JMifl 'Ecologische bermen zijn groene snelwegen' TEXELSE 5 COURANT Commissie buigt zich over geschil muur Eerlijkheid en vertrouwen. Dat waren voor Ferdinand en Remkje Mulder twee belangrijke begrip pen die ze woensdagmiddag aanvoerden bij de Bezwaren- commissie. Daar stonden de muur en de bijgebouwen van Harry Vlek aan de Zaandammer- dijk centraal. De commissie behandelde de bezwaren die de familie Mulder heeft aangetekend tegen de omge vingsvergunning voor de erfaf- scheiding en bergingen van Vlek. De familie zegt met name grote moeite met het verlies van hun uit zicht te hebben. Remkje Mulder liet weten dat ze geschaad zijn in hun vertrouwen doordat zaken telkens anders uit pakten dan ze verwachtten. Opge somd werd hoe 'een bescheiden stolp' een grote stolp op een terp werd, hoe er een bijgebouw bij kwam dat volgens hen niet aan de bestemming voldoet ('er zit geen praktijk in, maar een slaapkamer en een atelier'), hoe er een binnen tuin bij kwam en hoe van de zijkant van het huis de voorkant werd gemaakt. Vlek, die ook aanwezig was, was het niet eens met de lezingen van zijn buren. Hij liet foto's rondgaan om de commissieleden aan te tonen dat het uitzicht van de Mul ders vóór de bouw van zijn stolp ook al beperkt was. Hij stelde dat het aan één kant zelfs beter was geworden. Voorzitter Hans Roeper reageerde daarop met de vraag of Vlek begreep dat er nu een bebou wing staat die ingrijpender is dan de vorige. Een zegsman van het college betoogde dat de grootste wegne ming van het uitzicht te wijten is aan de bouw van de stolp en een bijgebouw. De familie Mulder had tegen de vergunning daarvoor geen bezwaar aangetekend. Hij liet weten dat voor het plaatsen van de bijgebouwen en de erfafscheiding geen bebouwingsvlak is overschre den zoals de familie Mulder had aangevoerd. De gemeente gaat er volgens de zegsman op toezien of het grote bijgebouw niet 'voor bewoning of recreatief verblijf' zal worden gebruikt. Volgens hem heeft het college wat de bijgebouwen betreft, gebruik gemaakt van de toestem ming van de raad om vooruit te lopen op het nieuwe bestemmings plan Buitengebied. De Nota van Uitgangspunten biedt voor de rea lisatie van bijgebouwen bij bebou wing in buitengebied een ruimte van maximaal 150 vierkante meter of maximaal 80 procent van de hoofdbebouwing. Op de vraag van één van de com missieleden of de Nota van Uit gangspunten ooit ter inzage heeft gelegen, bleef de zegsman het antwoord schuldig. De vraag of het gebied welstandvrij was, werd bevestigend beantwoord. Ferdi nand Mulder uitte zijn verbazing hoe aan de ene kant van Waalen burg boeren weg moesten voor de natuur, terwijl aan de andere kant een grote, nieuwe stolp is verre zen. Hij voerde aan dat andere buren er ook verbaasd over zijn. De zitting maakte duidelijk dat de verhouding tussen de Mulders en Vlek er door de situatie in ieder geval niet beter op is geworden. Vlek schetste dat het voor hem een ideale situatie zou zijn geweest om een etentje met de familie te heb ben gehad als tegenprestatie voor de overlast die ze door de bouw hebben ondervonden, maar dat zat er volgens hem niet meer in. 'Er worden hier dingen gesuggereerd die niet de waarheid zijn.' De Bezwarencommissie heeft zes weken de tijd een advies aan het college te geven, zodat die een beslissing op het bezwaar kunnen nemen. Aan de Westerweg raakte woensdag rond tien uur in de avond een auto in de sloot. De inzittenden, onder wie enkele kinderen, kwamen er met een nat pak van af en werden door de ambulance naar hun vakantieadres gebracht. foto joxetphoto/Morcet Wilde bertram, kaasjeskruid, ratelaar en wilde peen. De namen van wilde planten rollen voorbij als wethouder Frans Visman (landschap) en Marcel Brouwer, teamleider