m m Itaslf gëQpenrcJ uiur f Ben en Door Hoogenbosch na moeilijke start 60 jaar samen ui P Boerderij Catharinahoeve werd succesvol restaurant 'Natuurlijk was het altijd druk, maar we zijn gewoon doorgegaan' Texel! PP vrijdag 6 juli 2012TEXELSE 8 COURANT Ze leerden elkaar kennen in 1948, op de bruiloft van zijn zus. 'Ik moest een meissie hebben en mijn tweede moeder, een tante van haar, zei: als je nou naar tante Anne gaat, daar loopt nog een leuk meisje rond', schetst Ben Hoogenbosch (83) zijn ken nismaking met Door Bakker, met wie hij maandag zestig jaar getrouwd was. 'Het klikte meteen en het is nooit meer uitgeraakt', bevestigt zijn vrouw, inmiddels 80 jaar oud. 'We hadden een lange verkering, van bijna vijf jaar', vult Ben aan. Op de vraag hoe ze die periode door brachten, antwoordt Door lachend: 'We gingen in ieder geval niet, Hoewel Casino, een horecabedrijf in de Zwaanstraat in Den Burg, alleen 'een lage vergunning' had en dus niet meer dan zwakalcoholi- sche dranken mocht verkopen, werd 'onder tafel' ook wel jenever aan de man gebracht. 'Dat dron ken we allemaal, ook de vrouwen.' Door: 'Ja, ik ook. Toen nog wel.' Van bijzondere betekenis voor hun verkering was de aanschaf door Ben van een fiets. 'Bij Bram de Pruis. Bakelaar, heette hij eigenlijk. Hij had zijn zaak in de Graven straat, waar de Rannen later zaten. Het was een gloednieuwe Batavus, voor 50 gulden. Zij kon op de stang. Konden we tenminste samen wat fietsen.' zoals nu, meteen met elkaar naar bed. Als we uit waren geweest en Ben bracht me thuis, dan gingen we wel eens de schuur van het tim merbedrijf van mijn broer in. Om nog even in het donker met elkaar te zijn. Maar dan kwam mijn moe der al gauw: Door, kom je?' Eén keer was ze aan de late kant, herin nert Ben zich. 'Er stonden een paar geschilderde kozijnen. Met van die oranje verf, zoals ze toen nog gebruikten. Ik had er tegenaan gestaan. Mijn hele pak zat er onder.' Hoewel ze zeggen terug te kijken op 'een mooie tijd', had het jonge stel niet veel gelegenheid op stap te gaan. Hij werkte bij zijn vader op Catherinahoeve, toen nog een boerderij met koeien en schapen. Zij volgde een opleiding tot naai ster in Den Helder. Ben: 'We gingen wel eens dansen in Casino. Maar niet iedere week, hoor. Met Ouwe Sunderklaas, op tweede kerstdag, dat soort dagen. We waren altijd met een grote groep. Eén keer gin gen we naar Oudeschild. Maar ze brachten ons zo het dorp weer uit. We woonden er niet en dus hoor den we er niet, vonden ze. Zo ging dat in wel meer dorpen.' Door het plotselinge overlijden van Bens vader beleefde hun huwelijk zonder startkapitaal financieel een moeilijke start. Jaren van sappelen en hard werken volgden. Toen de inkomsten maar bleven dalen en de voerprijzen bleven stijgen, waagden de Hoogenboschen in 1965 een opmerkelijke stap. Ze verkochten hun land en vee, losten hun schulden af en hadden toen nog een beetje geld over om de boerderij te laten verbouwen tot restaurant. Een gewaagde beslis sing, maar veel anders zat er vol gens het echtpaar niet op. Het resultaat is bekend (en al eerder beschreven in deze krant): Catheri nahoeve werd één van de Texels meest succesvolle horecabedrij ven, waar 's zomers dagelijks hon derden gasten neerstrijken om een pannenkoek, een biefstuk of een ijsje te eten. Vanzelf ging dat bepaald niet, want over relevante ervaring beschikten de nieuwe res tauranthouders niet. Ben: 'In de winter ging ik één dag per week naar school om bij te leren. Om het financieel te kunnen bolwerken, werkte ik in die tijd bij de aardap pelbewaarplaats. Ik heb ook nog hout gehakt voor Staatsbosbeheer. ren. Door is blij dat haar ogen en handen nog goed genoeg zijn om dagelijks handwerk te doen. 'Dat heb ik altijd gedaan: naaien, breien, ik maakte praktisch alle kleren zelf. Toen we veertig jaar getrouwd waren, heb ik voor Ben zelfs een compleet pak gemaakt.' Ze ver maakt zich ook graag in de keu ken. 'Tot een paar jaar geleden bakte ik nog alle appeltaarten voor Catharinahoeve. Ik denk dat ik er zo'n zevenduizend heb gebakken. Mijn recept is naar Joost gegaan, zodat ze er nog steeds dezelfde taart verkopen.' Ook Ben is nog volop actief. Hij kweekt orchideeën en maakt pop petjes en diertjes van hout. Hij heeft er inmiddels zo'n 180 staan. 