Rapport Helderse haven van belang voor Texel jmmm Nieuwe oogst zilte aardappels JWWWIM TEXELSE 5 COURANT Econwe/strand Juttersmuseum konden de dagen op de kermis in De Koog onder n zogeheten Walking Waterballs. De Hij zag er een stuk kleiner uit dan een op zoetwater geteelde soort genoot, maar hij was goed eet baar. De half op zeewater en half op zoetwater geteelde aardap pelsoort Miss Mignon was don derdag één van de blikvangers tijdens de oogst van een nieuwe lading zilte aardappels bij Mare van Rijsselberghe. Het was het derde jaar op rij dat op de proefvelden van Zilt Proefbedrijf Tested on Texel nabij De Petten zilte aardappels werden gerooid. Van de tientallen soorten die begin dit jaar de grond in waren gegaan, kwamen er volgens Van Rijsselberghe acht boven die Veelbelovend' waren. De rest gedijde minder op zout water. De Miss Mignon was de opvallend ste. Deze aardappel deed het vorig jaar ook al goed op een lichte hoe veelheid zout water. Nu was de aardappel geteeld op een mengsel van half zeewater en half zoetwater en dat was goed gegaan. Dat lever de sterk brak water op dat eigenlijk als niet meer gangbaar voor de landbouw wordt gezien. De aardap pel was de helft kleiner dan gebrui kelijk, maar te eten. Er zat een zilte smaak aan die Van Rijsselberghe als 'aromatisch' omschreef. Volgens hem maakt de zout geteelde Miss Mignon kans door te dringen tot de keuken. 'Dit is er een waar de culi naire wereld op wacht.' De nieuwe proef leerde dat door het gebruik van zout water meer aard appels kleiner dan gebruikelijk uit de grond kwamen, maar er waren ook soorten die door het zilte water juist groter dan verwacht waren geworden. Lang niet alles was te eten en een deel van de oogst had het niet goed gedaan, maar dat hoorde erbij. Er wordt bij de Petten in de praktijk getest welke soorten wel en niet gedijen in een zout milieu en vooral waar de grenzen liggen. Dat gebeurt op een serie proefveldjes waar de aardappels gecontroleerd worden besprenkeld met water met verschillende con centraties zout. Volgens Van Rijsselberghe worden de komende tijd alle gegevens en data van de derde oogst onder zocht en geanalyseerd, waarna een verdere richting voor 2013 wordt uitgezet. Voor januari moeten de diverse bedrijven, universiteiten en andere onderzoeksinstellingen die meewerken aan het experiment bekijken welke soorten in 2013 de grond ingaan en onder welke omstandigheden. Van Rijsselberg he: 'We gaan hier zeker mee door. Zie het als een auto zonder rem men. In het eerste jaar hebben we 20 km per uur gereden en zijn we beperkt uit de bocht gevlogen. Dit jaar hebben we 60 km per uur gere den en zijn we net niet uit de bocht gevlogen. Volgend jaar gaan we 100 km per uur rijden.' De proeven op Texel worden intus sen met meer dan gemiddelde belangstelling gevolgd door boeren uit Friesland, Groningen, Zeeland en Noord-Holland die met verzilting te maken hebben. 'Zij hebben afge lopen jaar met elkaar een aardap pelnetwerk gevormd', aldus Van Rijsselberghe. 'Gezamenlijk hebben ze zo'n 1000 hectare aan land. Het zijn allemaal boeren die op hun land Ganzen (5) Met stijgende verbazing heb ik de brief van dhr. Spaans in de Texelse Courant gelezen, en nog eens gele zen. Het staat er echt, ganzen afschieten heeft geen zin want dan komen er gewoon meer nieuwe gan zen. De dode ganzen twitteren vast naar hun soortgenoten: 'Jongens hier moeten jullie wezen!' Maar goed, wellicht heeft de Vogelwerkgroep hier een heel aannemelijke theorie over. Eigenlijk maakt dit ook niet zoveel uit, wat zo verbazend is, is dat natuur- en dierenbeschermers nogal eens van mening veranderen als het over jacht gaat. Graag ga ik even terug naar de jaren tachtig. Toenmalig minister Braks besloot toen op aandringen van ganzenliefhebbers de jacht op gan zen te beperken. Want zo luidde het eind jaren tachtig: er werden zoveel ganzen geschoten dat voor het voortbestaan van de populaties gan zen in gevaar zou komen. Het was dus de schuld van de jagers