m mmm i Vooronderzoek voor proef zoetwaterberging in Het Noorden m m0m TEXELSE 7ÖCOIIRANT ilpig o- mH S sm 'De band tussen Amsterdam en Texel is al eeuwen oud' VRIJDAG 13 JULI 2012 In polder Het Noorden wordt een proef gestart voor een zoetwa terberging. Daarin wordt water dat in de herfst en winter valt opgevangen om daarmee in het voorjaar het land te irrigeren. Doel van het experiment is te kijken wat het effect is op de groei van tulpen en het vocht- en zoutgehalte in de grond. Deze week werd op het land van bloembollenteler Hans Smit vooronderzoek gedaan. Op Texel valt voldoende regenwa ter, maar meestal in de verkeerde periode. Daardoor kampen bloem bollentelers, akkerbouwers en vee houders regelmatig met droogte- schade. Zoals in 2011, toen het droge voorjaar een catastrofe aan richtte in tulpen. Van alle teelten vragen die wel het meeste water. Het is daarom niet toevallig dat de proef met een veld van drie hectare tulpen wordt gehouden. De keus om dat bij Smit te doen, is ook niet willekeurig. Zijn land aan de Schor- renweg ligt aan het eind van een watersysteem, waardoor de proef geen effect heeft op de wateraan- voer van het omliggende land. Van belang is ook dat door de sloten brak water stroomt, dat zich via infiltratie door de bodem verspreidt. Uit metingen door Michel Groen van de Vrije Universiteit van Wage- ningen blijkt dat het grondwater al op 60 centimeter diepte brak is. Daar bovenop drijft zoet water, maar in een droog voorjaar kan het zout best hoger zitten. Door via de drainage zoet water het land in te pompen, wordt het brakke water naar beneden gedrongen en heb ben de planten meer zoet water tot hun beschikking. De proef moet uitwijzen of dat ook werkelijk het geval zal zijn. Om het zoete water dat in herfst en winter valt te bergen, wordt op het water dat in herfst en winter tot weer in de sloot. Sensoren zorgen want dan is er geen sprake van land van Smit een berging van 0,4 dusver via de drainage in de sloot er in het voorjaar voor dat er alleen overbemesting, hectare aangelegd. Het perceel stroomde, komt vanaf volgend jaar zoet water het land in stroomt als Alvorens het zover is, werd de wordt een halve meter diep uitge- via een buizenstelsel in het bassin, het nodig is. Ook bestaat de moge- grond op het bedrijf van Smit met behulp bodemonderzoek wordt gedaan. Michel Groen van de Vrije Universiteit bij de geofysische meting, graven en met de vrijkomende aarde wordt rondom een dijk van twee meter hoog aangelegd. Hierin kan zeven- a achtduizend kuub water worden opgeslagen. Regen- Alleen water van de gewenste kwa- lijkheid om voedingsstoffen aan liteit, geen brak water. Om dit te het water toe te voegen. Doordat meten worden sensoren geplaatst, die direct in de wortelzone komen, die het pompsysteem aansturen, profiteert de plant daar optimaal Zout water uit de drains belandt van. Ook beter voor het milieu, woensdag onderworpen aan diep gaand onderzoek. Letterlijk, want bij de geofysische meting door de VU werden de samenstelling van de grond en het zoutgehalte met behulp van elektrodes tot zeven meter diepte gemeten. Binnen een perceel variëren de opbouw van de bodem en de hydrologische omstandigheden doorgaans sterk. Verkennende metingen moeten ook duidelijkheid brengen in de lig ging van de drainagebuizen en het effect op de waterhuishouding. Hiervoor werden boringen verricht, peilbuizen geplaatst en onder meer de kwaliteit van het grondwater en de waterdruk gemeten. Na het vooronderzoek wordt het definitie ve ontwerp van het gestuurde infil tratie- en drainagesysteem, bassin en meetopstelling uitgewerkt. De proef wordt gehouden op initia tief van de provincie Noord-Hol land, die ook de kosten draagt. Het experiment gebeurt in samen spraak met hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, Water werkgroep Texel en LTO. De proef wordt niet alleen op Texel met belangstelling gevolgd, want ook andere delen van de provincie kampen met droogte- en zout- schade. Verdroging en verzilting doen zich op Texel in sterkere mate voor dan elders vanwege de water- aanvoer op het vaste land. Maar de verwachting is dat in andere gebie den in de toekomst door weersver andering met drogere perioden er een stijging is van de vraag naar zoet water. Uit deze proef blijkt wellicht of bedrijven zo in hun eigen waterbehoefte kunnen voor zien en of de opbrengsten opwe gen tegen gemaakte investeringen. De projectleiding is in handen van Ingenieursbureau Oranjewoud, adviesbureau Acacia Water treedt op als regievoerder. Er wordt nauw samengewerkt met Alterra, Delta- res (voorheen TNO), DLV Plant en de VU (specialistische metingen). Gerard Timmerman Naam: Priscilla Haring Geboren: 1981 Woonplaats: Amsterdam Studeerde: Communicatie aan de VU Werkt als: Freelance en Redac tie assistent bij VNU Media Op verzoek van de redactie hield oud-Texelaar Priscilla Haring uit Amsterdam, een week lang een weblog bij. Over de band tussen Amsterdam en Texel, Eigen Kracht en de Open bare Bibliotheek. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. Zaterdag er zit toch veel meer eiland in mijn leven dan ik mij realiseerde. Afgelopen weekend heb ik een fantastisch feest gehad op Texel (Island Samba) en twee lieve vrien dinnen, die heel braaf om de hoek zijn komen wonen, zijn Texelse vriendinnen. Voor mijn niet-Texelse vriendinnen organiseer ik elk jaar een 'damesweekend' op het eiland. De afgelopen week heb ik nog eens naar mijn binding met 'dat eiland' gekeken en heel simpel geconcludeerd dat die er is. Vanaf hartje Amsterdam door de Noord- kop en over het Marsdiep naar waar de zon schijnt en de wind waait. Ik ben heel blij dat ik in Amsterdam woon; ik hou van de reuring, de mogelijkheden en de oude schoonheid van deze stad. Vanmiddag kocht ik een oud tinnen potje met ingewerkt Texels wapen bij een kringloop in de Kinkerbuurt. De band - die ik ook meedraag - tussen Amsterdam en Texel is al eeuwen oud. Zondag Het principe is oud, wijs en simpel. De hoofdpersoon en zijn/ haar sociale kring komen bij elkaar, leggen de situatie en alle relevante informatie op tafel en vragen zich zelf en elkaar dan af 'Wat kan ik hier aan doen?' Deze oplossings gerichte, actieminnende en begrip volle bijeenkomst - Eigen Kracht Conferentie - resulteert in een plan van aanpak. Dit plan houdt reke ning met onderliggende emoties, langetermijnstructuren en com plexe familierelaties. Vanzelf. 99 doks naast Amsterdam Centraal Station. Het is ook niet de bui tenkant, maar de binnenkant van dit gebouw waar ik voor val. Op de een of andere manier hebben ze hier open en overzichtelijke ruim tes en intieme afzonderingen op dezelfde vloer weten neer te zet ten. Achteraf staan er bolletjes individuele werkplaatsen; een soort kunststof cocons waar je genoeg ruimte in hebt voor jezelf, een lap top en een open boek. Niet genoeg ruimte voor drie personen dus zit ten we samen aan een van de groepstafels (ook wit uiteraard). In onze lunchpauze wandelen we via de Starbucks naar de pont jes achter het Centraal Station en knabbelen/babbelen terwijl de drie kleine scheepjes voor ons maar mensen blijven uitbraken en inslik ken. Vlak voordat iedereen hun kantoor voor de dag verlaat, fiets ik over de grachten weer naar huis. Niet slecht voor een werkdag. De week van- Justin Segerink De volgende blogger in de serie De week van... is Justin Segerink uit Den Burg, een van de organisato ren van het Bouwdorp. van de 100 keer wordt dit plan uit gevoerd, met of zonder verdere hulpverlening. Mooi hè? In tijden waar empowerment alweer overleden is als modewoord en HRM toch misschien weer gewoon personeelszaken gaat worden, opent de hulpverlening in Nederland haar handen voor een stuk eigen kracht. De gemeente Amsterdam heeft de Eigen Kracht Centrale een voorzetje gegeven met genoeg ruimte om het zelf (wetenschappelijk onderbouwd) af te maken. Dat heeft Eigen Kracht ruimschoots gedaan.in Amster dam is bij 100 gezinnen gekeken wat de opbrengst is van Eigen Kracht-conferenties bij 29 kin deren voorkomen dat ze onder toezicht werden gesteld of is de ondertoezichtstelling opgeheven Bij 44 kinderen is een uithuis plaatsing voorkomen en bij 14 kin deren is de uithuisplaatsing terug gedraaid.' Dit tastbare resultaat toont niet zozeer de spierballen van de Eigen Kracht Centrale, maar toont vooral deze 100 gezinnen en hun eigen kracht. Is er al Eigen Kracht op het eiland? Woensdag De Openbare Bibliotheek Amster dam is een van de weinige moder ne gebouwen in Amsterdam die ik mooi vind. De badkuip die het nieuwe Stedelijk Museum moet voorstellen en het nieuwe Eye aan het IJ zijn niet aan mij besteed. Elke bibliotheek heeft bij mij al een streepje voor want ze staan vol met boeken, CD's, DVD's en ander soortige informatiedragers. Biblio theken zijn gebouwen volgestampt met kennis en toegankelijk voor iedereen. Deze bibliotheek staat als een nog-te-verschepen beton nen blokkendoos op een van de indeStoyokoyl Zaterdag 22 septemb" Zakendoen anno nu betekent samenwerken, want delen is immers ook vermenigvuldigen! Laat op de speels opgezette intieme beurs in Stayokay uw bedrijf zien en durf anders te beurs biedt een plek voor alle Texelse ondernemers, van loodgieter tot webdesigner, boekhouding tot coaching, bedrijven én Bedrijven kunnen al deelnemen vanaf 155,- ;n voor de ZZP'ers is er een speciaal freelance- alein waar u kunt deelnemen vanaf 75,- Er wordt tevens een award uitgereikt voor'Beste amenwerking 2012' én 'Business Talent 2012'. /Vilt u iemand nomineren? Of een plekje reser- /eren om uw organisatie te laten zien? Stuur ;en e-mail naar info@vanvoortexel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10