'Ik heb het altijd leuk gevonden met hout te werken. Voor Cathari nahoeve maakte ik ook de kasten en tafels zelf. De tafels die ik veer tig jaar geleden heb gemaakt, staan er nog.' Zijn grootste passie is echter het boerenbedrijf van zoon Maarten, die in vergelijking met zijn vader de omgekeerde weg bewandelde, Catharinahoeve ver kocht en boer werd. Hoogenbosch senior is er nog zeer regelmatig. 'In ieder geval om de dag. Ik maak een rondje langs de plekken waar Maartens koeien lopen, kijk of ze nog te drinken hebben, let er op of er nog stroom op de omheining staat. Dat is mijn vaste taak. Maar als het nodig is, doe ik ook nog ander werk. Van de week heb ik stiekels gespoten.' De vraag dringt zich op of hij, terugkijkend op zijn bijzondere loopbaan, nu weer dezelfde keu zes zou hebben gemaakt. Lachend: 'Eigenlijk had ik bakker willen wor den. Maar ik had niks te kiezen. Mijn vader was boer, ik moest ook boer worden. Financieel zou ik weer voor Catharinahoeve kiezen. Boer is geen vetpot. Maar als ik bij Maarten op de boerderij ben, vind ik het heerlijk.' Door: 'Als hij daar niet meer heen kan, is het afgelo pen met hem.' Ben: 'Laat ik het zo zeggen: het heeft allemaal z'n mooie kanten. Maar we zijn tevre den met ons leven.' Joop Rommets Zo zeer zelfs dat tien jaar later in Den Burg een tweede restaurant, Theodorahoeve, werd geopend. Al snel ontdekten de Hoogenboschen dat een horecabedrijf niet minder tijd vraagt dan een boerderij. Ben: 'We waren vaak tot één uur 's nachts open. Daarna moesten we nog opruimen, zodat we niet eer der dan om drie uur weer in bed lagen. En om half zeven moesten we er weer uit.' Door: 'Maar dat ging vooral zo in het seizoen en dat één jaar. Natuurlijk was het druk, maar we zijn altijd gewoon doorge gaan.' Ook Ben heeft nooit een hekel aan zijn werk gehad. 'Ik heb tot mijn 72ste in de keuken gestaan. Toen ik van de week bij Joost (hun klein zoon en de huidige eigenaar, red.) was, dacht ik: ik zou hier best weer willen werken. Het is ook leuk dat er koks werken die ik nog heb opgeleid. En het hele systeem van bestellen, klaarmaken en uitgifte van de week, een dikke zevenhon derd eters op één dag hebt.' Bij hun zestigjarig huwelijk prijzen ze zich gelukkig nog uitzonderlijk fit te zijn, zeker geestelijk. Vervelen doen ze zich geen moment. Regel matig hebben ze contact met hun zeven kinderen, zeventien kleinkin deren en negen achterkleinkinde ren, ook via email en internet. Zon dag waren ze allemaal bij elkaar om het diamanten huwelijk te vie- Ben en Door Hoogenbosch zijn na zestig jaar samen lichamelijk en geestelijk nog fit. Maar de dag dat ik naar school ging, werd ik natuurlijk niet door betaald. We kregen les in Krasna- polski in Amsterdam. Daar zat ik tussen verder alleen maar jonge jongens. Geld had ik niet. Niet eens om een pilsie te betalen.' Catharinahoeve werd een succes. was toen nog niet zo lang. Na 15 augustus werd het weer rustig op Texel. Maar ik heb het geweldig gevonden en nooit gemopperd. En tussendoor heb ik nog zeven kin deren op de wereld gezet. Toen we met het restaurant begonnen, was Ronald, de jongste, nog maar net dat ik heb bedacht, wordt nog steeds gebruikt. Verder hebben ze wel gemoderniseerd, hoor. Joost liet me de nieuwe afwasmachine zien. Al het bestek gaat in één bak, wordt gepoleerd en komt er droog en glimmend weer uit. Dat scheelt een bult werk. Zeker als je, zoals Openingstijden Tijden5 feestdagen en schoolvakanties dagelijks van 10:00 uur tot 17:00 uur. Buiten deze dagen t/m 18 november geopend op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 10:00 uur -17:00 uur. Daarbuiten alleen op afspraak voor groepen (bedrijven, familieweekenden en kinderfeesten) Reserveren is niet verplicht maar wel aangeraden. Klimmen EnZo iDe Krinn Het klimpark op Texel www.klimmenenzo.nl - 0222-317 889' Vier parkoersen op een hoogte van vier en zeven meter, Drie tokkelbanen, een klimwand en de mogelijkheid tot kratstapelen. Coed voor twee uur klimplezier en geschikt voor jong tot oud. Deelname is al vanat 1.30 meter. Klimmen EnZo bedankt: ÏÏÜVEKIBÖON SVSit Met deze kortingsbon kunt u komen kennis maken met ons klimpark voor €10,00 per persoon (normaal €15.) Mm. 4 penerwn per ctxj pon/geld Ig In 2012.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8