dat er destijds nog maar weinig ganzen waren in Nederland, althans volgen de ganzenliefhebbers. In de jaren negentig bleef er kritiek op de gan- zenjacht komen van vogelbescher mers, bijvoorbeeld van de club die met toenemende verzilting te maken hebben.' Bij de nieuwe experimen ten op de Petten waren onder meer aardappelkweekbedrijf Fobek, aardappelveredelingsbedrijf Bie- mond en Arjen de Vos van de Vrije Universiteit in Amsterdam betrok ken. Dit jaar deden eveneens proef bedrijf Zwaagdijk Oost van Johan Kos en Wageningen University Researche centre mee. De proef wordt gefinancierd door het minis terie van Infrastructuur en Milieu. De experimenten hebben een ste vig Texelgehalte. De teelt wordt naast Van Rijsselberghe begeleid door Kieft Noord van Rikus Kieft en de techniek achter de schermen is in handen van André Smit, Rik Vla ming en Edwin van Stralen. Zij zor gen ervoor dat zoet en zout water in de juiste samenstellingen worden gemixt, verspreid over het land en via sensoren houden zij de zoutge haltes op de proefvelden in de gaten. zich tegenwoordig Faunabescher ming noemt. Wat waren ze blij in 2002, de flora en fauna wet verbood de ganzenjacht. Eindelijk want: 'Als gevolg van overmatige jacht werd begin vorige eeuw zelfs de hele in ons land broedende populatie grau we ganzen uitgeroeid', aldus de voorganger van Faunabescherming. Toch wel een apart verhaal van de ganzenliefhebbers. Tot een jaar of tien geleden waren de boze jagers bezig alle mooie Hollandse ganzen uit te roeien. Anno 2012 is jacht zin loos omdat de plek van een gescho ten gans meteen weer door een soortgenoot wordt ingenomen. Mis schien is dit een soort hogere wis kunde of een vorm van voortschrij dend inzicht. Maar wie even rustig en logisch nadenkt, gelooft nog maar weinig van dit soort verhaal tjes. Het is immers het een of het ander. Het lijkt er verdacht veel op dat sommige vogelbeschermers geen zakelijke discussie voeren maar een stok zoeken om de (jacht)hond te slaan. Niels Rutten, Wageningen Het klinkt een beetje als 'ver- van-mijn-bedshow' en toch is het dichtbij. Een recent versche nen rapport over het toekomstig gebruik van de marinehaven in Den Helder door anderen dan Defensie heeft de nodige raak vlakken voor Texel. Het gaat om een rapport van de Taskforce Civiel Medegebruik Defensiehaven Den Helder. In de werkgroep zaten vertegenwoordi gers van Ministerie van Defensie, Koninklijke Marine, Maritime Cam pus Netherlands, B&W van Den Helder, Koninklijk Instituut voor de Marine, Havenbedrijf Rotterdam NV, Airport Den Helder, provincie Noord-Holland, Rijksvastgoed en Ontwikkelingsbedrijf en VNO/NCW Noordwest-Holland. Gezamenlijk bekeken zij hoe Den Helder moet omgaan met de kaderuimtes op defensieterrein die vrijkomen als de marine door de bezuinigingen krimpt. De conclusie van het rapport is dat de haven van Den Helder zowel lokaal als regionaal voor de Kop van Noord-Holland economisch een motor is en dat er geïnvesteerd moet worden in kennis en bedrij vigheid op de vrijkomende haven terreinen om de lokale en regionale economie sterk te houden. Vol gens directeur Cees de Waal van TESO moet het rapport worden gezien als een relevant onderzoek dat interessante aanknopingspun ten biedt naast het gebiedsplan voor de Helderse haven dat diverse overheden en partijen de afgelo pen jaren hebben ontwikkeld. De verplaatsing van de veerhaven is daar een onderdeel van. In het rapport van de taskforce wordt niet over de verplaatsing van de veerhaven gesproken (behou dens een zin over de bereikbaar heid van TESO over de weg), al was het daar ook niet om te doen. 'De verplaatsing staat nog steeds als stip op de horizon, maar we bevinden ons nu wel in de fase waarin zich nadrukkelijker begint af te tekenen wat er moet gebeuren om daar te komen.' Volgens De Waal laat die ene zinssnede over TESO zich echter wel lezen als een aanbeveling om nadere oplossin gen voor de bereikbaarheid te ver kennen. 