Bijenhoudersvereniging houdt open dagen TEXELSE 7 COURANT 'Kennis vergroten en omstandigheden verbeteren' Workshop sterkste vrouw bij Body en Brein VRIJDAG 13 JULI 2012 Imker Henk Tas met een deel van zijn bijen, die hij kasten vlak buiten Den Burg. De honingbij heeft het moeilijk. Al zijn de regionale verschillen groot en is het ene jaar het andere niet, imkers in Neder land hebben al lange tijd te maken met plotseling optre dende en lastig verklaarbare sterfte. Zo niet op Texel, waar het diertje beter bestand lijkt tegen allerlei ziektes. Voor wie daar meer van wil weten, houdt de Texelse afdeling van de Nederlandse Bijenhoudersver eniging in het weekeinde van 14 en 15 juli open dagen. 'Wij willen de honingbij op de kaart zetten. Om de kennis onder het publiek te vergroten, want al met heel simpele maatregelen kun je er voor zorgen dat de omstandigheden voor de honing bij gunstiger worden. En mis schien om Texelaars over te halen zelf één of meer bijenvolken te gaan houden. Het is een fantasti sche hobby', vertelt André de Ruijter, die zelf sinds ongeveer een jaar imker is. 'Je hebt er best veel kennis voor nodig. Maar als vereniging willen wij potentiële nieuwe imkers graag met raad en daad bijstaan', vult zijn ervaren clubgenoot Henk Tas aan. Nederland telt ongeveer 349 soli taire bijen en hommels. Daarbij zijn de zeven soorten honingbijen niet meegeteld. Solitaire bijen zijn bijen die niet in een volk leven, maar alles alleen doen: nesten maken, voedsel zoeken en eieren leggen. Bijen verkrijgen hun voed sel uit nectar en stuifmeel van rijkste schakel in het proces van bestuiving. Zij bestuiven onge veer tachtig procent van alle geteelde voedselgewassen. 'Je kunt niet stellen dat de wereld zonder bijen vergaat. Dat is te sterk. Maar veel soorten voedsel zouden niet bestaan of zouden er gevoelens bekeken. 'Het is op zich een goed idee, maar als ze vervolgens hun gewas gaan bespuiten, komen er vaak bestrij dingsmiddelen op die bloemen terecht en krijgen de bijen die ook binnen. Ze zullen er niet gelijk aan dood gaan, maar hun gezondheid heel anders uitzien. Neem bij voorbeeld een kromme komkom mer. Of een appel met een deuk. Daarvan is de bloem niet goed bevrucht', legt Tas uit. De grootschalige sterfte onder bijenvolken is al jaren een veelbe sproken onderwerp onder imkers en biologen. Tot eenduidige con clusies zijn ze desondanks nog niet gekomen. 'Er is waarschijnlijk een complexiteit aan oorzaken', vertellen de imkers. Boosdoeners waarover al jaren wordt gespro ken, zijn het gebruik van pestici den en de afname van plantenrij ke gebieden. 'Aan dat laatste kunnen mensen op een simpele manier iets aan doen. Door veel verschillende soorten bloemen in hun tuin te kweken, zodat een bij gevarieerd kan eten. Als beheer der van parken en wegbermen kan ook de gemeente daar een rol in spelen.' De toenemende gewoonte van agrariërs om de randen van akkers met bloemen in te zaaien, bloemen en vormen de belang- wordt door imkers met gemengde Wisselprijs voor Martine Dogger heeft er wel onder te lijden.' Als één van de belangrijkste bedreigingen wordt de varraomijt gezien, een zich vrij snel versprei dende parasiet, die door het leg gen van eieren bij de bijenlarven zich voortplant. Daarna leeft op de bij en daar virusziektes kan overbrengen. Gevolg is dat de bij verzwakt en minder vitaal zijn 'Het kan bijvoobeeld zo zijn dat hun vleugels zich slecht ontwik kelen. Bij minder vitale bijen kan dan ook de nosemaziekte toe slaan, die het spijsverteringska naal aantast. Je ziet dan vaak dat bijen wegtrekken. Waar ze blij ven, is vaak volstrekt onduidelijk, maar ze kunnen van het ene op het andere moment verdwenen zijn. Dat noemen we een Colony Collapse Disorder. Gemiddeld verdwijnt jaarlijks in Nederland ongeveer 27 procent van alle vol ken op die manier. En er zijn zelfs regio's waar die percentages kan oplopen tot 60 