3H TEXELSE 5 COURANT VRIJDAG 6 JULI 2012 Uitbreiding Bremakker afgewezen B en w blijven van mening dat camping De Bremakker aan de Tempeliersweg niet in opper vlakte mag worden uitgebreid door er een stuk agrarische grond van anderhalve hectare bij te betrekken. Het college heeft bij een nieuwe beoorde ling vastgesteld dat de gevraag de uitbreiding strijdig is met het geldende bestemmingsplan en ook niet past in het ontwerp voor het nieuwe plan. De zaak sleept al sinds juni 2008 toen de eigenaars een principe- aanvraag voor de uitbreiding indienden. In december 2010 besliste het college afwijzend, maar besloot tevens het standpunt van de gemeenteraad te verne men. Kort voor de raadsvergade ring waarin dit zou gebeuren (op 13 april 2011) werd het punt van de agenda gehaald met de bedoeling opnieuw een beoordeling te maken en het dan nog eens aan de raad voor te leggen. Die nieuwe beoor deling heeft geen wijzigingen opge leverd, want het college blijft tegen. Het gaat De Bremakker om meer ruimte, niet om meer slaapplaat sen. Eigenaar-exploitant Ralph Koning: 'We hebben te maken met vraag naar meer luxe en grotere chalets en stacaravans. Als die op de plaatsen komen van de vroe gere kleine kampeermiddelen, staan ze veel te dicht bij elkaar. Als we de boel kunnen verruimen door gebruik te maken van dat stuk agrarische grond, dat nu al aan drie kanten door recreatieterrein wordt ingesloten, zou dat een geweldige kwaliteitsverbetering geven. Als dat niet mag, worden we gedwongen om de open stuk jes natuur op ons terrein daarvoor te gebruiken wat bijzonder jammer zou zijn, want juist door die natuur lijke elementen onderscheidt onze camping zich van doorsnee kam peerterreinen. We blijven hopen dat de politiek dat alsnog inziet.' REDACTIONEEL COMMENTAAR Hypercorrectie Was het nou 1414 of 1415? Die vraag begint weer op te spelen nu de viering van 600 jaar stadsrechten voor Texel dichterbij aan het komen is. In raads- en commissievergade ringen is het onderwerp al een paar keer ter sprake geweest en burge meester Giskes merkte dinsdag avond op dat het 550-jarig bestaan in 1964 werd gevierd (op basis van 1414), maar het 575-jarig bestaan in 1990 (op basis van 1415). Dat laat ste was een bescheiden feest, de viering in 1964 werd groots aange pakt. De burgemeester opperde gekscherend een commissie in het leven te roepen om eens goed uit te zoeken wat het juiste jaartal is. Hoe de verwarring is ontstaan, is te lezen op de website van Texelpedia en heeft te maken met de dag waarop het nieuwe jaar begint. Had graaf Willem in 1414 (of toch 1415?) het handvest met daarop de rechten en plichten van "t Lant van Texsel' een week later uitgegeven, was er niets aan de hand geweest. Maar in zijn beleving - en volgens de grafelijke administratie - hoorde 26 maart, de datum waarop het docu ment werd bezegeld, nog tot 1414. Het Hof van Holland hanteerde in de eerste helft van de vijftiende eeuw immers nog de Paastelling, waarop het nieuwe jaar niet begon op 1 januari, maar op Paaszondag. En die viel dat jaar op 31 maart. Uitgaande van het jaartal op het document - 26 maart 1414 - werd in 1964 het 550-jarig stadsrecht Gymnastiek Reactie op de ingezonden brief van Nico Kremer in de Texelse Courant 3 juli. Beste Nico, Dank voor je opbouwende kritiek op de gang van zaken tijdens het gymtoernooi van afgelopen zater dag. Je hebt helemaal gelijk dat het verschrikkelijk sneu was dat sommige kinderen buiten de prij zen vielen. Je hebt ook gelijk als je zegt dat we het anders moeten doen. Dat hadden we natuurlijk tij dens de wedstrijd zelf ook al in de gaten. We konden er alleen niet ter plekke een oplossing voor verzin nen binnen het kader van de eilandbreed gemaakte afspraken. In de gymsport stonden tot voor kort alleen een paar enkelingen op het podium. Vaak waren dat ook steeds dezelfde kinderen. Wat je zaterdag hebt meegemaakt, was een poging om dat te