Wielerveteranen toeren over Texel Piet Brouwer, pionier van Texels lam TEXELSE 3 COURANT Ballengek 50 jaar!! 'Piramide heeft helende krachten' 'Woontij financieel gezond' VRIJDAG 6 JULI 2012 Sommige echtgenotes fronsten toen manlief na jaren van stil stand de racefiets uit de schuur haalde voor een rondje over het eiland. Het was ook best even wennen, bijvoorbeeld voor George Jimmink (72) uit Den Burg om tegen wind in de dijk op te fietsen bij de molen van Het Noorden. Maar het tempo waarin hij en andere 'krasse knarren' elke dinsdagmorgen over Texel koersen, is aange past, een praatje onderweg is prima te doen. Jimmink, voormalig Elfsteden- schaatser en gezegend met een ijzersterk gestel, rijdt vandaag samen op met Dirk Eelman (74). Maar ze zijn niet eens de oudsten in deze seniorengroep, Dirk Haker (77) is hen qua leeftijd de baas. Van Haker is bekend dat hij zijn hand niet omdraait voor een flinke fietstocht, verslagen over zijn avonturen door verre oorden haal den menigmaal de krant. Immer enthousiast nam hij dit voorjaar het initiatief tot deze de fietsgroep In de tuin van atelier Udjat aan de Achtertune in Oosterend staat sinds kort een piramide. Het bouwwerk is gerealiseerd door Jasper Adema (43) uit Den Hoorn, die er de geometrische krachten in wil gaan onderzoeken. Hij begon drie maanden geleden te bouwen aan de piramide, die een basis heeft van drie bij drie meter. 'Dit is nog een kleine piramide, maar ik wil een grotere bouwen met een basis van vier bij vier meter die drie meter hoog is. Ik heb daar alleen nog geen bouwplaats voor gevonden', zegt hij. Inmiddels heeft de inwoner van Den Hoorn al vijf dagen in de piramide geslapen. 'Door die energiekrachten blijven bijvoorbeeld fruit en bloemen langer vers en zou je zelfs vlees langer kunnen bewaren', vertelt Adema, 'ik Woontij houdt de komende tien jaar rekening met een extra hef fing van €70.000,- voor het vullen van de stroppenpot voor het Ves- tia-debacle. Een tegenvaller, maar met een eigen vermogen van ruim €20 miljoen is de financiële situatie van Woontij gezond, meldt de woningcorpora tie. Dat is ook het oordeel van de financieel toezichthouder Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV). Het CFV gaf Woontij, op basis van de financiële prognoses voor de periode 2012-2016 een A1 -oordeel. Dat is het hoogste oordeel dat kan worden gegeven. In 2011 boekte Woontij een winst van €1.319.000,-. De huuropbrengst steeg in 2011 De eigenaar van een zomerwo ning aan de Californiëweg moet een schuur van 11 vierkante meter die hij zonder vergun ning bij de woning had gebouwd, slopen. Als hij dat weigert, draait hij op voor een dwang som. De eigenaar maakte daar tegen bezwaar maar dat is door b en w ongegrond verklaard, conform het advies van de Commissie Bezwaarschriften. De bezwaarmaker voerde aan dat de betreffende schuur de plaats voor senioren. 'Er wordt hier wat afgefietst, maar veel Texelaars die vroeger op de racefiets zaten, zie ik niet meer. Toen ik het rijtje af ging, had ik zo een lijstje namen.' Hij pakte de telefoon, met als resultaat dat hij al snel een groep je op de been had. Elke dinsdag morgen verzamelen ze om half tien bij het gemeentehuis en ver trekken ze voor een rit over het heb dat al geprobeerd en heb wel het idee dat het zo is.' Uit onder zoeken die circuleren op het inter net blijkt overigens niet dat fruit langer houdbaar is een piramide. Zo deed een zekere Jantinusw een onderzoek waarbij hij twee appels gebruikte. De ene legde hij onder een piramide, de andere niet. Van de appels nam hij iedere dag een foto. Het resultaat? Beide appels waren even snel verrot. Dit onder zoek is te vinden op www.paranor- maalonderzoek.nl. Toch is Adema ervan overtuigd dat de piramide helende krachten heeft. 'Ik heb altijd last van buikpijn, maar als ik in de piramide slaap heb ik dat niet.' Het bouwwerk van Adema is helemaal afgesloten, maar dat is volgens hem voor de werking niet nodig. 