'Dan kan het de bereik baarheid voor de huidige veerhaven zijn of voor een eventuele alterna tieve locatie.' Het rapport maakt volgens de TESO-directeur duidelijk dat de complexiteit van het vraagstuk over het al dan niet verplaatsen van de veerhaven groot is. 'Zoals eerder in een verkenning van Grontmij werd geconcludeerd, moet verplaatsingbezien worden binnen de totale sociale en econo mische ontwikkeling van de regio. Los van deze ontwikkelingen heeft een verplaatsing van de veerhaven weinig kans van slagen.' De kosten van een nieuwe veerha ven worden inmiddels in de hon derden miljoenen euro's geschat. Dan gaat het niet alleen om de realisatie van een nieuwe haven met walvoorzieningen, maar ook voor een goede ontsluiting voor het verkeer van en naar de nieuwe veerhaven. Dat geld moet naar alle verwachting voor een belangrijk deel van het rijk komen. De ver wachting isndat de kans daarop klein is en klein blijft indien een verplaatsing van de haven geen onderdeel is van alle belangen die spelen rondom de Helderse haven en Den Helder zelf. Het rapport van de taskforce zoomt onder meer in op ander gebruik van de kades en bedrijfsterreinen in Den Helder en dat kan uitmon den in een gezamenlijk belang van Texel en Den Helder. Voor de reali satie van de nieuwe veerhaven moet onder meer aangetoond wor den dat alle beschikbare ruimte op de haven is benut en die kant gaat het op als derden gebruik gaan maken van de haventerreinen van Defensie. De Waal noemt ter ver gelijking de visserijkade. 'Die wordt de gemeente Den Helder en de Visafslag Den Helder geschikt gemaakt voor schepen van de off shore zodat zij ook gebruik van die kade kunnen maken als de kotters op zee zijn.' Volgens De Waal voeren de Raad van Commissarissen en de directie van TESO met enige regelmaat gesprekken met partijen die mede bepalend zijn voor de toekomstige ontwikkeling van de veerhaven in Den Helder. Recent spraken zij in Rotterdam met Thessa Menssen, directielid van het Havenbedrijf Rotterdam 'Tijdens dit gesprek hebben we gesproken over zaken die lokaal beschouwd van belang zijn voor TESO in de haven van Den Helder, maar ook over de brede ambitie van het Havenbedrijf Rotterdam voor de toekomst zoals zij die hebben vastgelegd in de Havenvisie 2030. Dit zijn voor TESO waardevolle gesprekken die nieuwe inzichten opleveren om tot weloverwogen keuzes te kunnen komen in het langlopende proces rond de optimale bereikbaarheid van Texel in het heden en in de toekomst.' Het rapport van de taskforce is recent aangeboden aan minister Hillen van Defensie. Bedoeling is dat er nieuwe onderzoeken uit voortkomen om concrete stappen te zetten om de haven van Den Helder bloeiend te houden. De inspanningen van de taskforce leveren volgens De Waal inmiddels ook al resultaat op. 'Je ziet nu dat een bedrijf als Imtech zich op de haven in Den Helder wil vestigen en dat levert toch tweehonderd banen op.' Op initiatief van de Stichting Coeghe en de gezamenlijke strandex- ploitanten is donderdag de ANWB-handwijzer op de hoek Pijpersdijk/ Pontweg voorzien van een extra verwijzing. Het stak de ondernemers dat de aanduiding 'strand' niet in de richting van De Koog wees, maar naar paal 17. Daarom werd boven de aanduiding 'De Koog' een extra bordje 'strand' geplaatst. En omdat ze toch bezig waren, is gelijk het beschadigde bordje 'De Cocksdorp' recht gebogen. 'Het gaat per slot om de details waaraan men zich stoort of juist prettig bij voelt', aldus een woordvoerder. ifoio «wy «„.y Mare Prins is met een nieuwe frietkraam begonnen. De hoek Muyweg/ Zanddijk is zijn vaste standplaats geworden, maar hij rijdt ook langs evenementen en markten. Op zaterdagavonden staat hij in Ooste rend. Prins, die met een tweede wagen en een oliebollenkraam een wagenpark van in totaal drie heeft, beheert de kraam naast zijn werk voor zijn slagerij in Den Burg. (Foto Jemen vennotum) meer over het water lopen in zogeheten Walking Waterballs. De diverse attracties op het parkeerterrein aan de Nikadel werden redelijk