procent.' De meeste imkers, ook op Texel bestrijden de varraomijt met mie- renzuur, een middel waar de bij wel tegen kan, maar de mijt niet. Er zijn echter onderzoekers die menen dat dit beter kan worden nagelaten. Ze voeren daarbij als argument aan dat het een korte- termijnoplossing is, omdat het ongedierte uiteindelijk resistent tegen mierenzuur wordt. In een artikel in NRC Handelsblad van vorige maand wordt een onder zoeker geciteerd die zegt dat onderzoek op het eiland Gotland in de Oostzee uitwijst dat in eer ste instantie tachtig procent van de bijen sterft wanneer de mijt niet wordt bestreden, maar dat de bijen vervolgens een natuurlij ke afweer opbouwen. Opvallend is dat de sterfte op Texel een stuk kleiner is. Dat heeft er mogelijk mee te maken dat de Texelse honingbijen één van de laatste Europese popula ties vormen van de wilde honing bij Apis mellifera mellifera, ook wel zwarte bij genoemd. 'Imkers elders gebruiken andere soorten of door "veredelijking" verkregen soorten of kruisingen van al die rassen. Om de honingproductie te verhogen of om een vriendelij ker dier te kweken, bijvoorbeeld. Maar het gevaar bestaat daarbij dat je bepaalde zwaktes creëert. Op Texel is het sinds 1982 verbo den om bijen in te voeren. Het vermoeden bestaat nu dat de Texelse bij daardoor sterker is en minder vatbaar voor ziekte. Daar mee zouden we op het eiland een unieke positie hebben. We spre ken ook wel van het wonder van de Texelse bij. Maar het risico blijft bestaan dat een imker hier een kast met andere soorten neerzet. En daardoor die unieke positie bedreigt.' Een andere bedreiging van de Honingbij is de achteruitgang van de aantallen imkers. Op Texel zijn nu nog veertien imkers actief. Een respectabel aantal, maar het zijn er wel zeven minder dan een paar jaar geleden. 'We vergrijzen wat. Een paar oudere collega's zijn gestopt en er komt bijna nooit meer iemand bij', stellen De Ruij ter en Tas vast. Ze vinden dat jammer, want het houden van bijen noemen ze hoe dan ook een 'ontzettend leuke hobby'. 'Je moet er wel tijd voor hebben. In april worden de bijen weer actief en dat duurt tot half september. In die periode moet je toch wel minimaal om de tien dagen naar je kasten om te kijken hoe het gaat', vertelt Tas, die vol passie vertelt over het fenomeen van kunstzwermen, het verplaatsen van koninginnen naar andere kas ten om bestaande volken nieuwe volken te kweken en bestaande volken te dwingen een andere koningin te maken en andere taken die bij het imkerschap horen. 'Het ontwikkelen van vol ken is erg interessant gaat vaak ook niet zoals verwacht. En het is leuk om lekker buiten te zijn en bezig te zijn met de productie van honing.' Voor iedereen die het wel wat lijkt om imker te worden én voor andere belangstellenden houdt de Texelse afdeling van de Neder landse Bijenhoudersvereniging in het weekeinde van 14 en 15 juli open dagen. Dat gebeurt in de beeldentuin van imker Stan Boon aan het Oude Dijkje nabij De Koog. Bezoekers zijn er van 10.00 tot 16.00 uur welkom. De entree is gratis. Sportieve ochtend voor 55-plussers In zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg wordt woensdag 18 juli van 10.00 tot 12.00 uur de jaarlijkse sportieve ochtend voor mensen van 55 jaar en ouder gehouden. Tijdens de koffie wordt bingo gespeeld, waarna er gedanst wordt onder leiding van Betsie Verhoeven. Na het dansen kunnen bezoekers kennis maken met aqua-fitness, verzorgd door Ingrid Zijlstra. Natuur lijk kunnen de bezoekers ook baan tjes zwemmen, de glijbaan gebrui ken en kennis maken met snorkelen en aquajoggen. Ook de leden van de jeu de boulesclub zijn aanwezig om de eerste beginselen van het jeu de boules uit te leggen. Wassenaar wint maandbeker golf Met 74 slagen netto heeft Tho mas Wassenaar zondag op golf baan De Texelse beslag gelegd Joop Rommets op de Havenhotel maandbeker. Reumavereniging De Reumapatiëntenvereniging