'Alleen een frame zou genoeg zijn. Maar omdat ik er ook in slaap, is het wel naar 11,9 miljoen. Om de kosten te beheersen voert Woontij al jaren bezuinigen door op haar organisa tiekosten. Zo zijn de loonkosten sinds 2008 met 21 procent gedaald. Voor 2012 wordt een verdere daling van de loonkosten verwacht. Vestia-debacle kost €70.000,- Directeur Jan van Andel: 'Kosten beheersing is noodzakelijk vanwege de stijgende lasten en belastingen. Woningcorporaties moeten tegen woordig vennootschapsbelasting betalen. De gemeentelijke lasten en waterschapslasten zijn eveneens gestegen en binnenkort wordt de inneemt van een oude schuur die praktisch even groot was en die er al heel lang stond. Bij een zomer woning is een schuurtje van zes vierkante meter toegestaan, maar de betrokkene vindt dat veel te klein voor deze tijd. Het stond hem ook niet aan dat op diverse andere plaatsen schuren zijn gebouwd die strijdig zijn met de regels maar dat daartegen niet wordt opgetreden. De Commissie Bezwaarschriften wees alle argumenten van de eiland. Of de krant een keertje mee wil rijden?, luidde de vraag. En zo vertrekken we met zestien wielrenners, een gemêleerde ploeg mannen en vrouwen. Keurig twee aan twee, met voorop een 'weg kapitein' die de richting bepaalt. Met een gemiddelde snelheid van circa 26 kilometer blijft er lucht over voor een praatje. 'Sociaal fietsen staat voorop'vertelt Haker. fijn dat hij is afgesloten. Waar je bij een afgesloten piramide wel aan moet denken is dat de ingang aan de oostkant moet zitten, omdat daar de zon opkomt.' Adema gebruikte zo min mogelijk ijzer in het bouwwerk, omdat dat de magi sche krachten verstoort. Naast dat de piramide goed is voor je gezondheid en goed is om fruit in te bewaren heeft het volgens Adema ook een helende werking op de grond. 'Als je de piramide na een tijdje zou verplaatsen en je plant aardappels op de grond waar hij stond denk ik dat die heel goed zouden groeien.' De interesse voor piramiden en de geometrische krachten zijn hem met de paplepel ingegoten. 'Mijn moeder was thera peut en zij las er altijd veel over. Later in mijn leven kwam ik op Bali en daar kreeg ik echt het gevoel dat ik een missie had, dit kwam terug toen ik onlangs in Italië aan het mediteren was.' Het bouwen van de piramide heeft hij helemaal zelf gedaan, maar hij nog niet helemaal af. 'Ik sliep er met Pinksteren in en toen regende het heel hard. Zo kwam ik erachter dat hij nog niet helemaal waterdicht was. Nu ga ik hem nog een keer verven en nog een keer kitten.' Adema benadrukt dat hij geen zwe verig type is. 'Ik probeer dingen uit en ik constateer wat er gebeurt. Ik ben niet iemand die heel zweverig is, ik ben best een nuchtere boer. Ik ben een bouwer.' Het liefst zou hij heel Texel volbouwen met pirami des. 'Maar ik denk niet dat iedereen dat zo'n goed idee vindt.' BTW verhoogd. Verder krijgt Woon tij waarschijnlijk vanaf 2013 te maken met een huurtoeslagheffing die kan oplopen tot zo'n 700.000,- per jaar. En nu dus ook de strop met Vestia. Het eigen vermogen van Woontij is grotendeels opgebouwd uit ver koopwinsten van koopgarantwo- ningen. Dit vermogen moet Woontij aanhouden vanwege risico's van terugkoopverplichtingen van Koop- garantwoningen. Om nieuwe pro jecten te kunnen blijven financieren zijn verkoopopbrengsten nodig die vrij aan te wenden zijn. Daarom gaat Woontij de Koopgarantporte- feuille (nu 240 woningen) de komende jaren verkleinen. Het volledige jaarverslag van Woontij is gepubliceerd op www.woontij.nl hand. Ook de oude schuur is zon der vergunning gebouwd en is nu geheel vernieuwd. Het overgangs recht kan dus niet gelden. Ook in het nieuwe bestemmingsplan mag een schuur bij een zomerwoning niet groter zijn dan zes vierkante meter. Legalisering zit er niet in en gedogen kan ook niet omdat dat alleen kan in situaties van over macht of overgang. De vraag of b en w handelen in strijd met het gelijkheidsbeginsel blijft open omdat de bezwaarmaker niet con creet aangeeft welke andere gebouwen in strijd zijn met de regels. De rit gaat kriskras over het eiland en op z'n tijd doet een ander duo het kopwerk. Als onderweg de snelheid oploopt tot een kilometer of 29, sprint Dirk Vinke naar voren om de al te enthousiaste gangma ker tot rust te manen. Met succes, snel zakken we terug naar het ver trouwde tempo. Na ongeveer een uur houden we halt bij De Bonte Belevenis voor een koffiestop. Ook dat hoort er bij. Aan tafel blijkt niet iedereen elkaar te ken nen. Dirk Eelman en Joost Over maat stellen zich aan elkaar voor en ook Haker ziet een nieuw gezicht. Onder de koffie worden nieuwe plannen gesmeed, voor een ritje naar de overkant. Haker kent Noord-Holland op zijn duim pje. Dan is het tijd om te vertrek ken voor deel twee van deze rit. Wie ook mee wil rijden, is dins dagmorgen welkom om aan te sluiten. Gerard Timmerman Hij was één van de slagers van