Groen van Gemeentewerken, door een stuk ecologische berm langs het water aan de Distelvlinder in Den Burg lopen. De twee zijn verantwoordelijk voor het ecologisch bermbeheer dat de gemeente Texel al jaren voert en breken graag een lans voor de diversiteit in wilde planten die het beheer oplevert. Ecologisch bermbeheer houdt in dat de ber men twee keer per jaar worden gemaaid, het liefst zo laat moge lijk, waarna het maaisel wordt weggehaald. Dat leidt tot ver schraling van de bodem en diver siteit aan planten. Brouwer: 'Zou je alles laten liggen, dan verrijk je de bodem met voedingsstoffen en dan krijg je alleen brandne tels.' De twee hebben een stuk berm langs de Distelvlinder uitgekozen om het resultaat van ecologisch bermbeheer te laten zien. Op een strook tussen de waterkant en het gemaaide gras zijn circa dertig soorten wilde planten te tellen. In totaal telt Texel volgens Brouwer zo'n vijfhonderd- tot zeshonderd soorten wilde planten, waarvan circa tweehonderd soorten op de Geen subsidie voor uitgave Stichting Natuurmedia uit Amsterdam krijgt geen geld van de gemeente voor de uitgave van het boek Duinen en mensen Texel. De stichting vroeg om een bijdrage van €5.000,- als tegemoetkoming in de publicatiekosten. B en w wij zen dat af met als argument dat er geen subsidieregels of budgetten zijn die steun voor een dergelijk doel mogelijk maken. Het college is als tegemoetkoming wel bereid om 25 exemplaren van het boek (voor de intekenprijs van €22,50) aan te kopen om te dienen als rela tiegeschenk. berm langs de weg, 270 km langs sloten (rietkragen), 30 km langs droge en natte greppels en daar naast heeft de gemeente 40 km tuinwal in onderhoud die ecolo gisch worden beheerd. Het ziet er aan de Distelvlinder op bepaalde plekken gevarieerd en ook wel kleurrijk uit. De meningen zijn in het algemeen echter ver schillend. 'De een vindt het prach tig, maar er zijn ook mensen die het niks vinden.' Het ecologische bermbeheer leidt volgens de twee hoe en dan ook geregeld tot vra gen bij de gemeente. Het is vol gens Brouwer en Visman zonde als het ecologisch bermbeheer zou worden vertaald als 'ze doen maar wat bij de gemeente', want dat is volgens hen allerminst het geval. Brouwer vertelt graag het verhaal hoe met de ecologische bermen een kringloop wordt gerealiseerd. De wilde planten trekken insecten aan, die trekken op hun beurt vlin ders en muizen aan en die laatste zijn weer goed voor roofvogels. 'Het gaat op Texel nog wel eens over de ecologische hoofdstruc tuur, maar deze bermen kun je ook zien als ecologische verbin dingszones of de groene snelwe gen van het eiland.' Brouwer legt ook graag uit hoe de aanwezig heid van vlinders er weer toe leidt dat fruit aan de bomen groeit. Gratis parkeren voor touringcars Autobussen en touringcars mogen voortaan gratis worden geparkeerd op terreinen in Den Burg, De Koog en Oudeschild, ook als ze geen parkeervignet kunnen tonen. B e n w komen daarmee tegemoet aan de wens van touringcarbedrij- ven. Tevens willen ze met deze service het groepsvervoer naar Texel bevorderen. Vooral door de uitbreiding van het betaald parke ren in Den Burg en De Koog en de invoering ervan op het haventerrein van Oudeschild was het voor de touringcarbedrijven erg moeilijk een gratis parkeerplek te vinden. Eilandbezoekers kunnen vol gens wethouder Hercules niet meer om het Texelvignet heen. Het staat op de lichtkrant van de TESO, het welkomstbord bij de veerhaven, op de app 'Bootje Texel', de stickers op de par keerautomaten en er is zelfs rij dende reclame. Dit alles om te zorgen dat bezoekers voordat zij gaan parkeren een afweging kunnen maken. De gemeente heeft de afgelopen tijd maatregelen genomen om meer aandacht te vestigen op het