Texel houdt dinsdag 17 juli een inloopmiddag voor leden en hun partners. De bijeenkomst wordt gehouden in paviljoen Vliezicht bij paal 33 en duurt van 15.00 uur tot 16.45 uur. Leden hebben gratis toegang, partners betalen €5,-. Manege Akenburg viert jubileum De Stichting Overdekte Manege Texel (SOMT) is op zoek naar beeldmateriaal uit de geschie denis van de manege. Dit voor een te maken presentatie ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum. Het gebouw aan de Akenbuurt werd in 1987 opgeleverd. Dit jubi leum wordt op zaterdag 1 septem ber gevierd met een groots opge zette feestdag. Daar zal een presentatie te zien zijn over de geschiedenis van de manege, gemaakt door Alex de Haan en Evalien Weterings. Zij zoeken voor het maken van deze presentatie foto's en filmpjes, niet alleen van de manege en evenementen met paarden, maar ook van bijvoor beeld de zwarte markt en de scha penkeuring. Materiaal kan worden opgestuurd Daarmee maakte Wassenaar het resultaat van de dag ervoor een beetje goed, toen hij tijdens de Texelse jeugdkampioenschappen niet verder kwam dan de vierde plaats. Daarbij moet wel worden opgemerkt dat de deelnemers de eerste helft van de wedstrijd in de stromende regen speelden. Dit beïnvloedde de scores enorm. Bij de maandwedstrijd werd teamge noot Mike van der Haas met 75 slagen netto tweede, gevolgd door Adriaan Berghauser Pont, die met dezelfde score binnen kwam. In de tweede categorie won Leo Saai met 29 stablefordpunten. Jan van Andel werd tweede met 28 punten. Sjoerd Koopman, die 27 punten behaalde, werd derde. In de derde categorie wist nieuwkomer Anita Hiemstra met 37 stablefordpunten haar concurrenten af te troeven. Tweede en derde werden Joost Verhagen en Paul van Spiegel met 34 en 33 stablefordpunten. De longest drives werden geslagen door Thomas Wassenaar en Thea Bakker, de neary's waren voor Maricus van der Wetering en Maeike van der Schaaf. naar Alex de Haan, contact@comp uterwinkeltexel.nl of na overleg worden ingeleverd. Hij is te berei ken via tel. 06-19216925. In ver band met de tijd die nodig is om de presentatie samen te stellen, moet het materiaal voor 20 juli zijn inge leverd. Na drie deelnames als zwem ster in een estafetteteam, kwam Martine Dogger zater dag voor het eerst individueel aan de start van de Texel Triat lon. De organisatie beloonde haar overstap met de jaarlijkse Rob Teisman trofee. 'Dit had ik niet verwacht, maar ik ben er heel trots op.' De trofee is bedoeld als stimulans voor Texelaars om mee te doen aan de 'hele' triatlon, waarbij zwemmen, fietsen en hardlopen worden gecombineerd. Voor Mar tine Dogger (37) stond eerst jarenlang de zwemsport centraal. 'Mijn ouders komen van Texel, maar tot mijn 18de woonde ik in Doorn. Daar deed ik aan wedstrijdzwem- men.' Vroeger deed ze al eens mee aan een jeugdtriatlon van haar zwemclub. 'Ik reed op een gewone fiets. Er bestaat een foto, waarop je ziet hoe een vriendin netje en ik tijdens de triatlon keu rig onze hand uitsteken om rich ting aan te geven.' Nadat ze naar Texel was ver huisd, pakte Dogger het zwem men weer op. Vooral het zwem men in open water heeft haar voorkeur. In 2009 maakte ze al eens zwemmend de oversteek van Texel naar Den Helder en een jaar later van Vlieland naar Texel. 'Elke dinsdag en zondag oefenen we met een groep in zee.' Op zeker moment werd ze door fiet ser Robbert Boersen gevraagd voor een estafetteteam voor de triatlon. Na die eerste deelname volgden er nog twee. 'Maar als ik dan na het zwemmen aan de kant kwam, was de wedstrijd nog niet klaar', vertelt ze. 'Dat begon te kriebelen.' Dus besloot ze zich ook eens aan de hele triatlon te wagen. 'Ik heb trainingsadvies gevraagd aan Ferdinand Mulder. De training moest wel in te pas sen zijn bij mijn werk als diëtiste en het zwemmen in open water.' Dat bleek te kunnen en ze begon met trainen. Slechts één kleinig heid: ze had nog geen racefiets. Maar ook dat kwam goed. 