Burgemeester Francine Giskes spreekt over 'we' Unieke gemeente waar relatief veel gebeurt Burgemeester sluipt in stilte op haar doel af TEXELSE 9 COURANT 'Democratisch grote vorderingen gemaakt' VRIJDAG 13 JULI 2012 'Als je ergens net bent begonnen, spreek je over ze. Nu betrap ik mezelf er op dat ik spreek over we.' Een constatering van burge meester Francine Giskes. Twee- eneenhalf jaar na haar aantreden voelt ze zich hier als een vis in het water. 'Ik vind het erg leuk, boei end en mooi om te doen. Ik ben behoorlijk ingeslingerd in de orga nisatie, er is iets in beweging gezet en ik voel me thuis in het ambt' Niemand op het eiland staat zó in the picture als onze burgemeester. Het beeld dat Texelaars van haar hebben, houdt dat haar bezig? 'IJdelheid is ook mij niet vreemd. Maar het beeld dat mensen van mij persoonlijk hebben, vind ik niet belangrijk. Het beeld van mij als bur gemeester interesseert mij wél. Dat moet functioneel zijn, zodanig dat het uitoefenen van mijn ambt als burgemeester ermee gediend is. Ik hoor daar geen negatieve geluiden over. Texelaars zijn toch redelijk direct. Die manier van praten, daar kan ik van genieten.' Er wordt ook wel gezegd dat deze burgemeester minder opvallend is dan haar voorganger. Giskes: 'Daar kan ik niet zoveel mee. Ik heb niet de ambitie mezelf zo goed mogelijk te manifesteren, maar dat het eiland zich zo goed mogelijk manifesteert. Dat is wat mij beweegt. Ik doe dat op een manier die ik effectief vind en die past bij de verschillende rollen die ik vervul. Als bijzonder ambte naar van de burgerlijke stand, als vertegenwoordiger van de koningin, als voorzitter van het college van b en w en als voorzitter van de raad. Ik ga naar openingen en naar andere bijeenkomsten, dat vergt steeds een andere manier van optreden. Bij al die gelegenheden geldt: ik kom daar niet voor mezelf.' Nog zo'n beeld: Bedachtzaamheid, iemand die haar woorden zorgvuldig weegt en geen flapuit is. 'Het gaat mij er om effectief te communiceren. Dat betekent bijvoorbeeld dat als je iets voor elkaar wilt krijgen, dat je daar de juiste methode bij zoekt. En dat je tegengestelde belangen of vermeende belangen goed kunt managen.' Eén van haar kwaliteiten die bij haar aantreden werd geroemd is haar verdienste als mediator. 'Het streven is er in de eerste plaats op gericht partijen bij elkaar te krijgen of te hou den. Als dat niet lukt, dan probeer je te zorgen dat het op een nette manier wordt afgehandeld. Ik kijk met vol doening terug op heel wat waarde volle bijeenkomsten. Overigens vind ik niet dat je het altijd maar met elkaar eens hoeft te zijn. Als je er maar op een goede manier met elkaar uitkomt. Ik ben niet van pap pen en nathouden. Als een breuk onvermijdelijk is (ze doelt onder meer op het ontslag van de vorige direc teur van Gemeentewerken en het vertrek van de vorige gemeentese cretaris), dan ben ik er voor om din gen effectief te laten verlopen. Ik ben TESO probeer ik ook die kanalen te benutten. Dat werpt wel vruchten af.' Een voorganger gaf bij zijn afscheid aan dat het burgemeesterschap op Texel complexer was dan vooraf in geschat. Hoe ervaart Giskes dat? 'We denken op Texel altijd dat alles hier heel bijzonder is, maar bestuur lijk zie ik veel overeenkomsten met andere kleine gemeentes. Maar er dan een noodsituatie is, zoals het evenement een dag te verzetten, waarvoor ze mij vroegen om de ver gunning daarvoor te regelen, dan zijn ook wij daar niet te beroerd voor. De gemeente wil geen obstakel zijn, maar als het even kan faciliteren. Zoals de organisatie dat in korte tijd heeft gepresteerd, hoe iedereen meewerkte, al die vrijwilligers mee hielpen en TESO meewerkte, dat met altijd met elkaar zijn, als je elkaar maar op een goede geen conflictvermijder.' Vele foto's in deze krant getuigen ervan dat ze zich manifesteert bij allerlei officiële gelegenheden. Zo heeft ze al heel wat lintjes opge speld. 