Texelvignet. Doel van de campag ne is dat nog voordat gasten hun auto parkeren zij het Texelvignet al eens voorbij hebben zien komen. Zo heeft TESO meegewerkt aan het verzoek om op de lichtkrant in Den Helder een korte tekst op te nemen die naar de gemeentelijke website verwijst. Het welkomstbord bij de stoplich ten bij de TESO-haven op Texel is aangepast, er is een verwijzing naar het Texelvignet opgenomen op de app 'Bootje Texel'. Ook zijn de stickers op de parkeerautoma ten geactualiseerd en rijdt er vanaf Rode klaver, witte klaver en cicho rei. Nieuwe namen vallen al snel als Visman en Brouwer verder door de ecologische berm trek ken. Aan de andere kant van het water heeft iemand minder oog voor alle ecologie. Daar linkt het snorrende geluid van een gras maaier waarmee een mooi gazon netje wordt gemaakt: het tegen overstelde van de ecologische berm. Visman en Brouwer maken er geen geheim van dat zo'n berm ook soorten aantrekt waar je min der blij van wordt: Brouwer wijst op een inheemse berenklauw en een stukje Jakobskruiskruid .Vol gens hem moeten de effecten daarvan ook niet overschat wor den. Bedoeling is het ecologisch berm beheer te houden zoals het is en waar nodig te verbeteren. Brou wer toont zich groot voorstander van gradiënten en hoogteverschil len, zodat overal wat anders ont staat. Er wordt bij het maaien eveneens op gelet dat bijvoor beeld orchideeën niet achteloos worden platgemaaid, want dan rinkelt op het gemeentehuis de telefoon weer. 'We weten inmiddels wel waar de pareltjes zitten.' Dat het ook anders kan, bewijst een veldje aan de andere kant van de weg waar enkel lavendel staat. Brou wer wijst op het gezoem tussen de planten: hier geen diversiteit, maar enkel bijen die rondvliegen. De bussen en touringcars kunnen nu worden neergezet op een deel van het parkeerterrein tegenover de RK-begraafplaats aan de Kees- omlaan en op het terrein dat is vrijgekomen na de sloop van de LTS aan de Emmalaan. En verder op een deel van het parkeerterrein aan de Nikadel in De Koog en op het terrein langs de IJsdijk in Oudeschild. Op deze terreinen zul len de benodigde en voorgeschre ven aanwijzings- en verkeersbor den worden geplaatst. Daarmee is €3.200,- gemoeid, dat kan worden betaald uit het budget dat volgens de gemeentebegroting beschik baar is. 'Eilandbezoekers kunnen niet om Texelvignet heen' deze week een bus met reclame voor het Texelvignet over het eiland. De folder over het Texelvignet is eveneens geactualiseerd. Deze beschrijft de parkeerregels kort en bondig. Wederverkopers (inmid dels 17) of ondernemers die het vignet doorverkopen wordt ver zocht hun gasten een folder mee te geven en te wijzen op het lezen ervan. Folders kunnen bij de publieksba- lie in het gemeentehuis worden afgehaald. Voor openingstijden zie www.texel.nl. Anderhalf uur voor de verkoop zou beginnen, stonden voor Time Out al mensen in de rij voor de Jongeren Vakantiekaart. Toen de verkoop eenmaal was gestart, mochten er niet meer dan vijftien mensen tege lijk binnen om de stormloop een beetje in gareel te houden. Na drie kwartier waren 270 van de in totaal 300 kaarten verkocht. De dertig overgebleven kaarten zijn te verkrijgen bij Pharos, tel. 315224. Hoofdredacteur Gerard Timmerman nam woensdag namens de Texelse Courant een prent van Dick Drijver in ontvangst. Drijver gaf de prent, met daarop een afbeelding van de drukkerij van Plantijn in Ant werpen anno 1570, naar aanleiding van het 125-jarig bestaan van de krant. foto Jemen yen Huttum) Gezelligheid troef bij het tropische zomerfeest van kinderopvang De Buitelboet in Den Burg. Het feest was één van de vele themafeesten die de opvang voor de kinderen organiseert. Er waren verschillende activiteiten zoals het maken