TEXELSE^COURANT 1EXEL 'Fietspad Redoute naar Hoornderweg' Cjrotn 2warL- Jéxels in het harL, Versterking PH-dijk met zand is stap dichterbij Van Rijsselberghe vlaggendrager OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12690 VRIJDAG 13 JULI 2012 Texelse bijen lij ken beter bestand Inkt tegen ziektes dan elders. Bij enhouders hou den dit week end open dag Niemand op het eiland staat zó in the picture als onze burge meester. Hoe ziet Francine Giskes zich zelf? Er valt voldoen de regenwater, maar meestal in de verkeerde periode. Daar om start een proef voor zoet waterberging. Waar menig ondernemer na z'n vijftigste afbouwt, begint akkerbouwer Jan Lap (56) in de PH-polder opnieuw. In Friesland kennen ze ijstransplantaties, op Texel wordt sinds enige tijd riet verplant. Op grote schaal worden op Texel rietstekken uit sloten gestoken, op transport gezet naar waterzuivering Everstekoog en daar uitgezaaid in het nieuwe helofietenfilter. Het nieuwe filter krijgt een opper vlakte van 26.000 vierkante meter. In het verleden stroomde het onbruikbare water in zee. Water dat straks door dit moerasachtige stelsel van rietsloten wordt geleid, stroomt daarna in het oppervlaktewater. Meer over de riettransplan tatie elders in deze krant. Het nieuwe fietspad langs de Redoute zou doorgetrokken moeten worden naar de Hoorn derweg. Dat vindt D66 dat woensdagavond met steun van de andere partijen in de gemeen teraad het college opdracht gaf het doortrekken van het fiets pad nader te onderzoeken. Het fietspad dat momenteel met geld van de provincie wordt aan gelegd, loopt van Oudeschild tot aan de kruising van de Redoute met de Pontweg. Volgens D66 zou het mooi zijn als het fietspad aan de andere kant van de kruising verder gaat en langs de binnendijk verder voert naar de Hoornder weg. Volgens Astrid van de Wetering (D66) zijn fietsers die nu van Oude schild naar Den Hoorn willen rij den aangewezen op de Pontweg en de Amaliaweg en dat is volgens haar niet de mooiste fietsroute van Texel. Een verleng fietspad langs de binnendijk promoot vol gens haar de schoonheid van het eiland en er zou meteen een ont brekend stuk fietspad in het fiets padenplan mee worden opgelost. De andere partijen zagen het wel zitten. Wethouder Edo Kooiman (grondgebied) had kanttekenin gen. Hij vroeg zich af wat de raad verder wilde als hij een onderzoek zou laten uitvoeren en welke prio- tering zou worden gesteld. Hij Klein leed Er staat toch veel klein leed in de krant. Niet iedereen kreeg een medaille. De piramide deed het niet, tenminste niet bij een appel. Op de Lunette wil ook al niets groeien. Die enge doodsklok komt er toch. Nu er geen kapvergunning meer is, dreigen er zomaar bomen te worden omgezaagd. Er komt een lelijke boerderij op de verkeer de plek. Die grauwe rotganzen zijn niet kapot te krijgen. Dat werk bedoel ik. Maar gelukkig is daar de Texelse jeugd, die na verloop van tijd zoals bekend vanzelf de macht gaat grijpen. Alles wordt dan anders. Wat zijn hun plannen? Een popfestival op het strand, een jon- gerenhotel met cocktailbar en nachtclub, een snoepwinkel, een casino en een paintbalhal. Met andere woorden: gratis veterdrop op alle verdiepingen. Lang leve de lol, weg met al die muizenissen, lang leve de toekomst! Met deze jongeren komt Texel er weer hele maal bovenop. De Texelse windsurfer Dorian van Rijsselberghe (23) is de Nederlandse vlaggendrager tij dens de opening van de Olympi sche Spelen op 27 juli in Lon den. De windsurfer gaat op de Olympi sche spelen een gooi doen naar het goud. Vorig jaar werd Van Rijs selberghe al wereldkampioen windsurfen in de klasse RS:X en ondanks dat hij de titel inmiddels alweer is kwijtgeraakt, geldt hij nog steeds als één van de favorieten. Op de website Nu.nl reageert Van Rijselberghe enthousiast op het nieuws. 'Ik was ontzettend verrast. Ik dacht zelf eerder aan iemand als Anky van Grunsven met haar staat van dienst. Dit is echt ongelooflijk. Ik ben super trots, een beetje over weldigd ook. Dit is iets heel groots. Het is iets geweldigs om te doen.' jonge, inspirerende atleet. Ik kan me voorstellen dat het verrassend is', vertelde Hendriks. Van Rijssel berghe krijgt met zijn uitverkiezing de voorkeur boven bekende spor ters als amazone Anky van Gruns ven, hockeyer Teun de Nooijer en beachvolleyballer Richard Schuil. Hij is de eerste windsurfer ooit die wees de raadsleden erop dat meerdere dorpscommissie wen sen voor fietspaden hebben geuit en dat in De Cocksdorp de Molen laan en de Kikkertstraat er nog zijn. De kanttekeningen van Kooiman weerhielden de raad er niet van het college unaniem opdracht tot een onderzoek te geven. Dat moet uiterlijk bij de begrotingsraad in november duidelijk maken welke mogelijkheden er zijn. namens Nederland de vlag mag dragen. Tevens kan Van Rijssel berghe de laatste Olympisch kam pioen windsurfen worden. Over vier jaar wordt de sport vervangen door kitesurfen. Voor het behalen van de wereldtitel werd de surfer in december nog beloond met de erepenning van de gemeente Texel. Het nieuws werd donderdag bekend gemaakt door chef de mission Maurits Hendriks op een speciaal belegde persconferentie op Schiphol. 