels in het harL, 8 ■ff - - - KOOPJESMARKT! Gebruik CO2 ganzen vergt een lange adem V& Crisis .txl Raad tegen verplaatsen Kilstee naar Kogerweg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12688 VRIJDAG 6 JULI 2012 'Geen bureau- Morgen H zo ver: Som- meltjespop. Aart Slegh ver- SB haalt over de black- en de IB Ik: whitestageen 1M II v Ji andere zaken. 'Ik moest een meissie hebben.' Ben Hoogen- bosch leerde zijn Door kennen in 1948. Maandag waren ze 60 jaar getrouwd. Niet elitair, maar golf op z'n Texels. Gastvrij, maar professio neel geregeld', zeggen ze bij Golfclub De Texelse. met minder geld meer kunnen doen', zegt wet houder Hennie Huisman. Hrinrirl UITVERKOOP UUI II ICl OUDE ASSORTIMENT KORTINGEN TOT 70%! EÊHiricl a.s. zaterdag 7 juli 09.00 -18.00 uur Eieren prikken, afschot en het vangen en vangen doden van grauwe ganzen. Die drie midde len moeten worden ingezet om de populatie te reduceren en te beheersen. Aldus luidde de gemeenschappe lijke conclusie van de slotbijeen komst van de pilot overzomerende ganzen dinsdag in De Pelikaan. Probleem is dat het waarschijnlijk nog zeker drie jaar zal duren alvo rens vergassen met koolstofdioxi de (CO2) word toegestaan. Vertegenwoordigers van de land bouw, natuurorganisaties, de Wildbeheereenheid (WBE), de Vogelwerkgroep, het Faunafonds, de provincie, de Faunabeheer Noord-Holland, de gemeente en anderen waren gekomen, onder meer om de resultaten te verne men van het onderzoek door Alterra Wageningen. Onderzoeker David Kleijn had zich op een beladen onderwerp gestort, kritiek op het onderzoek bleef niet uit. Het kwam vooral uit de hoek van boeren en jagers. 'Als jagers voelen wij ons in ons hemd gezet', zei Ard Saai van de Wildbeheer eenheid. Volgens hem waren de aantallen die Alterra hanteerde te laag. Saai had het over 7500 gan zen, waar in het rapport aanzien lijk lagere getallen werden genoemd. Kleijn benadrukte de kwaliteit van het onderzoek en verwees naar een waslijst aan bronnen die waren geraadpleegd. Geteld is onder meer door de Vogelwerkgroep, die hiervoor een tamelijk waterdichte methode hanteert. Ook de conclusie van Alterra dat afschot geen noemens waardig effect had op de zomer- populatie, werd aangevochten. Volgens de jagers hadden bijvoor- Financieel advies A zijn. i/Jjj in één crisis n niemand voeet voat dat preaes is. TYlaar iMt het ook (ijkt én fiöéjé 't feékijkt JOS KAGER beeld acht van de tien ganzen zich rond gegeten met Texels gras. Voor het onderzoek had Alterra ganzen van een GPS-halsband voorzien. Uit de verplaatsingsge- gevens maakte Alterra op dat de overzomerende ganzen redelijk honkvast zijn en dat als ze op Texel massaal worden opgeruimd, de plekken niet direct worden ingenomen door 'overkantse' soortgenoten. Wat de conclusie opleverde dat beheersmaatrege len op Texel ook op langere ter mijn effectief zijn. Daarmee is niet direct gezegd dat het terugdrin gen van de populatie een eenvou dige opgave is. Als voorbeeld werd de sneeuwgans genoemd, waarvan een populatie waar 75 procent was afgeschoten, toch wist te groeien. Meer over deze kwestie op pagina 13. www.texelseautopagina.nl TEXELS E0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl Natuureiland 'w Texel Nationaal Park Duinen van texel VAKANTIEKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bekendmakingen op pagina 14 Moeiteloos stuurt Arco de Graaf van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel een elektrische strandrolstoel door een zwin op het strand bij paal 17. Vertegenwoordigers van het SIGT, de gemeente en strandexploi- tanten woonden daar woensdagmiddag een demonstratie bij van een elektrische strandrolstoel van een stichting uit Zeeland. De huidige strandrolstoelen van de gemeente zijn verouderd en de gemeente is daarom naar vervanging aan het kijken. Daarvoor wordt aan elektrische exemplaren gedacht. Martijn Koppejan van de Stichting Off Road Toegankelijk Zeeland toog naar Texel met een exemplaar dat in Zeeland al een paar jaar over de stranden rijdt. 'Daar zijn we zeven tot acht jaar geleden met elektrische strandrolstoelen begonnen en ze rijden nog steeds.' De stoelen zijn voorzien van dikke banden, zodat ze door mul zand kunnen rijden en van een krachtige motor die tegen water beschut is. Er zit een vierpuntsgordel op, zodat gebruikers zich goed vast kun nen maken en omvallen is volgens Koppejan onmogelijk. Men sen kunnen met de elektrische rolstoel niet de zee in, maar wel circa twee uur over het strand rijden voordat de accu moet wor den bijgeladen. De stoelen hebben een maximum snelheid van 6 kilometer per uur. De eerste reacties van De Graaf en Gerard Kruithof die ook in de stoel reed, waren positief. De aanwezige wethouders Hennie Huisman, Frans Visman en Edo Kooiman zagen de elektrische strandrolstoel eveneens zitten. Kooiman zei het belangrijk te vin den dat Texelaars en toeristen zo de kans wordt geboden op plekken te komen die anders onbereikbaar zouen blijven. Een stoel kost rond de €9000,-. De wethouders zeiden te gaan bekij ken of dat mogelijk met behulp van gelden uit fondsen kan wor den geregeld. Hoe verder met beheer en onderhoud zou moeten worden omgegaan, wordt ook nog nader bekeken. Koppejan gaf het advies dat het het beste is een combinatie te maken. 