'Gekscherend zeg ik wel eens: ik stop er pas mee als héél Texel een onderscheiding heeft. Ik kom op heel veel bijeenkomsten, openingen en noem maar op. Als het enigszins kan, dan ga ik er naar toe. Natuurlijk kan ik maar op één plaats tegelijk zijn. Als er meerderen dingen op Texel is wel een heel unieke gemeen te waar relatief veel gebeurt. Dat is wat het zo aantrekkelijk maakt en waarom ik alleen hier burgemeester wilde worden, waarbij het natuurlijk hielp dat het zo'n mooi eiland is. Als burgemeester heb je ook taken waarvan ik me vooraf niet had gere aliseerd dat dit er bij hoorde. Dat ik dit ook nog mag doen, denk ik dan. Zo mocht ik onlangs iemand natura liseren. Door een gesprekje met hem kreeg ik een bijzonder inkijkje in was hartverwarmend.' Een belangrijke taak is die van voor zitter van de gemeenteraad. Toen ik aantrad volstonden raadsleden vaak met de opmerking dat ze ergens voor of tegen waren. Ik vond dat een magere invulling van het politieke werk. Ik ben er trots op zoals er nu wordt gediscussieerd en vind dat deze raad in democratisch opzicht grote vorderingen heeft gemaakt. Dat proces heeft even geduurd, hetzelfde moment zijn, dan maak ik een afweging wat voor Texel van het grootste belang is.' Het belang van Texel behartigt ze ook regelmatig buiten het eiland. 'Daar gaat veel tijd in zitten.' Daarbij doet ze niet zelden een beroep op het netwerk dat ze uit de landelijke politiek heeft overgehouden. 'In de kwesties als de erfpacht, de dijkver zwaring en de noodaanlanding voor Texel. In dit werk ontmoet ik allerlei mensen en het aardige is ook dat er veel onderwerpen voorbij komen. Ik mag en moet me er mee bemoeien en kan op die manier iets beteke- 'Ik ben onder de indruk van wat mensen hier allemaal weten te orga niseren en neer te zetten. Zoals de Ronde om Texel, al 35 jaar lang. Als maar ik reken het mezelf wel toe dat ik er een bijdrage aan heb geleverd. Ik moedig discussie aan en geef er de ruimte voor. De keerzijde is dat mensen soms lang aan het woord zijn, maar dan heeft dat raadslid ten minste wel goed kunnen zeggen wat hij of zij er van vindt. Ik vind dat er over het algemeen constructief wordt vergaderd. Raadsleden heb ben een stevige klus. Vergaderingen voorbereiden en noem maar op en ze moeten het vaak naast hun gewo ne werk doen. Een hele uitdaging.' Over het college van b en w: 'Ik zat hier nog geen vier maanden, toen er verkiezingen waren. Vervolgens was ik de langstzittende bestuurder. Alle collegeleden waren nieuw als wet houder, twee van hen hadden raads- ervaring. Een leuke nieuwe ploeg. We zijn inmiddels een vrij hecht gezelschap geworden, met alle diversiteit die er in zit. Ik hecht aan collegiaal bestuur. Met elkaar beslis singen nemen. De som der delen is meer dan wanneer iedereen indivi dueel op zijn portefeuille gaat zitten. Soms hebben we tijd nodig om alle voors en tegens te bespreken, maar andere besluiten gaan er zonder slag of stoot doorheen. We houden elkaar scherp. Bij elke discussie weegt de mening van de portefeuil lehouder zwaar.' 'Een goede ambtelijke voorbereiding is belangrijk. De samenwerking is goed, we werken er als bestuur aan zo goed mogelijk te worden bediend door de organisatie. In die zin heb ben we als college een opvoedende rol. We zitten midden in een ontwik kelingsproces. We moeten niet de pretentie hebben alles zelf te willen uitvoeren, waar mogelijk moet samenwerking worden gezocht. Zolang we maar zelf de regie blijven Giskes' inmenging in de kwestie rond Aaf van der Kooi, die als lid van de Rekenkamercommissie werd geschorst en later zelf opgestapte, laar ondervindt overlast door hang jongeren en vandalisme in verschil lende dorpen. 