'Dorian was mijn eer- Woelmuis ste keus. Ik wilde heel graag een Dorian van Rijsselberghe. De gewenste versterking van de Prins Hendrikdijk met zand is een stap dichterbij. Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier, de provincie, de gemeente, het Programma Naar een Rijke Wad denzee en het Ministerie l&M hebben deze week afgesproken mee te betalen. Daarnaast lijkt aanvullende financiering moge lijk, bijvoorbeeld via het Wadden fonds. Daarmee zouden de meer kosten van de zandige variant gedekt zijn. Bestuurders van deze organisaties zijn blij dat na een intensieve samenwerkingsperiode de financi en bijna rond zijn voor dit deel van de Waddenzeedijk, waardoor de dijk voor de komende 50 jaar veilig is. De zandige variant kan op veel draagvlak rekenen in de regio en past goed in de strategie die het programma van de Deltacommis saris nastreeft: een flexibele, uit breidbare manier van kustverster- king waarin veiligheid, natuur en recreatie worden gecombineerd. Vorig jaar was al aangegeven dat de zandige variant een goede en kansrijke oplossing was, maar ook werd geconcludeerd dat de variant fors duurder was dan een binnen waartse variant (geraamde kosten €30 miljoen). Dit komt omdat het onderhouden van de zanddijk meer kost dan het onderhoud van een Ben Zegeren (CDA) opperde nog de suggestie op het kruispunt van de Redoute en de Pontweg een tunneltje aan te leggen. Dat zou dan onder de Redoute door moe ten gaan, zodat fietsers op de Pontweg makkelijk onder die weg door kunnen fietsen. Windmolens De provincie Noord-Holland geeft voorlopig geen vergunningen meer af voor het plaatsen van windmo lens. In het coalitieakkoord van de regerende partijen in Noord-Hol land staat dat de provincie er géén windmolens meer bij wil hebben. Om die reden hebben Gedepu teerde Staten besloten het beleid en de planologische regels aan te passen. Meer op pagina 5 Drugsbezit Een 25-jarige man uit Den Burg is donderdagochtend aangehouden op verdenking van drugshandel. De politie deed al langer onder zoek naar de man. Zijn woning werd door doorzocht, waarbij onder meer XTC-pillen en wiet werden aangetroffen. De verdachte is overgebracht naar het politiebu reau in Den Helder. GQZEÏlZEl VEQ (03 cïö t I gewone dijk met gras of steen. En daarnaast wordt het ontwerp gecombineerd met natuurlijke vooroevers. De afgelopen zes maanden is er nog eens goed gekeken naar het ontwerp, optima lisaties en de bijbehorende kosten. De kosten van de zandige variant zijn omlaag gebracht en nu geraamd op €44 miljoen. Dit over stijgt nog steeds de subsidie van het landelijk Hoogwaterbescher mingsprogramma voor de water veiligheid. Genoemde instanties nemen een deel van de meerkos ten voor hun rekening. De rest van de meerkosten komt mogelijk uit het Waddenfonds. Alle partijen spannen zich in deze laatste bij drage voor elkaar te krijgen. Eind 2012 moet het geld definitief wor den geregeld. Om geen vertraging op te lopen, stelt het bestuur van het hoog heemraadschap na de zomer 2012 voor de rest van de Waddenzeedijk de voorkeursvarianten vast. Afhan kelijk van de ontwikkelingen rond de zandige variant wordt de PH- dijk losgeknipt van het proces. Als de zandige variant niet haalbaar is wordt de binnendijkse variant weer in dit proces meegenomen. Grondoverdracht Nesland rond Wethouder Hercules en maat schap Woonstede Nesland zet ten zaterdag hun handtekenin gen onder de privaatrechtelijke overeenkomst inzake de grond- overdracht. Dat gebeurt om 10.00 uur op de bouwplaats. Op deze locatie verrijzen straks vijfendertig woningen. Twaalf grondgebonden en drieëntwintig appartementen. De woningen wor den optimaal geïsoleerd en duur zaam gebouwd. De maatschap nodigt geïnteresseerden uit om deze feestelijke gebeurtenis zater dag bij te wonen, om zo kennis te maken met ons project. 'Dit unieke plan is opgezet voor de jongere ouderen, maar oudere jongeren zijn zeker welkom.' texelseJcourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): VAKANTIEKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. SNELCODE: 588 .txl Bekendmakingen op pagina 12 Garage www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1