'Met strandrolstoelen die je met de hand duwt, kun je mensen goed in zee krijgen en met de elektrische strandrolstoel kun je langere tochten over het strand maken. <p>n Jemen nam™; De verplaatsing van boerderij De Kilstee van Arno Kuip naar de Kogerweg aan de rand van Den Burg roept weerstand op in de raad. De politieke partijen maken zich zorgen om het verdwijnen van de zichtlijnen in het gebied en aantasting van het landschap. Ze vonden ook dat toch nog beter naar alternatieven moet worden gekeken. Dat kreeg wethouder Edo Kooiman (grondgebied) dinsdagavond te horen van de commissieleden tij dens de bespreking van een voor stel om met behulp van een bin- nenplanse wijziging een nieuw A-blok aan de Kogerweg te realise ren. Dat is een verantwoordelijk heid van het college, maar Kooi man wilde graag weten of de politieke partijen nog wensen of bedenkingen hebben in het dos sier. De verhuizing van de Kilstee komt voort uit de herinrichting van polder Waalenburg tot natuurge bied. De bedenkingen tegen de verplaat sing naar de Kogerweg waren er zeker. Nils Lely (PvdA), Jur Schui- ringa (WD) en Aad van Gils (Texels Belang) vonden het jammer als de zichtlijnen in het open gebied zou den worden aangetast. Lely: 'We zijn net bezig met zichtlijnen op Texel en dat is een plek waar je kijkt tot de waterzuivering en Aurora. Dat zou dan verdwijnen.' Hij wees ter vergelijking op de nieuwe boer derij van Zoetelief die eveneens als gevolg van Waalenburg is ver plaatst naar de Burgerdijk en zette zijn kanttekeningen bij de schuren die daar in het landschap zijn ver rezen. Meerdere commissieleden vroegen zich af of verplaatsing naar de te koop staande Noordooster aan de Kogerweg of de door DLG (Dienst Landelijk Gebied) aangekochte Elsenhof aan de Pijpersdijk geen opties zijn. 'Is dat echt uit onder handeld?', aldus Rinus Kuiper (Texel 2010). Volgens het college is dat uit onderhandeld en zonder resultaat, waardoor de Kogerweg als enige optie overblijft. Bij de Noordooster bood DLG vol gens wethouder Kooiman zelfs hoger dan het taxatierapport, maar zonder resultaat. Nog hoger gaan zou volgens hem staatssteun wor den en dat is verboden. De Elsen hof valt af, omdat Kuip daar onge lukkig met zijn landen zou komen te liggen. Schuiringa vond dat de provincie Noord-Holland en Natuur monumenten maar verder over de brug moesten komen om de Noord ooster weer als serieuze optie op tafel te krijgen. 'Zij wilden zo graag Waalenburg als natuurgebied heb ben.' De commissieleden bena drukten allemaal dat ze Kuip niet de voet dwars wilden zetten, maar dat ze ook voor het ladnschap moeten opkomen. Daarbij viel de naam van Maarten van Rossum die een tijdje geleden waarschuwde voor het dichtbouwen van Texel. Cees Hoogerheide (D66) en wet houder Kooiman kruisten de degens, nadat de laatste had gezegd dat niet de raad maar het college uiteindelijk besluit over de verplaatsing. Hoogerheide voelde zich daardoor als volksvertegen woordiger buitenspel gezet. Uit het voorstel van het college is echter op te maken dat het college besluit. Hoogerheide vroeg zich ook af waarom het college nu bij de laat ste verplaatsing van een boerderij uit Waalenburg naar de raad komt en bij voorgaande verplaatsingen niet. Kooiman liet weten dat dit de eer ste verplaatsing is die het huidige college onder zijn hoede heeft en dat die ervoor kiest de raad te betrekken. De wethouder ging er even aan voorbij dat de verplaat sing van De Voorzorg naar de Veen- selangweg ook onder het huidige college werd afgetikt, maar dat proces was volgens Kooiman al nagenoeg afgerond toen het huidi- Realisatie Nesland komt dichterbij Wanneer kan de eerste schop voor Woonstede Nesland de grond in? Wethouder Eric Hercu les kon de vraag van Willem Vlas (TB) dinsdag nog niet precies beantwoorden, maar in dit pro ces zijn nu flinke stappen gemaakt. Dinsdag bracht de commissie positief advies uit over het (parti eel) te herziene bestemmingsplan van Den Burg. Nu ook een princi pe-akkoord is gesloten over de grondexploitatie, komt er schot in. De daadwerkelijke start is volgens Hercules ook afhankelijk van de bouwer. Vanuit de commissie klonken posi tieve geluiden. Annie Hin (TX2010): 'Blij dat het plan er ligt.' Jur Schui ringa (WD): 'Complimenten aan de wethouder dat hij zijn afspraak is nagekomen.' Hercules deelde een compliment uit aan de mensen die zich hebben ingespannen voor de realisatie van Nesland. Verderop in deze krant een verslag van de jongste bijeenkomst van de Maat schap Woonstede Nesland. ge college daarmee te maken kreeg. De wethouder beloofde alle opmerkingen van de raad mee terug te nemen naar het college.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1