doorbreken. Door de kinderen een vrije keuze te geven tussen de toestellen en per toestel prijzen uit te reiken, kregen meer kinderen een kans op een prijs. Bovendien hebben we de leeftijdsgroepen ook nog eens opgedeeld in niveaugroepen, zodat de 'best-wel-wat-kunnertjes' het niet op hoefden te nemen tegen de 'veelkunnertjes'. Resultaat: voor elk toestel een rijk geschakeerd podium met kinderen uit meerdere Konijnen gevierd. Bij het 575-jarig bestaan werd de door de graaf gebruikte jaartelling 'gecorrigeerd'. Dat feest werd dus niet 25, maar 26 jaar na het eerste gehouden, in 1990. Het probleem is dat als de op het document genoemde datum een maal wordt losgelaten, het einde niet in zicht is. Want dan is er ook wat voor te zeggen rekening te houden met het invoeren van de Gregori aanse kalender, in 1538. Omdat de kalender op dat moment inmiddels zo ver achterliep op de zon, werden in één keer tien dagen overgeslagen en werd 1 januari ineens 11 januari. Als dat ook wordt gecorrigeerd, zou de door de graaf genoemde datum van 26 maart 1414 gelezen moeten worden als 6 april 1415. Logischer, hoewel rekenkundig misschien niet correct, lijkt het om de oorspronke lijke - op de documenten genoemde - datum aan te houden en in 2014 te vieren dat Texel 600 jaar geleden het recht kreeg zichzelf te besturen, vol gens eigen regels, en niet langer afhankelijk was van de willekeur van het grafelijk bestuur. Leerlingen OSG op Texel Culinair Leerlingen van de afdelingen Consumptief en Gastheerschap van OSG De Hogeberg krijgen bij Texel Culinair een eigen tent waar ze een driegangenmenu bereiden en uitserveren. De leerlingen doen alleen mee aan de eerste dag van het evenement, op vrijdag 14 september. De orga nisatie heeft tot de samenwerking besloten om het bereiden van Texelse producten ook onder de jeugd te stimuleren. Als je door de duinen rond De Koog loopt zie je ze vrolijk rond huppelen tussen hun wilde soort genoten: bonte en zwarte konijn tjes, nakomelingen van tamme konijnen. Wat een prachtig leven voor een konijn, zo in de vrije natuur. Maar... schijn bedriegt. Vorig jaar april vond ik tijdens een fietstochtje een konijn met hang oren op een bospad aan de Rozen- dijk, hij zat onder de teken en één van zijn oren was gescheurd. Hij liet zich makkelijk benaderen en ik kon hem snel vangen. Bewoners van een nabijgelegen woning ver telden mij dat er regelmatig konij nen worden gedumpt in het bos. Kort daarvoor hadden er ineens twee zwarte konijntjes rond hun woning gelopen, het ene was dezelfde dag gegrepen door een hond van een wandelaar, het ande re een paar dagen later door een kat. Als vrijwilliger bij Kotex verzorg ik de konijnen van de kinderboerderij. De afgelopen maanden zijn er twee tamme konijnen binnengebracht die in het buitengebied waren gevonden. De eerste had een blaasverlamming als gevolg van besmetting met een parasiet. Hij was daardoor incontinent gewor den met diepe wonden aan zijn achterpoten tot gevolg. De tweede was sterk vermagerd en had een luchtweginfectie. Hij had zo'n hon ger dat hij de brokjes die ik hem gaf meteen naar binnen schrokte. Beiden hebben het uiteindelijk niet gered, ondanks de inzet van de dierenarts. Ze waren al te ziek. Tamme konijnen hebben niet het instinct of de natuurlijke afweer om het te redden in de vrije natuur. De sterksten onder hen overleven net lang genoeg om zich voort te plan ten, maar de meesten sterven een langzame dood door ziekte of uit putting. dorpen. Bovendien zijn heel veel kinderen die anders nooit een prijs winnen met een medaille naar huis gegaan. Volgens ons zijn we dus meer dan voldoende geslaagd in onze opzet. Het blijft jammer dat sommige kinderen buiten de boot zijn gevallen, maar ik wil dat bij deze wel even in de juiste context plaatsen. Daarnaast stel je dat ik bij de tweede tot en met vierde wedstrijd de druk op de ketel zette omdat 'de belangrijkste wedstrijd