'Ik deel die zorg en probeer voor iedere situatie een oplossing te vinden. Dat is bij deze problematiek niet makkelijk. Mijn taak is om partijen bij elkaar aan tafel te brengen en de problemen te bespreken. Ik ben in De Koog ook al eens mee geweest met het bike- team van de politie en ben met iemand van de dorpscommissie. In Oosterend is er nu goed contact tus sen de dorpscommissie en de wijk agent en daar hoor ik tevreden gelui den over. In Den Burg voeren we overleg met vertegenwoordigers van bewoners. Aan de ene kant onder vinden mensen overlast, maar anderzijds mogen we niet accepte ren dat mensen eigen rechter gaan spelen. Ik snap best dat dat zuur is, maar dat kan echt niet. In Den Burg komen extra dorpswachten en ook daarover hoor ik tevreden geluiden. In De Koog moet deze zomer blijken hoe het afsluiten van de camping met hekken uitwerkt. En ook daar zijn extra dorpswachten.' Zorgelijk is ook de drank- en drugs problematiek. 'Qua gebruik in Neder land zit de Kop van Noord-Holland hoog in de boom en Texel zit van de Kop het hoogst. Steevast werd gezegd dat dit kwam door de toeris ten, maar inmiddels weten we dat het met name de eigen bevolking is. De aanpak is zo'n proces dat niet in een paar maanden is geregeld. werd door de raadsgriffier van Zut- phen bekritiseerd omdat de burge meestervolgens hem 'terughoudend dient te zijn in 'politiek-bestuurlijke oordeelsvorming en besluitvorming van de raad'. De schijn van belan genverstrengeling zou dan op de loer liggen. Giskes: 'Het is mijn taak de integriteit te bewaken van alles bij hier gebeurt. Wat hier speelde was dat naar mijn mening het beeld van belangenverstrengeling dreigde te ontstaan. Dat was de enige reden dat ik de voorzitter heb aangespro ken of hij zich daarvan bewust was. Mocht het nodig zijn, dan zou ik het zo weer doen. Met openbare orde hanteert ze een gevoelige portefeuille. Menig Texe- Bewust maken is van groot belang. De presentaties bij de dorpscom missies vielen in vruchtbare bodem, maar daarmee zijn we nog niet klaar. We hebben ook gesprekken gevoerd met kinderen en jongeren. Het was goed ook de andere kant van het verhaal te horen. Als verveling aan de orde is, dan is de volgende vraag: wat kunnen we daar aan doen? Doordat de Drank- en Horecawet is aangepast kan nu ook tegen jonge ren onder de 16 met alcohol worden opgetreden en niet meer alleen tegen de exploitanten. Daarmee is een belangrijke frustratie bij de hore caondernemers weggenomen.' Gerard Timmerman analyse Ze hoeft zich niet te vervelen op Texel, liet burgemeester Franci ne Giskes zich ooit ontvallen. Met zaken als het behoud van de tweede ambulance, de erfpacht perikelen, het verlies van banen op de OSG of het zoeken van samenwerking met anderen om Texel zelfstandig te laten blijven, heeft ze inderdaad niet bepaald een lege agenda. Op twee wielen de bocht door zoals haar voorganger wel eens wilde doen, is aan Giskes niet besteed. Als voormalig mediator probeert zij een kwestie het liefst van alle kanten te benaderen en zorgvuldig een afweging te maken voor ze een beslissing neemt. Een goede eigenschap om in lastige kwesties met tact resultaten te boeken, maar de genuanceerdheid van de burgemeester wil bij Texe laars die met hand en tand voor een belang strijden ook wel een wrevel wekken Dat kwam onder meer tot uiting bij de strijd om het behoud van de tweede ambulance. Voor veel Texelaars was het duidelijk: die wagen mocht nooit van het eiland af. Het liefst zagen ze de burge meester letterlijk voor de ambu lance gaan staan om te voorkomen dat de directeur van de Veiligheids regio ermee weg zou rijden, maar dat is niet de stijl Giskes. Die wist dat het haar tijdens de overleggen van de Veiligheidsregio niet zou helpen om bovenop de barricaden te springen, maar dat ze met genu anceerdheid meer zou kunnen