1 ZDH oefent tegen Jong Vitesse gnUL^J Schuivers, koprollen en salto tijdens supersnelle autocross 'Het was een superweekend' TEXELSE 3 COURANT Pleitbezorger subsidie grijpt er zelf naast ua pj - 90-jarige tweeling terug op Texel DINSDAG 24 JULI 2012 Het was een superweekend. Dat is de algemene mening na de eerste autocross van de MAB, die zaterdag en zondag werd gereden op de baan in Eierland. Twee dagen achter elkaar, een noviteit. Lawaai, stof, stank, drukte en hitte. Dingen waar je op een doorde weekse dag ver vandaan probeert te blijven, maar waarvoor je voor de autocross graag een uitzonde ring maakt. Het is mooi om te zien hoe niet alleen de auto's van de deelnemers, maar ook de organi satie van de MAB loopt als een geoliede machine. Onder de aan wezigen de Nederlandse top, een deelnemersveld waarop volgens een woordvoerder 'menig baan jaloers zou zijn', een grote groep Texelaars, de catering van Vijfschaft en zestig vrijwilligers, variërend van kassadames tot medewerkers van de brandweer en van baancom missarissen tot radioverslaggevers. Zij zorgen ervoor dat het het veel koppige publiek aan niets man keert en dat alles gestroomlijnd loopt. Maar de kern van het spek takel zijn toch de coureurs, die op de keiharde baan hun stuurmans kunst tonen. En dat was deze keer zeker nodig. De baan was in top conditie, waardoor de snelheden hoog lagen, wat resulteerde in veel schuivers, koprollen en zelfs een dubbele salto van Sandor Mantje. Veel blikschade, stukken en brok ken van auto's die in het rond vlo gen, maar gelukkig geen persoon lijke ongelukken. Dit mede doordat het parcours door het opwerpen ding, want als zij - met een gele vlag - de wedstrijd stil leggen aan te geven, omdat er ook passe partouts voor twee dagen werden omdat een gevaarlijke situatie is verkocht, maar zondag waren er ontstaan, wordt de coureur voor wie gevlagd wordt, automatisch uit de wedstrijd genomen. Omdat de cross dit keer twee dagen duurt, heeft de wedstrijdlei ding de coureurs op het hart gedrukt een beetje voorzichtig te van zwenkschansen in de bochten zijn, om bij de finale in ieder geval enigszins gewijzigd was, waardoor nog een paar auto's over te hou- zo'n 2500 mensen op de dijk, tegen zo'n 1500 op zaterdag. Twee dagen cross is goed bevallen, ook omdat de club toestemming had gekre gen om tweehonderd mensen op het terrein te laten overnachten. Met 25 deelnemers van de over kant werd dit aantal - inclusief monteurs en fans - bijna gehaald. Ook onder het publiek bevonden zich veel mensen die speciaal voor de cross naar het eiland waren geko men. De toekomst van de Texelse autocross ziet er, den. En hoewel ze zich daar aan ook gezien de prestaties van de de ideale lijnen iets anders kwa men te liggen, waardoor het risi co op een frontale botsing met de muur minder aan wezig was. De hoge snelheid dwingt de coureurs alert te reage ren en op de toppen van hun kun- proberen te houden, neemt de junioren, in ieder geval na een adrenaline het nu en dan over en is de uitval hoog. Elke manche zijn er uitvallers en het aantal wagens op de baan neemt gestaag af. Daar door ontstaat meer ruimte en gaat nen te rijden, daarbij alle medewer kers meeslepend in hun enthousiasme. De speaker houdt het publiek vrijwel constant op de hoogte van wat zich op de baan weekend als dit in ieder geval zon nig uit. Ondanks concurrentie van de zon en de Zwarte Cross in Lichten- afspeelt, de wedstrijdleiding houdt de snelheid omhoog, vanuit de toren de ogen op de baan gericht en baancommissaris sen houden elk het hen toegewe zen deel van de baan in de gaten. Zij hebben een grote verantwoor- Uitslagen: I .Bertus Uitgeest; 2.Erik Witte; Westdorp. Junioren: 1-Jacco Vee- ger; 2.Ruud Betsema; 3.Kenny de Smidt. Rodeo: I.Jeffrey de Smidt; 2.Hans Arnout; 3.Ricardo de Wit. Stockcar: 1 .Ron Verkerk; voorde, heeft de MAB ook over 2.Jessy de Bruyn; 3.H publieke belangstelling niet te kla gen. Het precieze aantal is lastig idige uitslag i; ZDH begint de voorbereiding op het nieuwe seizoen zaterdag 28 juli met een oefenwedstrijd tegen Jong Vitesse. Het duel tegen de Arnhemmers wordt op het eigen voetbalveld nabij Den Hoorn gespeeld en begint om 19.30 uur. De Zwaluwen danken de wedstrijd aan oud-clubgenoot en -prof Sie- me Zijm, die er al jaren een gewoonte van maakt om de clubs waar hij in dienst is mee naar