'Sinds 9 april heb ik er eentje. Zwemmen is nog steeds mijn sterkste onder deel, maar fietsen gaat lang niet slecht.' Zaterdag deed ze mee aan de achtste afstand van de triatlon. De 500 meter in de Waddenzee was een peulenschil, zeker omdat de omstandigheden ideaal waren. Over de nieuwe start is ze posi tief: 'Als deelnemer heb je veel meer ruimte dan met een start vanaf het surfstrandje.' Ze vond zichzelf aan de finish terug op de tweede plaats in de categorie dames 16-39 jaar met een eind tijd van 1.28.52. Tevens eindigde ze op een keurige 14de plaats in het klassement van de Texelaars (dames en heren). Aan een prijs had ze echter nooit gedacht. 'Al vóór de prijsuitreiking ben ik weg gegaan. Ik had beloofd om munt jes te verkopen op Sommeltjes- pop.' Frans Hopman Marloes Coenen, door organisa tor Menno Siebinga 'een van de sterkste vrouwen ter wereld' genoemd, is een van de bijzonder gasten bij het Body en Brein Fes tival, dat in het weekend van 3, 4 en 5 augustus wordt gehouden op De Krim en op het strand bij paal 17. Coenen, die in de Verenigde Staten een grote carrière heeft als kooivech- ter, verzorgt samen met haar echtge noot enkele workshops en demon straties MMA (mixed martial arts). Daarbij zal het niet alleen over de techniek gaan, maar ook over het omgaan met de druk. 'Je moet je voorstellen hoe groot die druk is als je niet alleen met je tegenstander te maken hebt, maar ook nog eens met 30.000 toeschouwers', vertelt Sie binga. Hoewel hij stelt dat het pro gramma meer rust biedt dan voor gaande jaren, kunnen bezoekers nog steeds kiezen uit veertig verschillen de workshops en activiteiten. 'Maar dat waren er vorig jaar zestig', zegt Siebinga, 'en op verzoek van bezoe kers hebben we meer rustmomenten ingebouwd.' Zo worden alle lessen en workshops niet alleen vooraf gegaan door technische uitleg, maar ook door demonstraties. En deze liegen er niet om. Het festi val is er weer in geslaagd enkele grote namen te strikken. Naast Coe nen is dat bijvoorbeeld Marcel Hof, de broer van 'iceman' Wim Hof, die er door speciale ademhalingstech nieken in slaagt extreme kou te door staan. 'Je haalt ongeveer 18.000 keer per dag adem', legt Siebinga uit. 'En we weten allemaal hoeveel verschil het maakt als je drie keer per dag iets anders eet. Dus moet je je eens voorstellen wat er gebeurt als je anders gaat ademhalen.' De adem- technieken van de gebroeders Hof geven de deelnemers meer uithou dingsvermogen en een grotere weer stand. Voor durfals die het geleerde in praktijk willen brengen, zijn op het strand baden met ijs beschikbaar. Het andere uiterste wordt bereikt bij de workshop 'hot balance', een mix van yoga, pilates en tai chi, die wordt uitgevoerd in een ruimte waar het warmer is dan dertig graden. Door bij zulke hoge temperaturen te oefenen, wordt de stofwisseling verhoogd, wat zijn weerslag heeft houding, sta biliteit en flexibiliteit. Hot balance is ontwikkeld door het Lijfstijlcentrum in Den Helder en verspreidt zich van daaruit over Nederland. Wat met name jongeren zal aanspreken, zijn de demonstraties van de dansers van Groove Kings, die een break- danceworkshop geven, en van de groep van Philip van Ees, een van de grote namen op het gebied van par- kour (free running). Speciaal voor deze demonstratie worden op het strand stellages opgebouwd met balken en betonblokken. Van Ees, die in 2004 met parkour begon, is inmiddels opgeklommen tot adviseur van het internationaal gezelschap Cirque du Soleil. Naast workshops en demonstraties zijn er tijdens het festival lezingen te volgen, onder meer van oud-Texelaar Jaap Duin, die spreekt over presteren onder druk, een onderwerp waar hij als sportpsycholoog veel mee te maken krijgt. Een overzicht van alle work shops, lezingen en demonstraties is te vinden op www.bodyenbrein.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7