bereiken. Dat leidde onder Texelaars tot de zorg dat zij de wagen zou laten lopen. Ook de raad spoorde de burgemeester aan alles te doen om de wagen te behouden. Giskes streed ervoor aan de overkant, maar op dat moment beseffend dat behoud vrijwel uitgesloten was, spande zij zich ook in om bij verlies in ieder geval de beste alternatie ven in de wacht te slepen. Dat lukte haar toen het besluit viel dat de wagen zou verdwijnen. Later had de burgemeester het geluk aan haar zijde dat de Inspectie voor de Volksgezondheid het hele besluit terugdraaide en bepaalde dat de tweede ambulance op Texel moest blijven. De genuanceerdheid kwam ook naar voren toen café De Blauwvin ger in 2011 in opspraak raakte. Vanuit de gemeente kwam het bericht dat de burgemeester het café tijdelijk zou sluiten, maar dat werd al snel herroepen. De exploi tant kreeg nog een kans zijn kant toe te lichten en alles werd nog eens goed bekeken. Dat leidde even tot een onrustig gevoel dat de burgemeester de zaak zou laten lopen, maar ze greep uiteindelijk toch stevig in. Het onrustige gevoel appelleerde aan een beeld dat Giskes niet altijd daadkrachtig zou overkomen. De vraag is in hoeverre dat beeld klopt. Giskes heeft in dat opzicht de pech dat zij in Joke Geldorp een voor ganger had die met gemak door roeien en ruiten ging als dat nodig was in het belang van Texel. Gis kes wekt meer de indruk het liefst in stilte op haar doel af te sluipen en dat is een andere manier van opereren. Maar als het nodig is, treedt ze daadkrachtig op en kan ze zich formeel en onverzettelijk opstellen. Misschien zelfs nog meer dan haar voorganger, maar het valt minder op. Dat ze in ieder geval niet bang is uitgevallen, liet Giskes zien tijdens het Horecanachtfeest begin dit jaar in Klif 12. Ten overstaan van een zaal vol mensen uit de horeca hield ze een betoog om het alcoholge bruik op Texel te minderen en daar lag volgens haar een duidelijke taak voor de horeca. Niet bepaald de boodschap voor een feestje, maar ze bracht hem wel. De burge meester maakt er ook geen geheim van diep bezorgd te zijn over het gebruik van alcohol en drugs op Texel en laat weinig gelegenheden onbenut haar zorgen daarover te uiten. Een andere beeldvorming waar Giskes mee kampte, was dat ze op Texel te weinig haar gezicht zou laten zien. Dat beeld werd sterk gevoed doordat ze eind 2010 niet aanwezig was bij de heropening van de OSG en dat werd haar kwa lijk genomen. Een beschouwing van de afgelopen drie jaar leert echter dat Giskes vaak haar opwachting maakt bij officiële gele genheden en ook in haar vrije tijd geregeld haar gezicht ergens laat zien. Als burgemeester heeft Giskes vooral veel representatieve taken in haar portefeuille. Ze voert veel vuldig overleg met derden op het eiland en aan de overkant, heeft bestuurlijk de brandweer, politie, ambulance en KNRM onder haar hoede, ze zit namens Texel in het samenwerkingsverband van de Friese Waddeneilanden en heeft verder zaken als kustverdediging, dienstverlening en handhavingsbe leid onder zich. Gekeken naar het raadsprogram- ma Aansterken en Samenwerken heeft zij de taken die daarin aan haar toebedeeld zijn opgepakt. Dat gaat echter niet altijd zonder slag of stoot. Zo moest de burgemees ter eind 2011 van de gemeente raad haar huiswerk overdoen toen zij plannen presenteerde voor een vereenvoudiging van het aanvra gen van vergunningen voor evene menten. Volgens de raad maakte de burgemeester het er eerder las tiger dan eenvoudiger op. Als poli tiek verantwoordelijke voor hand having moest Giskes laatst op vragen van raadslid Cees Hooger- heide antwoorden dat er wachtlijs ten van een half jaar zijn en dat de gemeente lang niet overal aan toe komt. Een van de grootste taken op het bord van de burgemeester is de omvorming van de gemeente tot een