Raadsleden van Texel onder de loep genomen TEXELSE 6 COURANT VRIJDAG 20 JULI 2012 De gemeenteraad van Texel is halverwege de raadsperi ode die in maart 2010 begon na de lokale verkiezingen. Het politieke landschap werd destijds flink opgeschud: Texels Belang, CDA en GroenLinks verdwenen naar de oppositie en oppositiepartijen PvdA, Texel 2010, WD en D66 namen het roer in handen. Vijftien raadsleden wer den destijds gekozen, van wie de helft nieuw. De Texelse Courant beschouwt halverwege de rit hoe de raadsle den het tot nu toe doen en hoe ze overkomen. Alfred Schaatsenberg (PvdA) Schaatsenberg, fractievoorzitter van de grootste partij in de gemeen teraad, is als een anker. Hij is gemoedelijk en een zekere factor die voor stabiliteit binnen zijn partij zorgt. Wat dat betreft, is hij net als voorheen bij TESO, een kapitein die het schip op koers houdt. Schaat senberg wijkt niet snel af van de lijn die is uitgezet. Van 2002 tot 2010 zat hij in de oppositie, maar nu is hij als nummer drie op de kieslijst van Texel 2010 ook tot zijn eigen verras sing in de gemeenteraad terecht. Waerts opereert vooral in de scha duw van Poster. Hij beschikt over kennis en levenservaring, maar eta leert dat te weinig als raadslid. Hij toont zich in de raad vaak niet erg spraakzaam, is ook weinig initiatief rijk, maar meer een volger. Hij is kritisch over gemeentezaken. Waerts zoekt zijn onderwerpen bij voorkeur dicht bij huis, zoals water overlast in zijn woonomgeving en bomen in de Plevierstraat. Annie Hin (Texel 2010) Als wethouder (2002-2006) oogstte Hin destijds veel kritiek, maar dat weerhield haar niet van een terug keer in de politiek als raadslid. Ze kan soms net als Poster verongelijkt reageren, maar dan op het verkeer de moment op de verkeerde manier. Zo verwoordde ze haar kritiek op de bijdrage van €50.000,- aan Sail Den Helder populair als €10.000,- per bestuurder (van het college) voor een plezierreisje en kreeg daarna fors de wind van voren van een zichtbaar geïrriteerde wethouder Eric Hercules. Opvallend is dat Hin tijdens vergaderingen ook een paar keer openlijk werd gecorrigeerd door Poster. Ze blinkt niet altijd uit in dossierkennis, maar doorziet din gen dikwijls wel goed. Marjan de Groot (WD) De Groot werd in 2010 binnenge haald als geroutineerd raadslid met acht jaar ervaring in de gemeente Bunnik. Die ervaring liet ze in het begin echter niet altijd blijken. Ze kwam niet altijd zeker over. Als in commissies om een partijstandpunt werd gevraagd, wilde De Groot vaak eerst terugkoppelen met de achterban of er volgde een blik naar partijgenoot Jur Schuiringa om te polsen wat hij vond. Ze joeg menig een in de gordijnen met een goed bedoeld plan om de gemeentelijke bijdrage aan StifT te halveren (ter wijl de hoogte contractueel is vast gelegd), maar bij nader inzien bleek het plan bedoeld om de tweede ambulance te behouden. Inmiddels lijkt De Groot zich in haar rol als raadslid op Texel gevonden te heb ben. Tijdens vergaderingen wordt ze regelmatig geplaagd door een hinderlijk hoestje, waar ze zelf zicht baar van baalt. Jur Schuiringa (WD) Schuiringa draait al een tijdje mee in de politiek. Eerst als commissielid en sinds 2010 als raadslid. Hij stond vierde op de kieslijst van de WD, maar werd net als Gerbrand Poster, met voorkeurstemmen gekozen. Hij wilde aanvankelijk niet in de raad, Cees Hoogerheide (D66) Hoogerheide steekt veel tijd in het raadswerk en duikt, net als Willem Vlas van Texel Belang, vaak op tij dens bijeenkomsten elders waar raadsleden voor zijn uitgenodigd. Hij weet veel, met name over het verleden, en refereert daar nog wel eens aan. Hij kan zich kritisch opstellen, wat hij onder meer deed bij het personeelsmanagement van de gemeente waar hij diep in de problematiek was ingedoken. Hij kan zich manifesteren als een luis in de pels van college en de gemeen telijke organisatie. Hij kan ook onverwachte acties ondernemen, bijvoorbeeld door vanuit het niets een gele kaart aan wethouder Kooi man te geven naar aanleiding van diens handelen in WKO-kwestie. Hoogerheide moet ervoor waken zijn vasthoudendheid op een gege ven moment niet gaat overkomen als drammerigheid. Astrid van de Wetering (D66) Als commissielid opereerde Van de Wetering jarenlang vooral in de schaduw van Frans Visman, totdat zij in 2010 raadslid werd. Van de Wetering is goed geïnformeerd en laat blijken in de achterliggende jaren veel dossierkennis te hebben opgebouwd. Ze stelt kritische vra gen en haakt regelmatig in op zaken die mensen bezighouden, ook in haar eigen omgeving. Van de Wete ring komt ongekunsteld over en is daarmee één van de menselijke factoren in de raad. Klaas Veenbaas (CDA) Veenbaas kwam in 2010 vanuit het niets in de politiek en is druk bezig het politieke vak te leren. Hij stond eerst in de schaduw van Marian Merkelbach (na wier vertrek de sfeer in de raad is verbeterd) en werd na haar vertrek begin dit jaar tot frac tievoorzitter gebombardeerd. Hij ontwikkelt zich snel en goed. Veen baas is een bouwer met een sociaal gezicht. Hij springt niet op tafel met scherpe uitspraken en is geen uit gesproken oppositievoerder, die de maar nam daarna zijn verantwoor delijkheid. Schuiringa is kundig, heeft een juridische achtergrond, maar is niet altijd even makkelijk te volgen. Zaken die voor hem vol strekt logisch zijn, zijn voor toehoor ders soms moeilijk te begrijpen. Als strandexploitant bleef hij bij de besluitvorming over de hoogte van strandpaviljoens op de achtergrond, maar hij leverde wel input. Joop Groeskamp (Texels Belang) Groeskamp, die sinds 2002 in de raad zit, groeide na 2010 snel in zijn nieuwe rol van oppositieleider. Hij is constructief ingesteld, schopt niet tegen de coalitie, maar gaat voor de inhoud en vaart waar nodig zijn eigen koers. Hij toont zich goed partij in Merkelbach wél had. Hij stelt kritische vragen en mengt zich in kwesties die hem aangaan, zoals de bouwvergunningen en het onder wijs. den of nieuwe ontwikkelingen pas send zijn op Texel. Als lid van de oppositie is Kieft redelijk mild voor het college, al zette hij laatst zwaar der geschut in tegen wethouder Kooiman met betrekking tot het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied. Hij kiest soms strategisch positie. Zo trok Kieft in de vraag of er nieuwbouw op de Groeneplaats moet komen een tijdje met Poster op, maar haakte later om tactische redenen af. fractievoorzitter van de grootste partij in de coalitie. Schaatsenberg is geen raadslid van grote initiatie ven, die de confrontatie zoekt of met de vuist op tafel slaat. Hij is eerder behoudend en sociaal betrokken. Een man van weinig woorden, maar wel een die klare taal spreekt. Nils Lely (PvdA) Lely is sociaal bewogen, als docent betrokken bij de jeugdcultuur op het eiland en soms een tikje bevlo gen. Hij heeft de nodige kennis in huis en is in de raad niet de man van de oeverloze discussies. Zijn opmerkingen zijn doorgaans kort, met hier en daar een kwinkslag. Lely neemt initiatief en toont gevoel voor beeldcultuur door tijdens elke raadsvergadering een ander T-shirt Milena Hilstra (PvdA) Hilstra is het jongste lid van de gemeenteraad. Ze is niet de meest spraakzame van de raad en heeft de pech dat haar inbreng door haar fragiele stem niet altijd overtuigend overkomt. Ze toont echter kennis van zaken heeft en kan zich stand vastig opstellen. Dat bleek onder meer bij het WMO-vraagstuk waar ze tegen het raadsprogramma inging en op haar strepen bleef staan. Ze was het er niet mee eens Gerbrand Poster (Texel 2010) Poster is het oudste en langstzit tende raadslid. Een ouwe rot die het klappen van de zweep kent. Buiten de raad is hij amicaal en betrokken, binnen de raad een relschopper die zich snel verongelijkt toont. Hij pro fileert zich liever als volksvertegen woordiger dan als raadslid. Als fer vent wandelaar begeeft hij zich vaak tussen de mensen, signaleert gevoeligheden en geeft zijn kriti sche achterban zo een platform. Binnen de raad wordt hij niet erg serieus genomen, maar buiten de raad trekt hij toch veel stemmen. Hoewel zijn partij sinds 2010 in de coalitie zit, blijft Poster oppositie voeren, al wil hij daarbij zijn eigen wethouder wel ontzien. Hij vestigt graag de aandacht op zich, al dan niet met radicale plannen en stand punten. Zo kwam Poster serieus met een plan het leger tegen de overlast in De Koog in te zetten. Bij zwaardere onderwerpen