Texel te nemen voor een ontspannen trainingskamp. Dat gebeurde met Excelsior (twee keer), Emmen, hoofdklasser Excelsior Maassluis en met de beloften van Vitesse, waar Zijm als aankomend trainer twee jaar geleden stage liep. Hij heeft er nog steeds goede contac ten, met name met zijn oud-stage- Herfstganzen Gelezen in de conclusie van Alter- rarapport 2343: Broedende grauwe ganzen in Nederland, (Wageningen 2012): 'Grauwe ganzen zijn tegen woordig grotendeels standvogels. Ongeveer 95 procent van de gan zen die in Nederland broeden, ver blijft ook in de wintermaanden in Nederland. De meeste individuen houden zich het grootste deel van de tijd zelfs op in het gebied waar ze ook zomers gebruik van maken.' Op pagina 8 van het rapport staat: 'Vogelwerkgroep Texel: hartelijk bedankt voor jullie hulp.' Kennelijk is de schade in onze aardappels (Texelse Courant, 13 juli 2012) aangericht door jaarrond zich hier rondvretende ganzen. Deze gegevens zijn bekend bij de Vogelwerkgroep, want die hebben zelf meegewerkt aan het onder zoek. En dus maakt het helemaal niet uit, meneer Spaans, of ik scha de meld in de zomer of in de herfst, het zijn dezelfde ganzen. (En trou wens, uw beroemde 0,13 procent schade betreft ook niet de zomer- omzet, maar de totale jaaromzet) Eerlijk gezegd interesseert het me niet of die opvreetvogels nou zomerganzen, herfstganzen of winterganzen zijn. Ze vreten onze gewassen op, ze vernielen onze natuurgebieden, en daar heb ik een hekel aan. Er zijn gewoon het hele jaar door teveel van die bees ten en daar moet wat aan gedaan worden. In de conclusie van het zelfde rapport staat dat aantalsre gulatie vermoedelijk het enige effectieve middel is om schade te beperken. Overigens heb ik niks aan al die rapporten als er straks een paar duizend ganzen in ons perceel graszaad landen en in een halve dag de oogst van een jaar vernielen. Lia Duinker, Nieuweschild. begeleider Gerry Hamstra, met wie hij eerder ook bij Emmen samenwerkte. 'Gerry belde me op, zei dat hij weer een trainingskamp op Texel wilde en vroeg mij het te regelen.' Zoals te doen gebruikelijk trainen de gasten bij ZDH, logeren ze in groepsverblijf Breemhoeve van de familie Bakker in De Hemmer, eten ze een hapje bij strandpaviljoen Paal 9 en doen ze aan teambuil ding door middel van een ludieke gezamenlijke activiteit. 'De jon gens gaan zondag waarschijnlijk raften, maar dat staat nog niet helemaal vast.' Het trainingskamp duurt van vrijdag tot en met zon dag. Met welke spelers Jong Vitesse naar Texel komt, is nog onbekend. Zijm: 'De selectie bestaat uit jonge beloften en de afvallers van het eerste elftal. Maar het zijn allemaal goede voetballers. Van het team dat twee jaar geleden tegen ZDH speelde (en met 7-1 won, red.), hebben er inmiddels vijf hun debuut gemaakt in het betaald voetbal.' Vitesse is een ambitieuze club, die sinds twee jaar eigendom is van zakenman Merab Zjordania. De vermogende Georgiër koopt gere geld nieuwe spelers en trok onlangs ook Fred Rutten, de afge lopen seizoenen trainer van PSV, aan. Vitesse plaatste zich afgelo pen seizoen voor de voorronden van de Europa League. Donder dag 26 juli spelen de Arnhemmers tegen Lokomotiv Plovdiv uit Bul garije om een plaats in de vol gende ronde. Mogelijk dat selec tiespelers die dan niet in actie komen een dag later naar Texel reizen om Jong Vitesse te verster ken. Voor de 34-jarige Zijm kwam afge lopen voorjaar een einde aan een lange carrière als voetballer, die hem langs AZ, FC Zwolle, Sparta, GA Eagles, Excelsior, Dordrecht en Emmen voerde. De afgelopen drie jaar speelde hij voor hoofd klasser Excelsior Maassluis. 'Het is mooi geweest. Ik vond het nog steeds leuk, maar het werd fysiek wel steeds zwaarder. Vandaar dat ik heb besloten te stoppen met voetbal op niveau. Ik ga nu lekker in het vijfde elftal voetballen, samen met onder anderen Danny Koevermans.' Zijm heeft een baan in de burger maatschappij, maar maakt er geen geheim van graag nog eens in het profvoetbal te werken. 