al geweest was'. Dat is volkomen onjuist. Alle wed strijden waren even belangrijk. Wel liep de eerste wedstrijd door onvoorziene omstandigheden behoorlijk uit, waardoor het tijd schema van de daaropvolgende wedstrijden in de knel kwam. Gevolg: wachtende kinderen, balende ouders. Dan is het mijn plicht als wedstrijdleider om ervoor te zorgen dat de andere wedstrij den niet voor nog meer uitloop zorgen. Waar mogelijk heb ik geprobeerd wat in te lopen op schema. Daarbij heb ik er overi gens wel voor gewaakt dat veilig heid niet in het gedrang kwam en dat de deelnemers voldoende tijd hadden voor het oefenen en de wedstrijdoefeningen. PS: ik heb nog wat medailles over. Voor wie ze echt zo belangrijk vindt: een mailtje naar de webmas ter van de website van de GVT doet wonderen. Gerbrand Gaaff, vrijwilliger GVT, Oudeschild. Tussen Pontweg en Oudeschild tekent zich inmiddels het tracé van het toekomstige fietspad steeds duidelijker af. Het pad leidt via de Waterweg langs fort Redoute terug naar de dijk, om verder langs de weg naar Oudeschild te lopen. iFato ronzeg^ De tachtig meter lange en twaalf meter brede Lady Nova van reder Wijnne Barends uit Delfzijl lag afgelopen week in het dok van Damen in Oudeschild. Het is één van de grotere schepen die er de afgelopen jaren hebben gelegen. De grootste schepen tot nu toe waren de Mare (89 meter) en de Aldaban (90 meter) die eveneens van Wijnne Barends zijn. De Lady Nova lag voor reparatie, aanpassing en onderhoud in het dok. Het schip arriveerde afgelopen vrijdag in Oudeschild en verliet gisteren het dok. (Foto Jemen ven Helium) konijn wilt of kunt zorgen, zoek dan een goed nieuw thuis voor het dier. Laat Flappie echter niet aan zijn lot over door hem te dumpen in het bos waar hem vrijwel zeker de dood wacht. Sabrina van der Vring, Den Burg. 'Niet gemeente maar Lap bewoog' Niet de gemeente maar Arie Lap heeft bewogen, waardoor er als nog toestemming voor een maïs- doolof bij Den Hoorn kon worden gegeven. Dat antwoordde wethouder Edo Kooiman (grondgebied) dinsdag avond op vragen van D66 en Texels Belang over de gedoogbeschik- king die het college heeft gegeven voor een 'recreatieve wandelroute' door maïs over het land van Lap aan het Lagewegje. Daardoor is er in feite alsnog een maïsdoolhof gekomen al mag het formeel zo niet heten. De partijen vroegen zich af wat er was gebeurd dat het probleem zo snel was opgelost, nadat Lap en een ambtenaar na een rechtszaak in Alkmaar (over het maïsdoolhof) samen waren teruggereisd. Aad van Gils (TB): 'Er is meerdere keren op aangedrongen een oplossing te zoeken in deze kwestie en dat is niet gelukt. Hoe is het mogelijk dat dan nu wel is gelukt wat de vorige keren niet mogelijk was.' Volgens Kooiman zat het probleem vooral in bouwwerken (bv een uit kijkpost) en de gelegenheid tot parkeren die Lap wilde realiseren. 'Dat zou een verkeer aantrekkende werking hebben gehad en dat wil de het college niet. Lap heeft zijn knopen geteld en al die randzaken gelaten. Dan is het een doolhof met een wandelpad en daar kun nen we ons als college wel in vin den. Dat is het verhaal.' Burgemeester Giskes liet weten dat het doolhof meegaat in de handhaving. 'We hebben de hand having in het buitengebied wat opgeschort in afwachting van het plan Buitengebied, maar dit is een situatie die wel speciale aandacht verdient.' Hij gaat er vaak prat op zelden tot nooit op het strand te komen. Woensdagmiddag moest wethouder Frans Visman er toch aan gelo ven tijdens een demonstratie van een elektrische strandrolstoel. Zit tend op de stoel maakte hij een kort rondje over het strand om te ervaren hoe de stoel reed. 