regiegemeente. Een taak waar bij veel meer dan nu met anderen moet worden samengewerkt en wat de komende jaren moet leiden tot een kleinere ambtelijke organi satie. Giskes is daarbij doordron gen van het besef dat Texel actie moet ondernemen om het eigen lokaal bestuur voor nu en de toe komst te behouden. Maar het is een proces dat kennelijk in een broedfase zit, want veel concreets wordt er naar buiten vooralsnog niet over gemeld. Andere stevige kluiven zijn de ver plaatsing van de veerhaven in Den Helder, de realisatie van een nood- aanlegsteiger naast de Helderse veerhaven en de zandige, buiten dijkse waterkering bij de PH-pol- der. De burgemeester zit daar bovenop, maar het is de vraag of alle inspanningen vruchten gaan afwerpen. Het zijn wel lastige pro cessen waarbij diplomatiek en tac tisch handelen prettige eigen schappen zijn. Giskes was laatst zo kien om voor de noodaanlegsteiger staatssecre taris Joop Atsma, die ze nog kent uit haar periode als Tweede-Kamer lid, mee te nemen naar een bijeen komst met Statenleden over de veerhaven, zodat hij daar zijn zegje kon doen. Zowel de staatssecreta ris als de Statenleden waren tege lijk voor verschillende zaken op Texel en daar speelde Giskes han dig op in door de bewindsman een uurtje langer op Texel vast te hou den. Net als de wethouders in het college heeft zij ook haar hoofd pijndossiers: in het geval van Gis kes is dat De Hollebol in Den Burg. Buurman Kees Dros heeft haar op vrijwel elke tekortkoming in deze kwestie gewezen en ook vanuit de gemeente kreeg ze vragen en opmerkingen waar ze niet altijd blij van werd. De burgemeester botste ook met de raad over de €50.000,- voor Sail Den Helder in 2013. Ze vond het ronduit vervelend dat de raadsleden deden voorkomen alsof Texel een cadeautje aan Den Hel der gaf. Daar stond tegenover dat het verstrekken van de bijdrage aan Sail aanvankelijk ook niet omkleed was met een verhaal dat hoed duidelijk maakte waarom het college was overgegaan tot de bij drage. Wat de verhouding tussen raad, college en ambtelijke organisatie betreft, verklaart Giskes zelf graag dat die de afgelopen jaren is verbe terd. In raads- en commissieverga deringen is inderdaad een betere sfeer te merken (de uitzonderingen daargelaten). In de wandelgangen is echter ook wel te horen dat niet iedereen zich even makkelijk laat sturen. Tijdens de perikelen over het personeelsmanagement stelde raadslid Cees Hoogerheide nadruk kelijk dat hij door de ambtelijke organisatie verkeerd was ingelicht en dat zijn uitspraken die niet gedaan worden als onderling alles koek en ei is. Mensen die Giskes vaak meema ken, weten dat zij een leuke vorm van humor aan de dag kan leggen. Toen laatst in de raad over de grond van steunfort Lunette werd gesproken en iemand opmerkte dat daar zelfs geen onkruid op wil groeien, merkte Giskes droogjes op 'zulke grond wel in de tuin te willen hebben'. Tijdens een bijeen komst van de KNRM werd zij eer der dit jaar geconfronteerd met een club van oud-redders onder de naam 'Moed, Volharding en Zelf opoffering'. Gevraagd of ze hier mee bekend was, antwoordde de burgemeester 'dat ze niet anders deed voor Texel.' De categorie frivoliteiten gaat even min aan haar voorbij. Zo moest de burgemeester ongeveer een jaar geleden als strandvonder toezien dat een jutter in een oude kast uit het voormalige raadhuis een offici eel insigne van de strandvonder had gevonden. Daar stond tegen over dat Piet Standaart en Pieter de Vries tijdens vluchten voor het fotoboek van De Vries ontdekten dat het uiterste puntje van de Vlie- hors op Texels grondgebied was gekropen. Giskes wilde graag bur gemeester van Texel zijn, maar ze kon het wel waarderen dat ze er ook nog een stukje van een ander eiland bij had gekregen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9