'Het 7 $2 komend seizoen ben ik bij Excel sior Maassluis trainer van het tweede elftal en hoofd opleidin gen. Ik hoop dat het een opstapje is naar meer.' Zijm hoopt zaterdag in actie te kunnen komen voor ZDH, de club waar hij als pupil ooit begon. De Hoornders zijn sinds zondag weer in training. Na de titel in de 5de klasse A te heb ben gewonnen, komen ze in het nieuwe seizoen in de 4de klasse A uit, waarin ook Texel'94 speelt. Toen Frans Kamphuis eerder dit Jaar bij het Energieloket aan klopte met de vraag of hij bij de aanschaf van zonnepanelen sub sidie kon krijgen, kreeg hij nul op het rekest. Hij kocht ze toch. Toen de gemeente kort daarop besloot alsnog subsidie te verle nen op de aankoop, herhaalde de Hoornder zijn verzoek. Maar opnieuw viste hij achter het net. 'Erg zuur', constateert ook het col lege van b en w, ook omdat Kamp huis aan de wieg heeft gestaan van het besluit om ook de kopers van zonnepanelen alsnog tegemoet te komen met vijf procent subsidie tot een maximum van €500,-. Kamp huis had namelijk ook input gele verd voor een artikel in deze krant in januari, waarin werd gesteld dat het bijzonder is dat je wel subsidie krijgt als je zonnepanelen least via TexelEnergie, maar niet als je ze zelf koopt. Desondanks weigeren b en w Kamphuis de subsidie toe te kennen. Argument is dat bij deze regeling subsidiëring achteraf niet aan de orde kan zijn. 'Dat is een essentiële regel in subsidieland.' Reden is dat de bijdrage bedoeld is om de aanschaf van zonnepane len te stimuleren, terwijl Kamphuis er al op eigen initiatief toe had besloten. 'Hij had beter even kun nen wachten', vonden b en w. Kamphuis: 'Ik heb aan het loket gevraagd of er een mogelijkheid was dat er een subsidie kwam, maar die was er niet. Aan de balie werd mij geen reden geven om te wachten.' Inmiddels liggen de panelen al geruime tijd op zijn dak en leveren ze veel energie. Hij vindt dat sprake is van ongelijke behandeling. 'De spelregels zijn namelijk gedurende de looptijd van de regeling veranderd.' Met de regeling doelt hij op de overkoepe lende regeling voor energiesubsi dies, die loopt zolang er geld in de pot zit. Kamphuis had bezwaar aangetekend, maar de bezwaar schriftencommissie gaf hem wei nig hoop. 'Wij kunnen de regels niet veranderen.' Kamphuis' bood schap om regels niet alleen te gebruiken om subsidie te weige ren, maar ook om die waar moge lijk toe te kennen, zal worden over gebracht naar b en w. tweelingzus Come Koopman-Huisman met Isalmde Time Out open Time Out is bij wijze van proef van 25 juli en 1 augustus geopend. Het jongerencentrum zou tot septem ber gesloten zijn, maar gaat nu, op verzoek van ouders en jonge ren, toch open. Time Out is op die dagen geopend van 15.00 tot 17.00. Mocht de proef een succes zijn dan gaan de mede werkers van het jongerencentrum kijken naar mogelijkheden om deze zomer vaker open te gaan. Jonge ren tussen de 10 en de 18 jaar kun nen langs komen om te poolen, tafeltennissen, tafelvoetballen, muziek te draaien ofte chillen. Naast Time Out is ook het Jongeren Infor matiepunt (JIP) geopend. Bij dit informatiepunt kunnen jongeren vra gen stellen over allerlei levensgebie den en situaties waar zij op dat moment tegen aan lopen of hulp bij nodig hebben. overkant en sinds een paar jaar zijn ze beiden terug op het eiland. Ze wonen in De Gollards in Den Burg (in dezelfde gang) en daar vierden de tweelingzussen Nel Rij laarsdam-Huisman en Corrie Koopman-Huisman gisteren samen hun negentigste verjaardag. Dat deden ze in het bijzijn van familie onder wie de zes maanden oude achterkleindochters Olivia en Isa- linde Reijnders van Nel Rijlaars dam-Huisman. De tweelingen zijn daarmee goed vertegenwoordigd in de familie; de moeder van de twee zussen, Marretje Huisman- Timmer, had ook al een tweeling zus. De vader van de jarige twee ling was Cornelis Huisman die vroeger een kruidenierszaak aan de Weverstraat in Den Burg had. Tijdens de viering in De Gollards werden aan de hand van oude foto's onder meer herinneringen opgehaald aan 1956 toen een heli kopter voor de heropening van de kruidenierswinkel met de sleutels van Ypenburg naar Den Burg vloog. Het toestel landde destijds onder toeziend oog van veel Texelaars (en schoolkinderen die vrij hadden gekregen) op de plek waar nu het busstation aan de Elemert is om de sleutels over te dragen. IN MEMORIAM De dag is nog maar net begonnen of je wandelt door mijn hoofd, ik sluit mijn ogen maar ik zie je overal Lieve Mariëlle Wat ik ook doe, ik hou je bij me dat gaat nooit voorbij.... Dikke kuzz, Pap - Mam Melanie - Cynthia Lieve Mariëlle Nooit meer maar wat blijft zijn mijn herinneringen

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3