bezocht. (Foto Jeroen ven Helium) Op hoge snelheid koersten Jaap de Wijk en Ann Roeper donderdag avond strategisch door de Jumbo in Den Burg tijdens een minuut gratis winkelen. Ze wonnen de prijs bij een loterij van Texel'94. Rikus Kieft van Kieft Noord, Marjan Minnesma van Urgenda en Mare van Rijsselberghe proeven de half op zeewater en half op zoetwater geteelde Miss Mignon. De aardappel (links) is de helft kleiner dan een op zoetwater geteelde soortgenoot (rechts), maar hij was met een zilte smaak goed eetbaar. (Foto Jemen ven Heitum) DINSDAG 24 JULI 2012 Indonesië Er is de laatste tijd veel te doen in media en dagbladen over wreed heden gepleegd door Nederlandse militairen in Indonesië in 1947. Ik heb alle uitzendingen gevolgd en de krantenknipsels van veront waardigde Indische Nederlanders. In iedere oorlog zijn excessen doch hier worden ze wel breed uitgeme ten en groeperingen die niets van de situatie afweten, staan klaar met hun oordeel. In de uitzending 'Hollandse zaken' van 18 juli jongstleden van documentaire maakster Van Leeuwen, werd een juiste weergave van de Bersiap- periode gegeven. Eindelijk de waargebeurde Indone sische wreedheden en gruwelen die onder andere wij in Buitenzorg meemaakten. De regering heeft kennelijk teveel geld; ze stelt drie miljoen beschikbaar voor onder zoek. Wie is er op schadevergoe ding uit? De Indiëveteranen waren op Texel een vergeten groep tot enige jaren geleden burgemeester Joke Geldorp ze erkenning gaf. Met een paar woorden kon zij laten merken dat je erbij hoorde. Zoals het al aan de overkant gebeurt, schrijf ik ook mijn verhalen op. Maud van de Mheen, Indiëveterane VK KNIL, Den Burg. Texelaar gepakt voor bedreiging De politie heeft donderdagavond een 63-jarige bewoner van Den Burg aangehouden wegens bedreiging van een 42-jarige plaatsgenoot Volgens de politie was de 63-jarige man boos geworden, omdat de 42- jarige man in zijn ogen niet goed had geparkeerd aan het Skillepaadje. Hij gedroeg zich agressief tegen de 42- jarige man, duwde met zijn auto de geparkeerde auto van de 42-jarige opzij en ging er vervolgens vandoor. De politie kon even later, met behulp van getuigen, de man aanhouden toen die was teruggekomen bij het Skillepaadje. Volgens de politie reed de 63-jarige man ondanks een stop teken door, maar remde daarna hard waarna hij alsnog tot stilstand kwam. De man werd aangehouden en mee genomen naar het politiebureau. Vrijmarkt kinderen Op de Groeneplaats in Den Burg wordt woensdag 25 juli een vrijmarkt voor kinderen gehouden. Jeugdige kooplieden wordt gevraagd hun speelgoed uit te zoeken, zolder of garage op te ruimen en tussen 10.00 en 17.00 uur hun kleedje uit spreiden en de spullen te koop aan te bieden. Opgave is niet nodig. De deelne mers krijgen een ijsje en kunnen zich laten schminken. Er is muziek en een gratis minikermis. De vrijmarkt is onderdeel van de themamarkten die deze zomer elke woensdag van 11.00 tot 17.00 uur in het centrum van Den Burg worden gehouden. Snelwinkelen voor Texel'94 Met hoge snelheid stonden ze op een gegeven moment spullen in de winkelwagen te gooien. Jaap de Wijk en Ann Roeper uit Den Burg mochten donderdagavond een minuut lang gratis winkelen in de Jumbo in Den Burg en dat leverde €248,60 aan boodschap pen op. De twee hadden de prijs gewonnen met de loterij die Texel'94 eerder dit jaar ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de voetbalvereni ging had gehouden. Strategisch snelden De Wijk en Roeper langs de schappen om in korte tijd zoveel mogelijk spullen te bemachtigen. Als tegenprestatie werd iets meer dan de helft van het bij elkaar gewinkelde bedrag na afloop aan voorzitter Wer ner van der Meer van Texel'94 over handigd als bijdrage voor het beoog de kunstgrasveld. Tot hilariteit van de aanwezigen meldde Roeper daarna dat ze opnieuw even ging winkelen, omdat er voor de volgen de dag ook nog gewoon brood in huis moest worden gehaald.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5