van schelpen- en bloemenkettingen, vis hengelspelletjes en het maken van kleurige zakdoeken. De publieksprijs van het fotowedstrijd die werd uitgeschreven door Festival Midzomerschans, is toegekend aan Serenade aan de zee, een foto van Stefan Krofft. VRIJDAG 20 JULI 2012 Ganzen In een reactie op de bewering van de Vogelwerkgroep Texel dat de schade door zomerganzen 0,13 procent van de Texelse landbouw- omzet bedraagt, schrijft mevrouw Duinker in een ingezonden brief in de Texelse Courant van 13 juli dat dit getal niets met de werkelijkheid van doen hoeft. Dit getal heeft ech ter wel met de werkelijkheid van doen. Het is de maximaal uitge keerde jaarlijkse schadevergoeding op Texel in de zomerperiode van 2000 tot en met 2010 (€40.000,-), zoals gepresenteerd in het Pilot- Texel rapport van Alterra (figuur 16 op pagina 42), gedeeld door de omzet van de Texelse landbouw (ruim 30 miljoen, bron: website LTO). Die 0,13 procent is een gemiddelde over heel Texel en kan uiteraard voor individuele boeren hoger of lager liggen. Het bedrijf van mevrouw Duinker heeft in 2011 inderdaad €52.199,- uitgekeerd gekregen voor schade door grau we ganzen. De schademeldingen hiervoor zijn gedaan op 18 en 26 oktober 2011Ringonderzoek heeft aangetoond dat in het najaar de populatie grauwe ganzen op Texel naast de broedvogels voor een belangrijk deel bestaat uit trekvo gels, onder andere uit Noorwegen. De schade kan daardoor niet alleen op rekening van de locale broed- populatie geschreven worden. Namens de Vogelwerkgroep Texel, Bernard Spaans. 'Krant steunpilaar van samenleving' De Texelse Courant is één van de steunpilaren van de Texelse samenleving. De krant draagt bij aan de identiteit en de onderlin ge verbondenheid. Dat zei Dick Drijver woensdag bij een bezoek aan de redactie van de Texelse Courant. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de krant overhandigde hij hoofdre dacteur Gerard Timmerman een prent van de drukkerij van Plantijn in Antwerpen anno 1570. Drijver maakte daarmee een ver wijzing naar Adrianus de Rooij en Willem Langeveld die in 1887 in de Parkstraat in Den Burg met een drukkerij begonnen en daar op 15 september 1887 de allereerste Texelse Courant maakten. Drijver, die op eigen initiatief kwam, trok een vergelijking tussen de krant, TESO en het Texels dialect als steunpilaren van de samenle ving. TESO kan volgens hem als de levensader van het eiland worden gezien en de krant als de haarva ten van een lichaam waar de rode en witte bloedlichaampjes door heen stromen. Hij memoreerde ook hoe de krant soms de hiërarchie binnen een gezin kan aangeven: wie het hoogst in de rangorde staat, mag hem als eerste lezen. Dan doet zich vaak een bekend fenomeen door: het lezen wordt steevast afgesloten met de zin 'er stond weer niks in', maar dan is iemand al wel een uur aan het lezen geweest. Woning in plaats van garageboxen B en w zijn van plan vergunning te geven voor de bouw van een woning aan de Ankerstraat in Oosterend. Daarvoor moest een procedure worden gevoerd omdat het bouwterrein volgens het geldende bestemmingsplan is bedoeld voor garageboxen. Het college vindt een woning meer gewenst dan garageboxen zodat het terrein in het nieuwe bestemmings plan een woonbestemming krijgt. Daar wordt nu dus op vooruitgelo pen. Buren maakten van de gele genheid gebruik om bezwaar te maken, vooral omdat zij vrezen voor verminderde privacy en waardeda ling van hun huizen. Het college was echter van mening dat het wel mee valt gezien de afstand tussen de bestaande huizen en de nieuwbouw en verklaarde de bezwaren onge grond. Als de buren van mening blijven dat zij schade lijden, kunnen ze een planschadeclaim indienen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5