'Dat ging prima. Er zit een hoop kracht in het apparaat.' Zoveel kracht dat Visman na zijn rondje over het strand bijna tegen de trap van het terras van De Zeester naar boven dreigde te rijden, maar dat ging net goed. ifoio Jemen ven Hettum) David Tanod (links), Ferdi Portakal en Jerom Timmer zijn bezig met het aanbrengen van panelen op de eerste verdieping van het pand van voormalig café De Karseboom aan de Groeneplaats dat eigendom is van Frits Langeveld. Eerder werd, onder leiding van Pieternel Geurtz, de onderkant van het vervallen pand al opgeleukt. foto joóschepers) Een kaal stukje grond op steunfort Lunette bij Oudeschild houdt het dorp bezig. De grond werd een tijdje geleden aangebracht en er groeit sindsdien geen gras op. In Oudeschild ontstond daatrdoor het ver haal dat er arsenicum in zou zitten. Volgens Natuurmonumenten is de grond gewoon 'knijterzout' waardoor er niks groeit. Foto Jemen ven Helium) Appartementen in Peperstraat Op de plek van het voormalige garagebedrijf Rentenaar aan de Peperstraat in Oosterend kunnen twee gebouwen met totaal tien woonappartementen worden gebouwd. B en w werken mee aan de daarvoor benodigde omzetting van bedrijfsbestemming naar woonbestemming door het starten van de benodigde planologische procedure. Het college staat posi tief tegenover het plan omdat er uit ruimtelijk en stedenbouwkundig oogpunt geen bezwaar tegen is. College weigert handhaving B en w willen niet optreden tegen een erfscheiding en een schutting voor de afscherming van afvalcontainers op een per ceel aan de Watermunt in De Koog. De buren hadden tegen deze wei gering tot handhaving een bezwaar ingediend. Dat is door het college van de hand gewezen conform het advies van de Commissie Bezwaar schriften. De buren protesteerden toen ze zagen dat de schutting te hoog was om als vergunningvrij bouwwerk door de beugel te kun nen. Nadat de afscheiding lager was gemaakt, was het college tevreden, maar de buren niet omdat ze meenden dat verkeerd was gemeten. Het perceel waarop de afscheiding staat was opgehoogd en bij het meten had van het oor spronkelijk peil moeten worden uit gegaan. Commissie en college wezen dit van de hand en menen dat het bouwwerk voldoet aan de regels voor vergunningvrij bouwen zodat ze geen reden zien om hand havend op te treden. Winkel dingt mee naar landelijke prijs De eind vorig jaar geopende deli catessezaak van Martin en Karina Zeeman aan de Kogerstraat in Den Burg is doorgedrongen tot de laat ste twintig in een landelijke compe- tie van het Vakcentrum Kaas en Delicatessen. Juryleden van het vakcentrum gingen onaangekon digd langs bij 250 speciaalzaken in het land en controleerden ze op 120 punten. De winkels moet min stens een 7,5 scoren om bij de beste 20 te kunnen eindigen. Sma kelijk en Meer scoorde een 7,67. 'Op een gegeven moment stonden er drie juryleden in de zaak', aldus Zeeman. 'Je weet dat ze komen, maar je weet niet wanneer.' In het najaar volgen de eindronden van de wedstrijd. 'Grond Lunette is knijterzout' Het klonk spectaculair: er zou arsenicum zitten in een partij grond die een tijdje geleden op steunfort Lunette bij Oudeschild werd aangebracht. Er groeit immers niks op de grond en dat klopt niet. Astrid van de Wetering (D66) bracht de in het dorp rondgaande verha len over Lunette dinsdagavond toch maar even ter sprake in een commissievergadering in de hoop opheldering te krijgen. Die kreeg ze daar niet, maar het college zou erachter gaan. Eric Menkveld van Natuurmonu menten, eigenaar van Lunette, laat desgevraagd weten dat de betref fende grond 'knijterzout' is waar door er niks op wil groeien. 'De grond is afkomstig uit de gracht rond De Schans en heeft daarna in depot gelegen voordat hij hier is gebruikt. Het zout moet er nog uitspoelen.' Volgens Menkveld is soortgelijke grond in 2002 ook al gebruikt op De Schans zelf. 'Daarna heeft het daar een jaar of vijf geduurd voor dat er iets op wilde groeien.' Hij wijst erop dat Natuurmonumenten een schoongrondverklaring moest hebben voor de grond die op Lunette is aangebracht. Daar is de zaak nog aan het inklinken, waar door er grond bij moest.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5