het dorp, dat in die tijd nog tientallen winkeltjes kende. Vanuit dat beroep raakte Piet Brouwer in de vroege jaren tachtig betrokken bij de (inter)nationale promotie van het Texels lamsvlees, die ertoe geleid heeft dat dit nu tot een van de belangrijkste export producten van het eiland behoort. Aanleiding tot de extra promotie van het lamsvlees was het tot de Europese markt toetreden van Engeland. Door de grote toevloed van Engels lams- en schapen vlees daalde daarmee de prijs tot een absoluut dieptepunt. Om toch inkomsten uit de schapen teelt te kunnen halen, werd onder leiding van wethouder Jook Nau- ta de stichting Het Texelse Schaap opgericht, die als voornaamste doel had de promotie van Texels schapen- en lamsvlees. Daartoe werden smaak- en receptentests gedaan, met in het achterhoofd de vermeende zilte smaak van het Texels lam, door de zoute gronden waarop de dieren gra zen. Los van deze stichting richtten Piet Brouwer uit Oosterend en Aad van Heerwaarden uit Den Burg in 1980 Lamsvleesbedrijf Texel op, dat zich enkele jaren later in opdracht van Het Texelse Schaap zou richten op het slach ten en verwerken van lammeren en schapen. Hoewel het financi eel niet eenvoudig bleek, was de promotie van Texels lamsvlees een kwestie van lange adem. Toen het Lamsvleesbedrijf - toen j In memoriam nog werkzaam in de noodslacht- plaats aan de Hallerweg - meer dan vijfduizend lammeren per jaar te verwerken kreeg, werd het voor Brouwer tijd de slagerij en winkel in Oosterend te verlaten. Als manager van het Lamsvleesbe drijf ging hij zich toeleggen op de promotie van lamsvlees bij de horeca. Tot die tijd had het bedrijf zich alleen gericht op de toeleve ring aan slagerijen. De winkel aan de Peperstraat werd overgedaan aan Kees Krele- kamp uit Groesbeek en Brouwer verhuisde naar Den Burg. De laat ste jaren werkte hij aan de over kant. Zaterdag overleed hij, 69 jaar oud. Diana Kuip columniste NU.nl Ik ben me aan het opdrukken. Ron wil dat, dus dan doe ik dat. Ron is de eigenaar van de Amsterdamse boksschool waar ik wekelijks train. Uurtje of anderhalf verstand op nul en beuken. Zo begint de column van oud- Texelse Diana Kuip op NU.nl. De journaliste en schrijfster, die ooit onder het pseudoniem Inktvis een column schreef in de Texelse Cou rant, bij JFK vijf jaar chef-redactie was en die onlangs het boek Voet balmoeders publiceerde, schrijft voortaan iedere week een column. Medewerkers en Raad van Toezicht van Ecomare/Stichting Texels Museum Familieberichten Marja Witte Wij hebben diep respect voor de manier waarop je met je ziekte bent omgegaan. Je hebt alles gedaan wat mogelijk was. Helaas heb je de strijd verloren. We wensen Harry, je ouders en je broers en zussen heel veel sterkte. Je ooms en tantes Bakker Aanwezig in afwezigheid en daarom nooit verleden tijd Rust zacht lieve Marja We wensen Harry, tante Annie en ome Theo, Jan en Karen, Anita en Kees, Karen, Erna, Ronald en Roxana veel sterkte toe. Nichten en neven familie Bakker Veel te jong is onze buurvrouw Marja overleden. Veel bewondering hebben wij voor hoe zij met haar ziekte omging, strijdlustig en positief. Wij wensen Harry en de familie veel kracht bij dit grote verlies. Kees en Nel Piet Ben, Onnoline, Elske, Olaf, Metta en Wilco Maarten, Corina en Arco Joke Jeroen, Jaqueline, Michael en Martijn Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van Marja Witte Wij wensen Harry en familie veel sterkte toe. Vloer- en Afdichtingsbedrijf J. Ritzema J M Service, Dirksland Wij wensen Wiepke, Hennieta, Mark Jan en Een laatste groet aan onze buurman Roelof Mulder Je had het leven lief, maar nu is het op. Als wadbewoner ben je heengegaan bij afgaand tij. Wij leven intens mee met onze collega Wiepke Toxopeus die er altijd voor hem was. Wij wensen haar, Hennieta, Mark Jan, Binda, Roelof Mulder Langs deze weg willen wij u bedanken voor uw steunbetuigingen na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma RICHTJE BAKKER-DE JONG A.M. Bakker Marcel en Yvonne Regina en kleinkinderen Oudeschild, juli 2012 Geboren 3 juni 2012 Dirk Mattheus Zoon van Harmke en Rogier van der Velde Steenuilstraat 3 7523 BP Enschede -O 29 juni 2012 Anna-Sopia Edith Johanna Deze kale Dochter van Linda en Ruben van Aken Mahlerstraat 16 2625 AS Delft Kleinkinderen van Hendrik en Marjan van Aken 1962-5 juli-2012 Schuur zomerwoning moet weg

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3