toont hij zich snel ongeïnteresseerd. Dan gaat hij liever een rondje lopen of telefoneren. Het is publiek geheim dat Poster afwezig kan zijn als een belangrijke voetbalwedstrijd en een raads- of commissievergadering samenvallen. Hij bleef doordram- men over het nieuwe gemeentehuis en Landsbanki (wat hem veel stem men opleverde), maar wilde de vor dering laten afkopen wat Texel bij nader inzien tot artikel 12-gemeente zou hebben gemaakt. Een kapitale misser, nu blijkt dat het meeste geld alsnog terugkomt. Dat trok echter weinig belangstelling, omdat Poster slim op taart trakteerde toen het eerste geld uit IJsland terugkwam. Nico Waerts (Texel 2010) Waerts raakte via zijn aanvraag voor een sportschool betrokken bij de politiek. Hij liftte mee op de popula riteit van Poster en kwam daardoor geïnformeerd, verdiept zich in zaken en kan zich goed en scherp uiten, waarbij hij zijn woorden zorgvuldig weegt. Hij is een tegenpool van een raadslid als Poster en het valt Groeskamp niet altijd mee om te gaan met het laagvlieggedrag van zijn raadscollega. Zijn mening daar over steekt hij steeds minder onder stoelen of banken. De laatste tijd oogt Groeskamp vermoeider en komt hij minder vaak met stevig, onderbouwd betogen voor de dag. Willem Vlas (Texels Belang) Vlas, ook raadslid sinds 2002, is kritisch, betrokken en een man van de inhoud. Hij gaat tot de bodem om zaken uit te zoeken. Hij is finan cieel sterk en rekent indien nodig tot achter de komma nauwkeurig. Hij heeft niet meer zoveel woorden nodig als in het verleden, maar kan nog wel eens langdurig aan het woord zijn. Hij leest in ieder geval Ben Zegeren (CDA) Zegeren maakte begin 2010 zijn rentree in de Texelse politiek na het vertrek van Merkelbach. Hij was ook al raadslid van december 2008 tot en maart 2010 en heeft zijn oude stiel weer snel opgepakt. Zegeren is praktisch ingesteld, maar kan ook met plannen komen waar je even goed naar moet kijken om te begrij pen wat hij bedoelt. Zegeren heeft er absoluut geen moeite mee buiten de uitgestippelde lijntjes te denken. Dat leidde recent nog tot een opval lend, maar niet door iedereen realis tisch geacht voorstel om medische portocabines bij het PHH-gebouw te plaatsen, zodat de boot 's nachts minder ziekenreizen hoeft te maken. Zegeren kan zich ook als grapjas en gangmaker van de raad opstellen. Rikus Kieft (GroenLinks) Kieft wordt over het algemeen gezien als één van de beste raads leden. Hij weet veel, toont visie, stelt kritische vragen, wijst terecht, komt met argumenten en sugges ties en kan vóór en achter de kom ma redeneren. Zijn handicap is dat hij sinds 2010 een eenmansfractie bestiert en dat zijn redeneringen niet altijd door iedereen worden gevolgd. Als GL-man heeft Kieft niet alleen oog voor groen en natuur, maar onderkent hij ook het econo misch belang van het eiland. Hij is, samen met Texels Belang, een warm pleitbezorger van het vast stellen van de Texelse kernwaarden, zodat daaraan afgemeten kan wor- van The Beatles aan te trekken. Hij valt daarmee ook qua kleding op wanneer de beelden van een raads vergadering worden bekeken. Hij laat zich wel eens uit de tent lokken door Gerbrand Poster, op wie hij scherp kan reageren. Lely kwam slecht uit de verf in het offensief tegen de hoogbouw van strandpa viljoens, waarbij zijn partij eerst samenwerkte met Texel 2010 en D66 en daarna niet meer. Toen hem gevraagd werd om argumenten, bleven die achterwege. dat een bedrag van twee ton anders werd ingedeeld. Bij het Centrum voor Jeugd en Gezin ging ze ook specifiek in op een aantal zaken die volgens haar echt anders moesten worden geregeld. In verband met zwangerschapsverlof werd ze als raadsluid tijdelijk vervangen door Yolanda Legierse, maar inmiddels zit ze weer op haar post. niet meer voor van papier. Vlas heeft al het nodige voor elkaar gekregen, zoals de aanpassing van de evenementenvergunning waar hij zijn ziel en zaligheid in stak. Hij komt met concrete alternatieven en voert net als Groeskamp construc tief oppositie. Hij maakt zich sterk voor de landbouw en lijkt er hard aan te werken om Texels Belang terug te laten keren in de coalitie.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6